Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
filtr 77mm na obiektyw 58mm + tulipan (osłona przeciwsło..)
Autor Wiadomość
mac828
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   filtr 77mm na obiektyw 58mm + tulipan (osłona przeciwsło..)

witam wszystkich.
tak się składa, że niedawno nabyłem swoją pierwszą lustrzankę (canon eos 450d) i już mam problem. Dręczą mnie pewne myśli. Otóż, mam zamiar kupić filtr polaryzacyjny 77mm choć mój kitowy obiektyw ma średnicę 58mm. Skłoniły mnie do tego moje ograniczone finanse. Do tego filtra (w miarę upływu czasu i nabywania nowych obiektywów) kupowałbym redukcje na odpowiednie rozmiary. Jednakże tutaj pojawia się pewien problem. Jak zastosować tulipan (osłonę przeciwsłoneczną) na obiektyw z założoną redukcją i filtrem 77mm? jest to w ogóle możliwe? pytam, bo zapewne ktoś z was na pewno spotkał się z takim dylematem. Poza tym nasuwa mi się pytanie czy w ogóle stosuje się w praktyce osłonę i filtr polaryzacyjny razem czy raczej każde z osobna? z tego co wiem filtrem nalezy kręcić aby uzyskać porządany efekt, toteż wydaje mi się nie możliwe, choć wiem ze malo o tym wiem i moge się mylić.

pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

mac828 napisał/a:
Jak zastosować tulipan (osłonę przeciwsłoneczną) na obiektyw z założoną redukcją i filtrem 77mm?

nie stosować :wink: średnica tulipana nie pozwoli Ci na to
 
 
mac828
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

a czy stosuje się w ogóle polary i tulipany razem? chodzi mi o sytuacje w ktorej mialbym przykladowo filtr 58mm i tulipan. Czy w takim wypadku jest uzasadnione używanie ich razem?
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

mac828, stosowanie takiego połączenia jest bez sensu, gdyż osłona uniemożliwia swobodne kręcenie filtrem
 
 
mac828
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

o takie wyjaśnienie mi chodziło :)
teraz wiem, że jeśli polar to nie tulipan ;)
dzięki za odpowiedź.

a co z redukcjami? czy to dobry pomysł czy jest w czymś gorszy od kupowania do każdego obiektywu osobnego polara? będą winiety?
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

mac828 napisał/a:
a co z redukcjami? czy to dobry pomysł czy jest w czymś gorszy od kupowania do każdego obiektywu osobnego polara?

trudno mi powiedzieć, nie pracowałem nigdy na redukcjach;
sądzę, że jeśli masz zamiar zainwestować w jakiś drogi polar (Marumi, B&W) to chyba lepiej kupić dwie czy trzy redukcje (redukcja to cena rzędu 20-40zł) niż dwa czy trzy filtry pol
tyle, że poszukałem w kilku sklepach i nie znalazłem nigdzie redukcji 58/77mm ... :neutral:

[ Dodano: Wto 19 Sie, 2008 22:36 ]
mac828 napisał/a:
będą winiety?

winieta pojawiła by się gdybyś próbował na odwrót - mocować filtr 58mm na redukcji 77/58mm :wink:
 
 
mac828
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

może ktoś się znajdzie kto mam przyjemność/ lub przymus pracować na redukcjach. ostatnio widziałem takie redukcje. mam nadzieje, że to te.
zatem jeśli ktoś pracuje na redukcjach prosze o odzew i napisanie jak to wygląda

dzięki za opinie:)
doceniam tą wielką pomoc!
pozdrawiam
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Wto 19 Sie, 2008   

wreszcie znalazłem
http://www.sklep.fotoabc....&idtow=3,15,500
MM w którymś wątku polecał ten sklep :smile:
 
 
MC 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 138 razy
Posty: 10781
Skąd: Słupsk/Toruń
Wysłany: Sro 20 Sie, 2008   

Ja rowniez go polecam.
 
 
santini
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Posty: 33
Wysłany: Sro 20 Sie, 2008   

Jednoczesne stosowanie tulipana i filtrów takich jak polar, czy połówka jest możliwe i w miarę komfortowe w przypadku osłon wyposażonych w dolnej części w wysuwaną klapkę. Niestety pomysł nie jest zbyt rozpowszechniony - jedynie Pentax stosuje je nawet w kitowym 18-55. :cool:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 20 Sie, 2008   

Ja używam polara z tulipanem, na Sigmie 17-70, ale jest to troszkę ekwilibrystyka i nie stosuję redukcji tylko filtr 72 mm, czyli o średnicy dostosowanej do obiektywu. Redukcję zakładam jak chcę założyć polara na tele 70-200, które ma 67 mm. Na szczęście zdarza się to rzadko, nawet nie pamiętam czy tulipan od tele da radę wtedy założyć, ale na pewno nie da rady kręcić.
Też myślałem o podobnych oszczędnościach, ale wydaje mi się, że koszt zakupu dobrego polara 77 mm jest tak wysoki, że oszczędność jest pozorna, biorąc pod uwagę niewygodę takiej kombinacji. Weź pod uwagę w jakich warunkach robisz zdjęcia. Jeśli na wycieczkach z rodziną i przyjaciółmi, popędzany i goniony czasem, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że polar wraz z redukcją będzie sobie całe życie leżał w torbie/plecaku, bo nie będzie Ci się chciało robić ceregieli z demontażem/montażem tego. Ewentualnie rozpatrz jednak kupno 72 mm zamiast 77. Czy masz już jakiekolwiek pomysły na przyszłe obiektywy? No i czy zamierzasz je kupić w ciągu najbliższych miesięcy, roku czy w nieokreślonym „kiedyś”? Dobry polar 77 mm naprawdę kosztuje kupę kasy.
 
 
mac828
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Sie, 2008   

mam zamiar nabyć w niedalekiej przyszłości portretówkę od canona. Oczywiście chciałbym kupić 85mm/1,8 (śr. filtra 58mm, zatem fajnie, bo pasowałby ten polar...choć czy do portretów używa się polara? :/), lecz nie wiem czy będę w stanie aż tyle kasy wydać. Zatem mam rezerwę w postaci 50mm/1,8 (ale tutaj śr filtra ma 52mm- trzeba zastosować redukcję). Myślę również o szerokim kącie i z tego co widzę, przeważa średnica 72 lub 77 mm...Przy krajobrazach na pewno pomocny będzie polar. Bardzo ciężka decyzja zważywszy na to, że z tymi redukcjami może być problem z funkcjonalnością :/ ale z drugiej strony kupując dobry polar B&W za 500 zł załatwia sprawę (+oczywiście redukcje). A w innym razie musiałbym kupić na kita polar za około 200 złotych, póżniej do szerokiego za 500 zł, a jeszcze później coś innego wyskoczy i tak suma sumarum będzie koło tysiąca.
Ale powiedzcie mi tak szczerze czy często stosuje się połączenie tuliapan + polar? Czy to jest aż tak istotne? wiem, że ilu użytkowników to tyle opinii, ale lepiej pytać niż błądzić.

pozdrawiam

[ Dodano: Pią 22 Sie, 2008 18:27 ]
btw garreth dzięki za linka do sklepu :)

i nadal czekam na jakąś odpowiedź :)
pozdrawiam.
 
 
santini
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Posty: 33
Wysłany: Pon 25 Sie, 2008   

mac828, poczytaj trochę w jakich sytuacjach zdjęciowych wskazane jest używanie osłony przeciwsłonecznej, oraz w jakim celu stosuje się filtry polaryzacyjne i kiedy ich stosowanie daje maksymalne efekty. Następnie połącz ze sobą tę wiedzę i sam uzyskasz odpowiedź na swe pytanie. Wnioskami podziel się na tym forum - chętnie wówczas podyskutujemy i ewentualnie zweryfikujemy je. Przepraszam za wędkę zamiast ryby - nie wiem czy lubisz łowić :cool:
 
 
mac828
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Sie, 2008   

santini z tego co mi wiadomo osłonę przeciwsłoneczną używa się wtedy (jak sama nazwa wskazuje) kiedy istnieje potrzeba zakrycia soczewki obiektywu przed zbyt wielkim światłem słonecznym (np z boku). Natomiast jeśli chodzi o polara to ma on zastosowanie wtedy kiedy chce się uzyskać wiekszą rozpiętność tonalną :) mam nadzieję, że dobrze myślę. Jeśli tak to uważam, że nie stosuje się tych rzeczy razem. A po drugie bardzo ciężko kręcić polarem z założonym tulipanem.

Dobrze myślę? możemy podyskutować czy jednak nie?
 
 
santini
Początkujący


Pomógł: 1 raz
Posty: 33
Wysłany: Czw 28 Sie, 2008   

Pozwól zatem, że jeszcze nieco rozwinę Twoją myśl. Oczywiście podstawową rolą osłony p. słonecznej jest separacja niepożądanego źródła światła, w plenerze zwykle słońca, szczególnie, gdy znajduje się przy brzegu kadru, czy też bezpośrednio poza nim. Takie oświetlenie powoduje tworzenie się artefaktów lub obniża kontrast na znacznej powierzchni kadru. Wbrew pozorom w pomieszczeniach osłona przydaje się równie często, a może częściej niż w plenerze - częściej można spotkać tam wiele źródeł światła, a także powierzchni odbijających światło, co w efekcie może wpływać na ekspozycję jak i pomiar balansu bieli.
Podstawowe efekty działania filtra polaryzacyjnego ( o zasadzie nie ma chyba potrzeby się rozpisywać) to wygaszanie odbić światła od powierzchni niemetalicznych (szkło, woda, liście, itd.) przyciemnienie nieba poprzez eliminację światła spolaryzowanego w określonym kierunku.
zwiększenie kontrastu sceny, właśnie przez eliminację odblasków - tutaj m.in. podkreślenie konturów obłoków. Poprzez częściowe odcięcie "światła nieba" zwiększa się wysycenie barwy żółtej, czerwonej, zielonej. Wpływ na dynamikę tonalną jest jest jakby pośrednio efektem wyrównania ekspozycji w kadrze.
Maksymalny efekt działania filtrów polaryzacyjnych występuje, gdy oś obiektywu skierowana jest w kierunku prostopadłym do kierunku padanie promieni słonecznych (czy innego źródła światła) - słońce na wschodzie, kierunek fotografowania północ lub południe. W przypadku fotografowania w kierunku równoległym, lub zbliżonym efekt działania polara jest mizerny.
W plenerach zatem, chcąc uzyskać maksymalne działanie polara trudno jest jednocześnie złapać słońce w kadrze, chyba że na bardzo szerokim kącie, czy w rybim oku, a więc stosowanie tulipana nie jest konieczne.
W pomieszczeniach natomiast np. gabloty w muzeach oświetlone wieloma lampkami, czasem byłoby nieźle dysponować osłoną i tulipanem jednocześnie. Kiedyś robiłem jakieś akwaria i terraria z pająkami właśnie Pentaxem z tulipanem z wysuwanym u dołu dekielkiem i lekko obracającym się filtrem Marumi - daje radę.
Pozdrawiam :cool:

[ Dodano: Pią 29 Sie, 2008 10:05 ]
Warto przeszytać również ostatnie "Opowieści z krypty" na fotopolis
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14