Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Vortex Triumph 10x42
Autor Wiadomość
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 78
Skąd: skątowni
Wysłany: Sro 28 Lut, 2024   

domyslałem się,że mogą być schody.
Oczywiście zupełnie teoretyzujemy, bo zakładam, że lornetka będzie co najmniej tak trwała jak ruskie staruchy..

Tak czy inaczej planuję wziąść 8x32 na allegro i będę miał te 2 tygodnie do zastanowienia.
Pierwsze 2 lata i tak byłyby z rękojmi, ale wysyłanie do UK czy USA mija się trochę z celem, bo nie dość, że nie dojdzie inoostem za 16,99zł to w drodze powrotnej ryzykuje się nawet opłaty celne albo grube tłumaczenia u p9lskich celników.

Koledzy wysyłający noze do Usa właśnie borykali się z opłatami celnymi mimo iż noże wracały do kraju po naprawach u producenta.
Może tu ważna jest też zadeklarowana wartość pezesylki, ale i tak wysyłka do Stanów lornetki za 9stów to taki sobie pomysł..

To już chyba lepiej jakiegoś olympusa brac i mieć gwarancję na 25lat na terenie naszego kraju..
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 28 Lut, 2024   

zadra, Miałem 3 różne Vortexy, sprzedałem znajomym i do dzisiaj są ok. To samo np z Deltami Forest II 8-10x42 czy Chase. Jak trafi się dobrze przy kupnie, to raczej nie powinno ( ale może) się nic zdarzyć w trakcie normalnego użytkowania. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć czy to w sprzęcie za "duże" pieniądze czy za "małe" :mrgreen: .
 
 
meehoo 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Czw 29 Lut, 2024   

Mam tą lornetkę i powiem jedno, w cenie 390PLN to jest ona bezkonkurencyjna. Ma oczywiście wady (lekkie zamglenie, dosyć wyraźna AC, nieostrość na brzegach) ale większość tych wad do amatorskiego, sporadycznego użytku jest do przełknięcia. Na plus budowa, lepsza od wielu dużo droższych lornetek. Bardzo dobre wyposażenie fabryczne.

Dla mnie idealna na pierwszą (a czasem i ostatnią) uniwersalną lornetkę entry-level.
 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 78
Skąd: skątowni
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Nadal rozmyślam nad kolejnymi krokami zakupowymi.
Czytam, rozważam, myślę..

Aktualnie dwie z trzech moich lornetek znalazły inny dom. Obie nadal mogę w każdej chwili mieć w ręku, bo aktualnie posiadają je moi przyjaciele.
Moja BPC 12x42 okazała się lepsza od niedawno zakupionego ZOMZ'a 10x50 i zapragnął ją posiąść mój wieloletni przyjaciel - trudno mi było mu odmówić, natomiast Sotem'a 7x35 oddałem (na wieczne uzyczenie) równie starozaprzyjaźnionemu, bo jego jakiś plastikowy szajs po rozłożeniu do czyszczenia już nigdy nie da się złożyć.

U mnie pozostał już tylko porropryzmatyczny PORST 8x30 z bardzo przyjazną i klarowną optyką, dużym polem i co najwazniejsze stosunkowo niską masą własną.

Rozmyślam nad tym, czy w związku z posiadaniem lornetki 8x iść w kierunku 10-o krotnego powiększenia, czy wejść w 12x...
Jedynym powodem oddania BPC12x42 był jej ciężar który powodówał, że lornetki ze sobą nigdzie nie zabierałem ..

Najprawdopodobniej niedługo sprawdzę na sobie opisywanego wcześniej VORTEX'a DB 10x42 , ale przez chwilę myślałem nawet o GPO 10x42 za dwukrotnie wyższą cenę.
Niestety na pewno nie będę sprawdzał jednocześnie dwu różnych lornetek, bo nie chcę mrozic prawie 4 tysięcy zł dla zachcianek.

Najgorsze w moim przypadku jest to, że czytam testy lornetek a wady opisywanych stają się dla mnie trudne do przełknięcia.

Szukając kompaktowej 10x42 zależało by mi na rozmiarze i masie w jak najmniejszych granicach ale nie kosztem wytrzymałości mechanicznej, stosunkowo duzym polu widzenia (powyzej 100m/1000m) walory jakościowe równiez są ważne.

Tu wtrącę, że przy niskiej masie własnej mógłbym nawet kupić jakąś porropryzmatyczną lornetkę a do apertury też mocno przywiązany nie jestem.
Wybór 10x42 to takie zawężenie kręgu poszukiwań, ale mogłaby być to każda "sensowna" lornetka o powiększeniu powyżej 10x i soczewkach większych od 32mm .

Akurat Vorteksowi przypisuje się AC a mi osobiście nie podoba się zakres obrotów śruby regulacji ostrzenia.
Moim zdaniem prawie dwa pełne obroty to zdecydowanie zbyt dużo. Te lornetki które miałem i mam są tak wykonane, że obrót pokrętłem około 360st "robi" pełen zakres ostrzenia i to jest dla mnie wygodne.
Zatem tu również będę szukał złotego środka, bo przecież znam różnicę w budowie lornetek porro i dachowych jak również wiem czym ruszamy w jednym i drugim przypadku..
Mimo wszystko chciałbym zmieścić się w zakresie do 500st obrotu pokrętła - myślę, że to dla mnie byłoby do przełknięcia, bo to około 1,5 pełnego obrotu przy regulacji.

Budżet mogę sobie zmienić, jeśli wpłynie to na znacznie wyższa jakość całości.
Skoro chcę jedną lornetkę, a zbliżamy się do dnia moich kolejnych urodzin, to niech to będą okolice 2500zł .
Również wazna dla mnie jest możliwość zwrotu lornetki w czasie ustawowym (te 14dni ) bo czuję się niezdecydowanym kupcem i spodziewam się, że zwrot jest wielce prawdopodobny..

Tak naprawdę, to mógłbym nawet kupić lornetkę używaną z możliwością zwrotu oczywiście, co jest możliwe np na allegro, ale mam wątpliwości, czy jestem sobie w stanie wyselekcjonować konkretny model lornetki.

Moglibyście mi pomóc i kolejny raz wypowiedzieć się jakie są Wasze odczucia biorąc pod uwagę powyższy mój wpis ?

Szkoda, że nikt z najblizszych znajomych nie ma sprzetu optycznego godnego porównania i przyłożenia do oka aby sobie ułatwić decyzje zakupowe..
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

zadra...szukasz lornetki, jakiej raczej nie znajdziesz a nawet nie ma, zwłaszcza w kwocie do 2500 zł'
Każda lornetka jaką kupisz w kwocie 1000-2500 zl, będzie lepsza optycznie od tych, które miałeś, sprzedałeś czy podarowałeś. Z takimi wymaganiami, jakie masz, to pozostaje Ci tylko NL 12x42, chociaż i ona jest duża, ciężka i bardzo droga, ale optycznie, prawdopodobnie, mogłaby Tobie spasować ?.
Musisz iść na jakiś kompromis, albo gabaryty i waga a do tego bdb optyka i cena dla Ciebie odpowiednia, albo super optyka a pozostałe niuanse będą mniej istotne, ale cena kilkukrotnie wyższa.
Wybór masz szeroki :
10x42 - Chase ED, Titanium ED HD, Kowa BD II, GPO ED, Vortex Viper HD, Monarch M7
12x42 - NL Pure (cena kosmos), Monarch M5 (najmniejsza i najlżejsza 12x na rynku, gabaryty i waga 8x42)
MZ, są to najlepsze (mechanika i optyka), w tej chwili lornetki ina rynku , z tych których szukasz, w cenie (poza NL) jaka Ciebie interesuje. Mają swoje wady i zalety ale w stosunku do swoich cen są bdb.
Teraz wypisz sobie na kartce w/w lornetki dopisz do nich cechy optyczne (są w testach Optyczne a pozostałe są zrecenzowane na forach) i zrób sobie porównanie, która ma najwięcej "wad" i zalet w stosunku do pozostałych oraz Twoich wymagań.
MZ, o starociach i zabytkach nie masz co myśleć, przy swoich wymaganiach, bo żadna nie spełnia Twoich wymagań.
W/w lornetki różnią się między sobą niuansami optycznymi, z wyłączeniem NL-a, który "klasowo" (jakość i cena) jest ponad nimi, ale też nie spełnia wszystkich Twoich wymagań (gabaryt,waga,cena).
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

zadra, jeśli Cię stać to bierz GPO 10X42 Passion ED . Mam tą lornetkę pod brandem Geco którą z resztą opisywałem na forum . To naprawdę świetny sprzęt i będziesz zadowolony .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Trochę taniej wyjdzie Oberwerk sport ED 10X42 ( 329 euro ) . Prawdopodobnie ta sama optyka co GPO . Neil English recenzował model 8 x42 .
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 755
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Jeszcze warto wziąć pod uwagę Monarcha HG 10x42. Najtaniej widzę go teraz za 3099. Porównywałem go bezpośrednio z Kową Genesis 10.5x44 i jest troszkę gorszy (widoczna AC w centrum, kiedy Genesis jej nie pokazuje), ale jest od niej znacznie tańszy i na pewno wart tej ceny.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Tylko że kolega chce zainwestować max 2500 ...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Kot72, Oberwerka nie kupisz w Europie.
1.Co do GPO to zgadzam się z Tobą, to świetna lornetka, co nie znaczy, że Kowa z wielkim polem czy M7 są gorsze. Są bdb.
2.Titanium EDHD też bdb, ale jej problemem są pociemnienia brzegowe i troszkę większa nieostrość na brzegach, natomiast AC prawie nie ma i jest wielkie pole 7* oraz bdb ostrość w środku pola.
3.Viper HD ma ciut niską transmisję np w stosunku do Kowy (Kowa jaśniejsza ale spajkuje) ale optycznie jest podobny i generalnie jest też bdb.
4. Chase wypada ciut słabiej, ale jest bdb lornetką jak na swoją cenę (1200-1300).
5.Monarch M5 12x42, opisałem go i twierdzę dalej, że w tej chwili na rynku nie ma lepszej lornetki 12x42, w takich gabarytach, wadze i optyce. Szkoda tylko, że ma małe pole 5,1% (sprawdziłem) bo na inne małe "wady", w lornetce typu 12x42, można przymknąć oko, zwłaszcza w takiej cenie (1700-1800zł). Następna, lepsza (najlepsza), kosztuje 8x więcej :mrgreen: .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Jan55, Oberwerka kupisz w Europie w ( Oberwerk Eu ) Sklep jest we Włoszech i oferuje praktycznie wszystkie modele .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Kot72, nie wiedziałem o tym że już jest w Europie. Może dla tego, że ta firma nie była w kręgu moich zainteresowań :wink: .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Jan55, sklep jest już dawno tylko wcześniej oferta była dość marna . Teraz proszę , nawet seria SE jest dostępna .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Kot72... Może w Oberwerku doszli do wniosku, że jak w Stanach nie ma większego zainteresowania "ich produktami" to trzeba rozszerzyć rynek na Europę. Na BF i CN przycichło już o serii SE, jedynie od czasu do czasu, ktoś wspomni o serii Sport ED 8-10x42. Co tu dużo pisać, Oberwerk to firma, jak wiele innych, które korzystają z "gotowców-klonów" i sprzedają je pod swoją nazwą.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Jan55, generalnie kol. zadra, można spokojnie polecić Kowę ( o ile muszle oczne przypasują ) , GPO lub alternatywnie dla oszczędności paru setek można zainteresować się w/w Oberwekiem . Niezależnie co kupi to po posiadanych wcześnie ruskich kapciach wszystko będzie bardzo dobre lub wręcz świetne . :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15