Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Fotografie sportowe - sprzęt za stosunkowo niewielką kasę
Autor Wiadomość
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 19 Sty, 2007   

Z własnego doświadczenia wiem, jak dużo zależy w 20D od szybkiej karty. Przy Extreme III zgrywa fotki dwa razy szybciej niż na Kingstona Elite Pro. Największa wada to krótka seria w RAW-ch. Szybko strzelisz sześć zdjęć i potem jest ból. Trzeba mieć tego świadomość i wiedzieć kiedy naciskać spust. Ale często te 5 kl/s jest niezbędne. Jeżeli MUSIMY złapać jakiś super moment a ciężko nam będzie złapać chwilę kiedy naciśniemy spust to zostaje tylko przełączenie na jpg. Przy szybkiej karcie, niskim ISO i mało wymagających pojemnościowo zdjęciach spokojnie dojdzie się do serii 30 zdjęć przy pełnej szybkości. To już powinno wystarczyć w każdej sytuacji. Jeżeli nie wystarczy to zostaje tylko zakup reporterskiego 1D Mark II N, ta maszynka pracuje wprost niewiarygodnie w trybie seryjnym.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






asp 
Uczestnik



Posty: 67
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Nie 21 Sty, 2007   

Po trochu dojdziemy do extremalnej szybkości i opcji, a przecież szukamy w miarę najtańszego rozwiązania (tzn.niestety nie najlepszego). Wprawdzie nie zdecyduje sie na taki wariant ale fakt ze to jest najtaniej:
400D + 1,8/50 - jak komus wystarczy i ograniczenia nie przeszkadzaja ro zapewne na tym uda sie zrobić dobrą fotkę sportowa ?
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 21 Sty, 2007   

Dobrą fotkę sportową tak naprawdę można wszystkim zrobić. Pozostaje tylko kwestia tego jak bardzo chcesz się ograniczyć w kontekście warunków w których takie zdjęcie będziesz w stanie wykonać.
 
 
ukasus
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Pon 22 Sty, 2007   

mm
tu się z Tobą nie zgodzę..
że da się wszystkim zrobić ... na hali .. musi być obiektyw .. przynajmniej f/2,8
inaczej to tylko zrobi jak przy osobistym stoją... :P

bierz 50 f/1,8 ja to mam i naprawdę nie narzekam.. powiem więcej .. jestem zadowolony

na początek spokojnie wystarczy ta stałka .. plus do tego kit (przerwy na żądanie .. plus ostatni gwizdek jak wychodzisz na parkiet)
z czasem zamień kita na jakiś jasny szeroki zoom 17-50
a cod o body .. to może jakieś 20d ...?
 
 
Arv
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Sty, 2007   

ukasus napisał/a:
bierz 50 f/1,8 ja to mam i naprawdę nie narzekam [...]
z czasem zamień kita na jakiś jasny szeroki zoom 17-50


Mam ZERO doświadczenia w fotografii sportowej ale tak sobie kombinuję:
- 50mm wydaje mi się dość krótkie. I tak pewnie sportowe fotki się masowo kadruje (bo nie ma czasu na wyszukaną kompozycję) ale czy 50mm wystarczy ?
- stojąc dalej łatwiej będzie śledzić akcję, no i im dalej tym większa głębia ostrości - więc wolałbym coś tele. Czy w hali da się być dalej i wyżej ?
- czy stałka nie będzie zbyt mocno ograniczać ?
- popularny, niezły i dość jasny zoom 17-50 w dobrej cenie (Tamron) ma ciupkę wolny AF. Do sportu trzymałbym się raczej obiektywów z USM.


Myślę, że postawiłbym jednak na obiektyw a nie na zdjęcia seryjne. Rozglądałbym się za czymś używanym w białym kolorze (czyli 70-200 L) albo Sigmą 70-200 2.8 HSM. Body jakiekolwiek. Co prawda bez szybkostrzelności może nie złapiesz TEGO momentu, ale liczba "fajnych" zdjęć z telezooma powinna być większa. Jednak oznacza to wydatek nie mniejszy niż 5-6k zł. Z mniejszym budżetem szukałbym szybkiego kompakta (są wogóle takie?)

Sporo fotek sportowych widuję na pbase. Polecam wizytę, poszukanie po dyscyplinie sportu i ocenić czym focą z jakim efektem.
 
 
Arv
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Sty, 2007   

ukasus napisał/a:
Początkujący fotoreporter na meczach koszykówki:
http://forum.fotoexpert.pl/topics26/8377.htm- moje zdjecia .. krytyka mile widziana


Szacuneczek. Bardzo dobre zdjęcia. Ta perspektywa z 50tki dodaje sporo dynamizmu bo oglądając czuję się jak zawodnik obok. Ale technika pracowita bo pewnie się nabiegasz i nakręcisz głową z bliska. No i nie zawsze można przyczaić się pod koszem. Trzeba na to jakieś kwity mieć ? Akredytację czy coś ... ?

Ktoś kiedyś powiedział (chyba jakiś reporter wojenny) że dobra reporterka jest tylko z bliska. Jak widać w sporcie też tak można ;-)
 
 
asp 
Uczestnik



Posty: 67
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Wto 23 Sty, 2007   

ukasus napisał/a:
mm
na początek spokojnie wystarczy ta stałka .. plus do tego kit (przerwy na żądanie .. plus ostatni gwizdek jak wychodzisz na parkiet)
z czasem zamień kita na jakiś jasny szeroki zoom 17-50
a cod o body .. to może jakieś 20d ...?


Myślałem na początek:
1. 30D +Tamron 17-50 (zamiast kita) + 1.8/50
lub
2. 30D +kit + 1,4/50.

20D wziąłbym chętnie (jeśli byłoby taniej) ale nowy jest droższy od 30D (bo stara cena i o ile gdzieś się znajdzie), a używany...hm... można źle trafić (wadliwy lub ma już blisko 50tyś fotek i może długo nie pociągnąć)

3. extremalnie może 400D z zestawem jak wyżej lub/i dodatkowo jakiś tele 50-200/4L
- ale jak widać wariantów jest wiele.... a ja szukam w miarę "tańszego" rozwiązania (może zaszekać do lutego/marca na coś nowego -bo pewnie coś będzie)
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Sty, 2007   

Wiem gdzie można jeszcze kupić kilka 20D w dobrym stanie. Moja ma 1.5 roku, ponad 30.000 zdjęć i chodzi jak burza. Zadbana 20D będzie długo służyć bo to bardzo porządnie zbudowany aparat i ja bym zaryzykował. A co do szkieł to warto przemyśleć zakup Canona 85/1.8 Jakość i szybkość będzie jeszcze lepsza niż w 50/1.4.
 
 
Fabrykant
Nowy


Posty: 20
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Sty, 2007   

Witam!
Moje (marne) doświadczenie w fotografii sportowej wskazuje że bardziej istotne jest światło obiektywu niż długość ogniskowej. Strzelałem raz w życiu zdjęcia jazdy figurowej na lodzie (juniorzy) w średnio- słabo oświetlonej hali dysponując Canonem 10D i obiektywami 100/2,0 i 70-200/2,8. Przy 800 ISO jedynie przesłona 2,0 pozwalała na rozsądne czasy przy strzelaniu. Z Setki wyszło 80% ostrych i nieporuszonych zdjęć, z zooma- 20%, pozostałe poruszone, nawet jeśli robiłem je na ogniskowej zooma 70mm. Brak zooma można jakoś nadrobić biegając wokół boiska, ale zbyt ciemny obiektyw po prostu uniemożliwi uzyskanie dobrych rezultatów. Po tym doświadczeniu wziąłbym do tych celów 100/2,0 i 50/1,8 zamiast 70-200. Mecze ligowe czy poważne zawody będą się odbywały pewnie przy lepszym świetle, ale jakieś bardziej amatorskie spotkania mogą się trafić w ciemnych dziurach.
Pozdrawiam
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 23 Sty, 2007   

Przy 20/30D ISO 1600 nie stanowi problemu, więc taki zoom ze światłem 2.8 też się przyda. Nie zapominajmy też, że nie każde zdjęcie to musi być żyleta. Fajnie rozmyte zdjęcia lub panoramki mają swój wielki urok.
 
 
ukasus
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Sro 24 Sty, 2007   

jak dla mnie stałka 85 mm był aby nieprzydatna ..
bo z 50 mm (80mm po cropie)to jeszcze można usiąść pod koszem .. a z 85 (+crop) to już będzie za dużo raczej .. a na róg boiska może być za mało
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 24 Sty, 2007   

No tak... u mnie 85 to 85...
Niemniej mając stałkę masz zoom w nogach. Oddalić się zawsze możesz, na boisko raczej nie wejdziesz. Tak naprawdę warto mieć kilka stałek czego wszystkim życzę.
 
 
ukasus
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Pią 26 Sty, 2007   

właśnie chodzi o to że oddalić się już nie można .. ..
bo ja siadam zazwyczaj ... za koszem .. i tam dalej na większości hal są trybuny . sciana .... itp .. po za tym jak się oddale nie uzyskam takiego efektu(wsad z tej perspektywy to jest to co lubię najbardziej):

http://www.obiektywni.pl/...afia-103371.php
a tu dowód że stałką też można uchwycić inne rzeczy po za wsadami

http://www.obiektywni.pl/...afia-105207.php

tamte zdjęcia co patrzeliście na fotoexpert.pl
to były bardzo stare zdjęcia .. teraz wydaje mi się że zrobiłem spore postępy ..
i dalej się upieram że stałka 85 mm to nie jest dobre rozwiązanie bo po cropie będzie za wąska na siedzenie pod koszem .. i zbyt szeroka na boki ..
ewentualnie róg boiska .. ale .. tam to już lepiej 70-200 f/2,8 .. ale myślę że to tez będzie dobre)
które zresztą kupuję za tydzień !!!!!!!!!!!!
(Co prawda nie nie eL-ka .. bo sigma EX DG APO HSM ..bez macro)
sorki za OT ale czy ktoś mógł by mi powiedzieć czy jest on lepszy od tej wersji z macro .. .. dodam że macro nie będę robił .. a podobno wersja bez jest lepsza .. ?
 
 
adp007
Bywalec


Posty: 139
Skąd: wawa
Wysłany: Sob 27 Sty, 2007   

technicznie rzecz biorąc ma jedną soczewkę więcej plus możesz ostrzyć od 1m. zresztą:
http://www.optyczne.pl/in...tywu&test_ob=46
źle nie wypadł jak widać :)
 
 
asp 
Uczestnik



Posty: 67
Skąd: Ostrów Mazowiecka
Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   

Wrócę jeszcze do tematu:
Macie jakieś propozycje - jakie wybrać warianty (body+szkla) do kwoty np. 4000-5000zł ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14