Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32
Autor Wiadomość
ŁukaszW 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32

Witam.

Dosyć dawno temu pytałem o lornetkę na jacht, jednak był troszkę inny budżet i zbyt słabo sprecyzowane moje wymagania. Teraz już wiem, że lornetka musi być poręczna i szybka w użyciu - czasami jedną ręką. Ostatecznie wytypowałem Monarcha M7 oraz Kowę BDII-XD. Testy wszelkie przeczytałem i wychodzi na to, że raczej żadna z w/w sprzętów nie będzie złym zakupem.

Niestety, nie mam możliwości zobaczenia/popatrzenia przez te lornetki na żywo, więc proszę o pomoc w wyborze.

Kowa to koszt 1790 zł
Nikon 2100 zł
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 507
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   Re: Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32

ŁukaszW napisał/a:
Teraz już wiem, że lornetka musi być poręczna i szybka w użyciu - czasami jedną ręką.

Mam Kowę BDII-XD 6.5x32. Jedną ręką wygodnie się z niej korzysta, łatwo ustawić ostrość jednym palcem ale….
W moim egzemplarzu mostek chodzi za lekko, zimą jest ok. ale w pozostałych porach roku sam się rozjeżdża i nie trzyma ustawień. Przy jednoręcznym korzystaniu z lornetki jest to spore utrudnienie.
Niby jest teoretyczna możliwość ustawienia oporu na mostku ale, mimo wykręcenia malutkiej śrubki blokującej nakrętkę regulującą, nie udało mi się tej nakrętki ruszyć domowym sposobem. Tam jest potrzebny specjalny klucz, którego nazwy nie znam, nie wiem o co pytać w sklepie i jak wytłumaczyć sprzedawcy o co mi chodzi.
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Posty: 148
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   Re: Nikon Monarch M7 8x30 czy Kowa BDII-XD 8x32

Binokularnik napisał/a:

Niby jest teoretyczna możliwość ustawienia oporu na mostku ale, mimo wykręcenia malutkiej śrubki blokującej nakrętkę regulującą, nie udało mi się tej nakrętki ruszyć domowym sposobem. Tam jest potrzebny specjalny klucz, którego nazwy nie znam, nie wiem o co pytać w sklepie i jak wytłumaczyć sprzedawcy o co mi chodzi.

Może zrób zdjęcie to coś się wykombinuje.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 327
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

Binokularnik, Tobie pewnie trzeba klucz do nakrętek z otworami czołowymi . Zakładam że w nakrętce są dwa okrągłe otwory plus mały wkręt zabezpieczający . Tak mam w Vorteksie . Jest tego sporo w sieci .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 327
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

Z drugiej strony , w tej sytuacji , nakrętka powinna dać się bez problemu odkręcić czy dokręcić przy użyciu np cyrkla lub nożyczek . Może być tak że pod tą nakrętkę konieczne będzie dodanie podkładki dystansowej 0,1 mm .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

ŁukaszW, obie, podane przez Ciebie lornetki, są bdb, różnice między nimi to budowa i obudowa. Kowa jest bardziej pancerna i ma korpus magnezowy , do tego większą średnicę obiektywów, natomiast Nikon M7 ma korpus z poliwęglanu i delikatniejszą obudowę. Optycznie są porównywalne, różnią się między sobą niuansami. Na jacht brałbym Kowę :wink: .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 507
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

Kot72 napisał/a:
Binokularnik, Tobie pewnie trzeba klucz do nakrętek z otworami czołowymi . Zakładam że w nakrętce są dwa okrągłe otwory plus mały wkręt zabezpieczający . Tak mam w Vorteksie . Jest tego sporo w sieci .

Ok, poczytalem i o to właśnie chodzi. Spróbuję nożyczkami. Chirurgiczna pęseta z "demobilu", mimo że powyginała się na wszystkie strony, nakrętki nie ruszyła.
dziekuję :smile:
 
 
ŁukaszW 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

Dziękuję Koledzy za pomoc w wyborze - zamawiam Kowę. Dziękuję za cenne uwagi dotyczące pracy mostka - poproszę o sprawdzenie działania i ewentualną korektę.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 697
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

ŁukaszW, jak już będziesz prosił o sprawdzenie mostka (czy nie za luźny - u mnie w BD II 8x42 jest okej), to poproś także o sprawdzenie fokusera (płynna, równa i bez luzów praca), muszli (czy nie za luźno się wysuwają) i zgrubnie optyki. Ja tak prosiłem o sprawdzenie Kowy BD XD 8x32 prawie 10 lat temu. Te lornetki nie są w żaden sposób zapieczętowane, więc spokojnie mogą wziąć kilka sztuk i obejrzeć.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

_Tomek_, kwestią pozostaje,gdzie kol.ŁukaszW zamówił lornetkę, bo nie wszyscy są chętni do takiego sprawdzania przed wysyłką. Przerabiałem to, nie raz, z kilkoma sklepami, i tylko jeden nam znany, z Łomianek, był chętny :grin: , by to robić. Być może inni już się nauczyli tego i też sprawdzą na życzenie klienta :wink: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 10 Maj, 2023   

ŁukaszW, jak trafisz na "normalnie" dobry egzemplarz Kowy, to powinieneś być bardzo zadowolony :grin: .
 
 
ŁukaszW 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

@Jan55: Zamówiłem z Beafoto, dobra cena i tak samo przyjemna obsługa. Poprosiłem o wybranie "ładnego" egzemplarza. Przypuszczam, ze w kpl. do lornetki będzie miękkie etui - chętnie bym kupił jakiś sztywny case na tą moją pierwszą prawdziwą lornetkę, co by położyć na konsoli jachtu.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 44 razy
Posty: 2419
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

ŁukaszW, bardzo dobry (najlepszy) sklep. Ja kupiłem, lekko pogrubiony ale miękki, futerał Swarovskiego za 99 zł w Beafoto, ale teraz są chyba po 175 zł.
Futerał idealny, natomiast sztywne case nie za bardzo jest bezpieczne dla lornetek, bo w razie upadku na twardą powierzchnię, tak naprawdę nie chronią lornetki. Chyba, że case byłby wyłożony, w środku, jakąś gąbką, to wtedy co innego. Ja takiego case nie spotkałem, więc prawdopodobnie jak znajdziesz, w ogóle, pasujący case, to wyłóż go w środku cienką gąbką, która będzie utrzymywała lornetkę w bezruchu i amortyzowała w razie upadku np na dno pokładu. Powodzenia :mrgreen: .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 507
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Oryginalne etui od kowy dobrze chroni lornetkę. Kiedyś spadła z dwumetrowej wysokości (kotek mi ją zepchnął z szafy) i nic się nie stało.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 697
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 12 Maj, 2023   

Jan55 napisał/a:
Być może inni już się nauczyli tego i też sprawdzą na życzenie klienta :wink: .

Jan55, może miałem szczęście, bo nigdy nie miałem z tym problemów :)
Małą Kowę kupowałem w Ecotone ok. 2015 r. i sprawdzili jak prosiłem.
Ostatnio w Teleskopach, już po kupnie Genesis, miałem wątpliwości co do luzu własnego mechanizmu korekcji dioptrii - sprawdzili na drugim egzemplarzu i przesłali mi film (ten typ tak ma, w niczym to nie przeszkadza, bo luz można skasować nieco mocniej odciągając pierścień).
W międzyczasie robiłem zakupy w Delcie, gdzie także sprawdzali o co prosiłem.

Terrę kupowałem w Bea, ale akurat o nic nie prosiłem i wszystko było ok.

EDYCJA: W zasadzie to uważam, że normą powinno być sprawdzenie przez sprzedawcę przed wysyłką, bo w ten sposób zabezpiecza się przed nieuczciwym klientem, który coś zepsuje, a potem zwraca twierdząc, że takie otrzymał. Jak ostatnio kupowałem rower, to sprzedawca przez telefon wręcz powiedział mi, żebym przyjechał dzień później, to spokojnie go wyregulują.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14