Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wady w Nikonie D80
Autor Wiadomość
Delikwent
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Sty, 2007   Wady w Nikonie D80

Przeglądałem kilka postów na temat NIKONA D80. Wszyscy piszą jaki on cudowny jakie ma zalety, jaki ergonomiczny. Same mlaskanie i cmokanie.
Czy ma On jakieś wady? Co widzicie w nim nie tak. Co można byłoby coś zmienić, poprawić.

Sam jestem posiadaczem D80 ale moje uwagi zostawię na później. Może będę jedyny co ma jakieś zastrzeżenia.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 07 Sty, 2007   

Jak dla mnie zdecydowanie za mała prędkość zdjęć w serii, za mały bufor w RAW-ach i za bardzo schowana zmiana ISO. Oczywiście chciałbym aby dostęp do pewnych funkcji (czyli guzikologia) był taki jak w D200 :P
 
 
mario_Scott
Nowy


Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 23 Mar, 2007   

Mam od wczoraj D80 z 18-200 VR. Jak chodzi o szybkość to niestety nie mogę zgodzić się z przedmówcą. 2-3 klatki /s. dla mojej amatorskiej fotografii wystarcza w zupełności. Aparat bardzo szybko po włączeniu jest gotowy do robienia zdjęć, a wspomniane ISO można z pozycji guziczków zmieniać naciskając klawisz ISO i kręcąc głównym pokrętłem. Za mało czasu, aby wyszły wady, ale jedną, którą zauważyłem to bardziej do VR-ki: widoczne aberacje chromatyczne na brzegach kadru przy 18mm.
 
 
cartman
Początkujący



Posty: 32
Wysłany: Nie 25 Mar, 2007   

Nikon D80 posiada dość oryginalny sposób pomiaru światła trybie matrycowym. Daje on czasem niespodziewane efekty w postaci sporych przepaleń. Automatyka za wszelką cenę (czyli kosztem świateł) stara się pokazać szczegóły w cieniach. W scenach kontrastowych przy świetle dziennym można miec z tym problem jeśli nie skorzystamy z kompensacji ekspozycji. Jeśli chodzi o ISO to dostęp do zmiany czułości mamy z poziomu body po naciścięciu 1 przycisku.
 
 
Remol71 
Rozmowny
ZEISS maniak


Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Mar, 2007   

MM napisał/a:
Jak dla mnie zdecydowanie za mała prędkość zdjęć w serii, za mały bufor w RAW-ach i za bardzo schowana zmiana ISO. Oczywiście chciałbym aby dostęp do pewnych funkcji (czyli guzikologia) był taki jak w D200 :P


Dziwne. Nawet D50 nie miał schowanego ISO.
 
 
marcinek 
Bywalec
fotografoman



Posty: 142
Skąd: wawa
Wysłany: Pon 26 Mar, 2007   

Tak się składa, że przed tygodniem porzegnałem moje D70 i dzień później nabylem D80...
Kilka moich wniosków:
1. Button "Func": Fajna sprawa, ale zamiast pokazywać ISO w wizjerze można by go też oprogramować na zmianę tegoż iso... Albo na szybkie przełączanie na Auto ISO. Ogólnie to szkoda, że nie można go oprogramować dowolnie a lista przypisywalnych funkcji jest krótka.
2. Kolorki na dzieńdobry bardziej pod end-usera niż abitnego amatora. Ale za to jpegi nadają się do druku bezpośrednio z aparatu :-) . W zasadzie jak focę "u cioci na imieninach" to AutoISO i Jpeg Large FINE i jazda. RAWa włączam jak idę "na robaki" bo tu o ostrość trzeba powalczyć.
3. Potwierdzam niepodzianki z pomiarem światła. Czyżby 420 punktów w D80 gorzej działało niż 1020 w D70?
4. Potwierdzam tendencję do lekkiego przepalania (zwłaszca w porównaiu z D70, który wolał raczej niedoświetlić nawet o 1EV)
5. W mojej dużej grabie lepiej leżał D70. D80 jest minimalnie mniejszy i w odczuciu nieco cięższy (nie wiem jak jest w rzeczywistości z wagą) - zbieram kasę na MB-D80
6. Zdjęcia seryjne tak jak wszyscy mówią. Jednak dwuścieżkowa matryca 10mp jest troszkę za wolna. Zwłaszcza w prównani z tą samą matryca w wersji 4 sciezki w D200.


Uch, ale się spociłem robiąc tę listę. W zasadzie żadna z tych wad nie jest nawet przeszkadzająca. Po około 500 zdjęciach stwierdzam że aparat bardzo mi pasuje. Porównując z D70, najbardziej rzuca się w oczy:
1. bardzi krótki shutter-lag
2. Duży wyraźny wizjer - niezbędny przy makro.
3. Chyba troszkę szybszy AF
4. Świetny LCD - histogramy RGB, bardzo wyrażny, duży. Naprawdę można zrobić pierwsze sortowanie śmieci już w terenie.
5. Uzyteczne jpegi.
6. Można wyzwolić się z kompleksu canona w dziedzinie ISO (przynajmniej w tej klasie rozmiaru matrycy :-) )
7. ISO800 naprawdę dobre.
8. Sterowanie TTL Commander na 2 grupy. D70 miał 1.

Ogólnie szybko przyrasta do łapki :-)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Mar, 2007   

marcinek napisał/a:

6. Można wyzwolić się z kompleksu canona w dziedzinie ISO (przynajmniej w tej klasie rozmiaru matrycy :-) )
7. ISO800 naprawdę dobre.


Jakbyś porównał RAWy a nie przeprocesowane i odszumione JPGi to byś zmienił zdanie :)
Serio.
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 26 Mar, 2007   

Dlatego właśnie mój kolega zmienił D200 na 30D Canona. Miał już dość tych szumów. Obaj robimy tylko w RAW-ach. Szumy powyżej 400 ISO bardzo go wkurzały ( i to w stosunku do 20D, przy 5D wyglądały już koszmarnie lub wręcz komicznie).
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 26 Mar, 2007   

A w D80 jest jeszcze gorzej niż w D200... D200 to duże magnezowe body, a w mniejszym D80 robi się plastikowy piekarnik co oczywiście ma wpływ na ilość elektronów termicznych...
 
 
marcinek 
Bywalec
fotografoman



Posty: 142
Skąd: wawa
Wysłany: Pon 26 Mar, 2007   

eeee... bez przegięć... iso800 to "u cioci..." Wiadomo , że trzeba robić RAWy.
Tak wiem, że na odszumianiu traci się ostrość.
O canonie się nie wypowiadam, bo miałem go (20d i 350d) w łapce na tyle długo żeby się zirytować nieintuicyjną obsługą, ale na tyle krótko by nie zdążyć docenić jakości zdjęć.
Dlatego nie będę się spierał czy 30d mniej szumi niż D80 czy 200 bo spotkałem się z różnymi opiniami np.: że canon przy odszumianiu robi z ludzi manekiny, a nikon traci ostrość. Moje opinie dotyczą wyłącznie nikona: Tak, traci sie ostrość, tak odzumianie jest bardziej agresywne niż w d70, ale moim zdaniem na odbitce 10x15 80tka wypadnie duużo lepiej niż 70.
 
 
Remol71 
Rozmowny
ZEISS maniak


Posty: 384
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Mar, 2007   

Arek napisał/a:
marcinek napisał/a:

6. Można wyzwolić się z kompleksu canona w dziedzinie ISO (przynajmniej w tej klasie rozmiaru matrycy :-) )
7. ISO800 naprawdę dobre.


Jakbyś porównał RAWy a nie przeprocesowane i odszumione JPGi to byś zmienił zdanie :)
Serio.



Szumy to nie wszystko. Aparatem 400D zrobiłem zdjęcie dziewczyny w czarnej kurtce na tle śniegu w pełnym słońcu w południe na Szrenicy. Śnieg wyszedł nieprzepalony, elegancko plastyczny z detalami, na czarnej kurtce widoczne szczegóły, nic nie tonie w smolistych cieniach. W szoku byłem jak to zobaczyłem. Przy pomocy poprzedniego D50 niestety nie było mozliwości zrobienia czegoś takiego. Do wyboru były albo swiatełka, albo cienie. Świateł na śniegu pilnowałem robiąc pomiar skoncentrowany na maksymalną biel i korekcja +1,3EV. Nie do końca rozumiem dlaczego taka korekcja była dobra, na początku obstawiałem +2EV co teoretycznie przynajmniej jest logiczne, ale był przepał. A gdybym jeszcze miał przy sobie filtr PL.......... ech.

Pozdrawiam
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Mar, 2007   

Ale to o czym piszesz w pewnym sensie wiąże się z szumami. Wszystko to co robi D80 a wcześniej D50 (odszumianie nawet przy NR Off i to na kilka sposobów) odbija się np. na zakresie tonalnym i ilości szczegółów. Dlatego nie mogłeś takiej fotki cyknąć D50, a zrobiłeś ją bez problemów 400D.

Nikon ma bowiem dziwną politykę w modelach takich jak D50 i D80. Uznaje, że jego inżynierowie lepiej wiedzą, co fotoamator chce uzyskać na zdjęciu i ingeruje w zdjęcie nawet wtedy, gdy ustawi mu się w menu, żeby tego nie robił. U Sony i Canona tego nie ma. Zresztą w wyższych modelach Nikona (np. D200) też nie. Widocznie Nikon uznał, że amator używający D50 i D80 sam nie wie czego chce i trzeba zdecydować za niego :)

Arek
 
 
marcinek 
Bywalec
fotografoman



Posty: 142
Skąd: wawa
Wysłany: Wto 27 Mar, 2007   

Arek napisał/a:
...
Nikon ma bowiem dziwną politykę w modelach takich jak D50 i D80. Uznaje, że jego inżynierowie lepiej wiedzą, co fotoamator chce uzyskać na zdjęciu i ingeruje w zdjęcie nawet wtedy, gdy ustawi mu się w menu, żeby tego nie robił. ...

Zgadzam się. Nawet D70 tego nie miało. Tyle że na pierszy rzut oka te ingerencje są całkiem... dobre... przynajmniej dla takiego lenia jak ja, który fotki z "imienin" robi bo rodzina wie , że jestem "fotografem" i chcę mieć to szybko z bańki.
Co do RAWów to nie ćwiczyłem tego jeszcze w wystarczającym stopniu - ot raptem kilkadziesiąt klatek i brak czasu, żeby przysiąść z Bibblem. Ale albo ja mam małe wymagania albo nie widzę dużych różnic miedzy moim RAWem a tym z D200 od kolegi.
 
 
cartman
Początkujący



Posty: 32
Wysłany: Wto 27 Mar, 2007   

Cytat:
Szumy to nie wszystko. Aparatem 400D zrobiłem zdjęcie dziewczyny w czarnej kurtce na tle śniegu w pełnym słońcu w południe na Szrenicy. Śnieg wyszedł nieprzepalony, elegancko plastyczny z detalami, na czarnej kurtce widoczne szczegóły, nic nie tonie w smolistych cieniach. W szoku byłem jak to zobaczyłem. Przy pomocy poprzedniego D50 niestety nie było mozliwości zrobienia czegoś takiego. Do wyboru były albo swiatełka, albo cienie.

Jesli chodzi o D80 a jego dotyczy wątek to poczekajmy na testy (no wlasnie, kiedy się pojawią?). Problemem tutaj jest zakres tonalny matrycy. Przy ISO 100 z tego co pamiętam Dpreview oceniło rozpiętość matryc 400D i D80 podobnie - około 8,5 EV. Wartość ta zmniejsza się szybciej u Nikona od ISO 400 - i to jest efekt działania algorytmów odszumiających.
 
 
jarek1961
Uczestnik


Posty: 97
Wysłany: Wto 27 Mar, 2007   

cena! to jest wada!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14