Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Docter 10x50B - bohaterka ostatniego spotkania nad Wisłą
Autor Wiadomość
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   Docter 10x50B - bohaterka ostatniego spotkania nad Wisłą

W ostatnią sobotę spotkałem się z Wikingiem i Tomkiem na warszawskich Bulwarach nad Wisłą. Wiking przyniósł Doctera 10x50B, który był głównym obiektem mojego zainteresowania.
Tomek pokazał Kowę Genesis 10.5x44 i historycznego Zeissa 8x30 w stanie kolekcjonerskim.

Kowę już znałem. Jej duże muszle mogą być odczuwalne przez ludzi o ciasnych oczodołach. Fokuser w tym egzemplarzu mógłby chodzić lżej. Ale optycznie lornetka stoi na najwyższym poziomie, nie pozostawia niedosytu nawet wybrednemu zawodnikowi.

Zeiss, wiadomo, optyką nie dorówna już lornetkom z nowoczesnymi powłokami, ale za to jak pięknie wygląda! Może być eleganckim rekwizytem na dużym ekranie.

W ognisku mojej uwagi był nieprodukowany i niesprzedawany już Docter 10x50B (litera B oznacza wersję dla okularników, z większą odległością źrenicy, choć podobno nie u każdego noszącego okulary w pełni się sprawdza).
Egzemplarz Wikinga optycznie sprawuje się tak, jakby miał już w pełni nowoczesne powłoki. Obraz jest świetny, ostry, kontrastowy, bez problemów z odblaskami pod ostre słońce, a do tego pięknie przestrzenny. Kolorystyka bez zastrzeżeń, ale lekko ocieplona, co może być zaletą dla tych, którzy takie tonacje lubią. Pole widzenia więcej niż dobre, duża wygoda patrzenia, a odpowiednim rozstawem obiektywów można osiągnąć wrażenie pola jeszcze większego, z efektem zanurzenia w obrazie. Przy tej wielkości źrenicy i sprawności optycznej Docter musi wymiatać w nocy i na gwiazdach.
Wizualnie lornetka wygląda na bardzo ciężką, ale po podniesieniu do oczu pozytywnie zaskakuje całkiem akceptowalną wagą.
Nie wiem o istnieniu innej lornetki porro 10x50 z centralnym ogniskowaniem o tak dobrej optyce. Tylko gdzie ją teraz kupić???

02.09.2023 2.jpg
Plik ściągnięto 1026 raz(y) 188,83 KB

02.09.2023 1.jpg
Plik ściągnięto 1026 raz(y) 131,93 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

Docter jest bardzo ciekawą lornetką. Nie jest aż tak ciężki na jakiego wygląda, ale pękaty strasznie. Jak już wygodnie chwycę tubusy, to nawet środkowy palec nie sięga fokusera. Mam przeciętne ręce jak na faceta, a brakuje 1-1.5 cm... Nie ma rady i trzeba jedną ręką chwytać lekko z góry. Ciekawym doświadczeniem jest złapać później NL-kę - talia jak u osy :)

Optycznie jest wszystko tak jak napisał Wojtek. Technicznie patrząc, bardzo dobry obraz, ale nie wybitny. Dopatrzyłem się niedużej AC, zarówno w centrum jak i na brzegu. Widać było na granicy oświetlonej słońcem plaży i ciemnych drzew. Nie jest ta aberracja duża, w żaden sposób nie dyskwalifikuje lornetki, no ale na tej samej scenie w NL i Genesis nie było śladu AC.

Co mi się najbardziej podobało? Łatwość patrzenia, lekko ocieplona kolorystyka i wspaniały efekt 3D. Niby to cecha każdej lornetki porro, ale jednak na krótkich dystansach efekt był w Docterze silniejszy niż w Nikonie EII 8x30 i Zeissie 8x30. Tym bardziej nie oferują tego ani NL, ani Genesis, mimo że optycznie najlepsze z całej stawki.

Kiedyś patrzyłem dłużej przez Fujinona 10x50 FMTR-SX, ale ciężko mi porównać, bo przez Fuji patrzyłem tylko na nocne niebo. Zachwycił mnie w tym względzie i gdybym miał brać lornetkę do ręki na nocne niebo, to jednak sprawdzone Fuji. Indywidualne ogniskowanie nie przeszkadza wtedy. Jednak w dzień już niekoniecznie Fuji...
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

_Tomek_, Owszem, AC w Docterze na środku występuje, ale jakakolwiek ona jest, nie degraduje obrazu w taki sposób, w jaki potrafi to zrobić w innych lornetkach, gdzie obraz wręcz traci na ostrości.
Ostatnio zmieniony przez Wojtas_B Wto 05 Wrz, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

Takie romantyczne foto przesłał mi Wiking.
Docter 10x50B i Nikon 8x20.

Docter 10x50B i Nikon 8x20.jpg
Plik ściągnięto 968 raz(y) 110,3 KB

 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2023   

To widzę, że malutki Nikonek przypadł Wikingowi do gustu. W sumie można go zabrać razem z Docterem i nawet nie zauważyć.
Fajne odbicia! :)
 
 
TRYTON7 
Rozmowny


Posty: 362
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2023   

oj szkoda ze nie wiedziałem o tak fajnym spotkaniu to podrzucił bym Fuji 7 i 10x50 Fmtrx.

Jak tam Kowa wypadła w porównaniu do NL?
mocno dostała ? :???:
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2023   

To tak na szybko było zorganizowane 2 dni wcześniej...

Wiking byłby najbardziej obiektywny, bo nie ma żadnej z tych lornetek :) Z mojego subiektywnego punktu widzenia: Kowa jest troszkę cięższa i nie ma tego przewężenia poprawiającego chwyt. Fokuser pracuje znacznie ciężej, ale szybciej (generalnie wystarczą mikroruchy, kiedy w NL trzeba np. ćwierć obrotu). Oba są precyzyjne, tylko całkiem inne, a mi najbardziej spodobała się praca fokusera z Nikona EII - tak pomiędzy Kowa i NL.

Optycznie Kowa ustępuje wielkością pola (pozorne 65*, a w NL to nie liczę, ogromne jest; wszystkie obecne lornetki maja jednak duże pola przynajmniej te 65*) i ustępuje ostrością samego brzegu, ostatnich 10-15% powiedzmy. Jasność, kolorystyka, kontrast, ostrość obrazu, brak widocznej AC, dystorsja, praca pod światło - to wszystko jest na tym samym mniej wiecej poziomie.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Wrz, 2023   

Pole własne okularów NL 12x jest rekordowe (78 stopni). To właśnie ono w połączeniu z dużym powiększeniem daje wrażenie teleportacji, co obudziło moje pożądanie zakończone decyzją o zakupie.

Fokuser w NL jest układem bezsmarowym, nie twardnieje w niskich temperaturach. Faktem jest, że od minimum do kilku metrów trzeba się trochę nakręcić (tutaj lekkość pracy mechanizmu jest pomocna), ale już od kilku metrów do nieskończoności ogniskuje się szybko, NL ma też dużą głębię ostrości jak na 12x.
Jako ptasiarz, osobiście cenię sobie mały opór pracy fokusera i nie mam przez niego kontuzji palca.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 20