Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Nie 01 Lut, 2009
Wyostrzanie w jednym, czy kilku krokach ?
Autor Wiadomość
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

mavierk napisał/a:
a ja wrzucam RAWa do LRa - zapuszczam obróbkę - czyli kanały, krzywe i inne popierdółki, następnie daję export do jpg na boku potrzebnym i zasnaczając apply sharpening

I jakoś żyję (ale chciałbym wreszcie nauczyć się obrabiać portrety, jak należy)


Mam to samo! Ale ten PS mnie przerasta... :cry:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

Nie rozumiem, co może przerastać w PS - to jest bardzo logicznie i przejrzyście skonstruowany program...
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 06 Gru, 2008   

jaad75, ale jest strasznie rozbudowany. Oczywiście daje wiele możliwości, ale gubię się w nim... Nadal wolę poczciwego LR, który jest o wiele prostszy! :wink:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

arietiss napisał/a:
Oczywiście daje wiele możliwości, ale gubię się w nim...

A kto Ci kazał korzystać ze wszystkich możliwości na raz? Znajdź sobie ulubione techniki i stopniowo poszerzaj ich arsenał... PS daje Ci swobodę wyboru jak mało których program...
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

Tak, tylko mam właśnie problem z odnalezieniem tych ulubionych technik... :oops: Ciągle się zabieram za PS, potem zaczynam się gdzieś zacinać i ląduję z braku czasu i cierpliwości w LR... Przydał by się ktoś, kto pokazał by konkretne rozwiązania, wyjaśnił istotę tych warstw i masek... :cry: Moje próby po omacku nie przynoszą dobrych rezultatów! :evil:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

arietiss napisał/a:
Przydał by się ktoś, kto pokazał by konkretne rozwiązania, wyjaśnił istotę tych warstw i masek... :cry:

Ale co tu jest do wyjaśniania? Warstwy to kolejne "folie", "kartki", czy jakkolwiek to sobie wyobrazisz. Mogą mieć różną przezroczystość i różnie mieszać się z tym, co widać pod spodem. Mogą też być tylko warstwą ustawień. Maska warstwy pozwala na dokładne określenie, jaka część warstwy jest widoczna, czyli lokalizację efektu. Biały kolor maski oznacza pełną przezroczystość, czarny jej brak, czyli maska w danym miejscu całkowicie niweluje odziaływanie warstwy. Wszystko inne w logiczny sposób wynika z tych założeń... Możesz dowolnie edytowac zarówno warstwę, jak i jej maskę i ustalać siłę i sposób jej odziaływania na warstwy znajdujące się poniżej...
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

ej, to jakieś nieporozumienie - jak chce mieć coś lokalnie innego od pierwowzoru, to załączam programek i odpryszczam / maskuje. Ale zazwyczaj satysfakcjonuje mnie obrazek wypluty z LRa (w którym mam te funkcje, z których korzystałbym w bardziej profesjonalnym prog. graficznym) - więc po co mam marnować czas, skoro mogę zrobić to w 'przeglądarce'
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

mavierk, mam nieodparte wrażenie, że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz... :razz:
Nie wyobrażam sobie prostszej, logiczniejszej i bardziej eleganckiej idei, niż obróbka na warstwach... Taki system pozwala na całkowicie bezstratne działania, dowolne korekty wprowadzanych parametrów w dowolnym momencie edycji, możliwość porównywania efektów w locie, lokalizacje efektów i zmianę ich intensywności i wzajemnych relacji, czy zmianę kolejności przez zmianę układu warstw, a ostatnio nawet określenie, czy warstwa ma działać na cały stos, czy tylko na warstwę znajdującą się bezpośrednio pod nią... Naprawdę nie zauważasz swobody jaką to daje? Filozofia działania LR to przy tych możliwościach ciasna klatka...
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

możliwe, że tylko myślę, że mam pojęcie :)

Mi ps nie jest potrzebny, to, co potrzebuję zrobić, zrobię w LR, dopiero, jak sobie nie mogę poradzić, odpalam psa, zapuszczam kilka masek i... warstwy z maskami to wywołane rawy z LRa :P
 
 
Jesienny 
Optyczny
Spacerowicz



Pomógł: 22 razy
Posty: 1970
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

arietiss, Jeśli kiedyś będziesz w okolicy to zawsze można coś nauczyć ;) daleko nie masz :twisted:
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

mavierk napisał/a:
Mi ps nie jest potrzebny, to, co potrzebuję zrobić, zrobię w LR, dopiero, jak sobie nie mogę poradzić, odpalam psa, zapuszczam kilka masek i... warstwy z maskami to wywołane rawy z LRa :P

No i tak też można, chociaż mocno dookoła i niepotrzebnie tracisz czas i miejsce na dysku... Ja mówię o warstwach dopasowania, czyli adjustment layers - przykładowy stos może wyglądać tak:



Zauważ, że w każdej chwili wracam do RAW-a (warstwa główna to smart object) lub dowolnie edytuję ustawienia każdej warstwy, ich kolejność, czy sposób i zakres oddziaływania... To samo tyczy się ustawień filtra (w tym przypadku Portraiture)...
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

kwestia przyzwyczajenia. Szanuję Twoje zdanie, bo mam swoje :)
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

zakupiłem książkę "Magia kanałów". Są tam właśnie i kanały i warstwy.
Na razie pomimo posiadania pół roku książkę, przeczytałem 2 rozdziały i uważam, że gdybym miał więcej czasu, to porzuciłbym Lightrooma.
Polecam również gazetę PSD.

PS jest łatwy, jeśli nauczymy się pracować na maskach, warstwach i kanałach, ważne tylko kiedy do tego dojdziemy. Lightroom daje dobre efekty, ale niestety ma mniejsze możliwości. Powiedziałbym nawet że po głębszej analizie efektów, LR to może 10% PS'a,
kwestia tylko jak szybko dojdziecie aby zauważyć że w tym samym czasie można zrobić to samo w LR jak i PS, tyle że szkoda zmieniać przyzwyczajenia i uczyć się :P
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

Jesienny, dzięki za zaproszenie! :wink: :mrgreen:
Ja właśnie "nie czuję" tych warstw i masek. Gubię się w tych meandrach możliwości... :sad:
Ale będę ćwiczył! I tak dzięki Wam i temu forum, zaczynając od zera, dochodzę do co raz lepszych wyników! :smile:
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Nie 07 Gru, 2008   

problemem z PS'em są tylko takie, że jest on trudny na początku. załapanie wszystkich skrótów lub zasad działania maski i jak ją wykorzystać jest naprawde piekielnie trudne do zrozumienia, o wiele łatwiej jest odpalić LR i cieszyć się że bez książki odnośnie obsługi, uzyskujemy ciekawe efekty.
Ja żałuję że nie mam po prostu czasu do PS'a siąść, bo widzę samouczki, widzę tutoriale video, mam książkę, gazety i artykuły w innych gazetach, i chciałbym to wszystko umieć bo wydaję się takie łatwe, a niestety czasu brak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16