Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki teleskop dla początkującego?
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Mar, 2006   Jaki teleskop dla początkującego?

Jeśli nie wiesz od czego zacząć i jaki sprzęt kupić, na początek polecamy lekturę następujących artykułów:

http://www.optyczne.pl/index.php?art=29
http://www.optyczne.pl/index.php?art=13
http://www.optyczne.pl/index.php?poradniki=54
http://www.optyczne.pl/index.php?poradniki=55
http://www.optyczne.pl/index.php?poradniki=59

Arek
Ostatnio zmieniony przez Arek Pią 16 Wrz, 2011, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






1507 
Optyczny



Pomógł: 1 raz
Posty: 2264
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Sro 05 Kwi, 2006   

kup MTO-11 masz możliwość rozbudowy
 
 
Benedykt 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 157
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2006   

1507 napisał/a:
kup MTO-11 masz możliwość rozbudowy


MTO jest obiektywem, a nie teleskopem :lol:
I nie "masz możliwość rozbudowy" ale "masz możliwość zrobienia z niego teleskopu".
Czyli MTO jest "prawie" teleskopem. A jak powszechnie wiadomo "prawie" robi wielką różnicę ... :wink:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2006   

Benedykt ma rację. MTO to tylko namiastka teleskopu i to bardzo ciemnego. Był to dobry zakup, gdy na naszym rynku gościły tylko teleskopy firmy Uniwersał. Teraz mamy znacznie większy wybór...

Arek
 
 
1507 
Optyczny



Pomógł: 1 raz
Posty: 2264
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Pią 16 Sty, 2009   

używam MTO do obserwacji nocnego nieba, słońca, księżyca,planet ten lustrzany obiektyw ma b.dużo zalet, w sprawnych dłoniach można z niego takie foty wycisnąć że bania boli, i pobije na łeb na szyje nie jeden teleskop za parey tys. co do nazwy to faktyucznie można się spierać ale budowa jego jest oparta na rozwiazaniu Maksutowa jak sie mylę proszę mnie poprawić, co do rozbudowy miałem na myśli okular, przejściówke kątową na m42, no i trzeba dokręcić lunetkę xcelowniczą stworzyc lub kupić porządny uchwyt statywowy i dobry statyw astro np. SVP5, po zaopatrzeniu sie w folię Baadera mozna obserwować plamy na słońcu lub jego zaćmienie, jeśli chodzi o fotografowanie to pokazałem księżyc i zaćmienie słońca jakie uzyskałem tym obiektywem, można spokojnie stosować do obserwacji planet tcx2 a nawet fotografować je przy czasach rzędu 1s, ale tu statyw to podstawa, sprawdziłem w praktyce, daje to radę, Saturn, Jowisz, Wenus dają się dobrze fotografować ogniskową 2000mm, podobnie jest z obiektami głębokiego kosmosu, ja nie robiłem zdjęć ale widziałem prace innych, mucha nie siada, ale tu wszystko zależy od pozostałych akcesorii i umiejetności prowadzenia
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 16 Sty, 2009   

1507 napisał/a:
w sprawnych dłoniach można z niego takie foty wycisnąć że bania boli, i pobije na łeb na szyje nie jeden teleskop za parey tys.


Doprecyzujmy. W sprawnych dłoniach MTO pobije na łeb na szyję niejeden teleskop za parę tysięcy obsługiwany przez niesprawne dłonie. Gdy dasz te dwa instrumenty jednej
i tej samej osobie MTO polegnie. Jest naprawdę ciemny, a po podłączeniu kątówki robi
się jeszcze ciemniejszy (f/12), a przez to nadaje się do planet, Słońca, Księżyca. Pobiją
go na głowę współcześnie produkowane Maksutowy o podobnej średnicy, a także dobre
refraktorki klasy 70-90 mm.

Miałem MTO dawno temu. Obserwowałem nim dużo. I takie właśnie mam wrażenia :)
 
 
AQQ 
Maniak


Pomógł: 10 razy
Posty: 809
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009   

Skoro to wątek o teleskopach dla początkujących, to też o coś zapytam.
Skłoniło mnie do tego zdjęcie http://forum.optyczne.pl/...hp?pic_id=1267, które zrobiło na mnie duże wrażenie.
Mariusz Lemiecha podał w opisie "...Canon 40D, Synta 150/1000, w ognisku głównym...". Wiem mniej więcej co oznaczają poszczególne słowa, ale prosiłbym Autora albo kogoś kto lepiej [niż ja] zna temat o:
1. więcej danych nt. "Synta 150/1000" [najlepiej link do str. producenta],
2. jeśli to możliwe: fotografię całego zestawu z zamocowanym aparatem,
3. informację nt. możliwości [opcji] mocowania różnych aparatów do teleskopu [przejściówki?]
 
 
amv 
Optyczny
Łowiec



Pomógł: 4 razy
Posty: 1347
Skąd: z lasu
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009   

Cytat:
duża lorneta 80-100 mm - 1500 zł

O masakro :shock: ...nie wiedziałem,że jest coś takiego
Ciekawe to może być,ale pewnie bez statywu nie podchodz... :wink:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009   

http://www.optyczne.pl//2...a_lornetki.html

Są i 150mm :)
 
 
amv 
Optyczny
Łowiec



Pomógł: 4 razy
Posty: 1347
Skąd: z lasu
Wysłany: Pon 19 Sty, 2009   

:shock: Faaajne...tylko ta waga...tzn. cena... :roll:
 
 
sebastiano 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Sro 18 Lis, 2009   

Witam na początek do obserwacji nieba może wystaczyć dobra lornetka
Jeśli to już mamy za sobą dobrym wyborem na początek może być teleskop
newtona 130/900 na montażu eq2 jest ciekawy sprzęt dobrze wyposażony za niewielkie pieniądze jak na tą branżę pozdrawam
 
 
1507 
Optyczny



Pomógł: 1 raz
Posty: 2264
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Czw 19 Lis, 2009   

:cool:
 
 
Dirty
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sie, 2010   

Nie wiem o co chodzi w tym Dobsonie ale powiem Wam coś początkujący obserwatorzy nieba że najważniejszy jest ciężki, stabilny nie aluminiowy lecz stalowy statyw z montarzem paralektycznym i precyzyjnymi mikroruchami. Plus teleskop o sporej średnicy: refraktor 70mm min. lub zwierciadlany min. 150 mm, w tym precyzyjna lunetka celownicza. Okulary koniecznie jeżeli to jest możliwe szerokokątne. Absolutnie nie polecam żadnych wynalazków typu barlow i wszelkie zoomy. Kupując coś takiego jak wyżej nie będziecie zadawać wielu pytań na tym forum na które i tak nie otrzymacie łaskawie odpowiedzi. Pozdrawiam.
 
 
adriano132 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010   

Witam wszystkich :)
Na początku powiem iż poszukuje lunety, lornetkę lub taniego teleskop którym mógł bym oglądać księżyc oraz różne gwiazdozbiory :) . Podkreślam że nie znam się na astronomii i ma to być sprzęt dla amatora ;p .
Chciałbym aby sprzęt był przenośny, nie chciał bym wydawać zbyt dużo pieniędzy. Myślę że jakaś doświadczona osoba mi pomoże , i przepraszam jeśli w złym temacie piszę.
Pozdrawiam
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 13 Paź, 2010   

Populary sprzęt dla początkujących, to np:
Nikon VII lub Ex 10x50 lornetka do astronomii przeglądowej
Synta 6 lub 8 teleskopy typu reflektor o bardzo przyzwoitym potencjale,
Sky Watcher 90/900 niedrogi refraktor.
Oczywiście można inaczej - taniej, drożej...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15