Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki bezlusterkowiec w rozsądnej cenie?
Autor Wiadomość
vcelomorek 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sob 12 Sie, 2023   Jaki bezlusterkowiec w rozsądnej cenie?

Witam wszystkich zawodowców i entuzjastów fotografii wszelakiej!
Moje pytanie jest krótkie – jaki w miarę nieduży (kompaktowy) bezlusterkowiec z dobrą optyką …i za przyzwoite pieniądze polecacie?
Jestem amatorem. Robię gównie zdjęcia – jak niemal każdy teraz – smartfonem. Zaś na poważnie (czysto amatorsko) fotografuję aparatami analogowymi. Ale żaden ze mnie Chris Niedenthal :)
Dawno temu miałem cyfrowego bezlusterkowca ale było to blisko 20 lat temu. To był jakiś Olympus. Mniejsza jednak o przeszłość… Aktualnie za 2 tygodnie czeka mnie dłuższy wyjazd. Szukam czegoś niedużego z dobrą optyką dla amatora. O ile w ogóle kupno czegoś takiego za rozsądne pieniądze jest możliwe?
Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 12 Sie, 2023   

Moim zdaniem kupno nowego aparatu tuż przed wyjazdem, z którego chcesz przywieźć udane zdjęcia to chybiony pomysł, bo nowy sprzęt trzeba opanować. Chyba, że to cel wyjazdu?

Dużo zalezy od rodzaju zdjec, ale równie duzo od wlasnych upodobań. Ja teraz jestem na dłuższym rodzinnym urlopie. Do tej pory na taki wyjazd brałem Olympusa E-M5 II + Panasonic Leica 12-60/2.8-4 (pomijając ubiegły rok, kiedy w celach testowych zabrałem tylko smartfon i dawniejsze czasy, kiedy też używałem analogowego lustra, a jeszcze wcześniej- kompaktu). Jednak teraz zamiast standardowego zooma wziąłem 4 malutkie szkła M. Zuiko: rybie oko 9 mm f/8, 9-18/4-5.6, 25/1.8 i 45/1.8. Pierwszy jest kiepski optycznie, ale to dekielek, nawet nie naleśnik. Żeby było ciekawiej, to każdego dnia robię zdjęcia tylko jednym szkłem i to tym, którego kolejność tego dnia wypada.

Tak że wniosek jest taki, że trudno cokolwiek polecić.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Nie 13 Sie, 2023   

_Tomek_ napisał/a:
Do tej pory na taki wyjazd brałem Olympusa E-M5 II + Panasonic Leica 12-60/2.8-4
Też mi przyszedł na myśl ten Olympus z tym, że vcelomorek nie podał budżetu jakim dysponuje a jedynie wspomniał o "przyzwoitych pieniądzach", dlatego jeżeli Twój zestaw miałby kosztować "nieprzyzwoite pieniądze", to można rozważyć tańszego Olka E-M10 mkIII za ok. 2000 zł i do tego całkiem niezły obiektyw Panasonic 12-60mm F3,5-5,6 za ok. 1400 zł. Aparat i tak prędzej czy później będzie zapewne wymieniony a ten obiektyw jest na tyle dobry, że przeżyje niejeden korpus. No i w ogóle system m43 jest MZ najlepszym wyborem w takiej sytuacji, o jakiej pisze vcelomorek.
 
 
paulinajozwiak 
Nowy


Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 13 Sie, 2023   

Także przyszło mi to na myśl. Faktycznie, vcelomorek nie podał dokładnego budżetu, a jedynie wspomniał o "przyzwoitych pieniądzach". W związku z tym, jeśli Twój zestaw miałby kosztować "nieprzyzwoite pieniądze", to warto rozważyć opcję tańszego modelu Olympus E-M10 mkIII w cenie około 2000 złotych, do którego można dobrać całkiem niezły obiektyw Panasonic 12-60mm F3,5-5,6 za około 1400 złotych. Aparat prawdopodobnie i tak będzie kiedyś wymieniony, a ten obiektyw jest na tyle solidny, że przetrwa wiele zmian korpusu. Ogólnie rzecz biorąc, system m43 jest naprawdę dobrym wyborem w takiej sytuacji, o jakiej pisze vcelomorek.
 
 
vcelomorek 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Nie 13 Sie, 2023   

Witajcie ponownie!
Owe „przyzwoite pieniądze” to kwota tak do 4000 zł. No dobra, do 4200 zł. Może być nawet coś bez wymiennej optyki. Może jakiś Fujifilm? No nie wiem…
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Nie 13 Sie, 2023   

vcelomorek napisał/a:
Owe „przyzwoite pieniądze” to kwota tak do 4000 zł. No dobra, do 4200 zł.
W takim razie ten Olek się w tym dobrze mieści. Ewentualnie można coś z serii Olympus PEN E-PL albo Panasonic GX80.
vcelomorek napisał/a:
Może być nawet coś bez wymiennej optyki.
MZ wydawanie 4000 PLN na kompakta mija się z celem. Propozycje moja i Tomka spełniają też kryterium niewielkich gabarytów (i wagi), nie większych niż większość kompaktów, a przy tym otwierają perspektywę późniejszego rozszerzania systemu w dowolną stronę. Uważam że na "dobry kompakt" nie ma sensu wydawać więcej niż 2-2,5 tys PLN. Przynajmniej dla zastosowań amatorskich, zwłaszcza takich o jakich piszesz.
No i pamiętaj, że jak już się na taki sprzęt decydujesz, to absolutnie naturalną konsekwencją powinno być dokupienie jakieś torby reporterskiej, która pomieści aparat, obiektyw a do tego koniecznie zapasowy akumulator, ładowarkę, kabelki, środki czyszczące (płyn, ściereczka), być może jakiś mały statyw i najlepiej filtr ochronny: neutralny lub polaryzacyjny (także w przypadku kompaktu). Na tym akurat nie warto oszczędzać, bo sprzęt powinien mieć swoje stałe miejsce i być w pełnym komplecie, a nie żeby szukać go po szufladach za każdym razem, gdy coś jest potrzebne.
Pzdr
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pon 14 Sie, 2023   

Też się właśnie rozglądam za czymś niedużym i lekkim w podróż lub w góry. I mam dylemat... bo małoobrazkowe z APS-C też potrafią być małe i lekkie, np. taki Canon:
https://www.abfoto.pl/apa...f4-5-6-3-is-stm za około 4000.
A może Fuji X-T30 ale to już przekraczamy budżet...
 
 
vcelomorek 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Wto 15 Sie, 2023   

paulinajozwiak napisał/a:
(...) Aparat prawdopodobnie i tak będzie kiedyś wymieniony (...)

Kiedyś pewnie tak. Ale nie wcześniej pewnie jak za jakieś 4-5 lat gdyż na ten czas mam zapewnione inne wydatki, znacznie ważniejsze. Ale to już inna historia…
Anyway – jak się to mówi w języku zagranicznym, mój budżet na ową przedwyjazdową zachciankę wzrósł do blisko 4500 zł :) Co zatem idzie Moi Drodzy jaki byście zestaw uniwersalny radzili kupić w tej kwocie? Pisząc zestaw mam na myśli aparat + obiektyw + filtr.
Raz jeszcze serdecznie dziękuję za pomoc i sugestie :)
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Sie, 2023   

Zdecydowanie uważam, że sami wybierzecie najlepiej. Gdyby istniał jeden najlepszy zestaw dla amatora to inne aparaty przestałyby się sprzedawać, czyż nie? Tylko sami możecie określić co jest kluczowe.

Kilkananaście lat temu m4/3 zainteresował mnie z powodu koncepcji, ale zniechęcały ciemne zoomy o nijakich ogniskowych. Dopiero pojawienie się małych jasnych stałek przekonało mnie do wejścia w system. Tak że dostępna optyka (trzeba przejrzeć jaka) może decydować.

Jeśli nie optyka (bo już mamy albo i tak będzie tylko kitowy obiektyw), to trzeba popatrzeć co nam się podoba lub nie w danym korpusie. Ja w E-M5 II mogę narzekać tylko na średni autofokus, więc następny musi być lepszy, a że systemu nie zmieniam (optyka), to wybór mam niewielki. Wiele może zadecydować o wyborze pierwszego aparatu - ergonomia, szybkość, dostępne filtry efektowe albo cokolwiek. Kto ma wiedzieć co jest ważne jak nie kupujący tylko?

W ostatniej kolejności skupiałbym się na osiągach matryc i jakości optyki, co najchętniej jest testowane. Dlatego, że 1) te kwestie mają umiarkowany wpływ na odbiór zdjęcia, 2) można je obejść, na przykład odpowiednią obróbką (szum za duży - to np. konwersja do cz-b, dołożenie własnego ziarna), 3) można w ogóle nie robić danego zdjęcia jak aparat nie pozwala, za to zrobić inne lepsze :)

Inaczej jest z optyką obserwacyjną, gdzie jakość optyczna instrumentu bezpośrednio przekłada się na to jak widzimy. W optyce foto jest to dużo mniej ważne.
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 21 Sie, 2023   

vcelomorek napisał/a:
Witajcie ponownie!
Owe „przyzwoite pieniądze” to kwota tak do 4000 zł. No dobra, do 4200 zł. Może być nawet coś bez wymiennej optyki. Może jakiś Fujifilm? No nie wiem…

Nie sądzę, aby przymus wyjazdowy był dobrym pomysłem na kupowanie zestawu do fotografowania. Jeśli jeszcze nic nie kupiłeś, to nie rób tego teraz. To będzie przypadkowy zakup, do którego potem będziesz dorabiał różne tłumaczenia, a zadowolenie w dłuższym czasie może być niepewne ?.
Co nieco trzeba jednak wiedzieć, na co chce się wydać swoje pieniądze. Fora i bardziej doświadczeni koledzy mogą pomóc, ale to zawsze będą subiektywne opinie.
Poczytaj nieco, pooglądaj zdjęcia - https://www.dpreview.com/sample-galleries ,wyrób sobie jakąkolwiek opinię, może wybierz marki sprzętu do późniejszej decyzji ?
To moja rada.
Aby jednak nie wymądrzać się jedynie, odniosę się do linka z posta TomPL2.
Prezentowany tam zestaw z dużym nadmiarem spełni Twoje oczekiwania fotograficzne.
Pod warunkiem, że rozpoznasz jego możliwości i swoje oczekiwania ?
Specyfikację ma bogatą i różnorodną. Dla osoby, która będzie używała trybu "P" , lub "A" bez chęci zapoznania się ze sprzętem, prezentuje dużo za dużo - jednak w oczekiwanym budżecie. Dołączony obiektyw demonem jakości pewnie nie jest, ale w dobrych warunkach pogodowych, czy w jasnych pomieszczeniach , z lampą , doskonale się sprawdzi. Na DPRView fotki wyglądają wspaniale.
To tyle ode mnie.
Zadowolenia z wyboru winszuję.
 
 
vcelomorek 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 13 Wrz, 2023   

Serdecznie witam Wszystkich Was ponownie!
Temat nadal aktualny, albowiem wtedy (czyt. Na dniach przed wyjazdem) nic nie wybrałem z braku czasu. Aktualnie czas mam, a i budżet nieco się powiększył. Mam więc do Was pytanie, otóż chyba dojrzałem do proponowanego mi kilka postów wyżej tematu jakim był FujiFilm X-T30 II z obiektywem XF 18-55 mm. I teraz mam taki dylemat – czy poczekać z kupnem w/w aparatu do późnej jesieni aż pojawia się różne „blekfrajdeje” i inne tego typu „wietrzenia magazynów”? Czy dalej odkładać kasę i wiosną ’24 kupić coś „z nowej kolekcji"?
Bardzo dziękuję za pomoc i komentarze ;)
 
 
Franio 
Nowy


Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 13 Wrz, 2023   

vcelomorek napisał/a:
Serdecznie witam Wszystkich Was ponownie!
I teraz mam taki dylemat – czy poczekać z kupnem w/w aparatu do późnej jesieni aż pojawia się różne „blekfrajdeje” i inne tego typu „wietrzenia magazynów”? Czy dalej odkładać kasę i wiosną ’24 kupić coś „z nowej kolekcji"?
Bardzo dziękuję za pomoc i komentarze ;)

Można czekać i czekać i .............się nie doczekać. Gonić króliczka i go nie dogonić.
Ja w ten sposób kupowałem Canona R7. Zafascynowałem się nim ( bo body jest świetne dla amatora) i po kilku miesiącach kupiłem zestaw z "kitem" 18-150 , z dobrym upustem w jednej z firm. Niestety wyszło tak że do dzisiaj nie mam porządnego obiektywu do niego i nie zanosi się na to, aby dobre szkło pod APS-C z bagnetem RF, wyszło w sensownym czasie do niego.
I z atrakcyjnego zakupu wyjdzie drogi zakup, bo będę się musiał wesprzeć dobrej klasy obiektywem pod FF. Niestety obiektyw z zestawu jest bardziej przeciętny, niż oczekiwałem i jestem rozczarowany. Na różne protezy pod starsze szkła z pierścieniami też nie mam ochoty.
Zatem, skoro wybrałeś sobie zestaw( bardzo dobry dla amatora), i masz zabezpieczone środki, to nie wahaj się. To i tak sporo, bo ok. 6000 zł.
Akcje rabatowe już były w tym roku. Czy będą następne ?????
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2023   

Franio napisał/a:
Niestety wyszło tak że do dzisiaj nie mam porządnego obiektywu do niego
Co tylko dowodzi słuszności tezy, że wybierając ten-czy-inny system, najlepiej jednak kierować się w pierwszym rzędzie dostępnością obiektywów i dopiero po ich wyborze zdecydować się na korpus i cały system, a nie odwrotnie. Ja tak zrobiłem, gdy szukałem czegoś w zamian za APS-C od Sony i stanęło, że stosunkowo najbogatsza oferta zadowalających mnie obiektywów jest w systemie m43, z którego jestem zadowolony.
Franio napisał/a:
Akcje rabatowe już były w tym roku. Czy będą następne ?
Nawet jeżeli będą, to z reguły są tak skrojone, żeby sprzedawca na tym szkody nie poniósł, więc MZ czekać nie warto. A jeżeli już, to najwyżej ze 2-3 miesiące i jak nie będzie promocji, to kupować tak, jak jest dostępny. Wykonane nim dobre zdjęcia są więcej warte - nawet te zwykłe, pamiątkowe - niż czekanie kolejnych kilka miesięcy na "superokazję". :idea:
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2023   

12,13 października jest https://www.festiwalfotoforma.pl/, powinny być też tam promocje i spory wybór, może parę stówek zaoszczędzisz ;)
 
 
shepherd 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sro 27 Wrz, 2023   

Witam!
Pozwolę się podpiąć pod temat, bo przeglądając forum z podobnym dylematem znalazłem ten wątek i normalnie jakbym czytał o swoich rozterkach.
Moje banale pytanie brzmi – co kupić mając do dyspozycji 8 – 10 tys. zł. Chodzi rzecz jasna o bezlusterkowca z wymienną optyką.
Czemu pytam? Niejako wracam do czysto amatorskiego fotografowania po bardzo długim niebycie w tej materii. W dzieciństwie był automat Vivitar. Potem „odziedziczony” po wujku Zenit (taki jeszcze przywieziony z wyprawy handlowej do ZSRR). Na studiach dochrapałem się w końcu cyfrowego Nikona D40 z „kitowym” obiektywem. Tego Nikona mam gdzieś jeszcze w domu u rodziców ale o tym za chwilkę. Po krótkiej fascynacji tym kitowym Nikonem nastąpiła zmiana priorytetów życiowych, nadszedł czas wygody i przez ostatnie 10 – 12 lat zdjęcia jeśli w ogóle, robiłem wyłącznie smartfonem, z lepszym lub (częściej) gorszym skutkiem. Jeśli chodzi o moje doświadczenie szeroko pojętej fotografii, określiłbym siebie na pewno jako kogoś więcej niż początkującego ale może nie koniecznie aż średnio zaawansowanego.
Myślę więc o zakupie sprzętu za wspomnianą na wstępie kwotę. Marzę o jakimś body + dwóch, no może na początek jednym obiektywie.
Co chcę fotografować? Głownie architekturę, a czasem portrety
Chciałbym aby był to sprzęt bardziej rozwojowy, na lata. O ile to możliwe? Myślałem też o reaktywowaniu wspomnianego wcześniej poczciwego Nikona D40 i dokupieniu do niego jakiegoś lepszego obiektywu. Ale nie wiem czy dziś ma to sens?
Bardzo proszę o pomoc w decyzji lub choć ukierunkowanie.
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15