Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przyzwoita luneta do obserwacji szczytów górskich/przyrody
Autor Wiadomość
Galahad 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   Przyzwoita luneta do obserwacji szczytów górskich/przyrody

Dzień dobry
Szanowni forumowicze.

Przeglądałem różne wątki ale nie mogę znaleźć podpowiedzi.
Szukam przyzwoitej lunety do obserwacji szczytów górskich i przyrody (nie interesuję się astronomią). Mam w tej chwili lornetkę DELTA Entry 10x50.

Chciałbym kupić coś co da mi możliwość oglądania odległych szczytów. Czy jest możliwy zakup takiej lunety do maks 1000zł -używanej lub nowej? Czy też nie ma na to szans i z takim budżetem powinienem jednak pozostać przy swojej lornetce?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.
Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Galahad, pytanie, czy chcesz oglądać poszczególne kamienie na szczytach, czy szczyty. W/g mnie, do oglądania szczytów lepsza jest lornetka, ale lepsza optycznie od Entry, np DO Chase 12x50 lub Vortex DiamondbackHD, bo mają przynajmniej sensownie większe pola widzenia co przy obserwacjach w górach, jest bardzo przydatne i komfortowe. Cenowo to trochę więcej niż 1000 zł, ale się opłaca.
Jeżeli luneta to szukaj lunety Delty, tej najmniejszej, chyba 7-25x50, kieszonkowej, bardzo dobrej optycznie.
 
 
Galahad 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Dziękuję za odpowiedź.
Nie zależy mi na tym aby luneta była kieszonkowa.
Chciałbym ją rozkładać w kilku miejscach w których nocuję.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 11 Maj, 2023   

Galahad, większa luneta to luneta + statyw, a to już brak komfortu noszenia po górach, czyli wielkość i waga tego ustrojstwa. Do 1000 zł nic sensownego, chyba, nie kupisz, nawet używanego, a te tanie to raczej można sobie podarować, ze względu na jakość, ale może ktoś się znajdzie na forum, kto ma doświadczenie z lunetami w górach i coś doradzi w tej kwestii :wink: .
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 150
Wysłany: Pią 12 Maj, 2023   

Ja tylko mogę dodać że luneta 20x daje tyle informacji co lornetka 10x - z powodu patrzenia jednym okiem.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 748
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 12 Maj, 2023   

Tracimy co prawda trochę informacji o odległości (jedno oko - nie ma efektu 3d), ale ja bym tego nie przekładał na powiekszenie. Poza tym na bardzo dużych odległościach efekt 3d jest bez znaczenia.
 
 
Galahad 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sob 13 Maj, 2023   

Jan55 napisał/a:
Galahad, większa luneta to luneta + statyw, a to już brak komfortu noszenia po górach, czyli wielkość i waga tego ustrojstwa. .


Nie będę tej lunety nosił. Będę korzystał z niej stacjonarnie.

Czy mam rozumieć, że definitywnie w okolicach 1000-1300zł nie ma sensownej lunety (używanej) do mojego wykorzystania?
 
 
modzdz 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Sob 13 Maj, 2023   

Czasem można trafić w rozsądnej cenie używkę Delta Optical Titanium 65ED II - niezła optycznie i mająca dobre opinie użytkowników.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 748
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 13 Maj, 2023   

A z nowych dobre opinie (w tym budżecie) ma:
https://www.celestron.com...#specifications
Nie patrzyłem przez nią, ale jest popularna i marka sprawdzona (w klasie niskiej i średniej).

Powyższa Delta będzie jednak znacznie lepsza. Deltę rozważałem jako alternatywę do Celestrona Regala M2 65ED. Regal wygrał i go mam, ale to podobny poziom jakości.

Statyw będzie konieczny.
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 150
Wysłany: Nie 14 Maj, 2023   

_Tomek_ napisał/a:
Tracimy co prawda trochę informacji o odległości (jedno oko - nie ma efektu 3d), ale ja bym tego nie przekładał na powiekszenie. Poza tym na bardzo dużych odległościach efekt 3d jest bez znaczenia.

Mówię co widzę. Obserwuję z okna kościół w Mogilanach (9 km, taki mój stały punkt odniesienia) i luneta 20x daje tyle samo informacji co lornetka 10x Oczywiście to przybliżenie a nie dokładna wartość, sam byłem tym zaskoczony. I nie chodzi o 3d tylko widoczne detale.
 
 
_Tomek_ 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Posty: 748
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 14 Maj, 2023   

A tylko lunetę masz na statywie, czy lornetke też?
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 150
Wysłany: Nie 14 Maj, 2023   

Jedno i drugie na statywie. Wprawdzie to luneta made in ZSRR, tak rozsuwana, ale nie jest wcale taka zła, choć dobra też jednak nie :twisted:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 14 Maj, 2023   

Galahad napisał..."Nie będę tej lunety nosił. Będę korzystał z niej stacjonarnie."

Ok, to z jakiej odległości ( np 5-20 km ?) będziesz patrzył na te szczyty, bo jak z dużej, to MZ, nic ciekawego nie uzyskasz, z powodu dużego falowania powietrza, a co za tym idzie obraz będzie rozmyty, a przy tak małym polu widzenia będzie to widokowa miazga :cry: .
 
 
gruber 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 135
Wysłany: Nie 14 Maj, 2023   

browar napisał/a:
_Tomek_ napisał/a:
Tracimy co prawda trochę informacji o odległości (jedno oko - nie ma efektu 3d), ale ja bym tego nie przekładał na powiekszenie. Poza tym na bardzo dużych odległościach efekt 3d jest bez znaczenia.

Mówię co widzę. Obserwuję z okna kościół w Mogilanach (9 km, taki mój stały punkt odniesienia) i luneta 20x daje tyle samo informacji co lornetka 10x Oczywiście to przybliżenie a nie dokładna wartość, sam byłem tym zaskoczony. I nie chodzi o 3d tylko widoczne detale.


Mam lornetkę 12x i lunetę 25 - 50. Przy powiększeniu 25x luneta pokazuje dużo więcej szczegółów. Ale ja oglądam ptaki nie szczyty czy kościoły.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2499
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 14 Maj, 2023   

Dlatego zapytałem kol Galahada z jakiej odległości chce oglądać te szczyty. Być może mieszka w Zakopanem lub najbliższej okolicy, to ok, ale jak mieszka np w Nowym Targu, to już tak pięknie nie będzie i szkoda na ten cel (luneta)wydawać kasę. Lepiej kupić dobrą lornetkę 10-12x50 i cieszyć się widokami, MZ, lepszej jakości niż przez lunetę.
Próbowałem swego czasu, popatrzeć na Tatry, przez lunetę (nie pamiętam już apertury), z odległości 100 km (z Krakowa) i była to masakra obrazka, natomiast przez lornetkę 10x42, obraz był w miarę dobry, ale i tak nieostry, widoczność była piękna, patrząc gołym okiem i wydawało mi się, że przez lornetkę będzie podobnie, ale jednak nie było. Zdjęcia z aparatu z tele 70-300 Canon L IS, wyszły troszkę ostrzejsze. Tak więc, luneta nie jest panaceum na dalekie obserwacje, ale to jest moje zdanie :grin: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14