Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon 8x30 Monarch HG
Autor Wiadomość
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   Nikon 8x30 Monarch HG

Witam wszystkich po dluzszej nieobecnosci na forum.
Ostatnio zastanawiam sie nad malym 8x30 MHG. Czy warto?
Poprzeczka optycznie ustawiona wysoko, budzet maly.
Poczatkowo zastanawialem sie nad Kowa 8x32 BDII ale w koncu stwierdzilem ze to jednak za slaba lornetka jak na moje potrzeby. Conquest, genesis, meopta czy 8x30 CL odpadaja ze wzgledu na cene czy wielkosc. Starej L8x32 BN nie moge nigdzie znalesc od pewnego czasu w stanie idealnym.
Rozwazalem nawet 8x30 Monarch M7/M7+ gdyz optycznie wedlug opisow jest bardzo podobnie jak MHG, niestety plastikowa mechanika Nikona to jakas porazka, mialem kilka lornetek i w kazdej polegly muszle oczne czy pokretlo ostrosci po jakims czasie. Gdyby nie bylo problemow z ich wymiana moze bym sie sklanial do M7/M7+
8x30 MHG to nie bedzie moja jedyna lornetka, potrzebuje lornetki turystycznej, wygodniejszej w uzytkowaniu niz moj 8x25 CL Pocket.
Obecnie cena 8x30 MHG jest duzo nizsza niz na poczatku, co o tym myslicie?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

Dzięki za pytanie i powrót pod optyczne strzechy.

Przyzwoita lornetka, którą kiedyś poważnie rozważałem, ale wciąż za droga jak na to, co sobą prezentuje. A prezentuje dużą aberrację chromatyczną, która w 30-tce nie powinna być na tym poziomie, a na pewnie nie w sprzęcie za ponad 3.000 zł. Mnie dodatkowo denerowowała w niej duża nieostrość brzegowa, pod tym względem 42-tki spisują się lepiej. Tu także wspomne o słabej ergonomii okularów i pociemnieniach, ale to stricte osobnicze, więc nie traktuj jako obiektywnej wady.

Na Twoim miejscu szukałbym chyba okazji na Genesisa 8x33, będzie zauważalnie lepiej we wskazanych aspektach, a niewiele drożej.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

Genesis 8x33 to fajna lornetka, kilka lat temu mialem okazje kupic nowa ale tego nie zrobilem :(
Niestety nie kupie jej teraz za taka cene jak kiedys ,a uzywanej za cene 8x30 MHG (2500PLN) raczej nie znajde, jesli wogole sie cos znajdzie na rynku uzywanym. Poza tym 8x33 jest duza lornetka jak na swoja klase.
Mnie zastanawia jedno, w necie jest tyle oh i ach co do serii Monarcha 8x30.
Ile w tym jest prawdy, dla mnie ta lornetka ma byc zamiennikiem 8x25 cl, nie mam byc od niej lepsza, ale nie ma byc od niej tez gorsza obiektywnie. Do duzej lornetki 8,5x42 nie bede jej porownywal wcale gdyz wtedy ten zakup nie mial by sensu.
Nieostrosc brzegowa jesli wystepuje na brzegu tak szerokiego pola to mi nie przeszkadza, Jesli AC nie jest uciazliwa tak jak w skwarkach tez mi nie przeszkadza, Nie mam gdzie jej przetestowac, byc moze ulozenie oczodol/okular tez ja od razu zdyskwalifikuje.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

kimek27, Monarch M7 to lornetki o bdb obudowie, lepszej o starej wersji, która po za rozciągająca się gumą nie sprawiała raczej kłopotów. Mój znajomy ma starego Monarcha7, chyba z 4 lata jako jedyną lornetkę w domu i użytkowaniu i tu użytkowanie widać tylko na ogumowaniu tubusów a mechanicznie nic jej nie dolega. Natomiast M7 jest całkiem z innego materiału, który wygląda na dużo lepszy jakościowo i podobny jest do HG.
Co do optyki to M7 też jest trochę lepsza, w/g mnie, niewiele słabsza od HG. HG daje więcej nasycony obraz i ma ciut lepszy kontrast. Co do porównania z CL 8x25 to oba Nikony, prawdopodobnie, są ciut słabsze, ale nie miałem do czynienia z CL 8x25 więc nie będę nic pisał. Na pewno Nikony (M7 i HG) są, MZ, słabsze optycznie od CLCB 8x30 wersja 2022r (porównywałem) a CLCB , jak dla mnie, jest lepsza od Kowy8x33 (porównywałem) i dlatego CLCB została ze mną.
Jeszcze jedno, Nikon M7 ma bdb skorygowaną AC, trochę lepiej niż HG i ciut lepiej niż CLCB a niewiele gorzej niż Kowa. Co do nieostrości brzegowej to CLCB króluje (95% ostrego pola) a pozostałe są w miarę podobne (około 80-85% ostrego pola). Powinieneś porównać sobie M7 i HG i wtedy zobaczysz czy HG warta jest obecnie, tych 2800 zł. Ja, jak jak kupowałem M78x30, to stwierdziłem, że nie warto dopłacać do HG drugie tyle, bo różnica jest za mała w jakości optyki. HG przewyższa M7 pod względem jakości obudowy. Co do muszli ocznych, to największy problem miałem z muszlami Kowy (duża średnica 43mm). To przede wszystkim musisz sobie sprawdzić, o czym też piszesz.
Ceny Kowy 8x33, w obecnej chwili, to jakiś kosmos :shock: , tak jak niedawno MHG, najniższa to 4300 (w większości to 5000 zł) co i tak jest wysoką ceną jak na tą lornetkę, w której od chwili powstania, nic nie uległo zmianie.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

Ciezko zdecydowac, ale patrzac na cene takie 8x30CL jest prawie 2 x drozsze niz 8x30MHG, tak jak M7 prawie 2 razy tansze.
Ja niestety nie mam doswiadczenia z nowa seria monarcha, tylko ze starsza. I tam z biegiem czasu muszle oczne sie wycieraly i pekaly. O jakosci ich pracy nie wspomne kiedy dostal sie tam piach czy tez slona woda. Nie mozna ich bylo kupic przez serwis, tylko platna naprawa wchodzila w gre.
Jesli MHG ma lepszy kontrast i o 5 procent lepsza transmisje w porownaniu do M7 to juz dla mnie duzy plus.
Czy muszle oczne MHG sa wykrecane (zeby ulatwic czyszczenie)?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 06 Mar, 2024   

kimek27 napisał..." Czy muszle oczne MHG sa wykrecane (zeby ulatwic czyszczenie)?"

Nie sprawdzałem, bo akurat to nie jest dla mnie priorytetem w lornetkach, jedynie w CLCB ale to sprawił przypadek, kiedy wykręcałem muszle do ustawienia, była prawdopodobnie luźno wkręcona :mrgreen: . Ponieważ mam sporo lornetek na stanie to nie mam potrzeby używania tylko jednej na "okrągło", więc i nie mam potrzeby czyszczenia dokładnego muszli, poza szkłami okularów, od czasu do czasu. Zadzwoń np do Beafoto i poproś o sprawdzenie, u nich nie ma problemu z tym :wink: .
Co do części do lornetek po gwarancji i za darmo, to tylko w Vortex, Zeiss, Swarovski a np Leica, podobno robi problemy, reszta firm odpłatnie, nawet Opticron (30 lat gw) czy Kite (30 lat gw) biorą kasę ale wymieniają za darmo.
Co do muszli w M7 i MHG, to wydaje mi się, że są z wykonane z lepszego materiału niż w Monarchu7 a na pewno z dużo lepszego niż w Prostaffach P7, gdzie króluje ordynarny plastik :sad: .
Co do transmisji w M7 vs MHG, to nie widziałem żadnej różnicy, to samo w ostrości, jedynie ciut lepszy kontrast i nasycenie kolorów w MHG, ale to widać dopiero, porównując 1:1.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

To nie tak zeby naprawiać za darmo. Choć są firmy co tak robią. Chodzi o to że jak napiszesz do takiego opticrona czy leica to możesz sobie kupić cześć jeśli jest dostepna i sam ja wymienic. W Nikonie nie ma takiej opcji. (Nikon EU)

Też się nie spodziewam użytkować w ciężkich warunkach takiej 8x30. Nawet MHG wiele by nie przetrwała pewnie.

Nic muszę się z tym przespać z tydzień.
Wracając do M7 i wersji plus w porównaniu cenowym z MHG (600 euro) nie ma już takiej dużej różnicy. I myślę że warto dopłacić do dużo lepszej mechaniki.

Nie chce przekroczyć pułapu 3000pln za dodatkową lornetka która pewnie spędzi większość czasu w schowku samochodu lub sakwie motocykla.

Idealnie było by zakupić cos z rynku wtórnego 8x32 ale niestety w obecnych czasach dobre oferty zdążają się zadko lub też wcale.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

To nie tak zeby naprawiać za darmo. Choć są firmy co tak robią. Chodzi o to że jak napiszesz do takiego opticrona czy leica to możesz sobie kupić cześć jeśli jest dostepna i sam ja wymienic. W Nikonie nie ma takiej opcji. (Nikon EU)

Też się nie spodziewam użytkować w ciężkich warunkach takiej 8x30. Nawet MHG wiele by nie przetrwała pewnie.

Nic muszę się z tym przespać z tydzień.
Wracając do M7 i wersji plus w porównaniu cenowym z MHG (600 euro) nie ma już takiej dużej różnicy. I myślę że warto dopłacić do dużo lepszej mechaniki.

Nie chce przekroczyć pułapu 3000pln za dodatkową lornetka która pewnie spędzi większość czasu w schowku samochodu lub sakwie motocykla.

Idealnie było by zakupić cos z rynku wtórnego 8x32 ale niestety w obecnych czasach dobre oferty zdążają się zadko lub też wcale.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

Jesli nie mierzyles do oka MHG i zamierzasz tego nie robic przed zakupem, to ja ostrzegam w tym przypadku. To jednak lornetka z ubogim ER (15 mm) i stwierdzonym problemem z uzyskaniem optymalnej pozycji oczu w okularach. AC nie chcialbym stawiac jako obiektywnej wady, bo awersja do niej jest zawsze mierzona przyzwyczajeniem z innych sprzetow, ale np po takim EDG w HG ma sie wrazenie, jakby ktos rozlal farby w okularach...
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

Jesli ER jest na poziomie 15mm to nie ma problemu gorzej jak muszle oczne byly by za male lub nie dajace podparcia. Mialem tak z Habicht 8x30 czy N 8x32SE. Jesli przy nikonie mozna to bylo jakos zniesc po nauczeniu zapieraniu sie okularow o oczodoly to w Habicht 8x30 muszle byly zdecydowanie za male.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

kimek27...nie zmierzyłem średnicy muszli w MHG, tylko dlatego, że mnie spasowały bez problemu, tak jak muszle M7. Wygląda na to, że to ta sama średnica czyli 40mm. To samo z ER, obie, w momencie porównania, miałem na max wysunięte i w tej samej pozycji w oczodołach. Wiemy natomiast, że są to indywidualne sprawy, zależne od budowy twarzoczaszki.
Co do M7+ to dziwnie, wszystko, wokół tej lornetki przycichło na forach. Pytanie, czy się nie przyjęła bo ten FF jest taki jak w MHG, czyli nijaki? czy cena jest nieadekwatna do jakości tego FF. W tej chwili, w Polsce, bardziej opłaca się kupić MHG niż to M7+, bo ceny są bardzo zbliżone i czy M7+ jest w ogóle warta takiej ceny.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1026
Skąd: Francja
Wysłany: Sro 13 Mar, 2024   

Dzieki za podpowiedzi.

Na chwile obecna kupilem 8x42 MHG ot taka sie trafila okazja.
Zobacze co ta seria Monarch HG jest warta po testach.
 
 
binocullection 
Rozmowny
per bino ad astra



Posty: 304
Skąd: Warszawa/Katowice
Wysłany: Sro 13 Mar, 2024   

Koniecznie daj znac. Ja sie z nia nie dogadalem, choc to pole i ostrosc centralna - orgia.
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Sro 13 Mar, 2024   Re: Nikon 8x30 Monarch HG

kimek27 napisał/a:

Rozwazalem nawet 8x30 Monarch M7/M7+ gdyz optycznie wedlug opisow jest bardzo podobnie jak MHG, niestety plastikowa mechanika Nikona to jakas porazka, mialem kilka lornetek i w kazdej polegly muszle oczne czy pokretlo ostrosci po jakims czasie. Gdyby nie bylo problemow z ich wymiana moze bym sie sklanial do M7/M7+


Kiedyś też rozważałem 8x30 M7 - to bardzo lekka lornetka (jedna z najlżejszych 8x30) i dużym polu widzenia. Ale w końcu kupiłem Kite Lynx 8x30 HD, która miała jakość obrazka Nikona M7 z małym plusem, jeszcze większe pole widzenia i lepszą jakość wykonania. Gdzieś były w necie (wzrokowiec.com - już zniknął ten portal) porównania tegko Kite Lynx 8x30 HD z Nikonem 8x30 E2, gdzie nie wypadał on gorzej.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 13 Mar, 2024   

Tak, Kite Lynx HD 8x30 to bdb lornetka, mówi się nawet, że to bliźniak Monarcha7 a w tej chwili to bliźniak M7, bo był produkowany w tamtym czasie, w koprodukcji z Nikonem (optyka). Jego pole widzenia jest tylko troszkę większe od Monarcha 8,2* vs 8,5* Kite. Największą wadą Lynxa HD są muszle oczne, które mają tylko jeden wysuw co wielu osobom nie pasuje, natomiast zostało to poprawione w nowej wersji Lynx HD +, wysuw na 2 razy. Co do designu, to jest to lornetka prawie identyczna jak GPO , Monarch M7, Opticron Traveller BGA ED i DDoptics EDX, która to lornetka, jest po prostu Kite Lynxem HD tylko w lepszym wykonaniu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14