Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zenit 12xp i ET Kilka zagadek POMOCY!
Autor Wiadomość
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   Zenit 12xp i ET Kilka zagadek POMOCY!

Dostałem dziś te dwa wspaniałe aparaciki Zenita 12 XP i ET! Od pewnego czasu mam doświadczenie z systemem Alpha(-.-) Ale problem dotyczy tego ze nie wiem jak podejść do pokrętła znajdującego się po lewej stronie które zawiera wartości ISO. Nie wiem czy mam ostawić je na taką sama wartość jak film czy też służy to do dodatkowego manipulowana ekspozycja?
Kolejna sprawa pokrętło czasu otwarcia migawki. Zawiera taką wartość 30-X o co chodzi ? czy to jakiś automatyczny czas ? w koncu aparat zawiera światłomierz? Jestem świadomy tego że moje pytania są dość banalne ale to mój pierwszy kontakt z analogowy lustrem tej generacji :) wiec proszę was o pomoc bardzo mi zależy na pracy z tymi aparatami i już jutro chciał bym założyć film
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Hehe :mrgreen:
czułość ustawiasz taka jak film, X oznacza najkrótszy czas synchonizacji z lampą błyskową, mogę cię jeszcze zapewnić że te aparaty kryją jeszcze parę innych 'tajemnic", typu jak zwinąć film już naświetlony tak aby go nie zerwać. :mrgreen:
 
 
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Hmm ustawiam czułość na film ale co to da :P czy to coś zmieni czy też nie ? a jak zwinąć film ? już chyba się tego doczytałem :D Możesz mi jeszcze powiedzeń jak rozumieć wskazania światłomierz w ET ?co z tą strzałką(wskaźnikiem)
 
 
SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Nie bardzo pamiętam czy ET to był model ze światłomierzem na pryzmacie, nad obiektywem?
Jeśli tak to strzałka pokazuje wartość ekspozycji i trzeba na nią najechać takim kółeczkiem, wtedy można odczytać z pokręteł jaki czas z jaką przesłoną można użyć.
 
 
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Cenna rada :) juz chyba wszystkie niejasności zostały rozwiane :) Masz może jeszcze jakieś tajne porady ?:) aa jeszcze jedno pytanie z mojej strony do czego służy przekręcanie spustu w prawo lub w lewo ?
 
 
SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Blokowanie spustu dla czasu B, czyli taki długi czas naświetlania jak długo trzymasz wciśnięty spust.
 
 
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

heh :) tam sądziłem a co to bulb to jeszcze wiem ;d ale przyszlo mi do glowy kolejne pytanie... Co ze zmiana obiektywu kiedy mam film w puszce?
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Adrianmeister, bulb to dowolnie długi czas naświetlania. Tak jak już SlawGaw napisał :)

Zmiana obiektywu jest bezpieczna. Dopiero wciśnięcie spustu powoduje podniesienie lustra, otwarcie migawki i dopływ światła do kliszy.
 
 
SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Adrianmeister napisał/a:
Co ze zmiana obiektywu kiedy mam film w puszce?

Tak samo jak w każdym aparacie z migawką szczelinową, możliwe w każdym momencie, gdyż migawka jest zwykle zamknięta, ale lepiej nie robić tego w pełnym słońcu, ciekawe jak tam w tych staruszkach płótno w migawce wygląda.
 
 
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Jak wygląda ? moim zdaniem zdrowo :D Jest cale i błyszczy się jak nowe nie ma na nich żadnego znaku czasu :)
 
 
SlawGaw 
Optyczny



Pomógł: 48 razy
Posty: 1886
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Mole nie zżarły? :mrgreen:
Częstą wadą w migawkach Zenita była nierówna szybkość przesuwania się szczeliny, powodowało to nierówne naświetlenie kadru, pojawiały się ciemniejsze/jaśniejsze pionowe pasy, szczególnie dobrze widoczne na 1/500.
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Miałem oba (ET wciąż posiadam).
W ETetce masz zewnętrzny światłomierz na ogniwie selenowym i obsługuje się go tak, jak SlawGaw napisał. Musisz tylko sprawdzić czy nie kłamie. W tym celu ustaw jakąś czułość i czas w trybie M innej lustrzanki jaką posiadasz oraz te same parametry na Zenicie. Porównaj jaką przesłonę sugeruje automatyka w obu.

Generalnie są to fajne puszki, z tym że zakres ISO nie jest duży oraz czasy są dość długie. Pamiętaj tylko żeby nie pozostawiać migawki długo naciągniętej. Ja tak załatwiłem Zenita 122. Czasy po prostu się skopią jeżeli naciągniesz, zapomnisz i odłożysz na półkę.

Życzę Ci miłej zabawy i nie zniechęcaj się po pierwszych odbitkach! Pamiętaj że 10 rolek da Ci nieporównywalnie więcej niż 20 poradników. Serio.

edit
SlawGaw,
to właśnie najczęściej od zmęczenia sprężyn. Niestety to przerabiałem i siedziałem z PS'em ratując najlepsze kadry :/
Teraz z Prakticą mam święty spokój ;)
 
 
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Dzieki za radę :) właśnie chwilę temu przeprowadzałem taką próbę ale chyba nie jest z byt wiele warta bo w nocy w pokoju z jedna żarówka czasy na alfie 200 nawet w jednym punkcie pomiaru wariują. Mam własnie taki ambitny plan "nakręcenia" kilku rolek :)
 
 
palindrom 
Optyczny
inaczej



Pomógł: 23 razy
Posty: 1144
Skąd: Wrocław, PL
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Adrianmeister napisał/a:
(...)Mam własnie taki ambitny plan "nakręcenia" kilku rolek :)


Byle nie naraz :mrgreen:
 
 
Adrianmeister 
Początkujący


Posty: 33
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

hehe :D a kto wie :D podobno ściąganie filmu z tych aparatów to też nie taka byle błahostka ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 16