Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki monitor do grafiki?
Autor Wiadomość
Remol71 
Rozmowny
ZEISS maniak


Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 03 Lis, 2006   Jaki monitor do grafiki?

Temat chyba tutaj nie poruszany. Jaki monitor proponujecie do zastosowań graficznych?? Typ, marka, model.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






eska
Redaktor



Posty: 494
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 03 Lis, 2006   

Jesli monitor ma byc do grafiki, to musi obsllugiwac przestrzen barw AdobeRGB i pozwolic na "dowolne" wykalibrowanie go. Z tego co sie orientuje to te dobre LCD-ki sa strasznie drogie ( to chyba marzenie kazdego grafika ;-) - Eizo http://abitech.pl/shop/towar/idt=10445, poza tym bardzo dobre sa LCD Nec SpectraView - natanszy za ok 5 tys.), ale porzadne CRT mozna kupic za kilkaset zlociszy (jesli jeszcze takowego znajdziesz).


konrad
 
 
nirriti
Moderator



Posty: 52
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią 03 Lis, 2006   

Czasami można kupić wysokiej klasy CRT z drugiej ręki za niewielkie pieniądze ale radziłbym najpierw DOKŁADNIE obejrzeć monitor przed zakupem. Oczywiście trzeba pamiętać, że rozgrzany monitor świeci inaczej niż zimny (różnica potrafi być spora) więc rzucenie okiem przez 5 minut nie wystarczy.

http://www.allegro.pl/ite...wy_zobacz_.html
Tu na przykład całkiem przyzwoity Sony.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 03 Lis, 2006   

Ja zdecydowanie optuję za dobrym poczciwym CRT do tego dokupić dobry kalibrator na monitor. I tak wyjdzie taniej niż dedykowany dla zawodowców LCD a będziesz miał pewność powtarzalności i prawidłowości ustawień.
 
 
fotokrak 
Uczestnik


Posty: 77
Wysłany: Nie 11 Mar, 2007   

Barco?
 
 
martens 
Nowy


Posty: 16
Skąd: Julianów mazowieckie
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008   

odświerzam temat bo niedawno stanąłem przed wyborem monitora i zacząłem zgłębiać temat. Dziwne, że jest mało poruszany bo dostyć wg mnie ważny.
Od 2006 spawy jak zauważyłem się pozmieniały, CRT są niedostępne, chyba, że używane albo z jakiś zapasów magazynowych.

Niestety albo stety stoimy przed wyborem LCD.
Zasadniczo warte uwagi do grafiki są monitory z matrycą odmian IPS albo VA (MVA, PVA)
Najliczniej występujące typu TN, są najgorsze do grafiki bo najbardziej przekłamują kolory.
TN są najtańsze i najszybsze czyli dobre do np gier ale nie do grafiki.
Z drugiej stony barykady stoją IPS najlepsze jeśli chodzi o wierność barw ale najwolniejsze, gdzieś pośrodku są technologie VA.
A tutaj link dobrze opisujący szczegóły.
http://www.tftcentral.co....echnologies.htm

Ceny monitorów profi takich marek np Iiyama lub Eizo to x-dziesiąt tysięcy, ale można znaleźć modele np z matrycą PVA za około 1500zł np Eizo 1931 czy 1961, sam znalazłem nieprodukowaną Iiyamę z zapasów magazynowych 20,1" E511S z matryca IPS za 800zł

Każdy monitor trzeba wykalibrować tzn utworzyć profile ICC dla sterownika aby było ok, słabszy monitor też się wykalibruje, ale z tego co zrozumiałem to z brakami w palecie barwnej
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008   

...od miesiąca posiadam LCD iyamy na zwyklej matrycy TN, przez ostatnie 5 lat korzystałem z profesjonalnych monitorów min. Eizo, Dell'a; różnica jest ale nie jakaś zastraszająca, kolor głownie gubi się w ciemnych partiach, a i ostrość fabrycznie była za bardzo podkręcona... braki w palecie zauważam jedynie w szarościach, jak sądzę takie oddanie barw jest wystarczające, chyba że pracuje się w CMYK i tylko dla drukarni korzystając z profili kolorów non stop
- ważne żeby monitor miał opcje kalibracji balansu bieli (temperatury barwowej) jak i jasności każdego koloru osobno.
natomiast obecnie różnica między TN a PVA, MVA, IPS jest znikoma, bo cała technologia MVA itd stoi w miejscu, TN spokojnie sobie nadrobiło do tego czasu braki.
zdecydowałem nie dokładać 1000zł do sensownego panelu MVA (Eizo) i mam TN i jeszcze nowy obiektyw.
-różnica między moim TN Iyamy a Belinea MVA [nie pamietam modelu] była taka że panel TN miał większy kontrast i kąty widzenia ;-)
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Sro 26 Mar, 2008   

igorax napisał/a:
...od miesiąca posiadam LCD iyamy na zwyklej matrycy TN, przez ostatnie 5 lat korzystałem z profesjonalnych monitorów min. Eizo, Dell'a; różnica jest ale nie jakaś zastraszająca, kolor głownie gubi się w ciemnych partiach, a i ostrość fabrycznie była za bardzo podkręcona... braki w palecie zauważam jedynie w szarościach, jak sądzę takie oddanie barw jest wystarczające, chyba że pracuje się w CMYK i tylko dla drukarni korzystając z profili kolorów non stop
- ważne żeby monitor miał opcje kalibracji balansu bieli (temperatury barwowej) jak i jasności każdego koloru osobno.
natomiast obecnie różnica między TN a PVA, MVA, IPS jest znikoma, bo cała technologia MVA itd stoi w miejscu, TN spokojnie sobie nadrobiło do tego czasu braki.
zdecydowałem nie dokładać 1000zł do sensownego panelu MVA (Eizo) i mam TN i jeszcze nowy obiektyw.
-różnica między moim TN Iyamy a Belinea MVA [nie pamietam modelu] była taka że panel TN miał większy kontrast i kąty widzenia ;-)


Czy możesz powiedzieć na jakich profesjonalnych Eizo pracowałeś / korzystałeś |?

Zastanawiam się nad zakupem monitora CE210 W , czy może coś na ten temat ?

Pozdrawiam
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008   

Cytat:
Czy możesz powiedzieć na jakich profesjonalnych Eizo pracowałeś / korzystałeś |?

Zastanawiam się nad zakupem monitora CE210 W , czy może coś na ten temat ?

Pozdrawiam


to jest LCD, tak?
ja tylko robiłem na CRT to był model T966 - mocno kwadratowy, ale świecił dużo lepiej niż Dell p1130.
Wydaje mi się że Eizo LCD , nie jest wart swoich pieniedzy (wolałem kupić coś tańszego bo różnica była za mała, a cena ponad 3x wyższa), ale jakość wyświetlania pewnie jest perfekcyjna.
 
 
koraf 
Optyczny
Koraf



Pomógł: 8 razy
Posty: 1722
Skąd: Legnica
Wysłany: Pią 28 Mar, 2008   

igorax napisał/a:
Cytat:
Czy możesz powiedzieć na jakich profesjonalnych Eizo pracowałeś / korzystałeś |?

Zastanawiam się nad zakupem monitora CE210 W , czy może coś na ten temat ?

Pozdrawiam


to jest LCD, tak?
ja tylko robiłem na CRT to był model T966 - mocno kwadratowy, ale świecił dużo lepiej niż Dell p1130.
Wydaje mi się że Eizo LCD , nie jest wart swoich pieniedzy (wolałem kupić coś tańszego bo różnica była za mała, a cena ponad 3x wyższa), ale jakość wyświetlania pewnie jest perfekcyjna.


To jest ten model :

http://monitory.mastiff.p...rEdge%20CE210WK

i jest bardzo ale to bardzo zachwalany jako profesjonalny u kalibrowalny monitor do grafiki.
Cena też mówi swoje : choć widzę ,że potaniał :grin:
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Sob 29 Mar, 2008   

...chyba bym poszukał czegoś tańszego, to że jest kalibrowany chyba nie powinno usprawiedliwiać 3-4 krotnie wyższej ceny, to już obiektywnie, być może samsung (to na jego matrycy jest ten eizo) będzie miał taki sam odpowiednik tylko tańszy.
Kupiłem LCD za 1000zł w którym mam dostęp do podstawowej kalibracji obrazu -gamma, kontrast dynamiczny / kolorów, jasności kolorów, temperatury barwowej i jak do tej pory nie miałem problemu ze zdjęciami czy grafiką i drukiem.
ale jak to się mówi "mieć a mieć" to chciałbym mieć tego Eizo...
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 31 Mar, 2008   

Wiesz Igorax, z tą „taką samą” matrycą w Samsungu i Eizo to jest tak jak w piekiełku fotograficznym - obiektyw za 1000 zł jest ze szkła i taki za 9000 też jest ze szkła :) Ale nie mając potrzeb profesjonalnych i – co ważne – umiejętności w kalibrowaniu monitora nie ma co przesadzać, tylko znaleźć złoty środek między tymi popularesami za 600 czy 1000 zetów, a profi sprzętem za 4000 zł. Trzeba zwrócić uwagę czy monitor rzeczywiście odwzorowuje 16 mln barw (obecnie tańsze modele oszukują i nie mają 8-bitowych przetworników na kanał) i jednak dobrze zainwestować w matrycę o szlachetniejszej budowie, IPS czy jak się tam inne dobre teraz nazywają.
Ja jestem zadowolony z monitorów NEC, ja co prawda swoje zakupy robiłem rok-dwa lata temu, ale widzę, że w ofercie jest jeszcze jeden z kupionych wtedy monitorów, więc może nadal jest niezły, tym bardziej, że cena niewiele spadła: NEC Multisync 2070NX. Z tym, że to nie jest model panoramiczny, bo kupiony był z myślą o DTP, a nie fotografii, a myślę, że do foto lepszy jest jednak panoramiczny. Bardzo fajnie się na panoramie w Lightroomie pracuje, bo większa szerokość pozwala wygodnie palety mieć włączone na obydwu bokach. W trybie porównywania dwóch zdjęć – monitor panoramiczny też jest niezastąpiony.
 
 
igorax 
Rozmowny
vast



Pomógł: 5 razy
Posty: 408
Skąd: p-ń
Wysłany: Pon 31 Mar, 2008   

Cytat:
Wiesz Igorax, z tą „taką samą” matrycą w Samsungu i Eizo to jest tak jak w piekiełku fotograficznym


miałem na myśli że Eizo korzysta z matryc które produkuje samsung, tak więc warto się przyjrzeć co oferuje właśnie Samsung, bo 80% jakości wyświetlania zależy od matrycy.

jako drugiego monitora [jak mam coś poważnego do druku] używam CRT dell p1130 -rekompensuje mi on braki w palecie jaką ma LCD, ale za to praca na panoramie przy fotkach jest faktycznie dużo przyjemniejsza.

kolega grafik kupił ostatnio 22" HP Pavilion 2207h za około 1100zł jak rozmawialiśmy mówił że jest zadowolony, że mimo niskiej ceny śmiga całkiem nieźle, ma jakąś funkcję poprawiającą kolory - ale to jest jakieś podejrzane, bo jak można wzbogacić gamę barw bardziej je rozjaśnić, większy kontrast??? chyba po podkręceniu będą jeszcze bardziej przekłamane.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 31 Mar, 2008   

No właśnie do grafiki czy zdjęć unikałbym monitorów „poprawiających” kolory, bo chodzi o to, żeby ekran wyświetlił nam jej najbliżej prawdziwych wartości RGB/CMYK, a nie ładniejsze, żywsze czy coś. W domu też mam ekran bardziej „konsumencki” (NEC coś tam) i on pokazuje zbyt piękne kolory w porównaniu do ekranów skierowanych do grafików.
 
 
marksss01 
Nowy


Posty: 15
Wysłany: Wto 01 Kwi, 2008   

Żaden ze mnie znawca w dziedzinie monitorów, ale pamiętajcie, że w opcjach karty graficznej także można zmieniać ustawienia kolorów. Czasami może to być przydatne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14