Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Vortex Triumph 10x42
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Kot72... Oberwerk może mieć duże muszle (44mm) :wink: , bo z tego słyną ich lornetki. Gdzieś, chyba na CN, o tym pisali.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Zawsze można zapytanie do sklepu wysłać . Czy to nie tyczyło się serii SE ?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Jan55 napisał/a:
Wybór masz szeroki :
10x42 - Chase ED, Titanium ED HD, Kowa BD II, GPO ED, Vortex Viper HD, Monarch M7
12x42 - NL Pure (cena kosmos), Monarch M5 (najmniejsza i najlżejsza 12x na rynku, gabaryty i waga 8x42)
A co myślisz o tej Kite Falco ?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 15 Mar, 2024   

Soniak10...Jeżeli optycznie, jest tak dobra jak 10x32 to jest niezłą lornetką, ale mam obawy, że pole widzenia jest mniejsze, czyli 6* zamiast podanego 6,5* w specyfikacji, bo to domena firmy Kite w specyfikacjach wszystkich serii, od Falco po Lynx+.
Wolałbym jednak Kowę lub GPO. Kowę bo patrzenie przez 10x42 z polem 7* to naprawdę duża frajda a GPO bo to lornetka optycznie bdb+, z polem 6,5* i do tego świetnie wykonana ale cięższa.
"Schodzenie" z wielkości pola, poniżej 6,5* w 10x, MZ, pozbawia, obserwatora, komfortu widzenia obrazu. Porównywałem, kiedyś, Bressera Pirscha 10x42 6* z Kową BD II 10x42 7* i różnica jest bardzo duża w odbiorze obrazu, na korzyść Kowy, . W lornetkach 10x uwidacznia się to bardziej niż w lornetkach 8x z porównywalnymi polami. Podobnie stwierdził mój znajomy, który chciał tego Bressera a po porównaniu z Kową zdecydował o jej zakupie i zwrocie Bressera.
 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 78
Skąd: skątowni
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

Miałem dziś okazję trzymać w ręku kilka lornetek.
Świadomie zawężyłem aperturę tylko do 10x42.
Vortex razor;
vortex diamondback;
ddoptics
GPO.

do walorów optycznych trudno mi się odnieść.
"ogladanie" odbywało się na halach MTP przy okazji targów myśliwskich, więc w jasno ośwetlonej hali targowej mogłem co najwyżej określić czy łatwo złapać ostrość albo jak działają manipulatory.

Tylko dwie z nich odstępowały walorem od innych.
GPO - odczuwalne cięższa od pozostałych
DDoptics- wyraźnie obraz wchodził w cieplejsze tonacje kolorów. Żeby napisać że pomarańcz, to nie, bo musiałbym jednocześnie dokładać po sobie różne lornetki ale ,decydowanie od razu widziałem różnicę.

Hala targowa dobrze oswietlona światłem halogenowym albo diodowym - tak czy inaczej samo światło białe z kwadratowych lamp przy stropie.
Żadna z lornetek nie wykazywała abberracji ale czas oglądania świata był na tyle krotki, że nie udało mi się dostrzec większych różnic w obrazie.

Kolba jako dystrybutor VORTEXA jest gwarantem produktu.
Bez względu na czas od sprzedaży gwarantują pomóc, naprawę we własnym krajowym serwisie lub jeśli jest zbyt wymagająca naprawa, to w serwisie w USA .

lornetki kupione w innych sklepach również można na zasadach gwarancji producenta wysyłać do kolby.
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

W warunkach wnętrza hali oświetlonej silnymi światłami, z dużymi kontrastami, lornetki przeciętne mogą wydawać się bardzo ostre itd.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 24 Mar, 2024   

zadra napisał/a:
Żadna z lornetek nie wykazywała abberracji ale czas oglądania świata był na tyle krotki, że nie udało mi się dostrzec większych różnic w obrazie.

Bo to nie są warunki do oceny aberracji chromatycznej. Potrzebna jest jak największa różnica jasności sąsiadujących obszarów (ogromny kontrast). W hali nawet jak patrzysz na lampę to sąsiaduje nadal ze stosunkowo jasnym sufitem, ścianą, no to nie są wymagające warunki.

Szeregując od najbardziej wymagających jakie znam (przy czym różnice 1/2/3 są duże, lornetka może nie pokazać AC w 3, a w 2 już tak)
1. Biała latarnia ledowa, jedyna w okolicy i ciemne pole naookoło (tak że nie sposób iść bez latarki), teren podmiejski. Taki widok mam z okna i każda lornetka pokazuje choć ślady AC w centrum obrazu.
2. Księżyc w pełni na tle nieba przy dużej przejrzystości powietrza
3. Czarno upierzone ptaki na tle śniegu w słoneczny dzień, gałęzie drzew na tle całkowicie zachmurzonego nieba (koniecznie musi być widno, czyli wysokie zachmurzenia), gałęzie drzew na tle śniegu
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 536
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
W warunkach wnętrza hali oświetlonej silnymi światłami, z dużymi kontrastami, lornetki przeciętne mogą wydawać się bardzo ostre itd.

Kilka lat temu, rozejrzałem się po hali dużego marketu za pomocą kieszonkowego Nikona, który był wówczas w ofercie tej sieci. To co zobaczyłem zrobiło na mnie tak piorunujące wrażenie (krystalicznie- klarowny obraz, obfitujący w najdrobniejsze szczegóły), że gdybym miał wtedy przy sobie grubszą kasę to bym tę lornetkę kupił.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

Au... Az zeby bola na mysl o tych scenkach testowych. Szczegolnie galezie na tle zachmurzonego nieba sa perfidnie bezwzgledne dla sprzetu, bo sa cienkie i obustronnie kontrastujace, tak ze lornetki gorzej korygujace AC potrafia przykryc kolorowymi obwodkami cale powierzchnie galezi i zepsuc najlepsza ptasia scene.

Ostatnio w takich okolicznosciach przekonalem sie, ze (bezbledny skadinad w kazdych innych warunkach) 10x42 EDG pokazuje szczatkowe centralne AC.

AC to przeciwnik, z ktorym w przypadku turystycznych lornetek wygrac sie po prostu nie da, mozna jedynie wypedzic go mozliwie najdalej od centrum pola widzenia lub zatuszowac powlokami - tu IMO prym wiedzie Zeiss z T*.

Ciekawa jest tez jego percepcja u ludzi, ostatnio znajomy mowil mi, ze jego chisnkie 8x42 ma szkla ED i nie ma tam w ogole AC. Jak spojrzalem przez ten sprzet na stojace nieopodal drzewo, to myslalem, ze patrze przez kalejdoskop...
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

Trzeba dodać do tego, że zdecydowana większość użytkowników lornetek, nie ma pojęcia, co to jest AC w lornetce, ale może to i dobrze :mrgreen: , bo nie mają problemów przy ich zakupie. Dla nich ważne jest to co widzą a nie jak widzą oraz cena, za jaką kupią lornetkę. Być może, takie podejście jest dla nich bardziej bezstresowe, niż dla tych, którzy "rozbierają" 5-10x droższą lornetkę na czynniki pierwsze i doszukują się cudów :lol: .
Podsumowując, większość użytkowników lornetek, traktuje ten sprzęt jak coś przez co można popatrzeć i coś zobaczyć a jakość optyki i widzianego obrazu jest dla nich drugo lub trzeciorzędną sprawą :wink: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

_Tomek_... pkt3 z Twojego postu to najbardziej ekstremalna :evil: sytuacja do wyłapania AC, nawet w lornetkach z najwyższej półki. Tylko ile takich sytuacji można mieć w czasie obserwacji. Najczęściej obserwujemy w czasie wiosny, lata czy jesieni, kiedy takich sytuacji raczej nie ma, a jeżeli już się trafią to na króciutką chwilę i po bólu :mrgreen: . Do tego dochodzi jeszcze różnica w percepcji wzrokowej każdego człowieka, jak napisał kol binocullection, dzięki której jeden widzi AC, a wielu innych, tej AC nie zobaczy nigdy :cry: .
 
 
Wojtas_B 
Maniak


Pomógł: 7 razy
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

Pewnego dnia w ogródku znanej warszawskiej kawiarni dwóch zblazowanych dekadentów szukało AC na osi w lornetkach klasy alfa. Byli to kolega binocullection i ja. W słońcu pomalowane na biało szprosy okien na barce zacumowanej 350m od nas pokazały wtedy AC chyba w każdej lornetce.
Oczywiście był to przypadek ekstremalnie chorych warunków testowych - tylko dla znudzonych inteligentów.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

Ja tam wolę wiedzieć niż nie wiedzieć. Każdą nową lornetkę testuję w ekstremalnych sytuacjach i wtedy mam pewność, że już niczym złym mnie nie zaskoczy. To mnie odstresowuje - później mogę już spokojnie obserwować :cool: Dlatego podsunąłem przykłady sytuacji, w których można szukać AC. No na pewno nie na hali targowej.

Trójka z mojej listy nie jest tak ekstremalna jak 2 czy 1 (np. Kowa Genesis 10.5 na zimowych krajobrazach generalnie nie pokazuje AC w centrum, ale już na Księżycu czy na "mojej" latarni delikatny ślad jest), jednak jest dużo bardziej powszechna. Zimą to wręcz typowa sytuacja. I na przykład Kowa BD II na brzegu pola (nie w centrum na szczęście) w takiej sytuacji robi już "kalejdoskop", jak to obrazowo określił binocullection, zwłaszcza jak się panoramuje i to wszystko się porusza...
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
W słońcu pomalowane na biało szprosy okien na barce zacumowanej 350m od nas pokazały wtedy AC chyba w każdej lornetce.

Od tego dnia, do dziś, żona przynosi mi szklankę wody do łóżka, gdy budzę się w środku nocy zlany potem i tachykardią.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 757
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Mar, 2024   

binocullection napisał/a:
Ostatnio w takich okolicznosciach przekonalem sie, ze (bezbledny skadinad w kazdych innych warunkach) 10x42 EDG pokazuje szczatkowe centralne AC.

A 7x42? Bo pamiętam, że na brzegu EDG 10x42 coś tam pokazywał, a 7x42 - nie (centrum nie porównywałem)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14