Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Negatyw a rozdzielczość obrazu
Autor Wiadomość
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   Negatyw a rozdzielczość obrazu

temat mnie zaciekawił, więc pozwoliłem sobie założyć oddzielny wątek

WojciechW napisał/a:
garreth napisał/a:

WojciechW, a co rozumiesz przez termin "rozdzielczy"? że daje najdrobniejsze ziarno, czy że wywołana emulsja łatwo poddaje się skanowaniu?


Rozdzielczość rozumiem jako liczbę linii na milimetr, które dana emulsja potrafii rozdzielić, co można sprawdzić na obrazie tablicy testowej również bez skanowania - odpowiednim szklem powiększającym lub mikroskopem. Zwykle większa rozdzielczość odpowiada mniejszemu ziarnu, choć nie zawsze jest to takie proste - w przypadku filmów czarno białych niektóre wywoływacze rozpuszczają ziarno co czasem powoduje spadek rozdzielczości.


czy oznaczanie rozdzielczości negatywu jest w jakiś sposób powiązane z wyznaczaniem stopnia rozdrobnienia ziarna, czyli wskaźnika RMS?

wobec niektórych wywoływaczy użyłeś sformułowania "rozpuszczają ziarno" - jeśli mają one tendencję do obniżania stopnia aglomeracji ziarna, to czy to nie jest tak, że wprawdzie ostrość spada (gdyż granica, pomiędzy obszarem zaczernionym a nienaświetlonym, zostaje "rozmyta"), ale rozdzielczość rośnie, gdyż mamy więcej punktów, stanowiących początek "linii pomiarowej"?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






krisv740
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

raczej zależy od "ziarna"

proponuję porównanie :
1. http://www.fujifilm.com/p...x_datasheet.pdf
2. http://www.fujifilm.com/p...0_datasheet.pdf

rozdzielczość jest inna... :cool:
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

Velvia - 80 lpmm (dla 1,6:1), RMS=9
Provia 400x - 55 lpmm (1,6:1), RMS=11
coś mi się tu nie zgadza :roll:
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

krisv740 napisał/a:
raczej zależy od "ziarna"

proponuję porównanie :
1. http://www.fujifilm.com/p...x_datasheet.pdf
2. http://www.fujifilm.com/p...0_datasheet.pdf

rozdzielczość jest inna... :cool:


Podane linki mi się bardzo przydały w kontekście mojego pytania zadanego w innych wątkach odnośnie rozdzielczości różnych filmów, nie odpowiadają jednak na pytanie postawione przez garretha .

Tak naprawdę w sprawie rozpuszczania ziarna powtórzyłem kilka opinii, których żródeł należy szukać w literaturze z lat siedemdziesiątych (artykuły w pismie "Fotografia" czy książca Dubiela i Ilinskiego "Materiały fotograficzne czarno-białe"). Na pewno efekt zmniejszenia rozdzielczości ziarna występuję przy zbyt ziarnistym wywolaniu, np. przy przewołaniu.

Przy okazji - nie znalazłem wśród produktów Fuji na linkach Superii !00, choć właśnie taki film zwojowy udało mi się jeszcze ostatnio nabyć.

Pozdrawiam,
WojciechW
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

możliwe że zarzucili już produkcję na rzecz superii 200, zwykłego fuji 100 i reali
tak mają na stronie

[ Dodano: Nie 14 Cze, 2009 00:14 ]

24 roboczogodziny i chyba jest cool.
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Nie 19 Lip, 2009   

ghost napisał/a:
24 roboczogodziny i chyba jest cool.

gratuluję, w szczególności miechów :grin:
(smarowanie i ogólny przegląd, czy coś było większego do roboty?)

wracając do tematu rozdzielczości negatywów-
znalazłem ciekawy artykuł Henry`ego:
http://www.prf.vel.pl/prf...id=286&Itemid=4
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Nie 19 Lip, 2009   

ach.. głównie naprawa uszkodzeń powstałych przy naprawie ;)
agfa wymagała tylko wymiany smaru w gwincie ostrzącej soczewki.

iskra - smar i jak się okazało potem dogięcie jednej blaszki opóźniającej migawkę.

problem że nim doszedłem, czemu czasy na 1/15 są takie same jak na 1/250 zdążyłem ukręcić śrubkę i napsuć parę drobniejszych spraw w migawce.

przygięcie blaszki i sprawdzenie czasów zajęło jakieś 15 min. dojście do przyczyn, dorabianie śrubki i naprawa innych uszkodzeń - rzeczone 24h.

olek służył tylko jako pomocniczy kolimator do kalibracj nieskończoności, a canon fd 50 f/1.4 jako lupka do sprawdzania ostrości na kalkowej "matówce"

po przestrzeleniu - (jak na razie) działa jak należy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14