Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
z lornetką na ptaki
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

_Tomek_...Raczej nie ma drugiej takiej lornetki w wyglądzie, jak Leica UV :wink: .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

mzksiak napisał/a:
Majac kilkanaście tysięcy do wydania zeiss gorzej mi podszedł, to świetna optyka ale obraz jakoś do mnie mniej przemawia, mniej naturalne , nasycone kolory,do tego mała nieostrość na brzegu nie robiła na mnie wrażenia wow.

To jest ciekawy wątek, myślę że nieeksploatowany na światowych forach optycznych.

Faktycznie, jeśli spojrzysz przez NL/EL i SFa w słoneczny dzień albo z umiarkowanym zachmurzeniem - Swarovski od razu wygrywa tym czymś, co najczęściej opisuje się jako naturalność kolorystyki. Wygrywa zreszta z czymkolwiek innym z dwoma tubusami połączonymi mostkiem.

Jednak jak to z poznaniem zmysłowym bywa, aby było wiarygodne wymaga wielu godzin doświadczeń w różnych warunkach (audiofilizm, malarstwo, enologia etc.). I tak samo jest w tym przypadku. Zeiss w powłokach SF zdecydował się na dominantę żółto-zieloną, co widać doskonale, dla niektórych może nawet zbyt dobitnie. Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego ssaki (zwłaszcza drapieżniki) rozróżniają głównie barwy z zakresu 500-600 nm (dominanta emisyjna Słońca). Co ciekawe, dzikie zwierzęta praktycznie nie widzą czerwonego. Dzieje się tak, ponieważ jest to zakres decydujący o detekcji obiektów w warunkach obniżonego kontrastu, który dominuje w lesie z kamuflującymi się na wszelkie sposoby zwierżetami. W SF to działa, co widać szczególnie w kontraście w mocno pochmurny dzień na zbliżonych kolorystycznie powierzchniach, od ptaków na tle kory, po noc i zasięgi gwiazdowe. SF to lornetka mądra nie tylko focuserem, ale także optycznie. Zauważcie, że wg testów na optycznych jest jedyną lornetką z zaawansowanym układem optycznym i flattenerem, która osiąga sprawność topowego porro.

To tak w ramach poniedziałkowych rozważań przy kawie. Cieszę się, że weekend u Was udany. W Warszawie też doszło do kameralnego spotkania lornetkowego, podczas którego kontemplowaliśmy lornetki astronomiczne.
 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Podsumowując:
A. dzięki za wrzucenie zdjęć, a wszystkim dziękuję za fajny wypad
@MZKAsiak podziwiam i zazdroszczę wiedzy i umięjętności rozpoznawania głosów ptasich :)

z obserwacji mielimy m.in: gęsi, czaple, kaczki, kormorany, mewy, łyski, łąbędzie krzykliwe i nieme, wrony, dzięcioły, kowaliki, bielika, krogulca, dziki, dwie norki oraz wygrzewajace się przy ścieżce liczne zaskrońce ...
podsumowanie sprzętowe dobrze opisał MZKasiak, w binoświecie król jest jeden i wszyscy znamy jego imię ... ;)

@Wojtas to porro to Vixen Foresta 7x50 , obraz ładny choć koszmarnie niewygodne muszle oczne
@_Tomek ta mała lornetka to oczywiście ultravid 8x30 HD+ , kogo interesuje jakaś tam kropka ;)
 
 
mzksiak 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 149
Skąd: Nie wiadomo
Wysłany: Pon 18 Mar, 2024   

Adaher też fajnie wystawił nasze 3 dwunastki na statywy. El 12,NL 12 i i meopte 12(meostar oczywiście). Tu oba swarki prezentowały piękne krystaliczne o razy, ale po raz kolejny się utwierdziłem w przekonaniu , że połowę tańsza (nawet chyba więcej niż połowę) meopta to bardzo godny rywal. Właściwie dla mnie jej największa wadą jest jej ,,pękatosc " , ale może też to wynikac że mam małe paluszki 🙂 przynajmniej tak określał je mój nauczyciel gitary lata temu 😁. Ale patent pokazany przez chłopaków z monopodem i guma trzymającą lornetkę bardzo fajnie się sprawdza, obraz nie drży i można także cieszyć się obrazem z czeskiej lornetki za umiarkowane pieniądze.
Tak jak Gaudemus rzekł z król jest jeden ale zeiss 7x42 będzie mi się długo śnił oo nocach. Świetna lornetka, choć z racji powiększenia nie na ptaki dzienne, ale do ogólnych obserwacji znakomita
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Szkoda, że tak mocna ekipa jest tak daleko od stolicy.
Widzę, że NL 12 słusznie dołączyła niedawno do arsenału.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Dlatego mocną ekipę trzeba przybliżyć do stolicy bądź na odwrót. Stąd sugestia, aby poważniej rozmówić się w sprawie spotkania, przyjmijmy roboczo że Jeziorsko. Najlepiej w formule D+1, aby była szansa na nocne obserwacje. Na miejscu mamy:
- sensowną bazę noclegową (https://malkow.pl/. znam w właścicielkę, mogę porozmawiać o ofercie grupowej)
- wieżę z widokiem na okalającą przyrodę (https://maps.app.goo.gl/5KmJCHiopi63r3CQ8)
- atrakcje dla dzieci, jeśli dotyczy (https://zoosafari.com.pl/)
- 40 km urozmaiconej linii brzegowej, w tym stawy w Pęczniewie
- z każdego kierunku Polski dogodny dojazd
- jezioro znane jest z bujnej fauny, w tym ptactwa (https://sosknbul.ptaki.org.pl/index.php/Zbiornik_Jeziorsko)

Teraz wystarczy tylko sygnał, że jest chęć i resztę się dorobi.
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

gaudemus napisał/a:

@_Tomek ta mała lornetka to oczywiście ultravid 8x30 HD+ , kogo interesuje jakaś tam kropka ;)

Mnie interesuje. Jak ona się ma do Swarka?
 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

@browar

To zależy od którego swarka :)

jest starannie wykonana, mała, lekka
naturalnie odwzorowuje kolory, aberracje nie rzucają się w oczy (choć nie szukałem ich na siłę), widok jest lekki i przyjemny, choć jest dość wąska
dopóki nie spojrzymy przez coś szerszego ( o polu >8 stopni to jest ok, powrót do ultravida z SF/SFL/EL/NL bywa boleśnie rozczarowujący
jak dla mnie minimalnie za krótkie były muszle oczne, dlatego kombinowałem z tymi oringami, ale to może tylko takie moje indywidualne zboczenie

cały czas piszę o powiększeniu 8x , 10x nie znam

przy obecnych cenach kupno nowej w ogóle się nie opłaca, lepiej dołożyć trochę więcej i mieć takie np nowe NL
używana, kto wie?
używany ultravid vs nowy CL companion - tu już chwilę bym się zastanawiał , to tzw trudny wybór ;)
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Chodziło mi o Swarka ogólnie. Znany chyba tutaj Tobias Mennle twierdzi że tylko Swarek i Leica pozwalają mu dostrzec tzw "Leica glow", inne lornetki nawet jak są świetne jak Zeiss czy Nikon to z powodu ich kontrastu i odcienia są skierowane raczej do myśliwych. Przeglądałem jego produkcje i mam wrażenie że jego wzrok jednak ma 4 wyspy, a nie 3 jak u reszty facetów ;) Ma gość oko. M.in. z tego powodu troszkę mnie kąsa choroba L, a z przyczyn technicznych jak i finansowych Swarka odrzucam. Celuję w Trinovida HD 10x42, ponoć w bezpośrednim porównaniu z Ultravidem HD+ różnica jest prawie niezauważalna (tak twierdzi Holger Merlitz), a nowego można ustrzelić za 4 tys.
Ostatnio zmieniony przez browar Wto 19 Mar, 2024, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 756
Skąd: Warszawa

Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

gaudemus, a miałeś może kiedyś okazję bezpośrednio porównać z poprzednikiem, tj. Ultravidem HD (bez plusa)? Producent chwali się lepszymi powłokami i szkłem. Ciekaw jestem na ile to widać.
 
 
gaudemus 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Posty: 111
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

@_Tomek

Nie miałem nigdy w rękach poprzedników
Ten UV to do mnie zabłądził tak trochę przypadkiem - była okazja więc kupiłem
W Starym Młynie patrzyłem przez UV 7x42 , ale to zdaje się też był HD+
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Mój entuzjazm do Leiki mocno osłabł po przeczytaniu testów wytrzymałościowych lornetek. Ultravid wypadł w nim nawet gorzej od Delty Optical Forest. Zresztą w tym teście były dwa modele Leiki i oba wypadły słabo.
Krótko mówiąc optyka niewątpliwie level master ale mechanika daleka od deklaracji producenta i wygórowanej ceny. Od Leiki znacznie trwalsze okazały się Nikony, Steinery, Zeissy, Swarki a nawet Kowa BD czy wspomniana rodowita Chinka czyli Delta Optical za cztery stówki :razz:
Link: https://www.optyczne.pl/1...netek_8x42.html
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Maciek, sam opisywałem słabe poskładanie Monovida, pewnie też by przeciekał jak w teście. Nie mam zamiaru zanurzać Leiki, ale jakby jej zaczęła się kleić albo pękać guma to by mnie szlag trafił.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Wto 19 Mar, 2024   

Na BF opisują też jakieś perypetie z Noctovidami, co dowodzić może, że Leica też robi "fuszerkę" i to za grube pieniądze i nie odstaje pod tym względem od S i Z :mrgreen: .
 
 
dar1981 
Początkujący


Posty: 34
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: Czw 28 Mar, 2024   

binocullection napisał/a:
Dlatego mocną ekipę trzeba przybliżyć do stolicy bądź na odwrót. Stąd sugestia, aby poważniej rozmówić się w sprawie spotkania, przyjmijmy roboczo że Jeziorsko. Najlepiej w formule D+1, aby była szansa na nocne obserwacje. Na miejscu mamy:
- sensowną bazę noclegową (https://malkow.pl/. znam w właścicielkę, mogę porozmawiać o ofercie grupowej)
- wieżę z widokiem na okalającą przyrodę (https://maps.app.goo.gl/5KmJCHiopi63r3CQ8)
- atrakcje dla dzieci, jeśli dotyczy (https://zoosafari.com.pl/)
- 40 km urozmaiconej linii brzegowej, w tym stawy w Pęczniewie
- z każdego kierunku Polski dogodny dojazd
- jezioro znane jest z bujnej fauny, w tym ptactwa (https://sosknbul.ptaki.org.pl/index.php/Zbiornik_Jeziorsko)

Teraz wystarczy tylko sygnał, że jest chęć i resztę się dorobi.


Cześć, jest planowany jakiś zlot binoholików :mrgreen: w najbliższym czasie ? Chętnie bym się przyłączył
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14