Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka uniwersalna do 1500pln
Autor Wiadomość
boruurob 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   Lornetka uniwersalna do 1500pln

Chciałbym kupić uniwersalną lornetkę, którą będziemy wykorzystywać do oglądania natury na spacerach, podziwiania widoków podczas podróży samochodem, oglądania nieba w nocy, oglądania ptaków z domu i do podobnych aktywności. Do tej pory nie mieliśmy żadnej lornetki. Osobno chcę też kupić lornetkę kieszonkową 8x25 (w innym temacie).
Po pierwszych analizach wydaje się, że to powinna być lornetka 10x50.
Zależy mi też na tym, aby było duże odsunięcie źrenicy od okularu ze względu na wadę wzroku córki (astygmatyzm)
Wstępnie wyselekcjonowałem dwie lornetki. Proszę o komentarz czy to dobry wybór i ew. zaproponowanie czegos w podobnej cenie.
1. Delta Optical Extreme 10x50 ED
2. Vortex 10x56 Vulture HD

dziękuję z góry.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 203
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

boruurob, czy zdajesz sobie sprawę ile te lornetki wymienione przez Ciebie ważą? Jest to odpowiednio około 1600 i 1100 gram. To dużo jak na lornetkę spacerową, zwłaszcza dla dziewczyny. Radzę kupić jakąś lornetkę 8x42, 10x42 lub, jeśli istotne będą nocne obserwacje nieba, 10x50, ale nie takiego kolosa jak DO Extreme 10x50 ED. Typowa lornetka 8(10)x42 to około 700 g do noszenia, 10x50 800-900 g. W zakładanym budżecie warto poszukać np. lornetki Vortex Diamondback HD, czy Delta Optical Chase.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

MZ lornetki, które wymieniłeś, to nie są te, które na pierwszy rzut okaz kojarzą się z pojęciem "uniwersalności". Uniwersalna lornetka to cos o powiększeniu 8-10 razy i średnicy obiektywu rzędu 40-42mm, czasami 50mm. A już z pewnością uniwersalnym sprzętem, zwłaszcza na spacery, nie jest ten Vortex 10x56. Szybko byś go miał dość, gdybyś miał go nosić na szyi na spacerze. No i zastosowania, które wymieniłeś: na spacery do oglądania przyrody trzeba coś innego niż do oglądania nocnego nieba. Musisz się więc zdecydować co jest dla Ciebie priorytetem. Wg mnie, najlepszym kompromisem na pierwszą lornetkę byłoby właśnie 8x42, np. takie: coś tego typu . To jest to, spośród czego ja bym wybierał dla siebie, gdybym szukał wg kryteriów, jakie podałeś. Inni Koledzy mogą mieć własne typy, ale chyba wszyscy się raczej zgodzą, że każdą z tych lornetek można również oglądać niebo nocą? Ja w każdym razie używam lornetek 10x42 i przy dobrym niebie bez problemu widzę przez nie księżyce galileuszowe Jowisza. Myślę że przez 8x42 tez powinny być widoczne.
Tak czy inaczej - zdecydowanie odradzam sprzęt typu x50 a tym bardziej x56 jako "uniwersalny". No, w skrajnym przypadku można pokusić się o poszukanie jakieś lornetki 10x50 o możliwie małych wymiarach i wadze, ale tu już chyba wybór będzie znacznie mniejszy a i ceny wyższe.
Mechooptyk napisał/a:
W zakładanym budżecie warto poszukać np. lornetki Vortex Diamondback HD, czy Delta Optical Chase.
Dokładnie, z tym że Delty Chase nie widzę w ofercie na CENEO. Czy coś przegapiłem?
A tu załaczam jeszcze porównanie na Optycznych . Okazuje się, że największy odstęp źrenicy mają ten Bresser i Vanguard.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Nikon Monarch5 to dziurka od klucza (małe pole), szkoda pieniędzy na męczenie oczu. Edeavor też dziurka od klucza i nie należy cudów optycznych (ostrość).
Jeżeli już to Kite Falco, Kowa BD II, Delta Chase ED, Vortex DB HD, Bresser Pirsch ED, Olympus PRO. Wszystkie 8x42. Ceny do 2000 zł.
Jeżeli 10x42 to Kite, Kowa, Chase, Delta Titanium ED HD lub Olympus PRO. Takie są moje propozycje. Kite i Kowa to już ceny, ciut powyżej 2000 zł.
Ostatnio zmieniony przez Jan55 Sob 15 Lip, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 203
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Soniak10, ależ są DO Chase: https://www.ceneo.pl/;szukaj-delta+optical+chase
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Mechooptyk napisał/a:
ależ są DO Chase:
Dzięki :idea:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   Re: Lornetka uniwersalna do 1500pln

boruurob napisał/a:
Chciałbym kupić uniwersalną lornetkę, którą będziemy wykorzystywać do oglądania natury na spacerach, podziwiania widoków podczas podróży samochodem, oglądania nieba w nocy, oglądania ptaków z domu i do podobnych aktywności.

W takim razie źrenica wyjściowa 5 mm. W nocy bez problemu tyle osiągnie źrenica oka. Poza tym taka duża źrenica to komfort i tolerancja na przyłożenie do oczu (m. in. dlatego lornetki morskie mają wielkie źrenice). To się przydaje przy rodzinnych obserwacjach, kiedy np. coś ciekawego widzę, to przekazuję lornetkę żonie, która może zerknąć nie zmieniając rozstawu tubusów czy wysunięcia muszli.

Masa zdecydowanie poniżej 1 kg. Lornetka musi być na szyi, w plecaku to bez sensu. Jak sam idę na obserwacje, to kilo czy więcej nie stanowi problemu, ale jak bardziej rodzinnie, to biorę lekką 8x42, nieco ponad 600 g. Teraz na urlop zresztą też, trzeba się ograniczać. Obie zaproponowane są także i moim zdaniem za ciężkie na lornetkę uniwersalną.

Czyli krótko mówiąc 8x42 lub 10x50. Taka 10x42 też będzie dobra, nawet i w nocy pokaże duuuuużo więcej niż 8x25, ale to jednak mniej uniwersalny wybór. Ja mam do tych dokładnie zastosowań Kowę BD II 8x42 i polecam. Nie mam doświadczeń z dziesiątkami w tym budżecie.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Mechooptyk napisał/a:
ależ są DO Chase:
Teraz dopiero zauważyłem, że one są w dziale Ceneo - Hobby i zwierzęta - Militaria i strzelectwo - Survival
a nie w Ceneo - Fotografia - Sprzęt optyczny - Lornetki, jak wszystkie pozostałe.
Skąd taka zmyłka w Ceneo? :shock:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Ceneo to taki portal, na którym nigdy nie wiadomo co i gdzie. Najlepiej szukać bezpośrednio na stronach sklepów, bo tam ceny bywają niższe niż podane na Ceneo :sad: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

boruurob Jeszcze jedna rzecz, co do córki, która ma wadę wzroku i myślę, że będzie korzystała z lornetki w okularach, to najlepiej patrz, oprócz oddalenia źrenicy, na lornetkę z jak największym polem widzenia. ponieważ wtedy jest możliwość że córka zobaczy więcej pola niż w lornetce z małym polem. Wszystko jest uzależnione od tego, jakie okulary (oprawki) nosi córka ( w jakiej odległości są szkła od oczu). Okulary powodują często zaciemnienia po bokach i zawężają pole widzenia. Może się okazać, że bez okularów będzie widziała lepiej. Ja tak mam i nie używam okularów do patrzenia przez lornetkę. Jest to czasami upierdliwe, ale daje zdecydowanie większy komfort obserwacji i widzę całe pole. Co do odległości źrenicy, to prawda jest taka, że to co podaje producent w specyfikacji, ma się nijak do rzeczywistości. Wszystko zależy jeszcze od muszli ocznych i to jest to co należy sprawdzić samemu, bo te które pasują np mnie lub innym osobom, nie koniecznie będą pasowały Tobie czy córce.
Jest tego trochę, ale jak się chce mieć dobrą (pasującą) lornetkę do obserwacji, to niestety ale trzeba na jej wybór poświęcić trochę czasu i nerwów (kupno i ewentualne zwroty) :grin: .
 
 
boruurob 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Nie 16 Lip, 2023   

w Budżecie do 1500 mieszczą się Delta Optical ED i Vortex DB HD i Bresser Pirsch.
Jako laik kupiłbym 10x50 (10x42). Ale widzę, że:
8x42 ma większe pole widzenia, większą źrenicę, większy odstęp od źrenicy, jest lżejsza i pewnie stabilniejsza.
No ale nie mając praktyki to nie wiem czy na tyle te powyższe zalety przebijają parametry powiększenia i wielkości szkła
Niestety nie jestem w stanie teraz założyć czy lornetka będzie często używana w nocy czy nie -to zależy od tego czy oglądanie nieba nas zaciekawi bardziej czy mniej .
Przypominam, że do kieszonkowego użycia chcę kupić 8x25 więc dlatego tutaj myślałem o 10x50.
Ostatnio zmieniony przez boruurob Nie 16 Lip, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
boruurob 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Nie 16 Lip, 2023   

Może kupić trzy wielkości i przetestować? :mrgreen:
Delta Optical Chase ED 8x42
Bresser Pirsch ED 10x42
Vortex DB HD 10x50

czy może lepiej odwrotnie ?
Delta Optical Chase ED 10x50
Bresser Pirsch ED 10x42
Vortex DB HD 8x42
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 16 Lip, 2023   

boruurob, Bressera ED (popielaty) nie kupisz za 1500 zł bo to cena 1800-1900 zł, chyba, że piszesz o Bresserze zielonym bez ED, to wtedy tak, z tym że za taką cenę ten Bresser (zielony) nie jest warty zakupu. Lepsza jest Chase lub Vortex DB HD z samego faktu, że mają większe pola widzenia a i mechanicznie są lepsze. Vortex ma świetną ergonomię i leży w dłoniach rewelacyjnie oraz jest lżejszy od Chase.
Co do Bresserów, to w ostatnim roku, w Europie, bardzo, nie wiedzieć dlaczego, podrożały, zielony 100% a ED 50%, ale o ile Bresser ED wart jest te 1800 zł to zielony już 1300-1500 nie. Na początku 2022 zielone były jeszcze po 699 do 899 zł i to była cena adekwatna do ich jakości a ED po 1190 do 1290 zł i to była świetna cena. Bressery przegrywają wielkością pola 7*, co na dzisiejsze czasy jest już raczej małym polem, bo tą małość pola widać przy powiększeniu 8x32-42, natomiast pola 7,5-8* (pozorne okularu 60-64*) to pola już duże jak na 8x32-42. Pamietaj, że lornetka 8x42, jest najbardziej uniwersalną lornetką, jako jedyna w domu.

Bresser 10x42 ma maleńkie pole, w/g mnie 5,9*. To już lepszy jest Vortex DB HD 10x42 6,3*. Każde 0,1* w lornetkach 10x daje widoczną różnicę. Miałem obie w rękach i to potwierdzam.
Chase 10x50 jak najbardziej, to też bdb lornetka. O Vortex 8x42 napisałem powyżej.
 
 
boruurob 
Nowy


Posty: 13
Wysłany: Nie 16 Lip, 2023   

ok to bez Bressera. Tylko który zestaw trzech lornetek kupić? Bo nie będę kupował sześciu :roll:

Delta Optical Chase ED 8x42
Delta Optical Chase ED 10x42
Delta Optical Chase ED 10x50

Vortex DB HD 8x42
Vortex DB HD 10x42
Vortex DB HD 10x50
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Nie 16 Lip, 2023   

Biorąc pod uwagę że ma to być lornetka w miarę uniwersalna, to z wymienionych przez Ciebie ja bym wybierał między którąś z tych dwóch:
Delta Optical Chase ED 8x42
Vortex DB HD 10x50.
Myślę że którą z nich byś nie wybrał, będziesz zadowolony. Powodzenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15