Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2021   

MrHelios...nie znam tego Leupolda jak i innych modeli, więc nie mogę Ci pomóc i wątpię czy znajdzie się ktoś kto miałby z nim do czynienia. Generalnie nigdzie na forach o lornetkach tego producenta nic nie ma, chociaż są to podobno niezłe lornetki, ale aby się o tym przekonać to musisz kupić, najlepiej dwie, czyli Chase i tego Leupolda i równolegle porównać. Jak już pisałem, Delty i Vortex mają tą przewagę, że są znane i przetestowane w Polsce, więc wiadomo co prezentują, Leupolda kupujesz w ciemno. Co prawda przez Optyczne.pl został przetestowany 8x42 i wypadł nawet nie źle ale to nie znaczy,że 10x52 jest też tak dobry, wręcz przeciwnie, może być gorszy, przede wszystkim może mieć zawyżony parametr szer. pola widzenia, które i tak nie jest duże w porównaniu do np. Chase. Leupold to amerykańska firma ale lornetki produkowane są w Chinach, co powoduje, że w Stanach nie cieszą się jakimś większym zainteresowaniem. To tyle co mogę Ci napisać.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Marzec 
Nowy
Marzec


Posty: 8
Wysłany: Nie 12 Wrz, 2021   

MrHelios, oglądałem w BeaFoto tego Leopolda. Moja wiedza o lornetkach jest raczej amatorska, ale z kilku które widziałem zrobił on całkiem dobre wrażenie. Solidnie wyglądająca obudowa obita gumą o fajnej strukturze. Z aberracją bez tragedii, widoczna na brzegu. Mechanicznie też wydawał się okej. Osłonki na okulary takie sobie. Oprócz Leopolda widziałem wtedy też, m. in. Chase 8x42 (niestety 10x50 nie mieli) i vortexa vulture 8x56. Generalnie obrazy w nich dość podobne, ale chyba delta miała najlepszy (zwracam jednak uwagę, że nie były w tych samych parametrach).
Jak zdecydujesz się i kupisz coś to napisz. Z chęcią przeczytam, bo sam powoli zbieram się do kupienia 10x50/56 :wink:
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2021   

Jan55, kolejny raz dziękuję za Twoją pomoc i odpowiedź. Dziękuję również koledze Marzec.

W dniu dzisiejszym zakupiłem Chase 10x52. Zwyciężył argument, że mimo wszystko produkt sprawdzony. Mam tylko taki budżet i do tego musiałem się dostosować.
W mojej okolicy niestety nie ma możliwości sprawdzenia sprzętu optycznego osobiście. Znaczy się jest, tylko w ograniczonym asortymencie. Niestety przedstawicieli lornetek, które chciałem zakupić, nie uświadczę w sklepie stacjonarnym ..

Myślę, że na początek przygody, to będzie przyzwoita optyka. Z całą pewnością podzielę się uwagami, jak tylko lornetka do mnie dotrze, nacieszę oko, oraz zbiorę pierwsze wrażenia :)

Pozostaje mi teraz zakup czegoś bardziej kompaktowego. Kolega Jan, zaproponował mi Vortex'a Diamondback HD 8x32. I ta lornetka również przypadła mi do gustu. Chciałbym jednak dowiedzieć się, czy to są optymalne parametry dla małej kompaktowej lornetki, która trzyma już solidny poziom i daje radość z użytkowania. Czy jest jeszcze jakaś alternatywa w kwocie poniżej 1k ? Ponownie liczę na pomoc .. Pozdrawiam!
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2021   

MrHelios...do 1000 zł nie ma lepszej lornetki 8x32 od tego Vortexa. Nie polecałbym go jakbym go nie miał i nie znał. Wierz mi albo i nie wierz, ale jest to lornetka, która przy łagodnym traktowaniu ( nie rzucaniu o ziemię, nie topieniu i t.p.), wystarczy Ci na lata. Jej gabaryty są w tej chwili najmniejsze w przedziale do 1000 zł. Są lornetki tańsze ale w/g mnie to nie to samo, ani mechanicznie ani optycznie. Taką lornetką jest Bushnell Prime 8x32 za chyba 500 zł. Nie jest zły optycznie ale ale jednak słabszy .Miałem go w rękach i nie zrobił na mnie wrażenia, zwłaszcza mechanicznie, tak że zwróciłem go i kupiłem Vortexa. Kolega moshica kupił tego Bushnella i jest w/g niego dobry, ale musisz sam wybrać, tak jak wybrałeś lornetkę większą. Na Optycznych jest test tego Vortexa i Bushnella, więc sobie porównaj. :wink: Pamietaj, że jak możesz kupić lornetkę droższą ale lepszą ( nawet trochę) to kupuj zawsze tą lepszą, zakładając,że masz na nią kasę. Ale to jest moje zdanie, z którym nie musisz się zgodzić.
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2021   

Dziękuję raz jeszcze Janie. Pytam, bo lubię mieć jakąś alternatywę i możliwość wyboru. A ponieważ nie znam się, to dopytuje. I absolutnie wierzę w to, co piszesz. Gdyby było inaczej, nie pytałbym .. Zresztą zakup Chase, to również Twoja zasługa, tak więc Twoja opinia jest dla mnie istotna.

Tak jak wspomniałem wcześniej, tą mniejszą lornetkę i tak zakupię dopiero w październiku. Dlatego pozwoliłem sobie na to, by troszkę poszerzyć horyzonty poszukiwań .. Poza tym, bardzo spodobała mi się lornetka producenta Kowa. Mianowicie model YF II 8x30. Ale z tego co widzę i potrafię zinterpretować, wypada gorzej w porównaniu z Vortexem .. Generalnie lubię posiadać alternatywę w wyborze. Widzę jednak, że w zakładanym budżecie może być jednak krucho ..
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pon 13 Wrz, 2021   

Ta Kowa to nie zła optycznie lornetka, ale to porro i niezbyt poręczna na wyprawy rowerowe a i do kieszeni jej nie schowasz, jest większa i nieco ciemniejsza bo ma mniejszą średnicę obiektywów (30mm), że nie wspomnę o szerokości pola, które jak dla mnie jest, dominującą obok aberracji cechą, w lornetkach. Miałem jej klona Vortexa Raptora 6,5x32, nie różniącego się optycznie od tej Kowy, ale nie leżał mi za bardzo z powodu muszli ocznych tak jak i ta Kowa. Więc musiałbyś sprawdzić to, bo muszle są praktycznie jednakowe. Trzeba było dobrze ułożyć lornetkę w oczodołach aby nie występowały zaciemnienia. Nie zapominaj, że Vortex ma fazowe pokrycie pryzmatów i dielektryczne powłoki co daje lepszą jasność i ogólnie jakość optyki. Cenowo Kowa jest chyba w tej chwili na takim samym pułapie co Vortex. Bardzo dobre Kowy to pułap cenowy od 1800 zł w górę. Mam 6,5x32 BD II XD i porównując ją z Vortexem, widzę różnicę w jakości optycznej, ale nie aż tak wielką (ostrość,jasność,aberracja), no ale to 2x większa cena. Jeżeli ja miałbym kupować porro i tą Kowę YF to wolałbym kupić chyba Opticrona Adventurera WP T 8x32, który w/g mnie jest optycznie lepszy, ostrzejszy i z większym polem 8* oraz ceną o połowę niższą.. To lornetka na wzór Nikona E II 8x30, tylko w ogólnie słabszym wydaniu.
A teraz rozmyślaj i wybieraj :wink: .
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   

Janie, po raz kolejny ogromnie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wybacz, że nie odpisuję na bieżąco. Pracuję ostatnio po 12 godzin i po prostu nie daję rady śledzić wątku. Czas to towar mocno deficytowy .. :cry:

Dzisiaj dotarła do mnie Chase 10x50. Niestety na chwilę przed moim wyjściem do pracy. Nie było mi nawet dane rozpakować paczki .. Zweryfikowałem tylko na szybko przy kurierze stan paczki i zabezpieczeń i musiałem uciekać do pracy. Wrócę pewnie po 2 w nocy, więc nawet nie będę miał ochoty na unboxing :roll: Nie mniej bardzo się cieszę, że pierwsza lornetka zagościła już w domu ..

Zainteresowałeś mnie tym Opticronem Adventurera WP T 8x32 . Znalazłem go w cenie 390 zł. Kwota faktycznie bardzo przyjemna. Przeczytałem kilka dostępnych recenzji i większość z nich jest bardzo pozytywna.. Temat do przemyślenia, bez dwóch zdań. Mam również na uwadze tego Vortexa. Pytanie jak wielka jest między nimi różnica. Czy warto dopłacać dwukrotność kwoty ? Pewnie odpowiedź będzie brzmieć - tak .. Ale wolę dopytać :grin:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   

Różnica jest choćby w wielkości i mobilności ( nie za bardzo na rowerowe wyprawy), a co do optyki, to jak dla mnie, Vortex jednak jest trochę lepszy, tak pod względem komponentów optycznych i optyki (ostrość i korekcja aberracji jest troszkę lepsza)jak i obudowy. Napiszę tak- Opticron w klasie porro do 800 zł jest w/g mnie najlepszy, natomiast Vortex w klasie małych dachówek i cenie do 1500 zł jest na razie bez konkurencji, a powyżej tej kwoty to dopiero Kite Falco (prawdopodobnie), Nikon Monarch 7, Kowa BD II XD itd. Jezeli to nie tajemnica, to gdzie znalazłeś tego Opticrona za 390 zł, bo tyle to kosztował w 2019 i na poczatku 2020 r. a teraz widzę go tylko w jednym sklepie za 450 zł. Jeżeli nie zależy Ci na wielkości i mobilności lornetki, to kupuj tego Opticrona, a jeżeli możesz kupić Vortexa, to kup Vortexa bo w/g mnie będziesz bardziej zadowolony. Ja z takiego samego wyboru jestem zadowolony, ale to ja. Ale jak zwykle, wybór należy do Ciebie. :roll:
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   

@Jan55 - zainspirowałeś mnie trochę Vortexem Diamondback HD 8x32, zwłaszcza jako sztuką ekono do bezstresowego użytku. Jednakże z racji tego, że jestem "wrażliwy" na głębokość muszli ocznych to zanim napalę się na lornetkę sprawdzam czy mi pasuje. Prosiłbym więc abyś zmierzył:
- odległość pomiędzy soczewką a płaszczyzną maksymalnie wysuniętych muszli ocznych,
- średnicę zewnętrzną muszli w części przylegającej do oczodołu,
Z góry dziękuję i pozdrawiam,
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   

Maciek...mam to samo, ale jutro rano puszczę Ci dane bo muszę zejść do piwnicy ( z 4 piętra) po suwmiarkę, a dzisiaj już nie ta pora.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2021   

Maciek...podaję dane o które prosisz :
1. t.z.w użyteczna odległość pomiędzy soczewką a płaszczyzną maksymalnie wysuniętych muszli ocznych = 13 mm ( w/g producenta 16 mm)
2. średnica zewnętrzna muszli w części przylegającej do oczodołu = 40 mm.
Dla mnie, mającego szczupłą twarz i nie głębokie oczodoły ( w/g optyka), te wymiary są w sam raz bo nie muszę trzymać muszli pod brwiami ale też nie muszę ich wciskać do samych źrenic. Idealny dla mnie rozmiar muszli to 41-42mm, chociaż Kowy BD II, które mam, mają 43mm, ale je używam na przedostatnim wysuwie i jest ok.Pozdrawiam.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 910
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2021   

@Jan55 - dzięki za informacje, sprawdzę na Zeissie czy mi wystarczy.
Wspomniałeś o przyniesieniu suwmiarki z piwnicy ..... więc wrzucę mały off-topic. Kilka lat temu pokazałem nastoletniemu (17-18 lat) koledze mojej córki suwak logarytmiczny i zapytałem czy wie co to jest. Chwilę się zastanawiał, po czym pytająco powiedział .... suwmiarka?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2515
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 16 Wrz, 2021   

Maciek...to i tak dobrze, że skojarzył to z jakąś "suw", bo i są tacy co nie wiedzą ( nie pamiętają) co jest co. Dzisiejsza młodzież, o ile może wie jak wygląda suwak logarytmiczny, ale jak wygląda suwmiarka i do czego służy to już dla nich czarna magia, no może, po za młodzieżą z szkół technicznych, chociaż tego też nie jestem pewien, a wiem to z doświadczenia. :smile:
Co do tych odstepów muszli, to pełne pole widzenia, widzę wtedy jak muszle mam wysunięte na przedostatni wysuw, bez względu jaka to lornetka, z tych które mam. Ale wtedy lornetkę muszę trzymać w połowie między źrenicą a brwiami. Dobrze jak muszle mają średnicę 35-43 mm, bo mniejsze (8x25) albo większe( jak DOTytanium HDED ) to już jest ciężko, przynajmniej dla mnie. Chwilkę coś podpatrzeć i dość :sad: Tak mam z Terrą ED 8x25, ale ją zatrzymałem tylko dla obrazu, który pokazuje i tylko jako spacerówkę. :smile:
 
 
Kyle 
Uczestnik


Posty: 53
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

MrHelios napisał/a:
Dzisiaj dotarła do mnie Chase 10x50. Niestety na chwilę przed moim wyjściem do pracy. Nie było mi nawet dane rozpakować paczki ..
Napisz jak wrażenia.

Ja też dzisiaj otrzymałem paczkę z Delta Optical Titanium 8x56 ED i miałem wiele obaw (czy wygra ze starą ruską, czy będzie dobrze "leżeć" - ta indywidualna ergonomia jest bardzo istotna), ale na szczęście mi całkowicie przypasowała ("jak ulał"). Wygodnie się jej używa (choć waga jest jakimś minusem), ale bardzo dobrze "leży", obraz bardzo ostry, aż w rejony brzegów, aberracji nie mogę się doszukać, obraz duży, czytelny i łatwiej utrzymać stabilnie takie powiększenie 8,85x (pomiar z optyczne.pl) od mojej ruskiej lunety mającej rzekomo x10 (i chyba faktycznie tyle ma). No i jest ewidentnie jaśniejsza jak się ściemniło wieczorem, niż ta ruska 10x46 (choć wg. moich pomiarów realna wielkość szkła 50mm, a źrenica wyjściowa realnie 5mm, czyli może to 10x50, ale Rosjanie inaczej pomiarzyli)

ps. ta stara ruska luneta masakrowała jakością obrazu lornetkę z marketu za kilkadziesiąt PLN (aż dziw, że dzisiaj taki szajs sprzedają w owych marketach), a pomimo tego została zmieciona przez tą deltę ED
 
 
MrHelios 
Początkujący
MrHelios


Posty: 25
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 02 Paź, 2021   

Na chwilę obecną dane mi było tylko rozpakować lornetkę, obejrzeć i wyjrzeć za okno .. Tyle całego mojego obcowania z nowym zakupem. Wyjazd służbowy pokrzyżował moje plany ..

Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne. Nie mam przy tym możliwości odniesienia do innych produktów, ponieważ to mój pierwszy zakup.

Lornetka pod względem wykonania wydaje się jak najbardziej poprawna. Nie ma żadnych rażących niedoróbek. Co do mechaniki, trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ taj jak wspomniałem wyżej, nie mam do czego się odnieść. Jeśli chodzi o obraz, to jestem bardzo zadowolony. Przy świetle dziennym obraz jest czysty i bardzo ostry. I to w zasadzie tyle, co mogę powiedzieć. Popatrzyłem sobie tylko chwilkę przez okno w terenie zabudowanym. Żadne to więc doświadczenie.

Generalnie jestem zadowolony z zakupu. I wiem, że nie jest to moja pierwsza i ostatnia lornetka.
Na szerszą ocenę produktu i zdjęcia musisz poczekać aż wrócę z wyjazdu.

Nad Deltą Optical Titanium 8x56 ED, też się zastanawiałem. Jednak za namową Jana , wybrałem wybrałem Chase 10x50.
Tym bardziej, że mam zaplanowany jeszcze zakup czegoś bardziej kompaktowego ( 8x32 lub 8x42), oraz jakiegoś totalnego maluszka, który zmieści się do kieszeni ..

Boje się, że to bardzo wciągające hobby .. Kolekcjonuję już zegarki. Jak dojdzie do tego optyka, to moje finanse mogą tego nie wytrzymać :oops:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,7 sekundy. Zapytań do SQL: 14