Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Nie 03 Maj, 2009
Zapytanie o Photoshop i RAW
Autor Wiadomość
PANTACANONIKON 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   Zapytanie o Photoshop i RAW

Witam.

Mam Canona 50D i z czystego lenistwa (czytaj: braku czasu) robię nim w jpeg.
Ostatnio miałem kilka dni wolnego i zacząłem się " bawić " w rawach.
Rawy konwertuję programem dedykowanym do mojego aparatu, czyli szeroko omawianym już na forum DPP.
I tu pojawiają się moje dwa pytania:

1.Czy program Photoshop CS3 (10.0) nie ma wbudowanego modułu do konwersji RAW?
Gdy próbuję otworzyć RAW Photoshopem wyskakuje błąd : "nieprawidłowy typ dokumentu".

2. Czy pliki z RAW lepiej konwertować do tif, obrabiać a potem do JPEG, czy od razu do JPEG i na nich pracować? Jaka jest różnica, zakładając, że finalny produkt i tak musi być w JPEG o "ciężarze" ok 5MB?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

PANTACANONIKON napisał/a:
1.Czy program Photoshop CS3 (10.0) nie ma wbudowanego modułu do konwersji RAW?
Gdy próbuję otworzyć RAW Photoshopem wyskakuje błąd : "nieprawidłowy typ dokumentu".

Musisz update'ować ACR, obsługa 50D została dodana dopiero w wersji 4.6
PANTACANONIKON napisał/a:
2. Czy pliki z RAW lepiej konwertować do tif, obrabiać a potem do JPEG, czy od razu do JPEG i na nich pracować? Jaka jest różnica, zakładając, że finalny produkt i tak musi być w JPEG o "ciężarze" ok 5MB?

Najlepiej na wyjściu z ACR ustawić Smart Object, tak by móc z poziomu PS-a wrócić do obróbki RAW-a, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku użycia innych rawerów, najlepiej zapisać w 16-bitowym TIFF-ie, a dopiero ostateczną wersję przekonwertować do właściwej przestrzeni kolorystycznej i 8-bitowej głębi kolorów. Różnica jest taka, że tracisz wtedy minimalną ilość informacji, a tej przy obróbce nigdy za wiele.
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

PANTACANONIKON:

1. Z tego co pracuje na CS4 to nie ma żadnego problemu, spróbuj dociągnąć biblioteki albo zaktualizować CS3

2. Lepiej konwertować do TIFF a później eksportować do JPG. Praca zawsze jest lepsza na pliku bezstratnym bez kompresji, jednakże TIFF'y są cięższe do obróbki jeśli chodzi o wymagania sprzętowe

edit:
spóźniłem się z odpowiedzią bo nie odświeżałem długo tematu.
 
 
PANTACANONIKON 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

Dzięki za odpowiedzi.

Hmmm, zrobiłem tak:

1. ze strony Adobe ściągnąłem program Adobe DNG konverter, którym konwertuję pliki z formatu CR2 do formatu DNG
2. następnie format DNG otwieram programem ACR 4.6 i po ewentualnych korektach zapisuję do jpeg.

O to chodziło?

Na marginesie jeszcze jedno pytanie.
Czy w przeciętnych warunkach ( wykluczamy sytuacje wyjątkowe, tzn. bardzo trudne warunki oświetleniowe, nietrafiony BW, zdjęcie bardzo niedoświetlone lub prześwietlone itp) jest większy sens korzystania z RAW? Jestem zwykłym amatorem, większości zdjęć nie obrabiam, wywołuję tylko niewielki odsetek i to tylko format 10x15, czasem 20x30.
Jeżeli już coś koryguję, to jest to zwykłe kadrowanie, korekty na krzywych i lekkie wyostrzanie.

Na takich plikach nie widzę żadnych różnic (poza dużą stratą czasu na konwersję)
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

nie chodziło o to (jeśli chodzi o PS)....

RAW - masz gdzieś czy trafiłeś z WB czy też nie. możesz to zawsze zmienić.
masz zazwyczaj większą rozpiętość tonalną w RAW.

"Tymczasem RAW-y wcale nie utrudniają fotografowi życia, wręcz przeciwnie – pozwalają skupić się na robieniu zdjęć, część decyzji zostawiając na później. Trudno też przecenić elastyczność, jaką daje możliwość wybrania odpowiedniego ustawienia balansu bieli już po wykonaniu zdjęcia, nie mówiąc już o znacznie większym zakresie tonalnym niż w JPEG-ach. Oczywiście są pewne minusy, ale zalety RAW-ów w pełni je rekompensują. Zacznijmy jednak od początku."

prosto z http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/raw/

jeśli zmieniasz ekspozycję na krzywych, to moim zdaniem RAW będzie lepszym rozwiązaniem, kwestia jak bardzo ingerujesz w zdjęcia
 
 
kozidron
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

PANTACANONIKON napisał/a:
1. ze strony Adobe ściągnąłem program Adobe DNG konverter, którym konwertuję pliki z formatu CR2 do formatu DNG
2. następnie format DNG otwieram programem ACR 4.6 i po ewentualnych korektach zapisuję do jpeg.


PANTACANONIKON, nie o to chodziło, zaktualizuj sobie swoja wersje ACR-a, jak napisał wyżej jaad75, do 4.6, dalej - możesz zrobić jak doradza jaad75,
ale......w związku z tym..

PANTACANONIKON napisał/a:
Jestem zwykłym amatorem, większości zdjęć nie obrabiam, wywołuję tylko niewielki odsetek i to tylko format 10x15, czasem 20x30.


polecam zapis do jpg-a, myślę że nie musisz dłubać na tiff-ie i w twoim wypadku wystarczy zapisanie do jpg-a albo z wciśniętym alt-em robisz sobie kopie obrazka do jpg(rgb/8bitów na kanał) .....
 
 
PANTACANONIKON 
Nowy


Posty: 11
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

edmun napisał/a:
nie chodziło o to (jeśli chodzi o PS)....

RAW - masz gdzieś czy trafiłeś z WB czy też nie. możesz to zawsze zmienić.
masz zazwyczaj większą rozpiętość tonalną w RAW.

"Tymczasem RAW-y wcale nie utrudniają fotografowi życia, wręcz przeciwnie – pozwalają skupić się na robieniu zdjęć, część decyzji zostawiając na później. Trudno też przecenić elastyczność, jaką daje możliwość wybrania odpowiedniego ustawienia balansu bieli już po wykonaniu zdjęcia, nie mówiąc już o znacznie większym zakresie tonalnym niż w JPEG-ach. Oczywiście są pewne minusy, ale zalety RAW-ów w pełni je rekompensują. Zacznijmy jednak od początku."

prosto z http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/raw/

jeśli zmieniasz ekspozycję na krzywych, to moim zdaniem RAW będzie lepszym rozwiązaniem, kwestia jak bardzo ingerujesz w zdjęcia


Bardzo pouczający artykuł - dziękuję.
Chyba będę robił w sRAW ( w razie draki) +JPEG

pozdrawiam
 
 
edmun 
Optyczny
Niemarkowy



Pomógł: 46 razy
Posty: 4761
Skąd: UK
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2009   

nie ma za co. polecam całą stronkę :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 16