Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Nie 01 Lut, 2009
Kolorystyka zdjęć po eksporcie LR
Autor Wiadomość
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Czw 02 Paź, 2008   

kamfil06, jeżeli chcesz edytować zdjęcie to najlepsze efekty osiągniesz przypisując do zdjęcia profil zawierający wszystkie barwy zarejestrowane przez aparat (np. ProPhoto). Na pierwszy rzut oka różnica może nie być widoczna (zwłaszcza na tanich monitorach) ale gdy zaczynasz edytować zdjęcie różnice zaczynają być znaczne (zal1). Dzieje się tak dlatego że gdy na początku przypisujesz węższą przestrzeń to kolory, które się w niej nie mieszczą zamieniasz w jednolitą plamę (zal2).
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Danin 
Początkujący



Posty: 37
Wysłany: Pią 03 Paź, 2008   

jaad75 napisał/a:

edmun napisał/a:
Nie wiem.. u mnie po eksporcie w sRGB i otworzeniu w irfan view mam całkowicie inne zdjęcie niż jak je widzę w LR :/

To znaczy, że masz wciąż źle skonfigurowany system. BTW, jak włączysz CMS w Irfanie to też jest źle?


Wracając do głównego tematu: chodzi Ci głownie o wykalibrowanie monitora i podesłanie sterownikom systemu plik z "moim" profilem barwnym, zgodnie z : http://www.obiektywni.pl/...tykul-204-1.php

BTW
Dlaczego pliki obrobione w PSie nie różnią się kolorystyką w oknie programu w stosunku do tych widzianych w Infranie
??

Czyżby PS dogadywał" się lepiej z systemem?

[ Dodano: Pią 03 Paź, 2008 16:15 ]
Już znalazłem przyczynę niewłaściwych kolorów po eksporcie.

Wcale nie chodzi tutaj o kalibracje monitora, lecz o podanie pod "pysk" lightroomowi pliku *.icm, który była nazwany iccSrbg itp. Jest to plik podany od sterowników do karty graficznej. I cóż z tego że wybierało się eksport do sRGB jak ten od Adobe miał się nijak do tego od mojej karty :) )

Problem uważam jako rozwiązany :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 15 Paź, 2008   

kijos napisał/a:
komor, nie rozumiem twojego toku postępowania skoro uważasz, że praca w docelowej przestrzeni jest naturalniejsza to dlaczego nie konwertujesz od razu do CMYK w przypadku druku?


Zdaje się, że w Lightroomie nie ma opcji konwersji do CMYK, ale jeśli jest to nie trafiłem na żadne preferencje, gdzie miałbym możliwość ustawienia parametrów separacji CMYK. Ja pracuję tak: w LR robię te wszystkie fajne sztuczki z ekspozycją, fill-light, modyfikacja kolorów, balans bieli itd. Potem robię eksport do TIFF-a z przestrzenią AdobeRGB i otwieram w Photoshopie. Tam robię tylko zmiany typu stemplowanie syfów na buziach, logotypów z bluzek, plecaków czy szyldów i potem konwersja do CMYK z ustawieniami, które mam ustawione w PS dla druku.

kijos napisał/a:
Chciałem trochę zmusić Komora do wysiłku ;) Osobiście jestem przekonany, że lepiej edycję przeprowadzać na jak największej ilości danych, a później dostosować do celów publikacji.


Racja. Gdybym w Photoshopie robił drastyczniejsze zmiany, typu wyciąganie lokalnych cieni, praca na warstwach czy coś, to oczywiście masz rację - większa przestrzeń ProPhoto byłaby lepsza. Ale akurat tak się składa, że raczej takich rzeczy nie robię.
Na pewno mój system pracy wynika też z ograniczeń Photoshopa w wersji CS1, którą ciągle się posługuję. Dnia pewnego kupię w firmie pakiet CS3, ale mówiąc szczerze mi się to nie uśmiecha, bo każda kolejna wersja produktów Adobe to coraz większa kobyła i jak słucham opowiadań kolegów, że bez 8 GB RAM i 100 GB wolnego miejsca na scratch-disk to się w ogóle nie da nic zrobić w Photoshopie CS3 – to mi się odechciewa...
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

komor napisał/a:
i jak słucham opowiadań kolegów, że bez 8 GB RAM i 100 GB wolnego miejsca na scratch-disk to się w ogóle nie da nic zrobić w Photoshopie CS3 – to mi się odechciewa...

To chyba jakaś z deczko przesada.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Ja tylko powtarzam co przeczytałem na jednej z list dyskusyjnych. Ktoś narzekał, że otworzył TIFF-a aparatu, założył drugą warstwę i z dysku znikło mu 3 GB miejsca czy jakoś tak. Dostał poradę, żeby dokupić pamięć do 8 GB... Dla mnie to jest spora przesada... :)
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Możne lepiej ściągnąć wersję próbną, a nie powtarzać takie porady?
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Co do tego ile komu ubyło RAM i GB z dysku... Mi wczoraj cały dysk ubył, ten na którym zdjęcia trzymam. A oczywiście w pełni świadom zaniedbałem bekapu... Ale tym razem wystarczyło nakładanie rąk - złoto na stykach zaśniedziało ;-) .

Czy możecie powiedzieć coś o tych zdjęciach?

pierwsze jest metodą ks. Szyi - print_screen i wklej (czyli dokładnie to co widze na monitorze w LR), a drugie po eksporcie do jpg z LR (~ te same rozmiary). Zdjęcia te różnią się i nie chodzi o kolory (zwróćcie uwagę na prawy dolny róg i ziarno m.in.). Co do ziarna to zrzut z ekranu miał 831 pix w pionie (eksport miał 800 w pionie) a więc ziarno na pierwszym zdjęciu nie pochodzi z rozdzielczości monitora. Na ziarnie tym zależało mi, ale żadne ustawienia eksportu z LR nie zachowywały go...

http://i172.photobucket.c...ek/mrokimga.jpg
http://i172.photobucket.c...okimga-0006.jpg
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Twój monitor ma dobre powłoki antyodbiciowe ;)


Ciekawe, możesz przesłać oryginał?
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

kijos napisał/a:
Twój monitor ma dobre powłoki antyodbiciowe
Chodzi Ci, że jak radziecki zegarek wodoszczelny? Wpuszcza i nie wypuszcza? ;-)
Cytat:
Ciekawe, możesz przesłać oryginał?
Z przyjemnością, tylko czy chodzi Ci o oryginał-oryginał, czy o rawa z ustawieniami, przy jakich eksportowałem tą fotkę? Bo jeśli o to drugie, to chyba jeszcze nie wiem, jak to zrobić... :sad:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

maziek napisał/a:
Bo jeśli o to drugie, to chyba jeszcze nie wiem, jak to zrobić... :sad:

Wysyłasz RAW-a i sidecar file...
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

maziek, może być z ustawieniami. Metadata -> Save Metadata to File. W folderze, w którym znajduje się raw pojawi się plik o takiej samej nazwie i rozszerzeniem .xmp - będą w nim zapisane ustawienia.
 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Ekhm... A gdzie to siedzi? Bo w dialogu eksportu to mam owszem "metadata" ale tylko trzy opcje do zaznaczenia:

minimize embedded data
write keywords as LR hierarchy
add copyright watermark...
 
 
Danin 
Początkujący



Posty: 37
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

komor napisał/a:
bez 8 GB RAM i 100 GB wolnego miejsca na scratch-disk to się w ogóle nie da nic zrobić w Photoshopie CS3 – to mi się odechciewa...


komor napisał/a:
Ja tylko powtarzam co przeczytałem na jednej z list dyskusyjnych. Ktoś narzekał, że otworzył TIFF-a aparatu, założył drugą warstwę i z dysku znikło mu 3 GB miejsca czy jakoś tak. Dostał poradę, żeby dokupić pamięć do 8 GB... Dla mnie to jest spora przesada... :)


Wymysł osoby która doradzała zakup 8GB pamięci ram ma sens tylko wtedy gdy posiadamy wersję 64x systemu operacyjnego, a mało ludzi ma takowe. Pozatym są spore problemy ze sterownikami i pracą takiego systemu.
Mając wersję 32bit zwykłych sys. opr.nie ma szans aby uzyskać efektywne uzycie pamięci ram powyżej 3,5 GB. :)

Jeśli jednak ktoś chciałby mieć taką moc obliczeniową, jaką nie dysponują najnowsze wynalazki z PCtów może sobie za cene jednej z topowych kart graficznych sprawić pewien komputerek pracujący na oprogramowaniu serwerowym....

Wtedy da się nawet mieć prawie Windowsa XP obsługujący 64 GB ramu i 8 procesorów, czyli żaden PCet nie podszkoczy na pare lat. :cool:


Troche na pół legalnie no chyba że mamy kilka tys zł na oryginalnego Windowsa 2003 Enterprise Server
 
 
kijos 
Entuzjasta


Pomógł: 5 razy
Posty: 741
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

maziek napisał/a:
Ekhm... A gdzie to siedzi?


Ctrl+S.png
Plik ściągnięto 9558 raz(y) 4,53 KB

 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 17 Paź, 2008   

Danin napisał/a:
Wymysł osoby która doradzała zakup 8GB pamięci ram ma sens tylko wtedy gdy posiadamy wersję 64x systemu operacyjnego, a mało ludzi ma takowe. Pozatym są spore problemy ze sterownikami i pracą takiego systemu.
Mając wersję 32bit zwykłych sys. opr.nie ma szans aby uzyskać efektywne uzycie pamięci ram powyżej 3,5 GB. :)


No tutaj chodziło akurat o taki system operacyjny, który nie ma osobnej wersji 64-bitowej tylko jedną uniwersalną, która na aktualnym intelowym sprzęcie odpala się w 64-bitach i nie ma problemu ani ze sterownikami, ani z obsługą powyżej 4 GB RAM. Nie wiem natomiast na ile dobrze radzi sobie z tym pakiet Adobe CS3, ale mając więcej niż 4 GB pamięci sytuacja wygląda tak, że Photoshop może mieć całą 32-bitową przestrzeń dla siebie, a pozostałe procesy systemowe i inne aplikacje pracują drugich 4 GB...
Jak dla mnie to wszystko i tak jest overkill...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 18