Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Głowica do lunety - pytanie do praktyków.
Autor Wiadomość
sektoid 
Uczestnik
ZEISS maniak


Posty: 92
Wysłany: Sob 18 Gru, 2021   Głowica do lunety - pytanie do praktyków.

Witam Forumowiczów.

Jak w temacie, pytanie do praktyków.
Jakiego typu i który model głowicy polecacie do montażu lunety, abym nie dostał rozstroju nerwowego (szału) z powodu dziadowskiej jakości. Docelowa luneta to prawdopodobnie Regal 80 lub 100. Chińszczyzna odpada na starcie, ja nie mam już na to nerwów. Zakres cenowy - było by wspaniale gdybym się wyrobił w 1000 pln (czy to możliwe?). Głowica musi być pewna i stabilna, aby nie odbierała przyjemności obserwacji :)
Obecnie posiadam chińską podróbę Manfrotto 055B z dziadowską kulową głowicą i oddam to na przetop. Szkoda pieniędzy i nerwów. Nigdy więcej oszczędności.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 19 Gru, 2021   Re: Głowica do lunety - pytanie do praktyków.

sektoid napisał/a:
Zakres cenowy - było by wspaniale gdybym się wyrobił w 1000 pln (czy to możliwe?). Głowica musi być pewna i stabilna, aby nie odbierała przyjemności obserwacji :)


Tak to możliwe, Możesz nawet wybrać sobie sklep:

https://fotozakupy.pl/product-pol-3201-Manfrotto-Glowica-JUNIOR-z-przekl-zebatymi.html

https://www.cyfrowe.pl/ap...i-zebatymi.html

https://fotoplus.pl/glowica-junior-geared-410
 
 
sektoid 
Uczestnik
ZEISS maniak


Posty: 92
Wysłany: Nie 19 Gru, 2021   

Dzięki.
Na filmie prezentuje się nieźle. Muszę wypróbować w sklepie.
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Pon 20 Gru, 2021   

Cześć

Ja używam Manfrotto MVH500AH z lunetą ok. 2.2kg i jest OK. Chyba ma znaczenie w jaki sposób używasz lunety. Jeśli chcesz śledzić obiekt w ruchu to chyba tego typu głowica będzie lepsza. Nie testowałem tej głowicy jeszcze w zimowych warunkach, sam jestem ciekaw czy nie "zesztywnieje".
 
 
sektoid 
Uczestnik
ZEISS maniak


Posty: 92
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

Kupiłem Manfrotto 410. Dziękuję za porady. Temat zamknięty.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 09 Sty, 2022   

sektoid napisał/a:
Kupiłem Manfrotto 410.


Myślę że Waćpan będzie zadowolony, ja z tą głowicą w powiększeniach przekraczałem znacznie sto razy.
 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 285
Wysłany: Sob 05 Lut, 2022   

Polecam benro z głowicą wideo
W pełni regulowana i z regulacjami oporu w pionie i poziomie
Konkretny typ dobierzesz pod ciężar i zasobność portfela
 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 285
Wysłany: Sob 05 Lut, 2022   

 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Sob 05 Lut, 2022   

mariuszi, Co mógłbyś polecić z Benro (statyw + głowica) w budżecie ok. 1000 pln ? Przeznaczenie; obserwacje ptaków z lunetą 80mm
 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 285
Wysłany: Sob 05 Lut, 2022   

W głównej mierze zależy od ciężaru lunety i max przybliżenia …

I czy potrzebujesz wysuwanej kolumny ….

Kolumna znacznie poprawia funkcjonalność ale niestety obniża stabilność

To co na zdjęciu powyżej kosztuje 1500 zł i spokojnej dalej radę z KOWĄ 883 i przybliżeniem około x100


https://notopstryk.pl/pl/p/Glowica-Benro-S4-Pro/10607
https://notopstryk.pl/pl/p/Glowica-Benro-S6-Pro/10608

Ja mam tą droższą , przeciwwagi sprawdzają się w użytkowaniu

Statyw trzeba dobrać wyższy w przypadku obserwacji nieba w nocy blisko zenitu

Aluminiowe są tańsze a karbonowe lżejsze :cool:
 
 
mariuszi 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 285
Wysłany: Sob 12 Lut, 2022   

Dodam tylko ze głowice wideo z regulacją położenia płytki montażowej dają możliwość precyzyjnego ustawienia środka ciężkości lunety wraz okularem , przy panoramowaniu ma to kluczowe znaczenie , zgłasza przy dużych przybliżeniach
 
 
modzdz 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2022   

Nie wiem czy jeszcze aktualne. Kilka lat z lunetami używałem statywu aluminiowego benro z głowicą s6.Stabilność dobra(używałem z deltą 65 ed II, vortexem razorem 85 HD, kowa 883).Problem miałem przy blokowaniu ruchu głowicy w osi tilt i pan " na sztywno" - zawsze były jakie przesunięcia , co wkurzało mnie bo ustawiałem kadr przy digiscopingu.Teraz używam głowicy Gitzo GHF2W - blokowanie o wiele bardziej precyzyjne - warto rozważyć, choć cena inna, ale waga na plus w sytuacji gdy z lunetą robimy długie trasy.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Czw 12 Maj, 2022   

Używam od 3 miesięcy zestawu Sirui R-2004 z głowicą RH-10
https://teleskopy.pl/Sirui-Video-R-2004+VH-10-statyw-z-g%C5%82owic%C4%85-teleskopy-4439.html
Zestaw pod lunetę Delta 65 ED II. Stabilność przy obserwacji bez zarzutu, blokowanie na wybranym obiekcie obserwacji ok. Jest możliwość ustawienia środka ciężkości. Mała wada: płytka po wsunięciu z podstawkę nie była dostatecznie mocno zablokowana na przesuniecie - wyeliminowane przez podklejenie brzegów płytki cienką taśmą do izolacji elektrycznych.
Po zmontowaniu sporo wędruję z całym zestawem na ramieniu - wtedy wszystko zablokowane, ale po kilku kilometrach takiej wędrówki czuję w plecach że mam parę kilo na ramieniu. Świadomy tego celowo zakupiłem mniejszą lunetę 65mm a nie 80-85mm.
 
 
modzdz 
Nowy


Posty: 20
Wysłany: Czw 12 Maj, 2022   

anton napisał/a:
Używam od 3 miesięcy zestawu Sirui R-2004 z głowicą RH-10
https://teleskopy.pl/Sirui-Video-R-2004+VH-10-statyw-z-g%C5%82owic%C4%85-teleskopy-4439.html
Zestaw pod lunetę Delta 65 ED II. Stabilność przy obserwacji bez zarzutu, blokowanie na wybranym obiekcie obserwacji ok. Jest możliwość ustawienia środka ciężkości. Mała wada: płytka po wsunięciu z podstawkę nie była dostatecznie mocno zablokowana na przesuniecie - wyeliminowane przez podklejenie brzegów płytki cienką taśmą do izolacji elektrycznych.
Po zmontowaniu sporo wędruję z całym zestawem na ramieniu - wtedy wszystko zablokowane, ale po kilku kilometrach takiej wędrówki czuję w plecach że mam parę kilo na ramieniu. Świadomy tego celowo zakupiłem mniejszą lunetę 65mm a nie 80-85mm.

Polecam do przenoszenia lunety:
https://orniwelt.de/ausruestung/tragesysteme/stativ-rucksaecke-tragegurte/358/mulipack
Nawet z modelem 88 mm można robić kilometry, jest miejsce na ddodatkwy sprzęt w plecaku, wodę, etc..Ja nosząc wcześniej deltę 65EDII ze statywem na ramieniu także odczuwałem wagę statywu i lunety.
 
 
anton 
Bywalec
____________________


Pomógł: 1 raz
Posty: 111
Skąd: Lubelszczyzna
Wysłany: Pią 13 Maj, 2022   

modzdz napisał/a:

Polecam do przenoszenia lunety:
https://orniwelt.de/ausruestung/tragesysteme/stativ-rucksaecke-tragegurte/358/mulipack
Nawet z modelem 88 mm można robić kilometry, jest miejsce na ddodatkwy sprzęt w plecaku, wodę, etc..Ja nosząc wcześniej deltę 65EDII ze statywem na ramieniu także odczuwałem wagę statywu i lunety.


Wędrując brzegiem rzeki czy wiosennego rozlewiska; idę 500 m, zatrzymuję się rozstawiam sprzęt, parę minut przeczesuję okolicę, sprzęt na ramię itd. Jeżeli tego plecaczka nie trzeba odpinać od statywu za każdym razem żeby ustawić statyw to ok - w przeciwnym razie to może być upierdliwe takie rozstawianie. Napisz jak to wygląda w praktyce kiedy czasami trzeba jeszcze wyregulować statyw bo brzeg nierówny, koleiny itp
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16