Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Monoular Hawke Endurance ED 8x25 vs Zeiss Terra Pocket ED 8x
Autor Wiadomość
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

Przepraszam za wprowadzenie w błąd co do ostrości pola/parametrów brzegowych - to oczywiście bzdura, popatrzyłem na zdjęcia, ale one są już skadrowane/rozciągnięte. Jak się patrzy w mono to ostrzy się na konkretny przedmiot, ale aparat tak nie ma. Postaram się zrobić jakąś fotkę tylko warunki na razie paskudne...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

_Tomek_ napisał/a:
Fakt, przegapiłem, są niedrogie maluchy 1-zawiasowe. Na pewno prostsze w ustawieniu od 2-zawiasowych. Nie jestem jednak przekonany czy oferują jakość optyczną wystarczającą na prezent dla kogoś, kto pasjonatem optyki nie jest.


Myślę, że wystarczą..
Mi kiedyś wystarczał celestron UpClose G2 8x21 dopóki nie popatrzyłem przez porządny sprzęt czyli…kowę sv 8x25! :smile:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

_Tomek_, napisał..."przegapiłem, są niedrogie maluchy 1-zawiasowe. Na pewno prostsze w ustawieniu od 2-zawiasowych. Nie jestem jednak przekonany czy oferują jakość optyczną wystarczającą na prezent dla kogoś, kto pasjonatem optyki nie jest".

Dlaczego myślisz, że 1-zawiasowe mogą być gorsze optycznie od 2-zawiasowych :?: .
Przecież jakość optyczna, nie zależy od ilości zawiasów w lornetce, tylko od jakości zastosowanej optyki, więc tutaj masz jakiś mylny pogląd, chyba, że się przejęzyczyłeś w swoim wpisie i chodzi Ci o to, że lornetka z 1 zawiasem będzie za dobra (za słaba) dla laika czy nie pasjonata lornetkowego. :grin:
W/g mnie, to właśnie 1-zawiasowa lornetka, może być najlepsza dla nie pasjonata, choćby, ze względu na wygodę i komfort patrzenia, w stosunku do 2-zawiasowej, zwłaszcza 8x20-25 :wink: .
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

Niejasno napisałem - za duży skrót myślowy. Już wyjaśniam.

Brat żadnym pasjonatem optyki nie jest, ale sam mnie kiedyś pytał o sprzęt do zerkania - małą lornetkę. Pokazałem mu Terrę 8x25, ale nie potrafił wygodnie ustawić przed oczami mimo mojego nadzoru ;) Pomyślałem, że być może małą 1-zwiasową lornetkę ustawiłby łatwiej. A może jednak nadal nie? Muszle małe, mała źrenica wyjściowa, trzeba rozstaw precyzyjnie ustawić do oczu. Nie było jak sprawdzić. W związku z powyższym i ograniczonym budżetem 300-400 zł pomyślałem o monokularze, bo tu nie ma żadnego ustawiania (poza ostrością), no i monokular to 50-70% ceny lornetki tak samo dobrej optycznie, np. Hawke Endurance ED 8x25: monokular ok. 400 zł, lornetka ok. 800 zł, Leica Monovid 8x20 - ok. 2000 zł, Leica Ultravid 8x20 - ponad 3000 zł.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

Binokularnik napisał/a:
Mi kiedyś wystarczał celestron UpClose G2 8x21 dopóki nie popatrzyłem przez porządny sprzęt czyli…kowę sv 8x25! :smile:

A Kowa dopóki nie popatrzyłaś przez Terrę ;) ?

Pamiętam Twoją Kowę SV 8x25. To co rzuciło mi się w oczy podczas tak krótkiego patrzenia to małe pole. Ale jak ktoś chce małą lornetkę, potrafi ustawić ją przy oczach i ma napięty budżet, to na pewno będę polecał.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

Miałem kiedyś też kowę sv 10x25. Jeżeli ktoś potrafi opanować drgania dziesiątki i nie nosi okularów, to jest to lepszy mz. wybór. Rzeczywiste pole widzenia ma takie jak ósemka, w dzień jest ok, a do zmierzchowych zastosowań?...hmm… tak samo się nadaje jak wersja 8x25. :wink:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

_Tomek_, zdecydowanie łatwiej jest ustawić (dopasować) 1-zawiasową lornetkę przy oczach niż 2-zawiasową.
Co do Kowy 8x25, mimo, że nie zła optycznie, to jest to totalna dziurka od klucza, tylko dla osób, którym to nie przeszkadza. Osobiście, nigdy i nikomu jej nie polecałem i nie polecam. 8x25 musi mieć minimum 6,5*, zmierzone, a nie na papierze, to wtedy można mówić o jakimś komforcie w widzeniu obrazu. W/g mnie Kowa 8x25, ma mniejsze pole, około 6*, bo w/g mnie, obraz jest mniejszy, znacznie, od obrazu z lornetki z polem 6,5*. potwierdził to też mój znajomy, który chciał kupić tą Kowę, ale się wycofał z zakupu, z powodu małego pola.
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

A ja uważam dziś, że Kowa SV 8x25 to gniot jakich mało. Kupiłem sobie na rower bo kilka lat temu parę osób było tutaj nią oczarowanych. Ktoś napisał mi abym jej nie kupował z przeznaczeniem na rower bo jest wrażliwa na rozkolimowanie. Ale uznałem, że jedna negatywna opinia nie przekreśla reszty superlatyw napisanych na jej temat na forum. No i po jakimś roku zaczęły się problemy. Na początku nie wiedziałem o co chodzi ale przestałem lubić przez nią patrzeć. Wciskałem ją dzieciakom na spacerach. Ale nikt nie chciał jej używać. W końcu w szybki sposób od leżenia w szafie rozkolimowała się na amen. Odesłałem na gwarę przysłali mi nową wersję zieloną. Kilka testowych spacerów i znów patrzenie przez NOWĄ lornetkę powoduje dyskomfort.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

To samo dzieje się, podobno, z Olympusami 8x25. Widać, że są to lornetki bardzo wrażliwe na "cięższy" użytek :cry: . Zastanawiam się czy konstrukcyjnie są to lornetki bliźniacze, czy tylko zbieżność tej samej usterki. W takim układzie cena ich jest nieadekwatna do jakości, prawie 500 za Olympusa i ponad 500 za Kowę, chociaż, popatrzyłem dzisiaj, i widzę, że Kowa spadła w cenie, poniżej Olka :roll: . Czyżby powodem był, spadek zainteresowania i sprzedaży?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

_Tomek_, popatrz na mono Vortexa Solo 8x25 z polem 7,1*, cena ciut wyższa ale Vortex prawdopodobnie lepszy, choćby ze względu na wielkość pola, a to jest duży atut przy takiej aperturze.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

Jan55, dzięki, zastanawiałem się nad nim, ale wydawał mi się zbyt pękaty i mało kieszonkowy. W rękach jednak nie miałem. Teraz już bez znaczenia. Gdybym miał to wszystko w jednym sklepie to oczywiście bym porównał, ale kupowanie, odsyłanie... Masa straconego czasu i ryzyko, że na przesyłki wydam tyle co na monokular, na koniec decydując się na ten pierwszy :)

Na rower dla siebie to na pewno wziąłbym mono, żadną lornetkę. Nie chodzi tylko o rozkolimowanie, ale brak miejsca, nawet na taką 8x25. Styl w jakim jeździłem (i kiedyś znów będę...) wyklucza duży bagaż, mimo że to były całodzienne terenowe wypady 80-120 km.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 15 Gru, 2022   

_Tomek_, tak, na takie wypady rowerowe, wskazany jest jak największy minimalizm, więc monokular, jak najbardziej przydatny.
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

Jan55 napisał/a:
To samo dzieje się, podobno, z Olympusami 8x25. Widać, że są to lornetki bardzo wrażliwe na "cięższy" użytek :cry: . Zastanawiam się czy konstrukcyjnie są to lornetki bliźniacze, czy tylko zbieżność tej samej usterki. W takim układzie cena ich jest nieadekwatna do jakości, prawie 500 za Olympusa i ponad 500 za Kowę, chociaż, popatrzyłem dzisiaj, i widzę, że Kowa spadła w cenie, poniżej Olka :roll: . Czyżby powodem był, spadek zainteresowania i sprzedaży?


może od leżenia na półkach rozkolimowały się na amen?
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

_Tomek_ napisał/a:
Na rower dla siebie to na pewno wziąłbym mono, żadną lornetkę. Nie chodzi tylko o rozkolimowanie, ale brak miejsca, nawet na taką 8x25. Styl w jakim jeździłem (i kiedyś znów będę...) wyklucza duży bagaż, mimo że to były całodzienne terenowe wypady 80-120 km.


U mnie na tego typu wypadach zawsze znajdzie się miejsce na lornetkę, . Cztery rzeczy (oprócz podstawowego zestawu rowerowego) muszą się zmieścić: 1.5 litra mineralnej „mocny gaz”, puszka paprykarza szczecińskiego (330g), lornetka i…łyżeczka!
Telefonu nie wezmę, ale lornetkę zawsze...niestety, nie zawsze jest to kowa 6,5x32 :sad:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

No tak, to wszystko zależy od stylu jeżdżenia. Są ludzie co pokonują setki kilometrów z sakwami i mają z tego frajdę. Ja lubiłem "na lekko" - urwać się w lesie za szlaku, jakaś stroma górka, zjazd, podjazd, wąski mostek, hopka... Dlatego odpada plecak i sakwy - niewygodnie, gorsze prowadzenie roweru. A że wyjazd na cały dzień to zawsze planowałem trasę tak, by gdzieś zajechać na większy posiłek.

Na sobie tylko ubranie, żadnych gratów, a na ramie roweru niezbędne minimum:
- Woda 1.5 litra w koszyczku
- pompka
- trójkątna torba na absolutnie konieczne narzędzia (2 imbusy, uniwersalny klucz płaski, skuwacz do łańcucha, zestaw do łatania), portfel, telefon, kompakt cyfrowy i daktyle

Teraz nie brałbym kompaktu (smartfon załatwia sprawę - ale jest większy), dorzuciłbym gaz pieprzowy i monokular. Lornetka za dużo miejsca zajmuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15