Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 443
Wysłany: Czw 25 Kwi, 2024   

Najlepiej na gwiazdach lub punktowych , odległych źródłach światła . Ustawiasz ostrość na gwiazdę . Następnie dioptrią dokonujesz rozogniskowania prawego okularu . Ostry obraz gwiazdy z lewego okularu powinien zawierać się w rozogniskowanym krążku prawego . Idealnie jeśli jest w centrum .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2553
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 25 Kwi, 2024   

zadra...Najprościej to, ustawiasz stabilnie lornetkę przed oczami, najlepiej na jakąś poziomą krawędź np dachu, odsuwasz ją od oczu powoli, tak do max 20cm. Jeżeli zobaczysz, że obraz w jednym obiektywie nie jest w jednej ( poziomej) linii co w drugim to znaczy, że lornetka nie ma kolimacji. Oczywiście dopuszczalna jest, minimalna różnica między poziomami ale nie wielka. Dopuszczalna różnica, którą można uznać za dobrą to +/- do 1 mm. Jeżeli obrazy są w jednej linii to oznacza, że kolimacja jest idealna. Tak poradzono mi, lata temu, w sklepie-serwisie optycznym w Krakowie.
Są jeszcze inne sposoby ale bardziej uciążliwe (na gwiazdach i z lustrem).
 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 80
Skąd: skątowni
Wysłany: Pią 26 Kwi, 2024   

Sprawdzę przy czasie te dwie metody.
Dziękuję za podpowiedź.
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Pią 26 Kwi, 2024   

zadra napisał/a:
Kot72 napisał/a:
Po trzecie sprawdzenie kolimacji

Jak to robisz?
Stabilnie ustawione lornetka, odległy obiekt tylko lewym okiem, później to samo prawym okiem a obiekt nie powinien się przesuwać czy jakaś inna metoda?


Patrzysz (z ręki) na odległy np krzyż na kościelnej wieży i odsuwasz lornetkę od oczu na ok 20 cm. Jeśli dalej widzisz jeden krzyż to kolimacja jest ok. Krzyż najlepszy bo jeżeli kolimacja jest słaba, to od razu widać w którą stronę się obraz rozjeżdża i jak ewentualnie kolimować.
  
 
 
Grossus 
Początkujący
Maciej



Posty: 35
Skąd: Zalasewo
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Krótka piłka: DO Forest II 10x50 czy Vortex Diamondback 10x50?
Warto dopłacać do DB?
Naczytałem, naoglądałem, nasłuchałem sporo i dalej mętlik.
Zastanawiam się co byście sugerowali.
Aberracje, dystorsje mniej mnie bola aż tak jak masa odblasków w nocy od bocznych źródeł światła jak latarnie itp.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 443
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Grossus, żeby porównać trzeba mieć w jednym czasie obie w rękach . Na papierze Vortex prezentuje się lepiej . Rozumiem że piszesz o najnowszej wersji DB HD ? Jeśli tak to Vortex .
 
 
Grossus 
Początkujący
Maciej



Posty: 35
Skąd: Zalasewo
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Kot72 napisał/a:
Grossus, żeby porównać trzeba mieć w jednym czasie obie w rękach.


Wiem, wiem. Już tak zrobiłem za poradą osób tu z forum, że kupiłem Nikona Aculona 7x50 i DO Foresta II 8x42. Został DO i do dzisiaj jestem zadowolony, chociaż min. na tej lornetce nauczyłem się co to dystorsja, aberracja czy nieostrości.

Kot72 napisał/a:
Na papierze Vortex prezentuje się lepiej . Rozumiem że piszesz o najnowszej wersji DB HD ? Jeśli tak to Vortex .

Tak, chodzi o DB HD. Zastanawiam się, czy faktycznie jest wyraźnie "lepszy", cokolwiek to znaczy.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 443
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Grossus, może być lepszy bo ma powłoki dielektryczne a forest nie ma . Astygmatyzm w Foreście na testach wyszedł słabo . Do rozważenia masz jeszcze SVbony 202 ed . Trochę droższy od Foresta ale tańszy od BD HD .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2553
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Grossus...DO Forest II 10x50 jest słaby optycznie, szkoda kasy. Vortex zdecydowanie lepszy, jaśniejszy i ostrzejszy z większym polem i mniejszą AC. Warto dopłacić i cieszyć się lepszym obrazkiem. Do tego ma zdecydowanie lepszą ergonomię i leży super w dłoniach. Nie masz się co zastanawiać, bo różnica między nimi jest widoczna i na korzyść Vortexa. Gwarancja VIP.
  
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 443
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Zdecydowanie w 10x50 Foresta bym odpuścił . Do porównania Vortex i SVbony .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2553
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Osobiście w SvBony bym się nie pchał, lornetka o której nic praktycznie nie piszą, bez wsparcia serwisowego i mam obawy, że z jakością też może być słabsza od Vortexa, który jest sprawdzony i ma przynajmniej uczciwą gwarancję.
Dla mnie, wybór między niemarkową chińską lornetką a markową, jest oczywisty. Lepiej dopłacić te 50% więcej i kupić w "normalnym" sklepie markową lornetkę i mieć spokój, niż liczyć na to, że trafi się na dobry egzemplarz, kupując na Alli czy Amazonie.
Szum wokół lornetek SvBony już minął, nie ma już zachwytów ani więcej opinii, a te co są trzeba traktować z przymrużeniem oka :smile: .
Takie jest moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać :wink: .
  
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 443
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Neil English recenzował SVbony i w komentarzach pisze że jest to lepsza lornetka niż Vortex DB HD .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 443
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Zarówno SVbony jak i Vortex są to wyroby made in PRC . To że marka jest znana i zakup w prawdziwym sklepie nawet za dopłatą 50% niczego nie gwarantuje . Ja bym zamówił obie i na spokojnie porównał w domowym zaciszu . Zawsze można zwrócić .
 
 
Mechooptyk 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 207
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Miałem w rękach Diamondbacka HD 10x50 i mam Svbony SV202 10x50. Optyka podobna, choć Svbony chyba ma lepszą jasność i mniej podatna jest na odblaski. Mechanika ze wskazaniem na Svbony. Przynajmniej pokrętło ostrości i muszle oczne bardziej mi pasowały. Na plus dla Vortexa nieco mniejsze wymiary i waga, fajne szelki w zestawie (kupiłem podobne szelki Bushnella do Svbony). No i gwarancja Vortex. Po kilku miesiącach zdecydowałem się jednak na sprzedaż Svbony, bo to lornetka nie do końca dla mnie. Ja potrzebuję dziesiątki, ale nie z aperturą 50 mm. Za dużo sprzętu ze sobą po górach dźwigam (lustrzanka z teleobiektywem + plecak z wiktem na cały dzień), żeby tachać jeszcze lornetkę 10x50. Astro raczej mnie już nie wciągnie, żebym musiał mieć 10x50. Wymienię ją pewnie na jakąś lekką 10x42, coby mieć dwie lornetki, kiedy moja druga lepsza połowa wybierze się ze mną w teren. Ja będę zabierał Geco 8x42, żona póki co nieokreśloną 10x42. Albo odwrotnie. :-) Drugiej ósemki raczej nie kupię. Trzeba mieć wybór i przez to sprzęt zróżnicowany pod względem parametrów. :) Jakby co to sprzedam Svbony SV202 10x50 za 2/3 ceny Vortexa DB HD 10x50. :-)
  
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2553
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 29 Kwi, 2024   

Kot72...Jak chce się wierzyć w "bajkowe" opisy Englischa, to można wierzyć, to kwestia indywidualna każdego z nas. Natomiast jego opinie są opiniami subiektywnymi i dla niego każda następna lornetka, którą recenzuje, jest lepsza od poprzedniej, więc powinno się jego opinie, chociaż dobrze napisane, "dzielić przez pół" :grin: .
Niemniej jednak, tak jak napisałeś, najlepiej kupić obie i wybrać tą która lepiej spasuje :wink: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,86 sekundy. Zapytań do SQL: 15