Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Mała lornetka do 500zl
Autor Wiadomość
Zodyn 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   Mała lornetka do 500zl

Dzień dobry wszystkim. Przychodzę z prośbą o pomoc. Chce kupić ojcu lornetkę na urodziny. Przybliżenie raczej 8x. Z początku myślałem nad monokularem vortexa 8x36 ale wyczytałem że lornetki są dużo lepsze od monokularow. Ojciec dużo jeździ rowerem, lubi chodzic po górach i obserwować samoloty. Tak więc raczej coś kompaktowego co może mieć na szyi lub w etui przy pasku. Kompletnie się na tym nie znam i nawet nie mam swoich typow. Cena max 500zl.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Parę lornetek w pobliżu budżetu się znajdzie. Vortex Raptor 8,5x32 to mój 1 typ (zgrabna, lekka z fajnym powiększeniem), Nikon Aculon 8x42 (większy nieco), Bushnell Prime 8x32 jest na tutejszej giełdzie za dobre pieniądze, Forrest II 8x42 (przekracza budżet, pancerna, często polecana), Nikon Aculon 7x35 (fajny z szerokim polem ale już nie na samoloty). Samoloty od 10x wzwyż choć jeśli korzystamy z flightradar i 8x da przyjemność... pewnie coś tam jeszcze będzie.
Ostatnio zmieniony przez Abs Wto 25 Lip, 2023, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Zodyn, Dzień dobry.
Z całym szacunkiem, ale jest tyle napisane na forum na taki temat, że nie ma sensu zakładać nowego tematu.
Znajdź i poczytaj, wtedy zadaj pytanie czy kupić taką czy inną lornetkę dla Twojego taty.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Najprostsze filtrowanie na CENEO dało takie efekty Ja wybrałem do porównania na chybił-trafił takie trzy. Jest jasne że w tej cenie nie możesz się spodziewać cudów pod względem jakości obrazka, dlatego z tym większą ciekawością czekam na opinię Jana55, który ma tu zdecydowanie większe rozeznanie w wadach i zaletach poszczególnych marek i modeli.
Z mojego doświadczenia mogę jedynie szczerze odradzić tą Meade Wilderness: obraz ma naprawdę mdły i niedający się do końca wyostrzyć. Mam nadzieję że pozostałe aż tak kiepskie nie będą.
Powodzenia w wyborze.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Abs, lornetki jak cegły, ważące prawie 1 kg, polecasz na rower? Jeżeli już porro to tylko lekkie jak Vortex Raptor lub Opticron Adventurer TWP 8x40, bo są małe i lekkie, ale to też powyżej 500 zł. Jednak uważam, że do takich celów, jak chce kol Zodyn, bardziej odpowiednie są dachówki 8x32-42, nie 10x, z tym że budżet 500 zł to mało na coś sensownego. Nie dawno był "ciągnięty" temat, właśnie o takich lornetkach, tylko trzeba sobie poszukać i poczytać i to polecam koledze Zodyn. Jeszcze raz napiszę, 500 zł to za mało :cry: , chyba, że na jakąś używaną z OLX lub Allegro.

PS. Zodyn, Monokular nie nadaje się do obserwacji i o tym trzeba pamiętać.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Zodyn, Czy Twój ojciec używał już kiedyś jakiejś lornetki, monokularu? Jaki styl jazdy na rowerze i wędrówek po górach? A samoloty przy lotnisku czy na wysokościach przelotowych? Napisz coś więcej, bo do tych zastosowań ludzie używają bardzo różnego sprzętu i każdy jest zadowolony...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Soniak10, Lornetki Levenhuka są po prostu słabe i nie warte cen za jakie są wystawiane, to już Delta One 8x32 jest lepsza. Jeżeli Bushnell to tylko Prime 8x32, ale to ceny powyżej 500 zł. Wszystko inne poniżej tej ceny to szajs, na dzień dzisiejszy. Szkoda pieniędzy, chyba, że kupujący lubi loterię i będzie liczył, że trafi na dobry egzemplarz.
Pokazał się ostatnio Vortex Triumph HD10x42 w granicach 545 zł, ale nie wiem co to jest, i myślę że pod nazwą Vortex kryje się jakiś tani chiński Kandar itp, bo jakoś nic dobrego w takiej cenie, Vortex raczej nigdy dotąd nie miał, ale można by zaryzykować i sprawdzić, tylko jeżeli ktoś nie ma pojęcia o lornetkach to i tak nic nie sprawdzi, poza tym, że coś zobaczy. To już wolałbym dołożyć i kupić Vortexa Crossfirera HD nie mówiąc już o Delcie Forest II 8x42 lub 10x42. Poniżej tych lornetek naprawdę nie ma nic sensownego i dobrego a Foret II 8x42 "bije" w/w lornetki pod każdym względem. Takie jest moje zdanie na ten temat :wink: .

PS. Nie ma sensu rozdrabniać tego tematu na drobne, typu, to a może tamto, bo dla kogoś kto nie ma pojęcia o lornetkach to i tak nic nie zmieni. Trzeba polecać tylko to co jest sprawdzone przez wiele osób i z całym szacunkiem kolego Tomek, wykluczmy temat monokularów, bo to nie jest opcja dla laików lornetkowych. Jeżeli już to tylko lornetka i to najlepsza z najtańszych jakie znamy, z zaznaczeniem, że 500 zł to za mała kwota, chyba, że komuś nie zależy na jakości optycznej to można polecić cokolwiek poniżej tej kwoty :sad: .
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Monokularow nie wykluczam, ponieważ zarówno mój młodszy 10 lat brat, jak i starszy 30 lat ojciec są z Hawke' 8x25, który dałem bratu w prezencie - jako taki sprzęt do zabrania wszedzie ze sobą - zadowoleni i go sobie wypożyczają wzajemnie :) Obaj lornetkowi laicy, jeden 35 lat, drugi ponad 2x starszy.
Najlepiej sprawdzić samemu.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Jan55 napisał/a:
to już Delta One 8x32 jest lepsza. Jeżeli Bushnell to tylko Prime 8x32, ale to ceny powyżej 500 zł.
No właśnie w tym problem. Ale jeżeli limit jest nieprzekraczalny, to trzeba wybierać z tego, z czego można. Poza tym pozostaje mieć nadzieję, że taki zakup będzie tylko wstępem, który wywoła apetyt na coś lepszego, a wtedy można będzie polecić coś z tego, o czym piszesz.
BTW: po raz kolejny wypada mi w tym miejscu przytoczyć moją autorską klasyfikację lornetek ze względu na cenę. Klasyfikacja dotyczy w miarę aktualnych cen lornetek "dachówek" o powiększeniu 8-10x i średnicy obiektywu 40-50mm, czyli dla lornetek 8x30(32) można te granice ustawić nieco niżej, np. o jakieś 20%. No więc:
1) do 500 zł - zabawki lornetkopodobne,
2) 500 do 1200 zł - klasa podstawowa,
3) 1200 do 3000 - klasa średnia,
4) 3000 do 5000 zł - klasa wyższa,
5) powyżej 5000 zł - biżuteria lornetkowa (dla kolekcjonerów).
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 25 Lip, 2023   

Soniak10, Żeby wywołać u kogoś apetyt na lepszą lornetkę, to ten ktoś, jako pierwszą lornetkę powinien mieć jak "najlepszą" z tych dobrych, a w cenie do 500 zł nie ma takich, więc kupno szajsu bardziej może zaowocować zniechęceniem niż zachęceniem do lepszej lornetki. Mało tego to taka osoba musi mieć możliwość popatrzenia przez co najmniej kilka "dobrych", w swoim przedziale cenowym, lornetek, aby móc zobaczyć na czym polega lepszość dobrej optyki nad słabą, jeżeli oczywiście taką lepszość zauważy, co nie zawsze się zdarza, zwłaszcza u laików :cry: . Stwierdzam to na podstawie faktów i moich kontaktów z ludźmi, którzy mają problem z rozróżnieniem dobrej optyki od złej. Dla nich wszystko jest jednakowe, poza cenami :cry: .
 
 
Zodyn 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Dziękuję wszystkim za te wpisy. Tak więc wczoraj wieczorem jeszcze poszukałem informacji i w sumie jedynie dowiedziałem się że jedyną lornetka w okolicach 500zl to Forest II 8x42. Później to już tylko wpisy kto jak jeździ na rowerze :) ojciec nie jest profesjonalosta w dziedzinie jazdy. Zwykły turysta ;) kiedyś lornetkę miał, ale mu ukradli. Jaka? Nie mam pojęcia. Stara ciężka z lat 90. Z tego co wczoraj jeszcze pogrzebałem i w cenie nieco ponad 500zl (rozumiem że trzeba nagiąć budżet, ale jeszcze jest to do przeżycia jeżeli lornetka warta jest ceny) jest Delta Optical One 8x32. Tak więc chyba tylko te dwie lornetki Forest vs one wchodzą w grę. Skłaniam się bardziej ku One 8x32 bo lżejsza prawie dwukrotnie. Co do oglądania samolotów, to jest to bardziej oglądanie podchodzących do lądowania. Mieszkamy w Rzeszowie i w obecnych czasach duży ruch jest na niebie i latają bardzo nisko. Tak więc 8x spokojnie wystarczy i przynajmniej nie będzie trzęsło obrazem. Podsumowując. Czy Delta Optical One 8x32 w cenie 580zl (jest teraz promocja w jednym ze sklepów) będzie najlepszym wyborem dla amatora w śród lornetek i zwykłego turysty? Przybliżając jakim jest rowerzysta, to jeździ od 3 lat do Częstochowy i teraz jak trenuje to pojedzie sobie gdzieś za miasto i często jest w jakiś punktach widokowych :) Podejrzewam że zadowolony by był z lornetki za 200zl, ale chce mu właśnie kupić to minimum od którego można mówić o lornetkach :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Zodyn, 8x32 DOne będzie bdb wyborem pod względem wagi i gabarytów, czyli na rower i na spacery oraz do samolotów podchodzących do lądowania. Sam do takich celów używam lornetek 8x32 i są, aż nadto, wystarczające. Trzeba dodać do tego, że Delta ma 5 lat gwarancji i serwis w Polsce. Tata powinien być zadowolony z prezentu :mrgreen: . Gdyby nie by zadowolony, bo DOne okazałaby się za mała dla niego ( nie każdemu mała lornetka pasuje), to możesz lornetkę zwrócić ( do 14 dni) i kupić, większego Foresta II 8x42.
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 203
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Kiedy przed laty kupowałem lornetkę, to rozważałem właśnie te dwa modele, o których wspomina Jan55. W bezpośrednim porównaniu DO One 8x32 i DO Forest II 8x42, ta druga wypadła sporo lepiej. Ostrzejszy obraz, większe pole i bardziej komfortowy odstęp źrenicy (istotne dla okularników) przeważyły. Kusiły wprawdzie małe wymiary One, ale to było za mało wobec przewag Foresta II.
 
 
Zodyn 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Czyli zdania expertow są podzielone :D tutaj już zapewne kwestia subiektywnego odczucia i nie obejdzie się bez przetestowania. Wezmę One bo jest promocja i spełnia wymagania co do małego budzetu. Tata okularów nie nosi i myślę że jednak gabaryt będzie miał większe znaczenie od szerszego pola. Najwyżej jak złapie bakcyla, to kupi sobie większą lornetkę już sam :)
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Zodyn, przede wszystkim, jak piszesz, liczy się subiektywne odczucie użytkownika danej lornetki, bo jak pisałem nie raz, to co pasuje jednej osobie nie musi pasować innej. Szczególnie dotyczy to sprzętu optycznego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15