Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
dzikidzik 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

_Tomek_ napisał/a:
dzikidzik, jedna uniwersalna i do wszystkiego to dla mnie 8x42, ale skoro chcesz w dzien to spokojnie 8x32. Mialem i z braku innej nawet w nocy uzywalem. Ale jak wiem, że będę obserwować na otwartej przestrzeni to biorę 10.5x44 i tutaj z obiektywami bym nie schodził nawet w dzień, chyba że rozmiar jest aż tak kluczowy.

A o jakiej 8.5x piszesz? mało jest takich


Czy powiększenie 8x nie jest za małe?
Zmaowilem na razie na test:
Lornetka Delta Optical Forest II 10x42 10 x 42 mm
Lornetka Vortex Raptor 8,5 x 32 mm

Te dwie na razie z polecenia na forum zamówiłem jutro powinny byc
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 07 Mar, 2024   

dzikidzik... bdb wybór. Masz do porównania małe porro i dach, w ten sposób możesz wybrać tą, która Tobie bardziej spasuje.
Co do powiększenia 8x vs 10x to dużej różnicy w widzianym obrazie nie ma, dopiero powiększenie 12x daje zauważalną różnicę vs 8x i 10x, ale 12x do dłuższych obserwacji, raczej ze statywu lub podpórki. 10x to takie max powiększenie, które, jeżeli ktoś może utrzymać stabilnie lornetkę, a nie wszyscy mogą, nadaje się do obserwacji.
 
 
dzikidzik 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 08 Mar, 2024   

Dobra zamówiłem i testowałem :
-DO Forest II 10x42
-Vortex Raptor 8,5x32
-DO Discovery 16x50.
-Nikon Aculon 12x50.

Jestem amatorem wiec opowiem swoje odczucia może mało profesjonalnie.
Nikona nawet nie otwierałem po tym co przeczytałem na forum.
Discovery 15x50- dość ciężka, faktycznie ciężko coś obserwować z ręki myślałem że jednak dam radę ale strasznie to jest męczące poza tym ten element który przylega do oczu nie jest regulowany więc ciężko mi po prostu było komfortowo trzymać ją przy oczach, na minus klapki które nie mają mocowania na stałe, fakt powiększenie dość dobre ALE
- Forest II. To jest to. Po prostu jakby ktoś nagle włączył tryb UHD w porównaniu do Discovery. Niby mniejsze powiększenie ale jak obserwowałem obiekt to widziałem go lepiej :O świetnie oddaje kolory i bardzo ostry obraz . Na plus też w miarę fajny pokrowiec.
-Raptor 8,5 też bardzo fajna lornetka na plus regulacja tego przy oczach jak w Forest II ale minusem było małe pole widzenia chociaż jak za tą cenę warta rozważenia.
Wolałem jednak już dołożyć kasy i zostaje Forest II
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1078
Wysłany: Pią 08 Mar, 2024   

dzikidzik napisał/a:
Wolałem jednak już dołożyć kasy i zostaje Forest II
Gratuluję! Jako użytkownik tej lornetki uważam że dokonałeś bardzo dobrego wyboru. Po raz kolejny okazało się, że w tej klasie cenowej DO Forest II jest w zasadzie bezkonkurencyjna!
BTW: Delta powinna pilnować, żeby nie przesadzić z podnoszeniem ceny tej serii swoich lornetek, bo przy wyższym poziomie cen konkurencja będzie wyższa i wybór akurat lornetki Forest II przez potencjalnego klienta może stać się bardziej wątpliwy. Ja za swoją płaciłem (a właściwie "św. Mikołaj" płacił na Boże Narodzenie 2014 roku) 479 zł, a dzisiaj to już poziom 700 zł. Rozumiem że inflacja, ale... radziłbym ostrożnie z windowaniem cen :idea: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 08 Mar, 2024   

Soniak10, inflacja po polsku, prawie 50% :oops: . Niemniej jednak cena do 700 zł za Foresty II 8-10x42 jest do przyjęcia i taka powinna być max. Chyba, że Delta coś polepszy w optyce, na lepsze, to wtedy można przyjąć większą, nawet o te 50% :mrgreen: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 08 Mar, 2024   

dzikidzik, Bdb wybór. Gratulacje.

Dziwi mnie tylko, że piszesz..."Raptor 8,5 też bardzo fajna lornetka na plus regulacja tego przy oczach jak w Forest II ale minusem było małe pole widzenia..."
Dlatego mnie dziwi, bo pole widzenia w Raptorze (7,4*) jest większe od pola widzenia w DO Forest II 10x42 (6,5*), o prawie 1* a to jest duża różnica. Cóż, odczucia każdego z nas są inne, więc Twoje jest takie że pole Foresta jest większe i obraz jaśniejszy, 32mm vs 42mm :wink: .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Sob 09 Mar, 2024   

Może koledze chodziło o pozorne pole widzenia ?
 
 
browar 
Bywalec


Pomógł: 4 razy
Posty: 154
Wysłany: Sob 09 Mar, 2024   

Wojtas_B napisał/a:
browar napisał/a:
Jan55 napisał/a:
qqla86.... Lornetki 8x30-32 to lornetki najbardziej uniwersalne, do obserwacji jak i turystyki...

Ale do ptaków się nie nadają, tylko 10x32-42
Poza tym pełna zgoda.


Zbyt arbitralne stwierdzenie.

Może tak, ale są różne obserwacje ptaków. Jeśli obserwujemy w pobliskich krzakach (max 50 m) to ósemka jest najlepsza. Jeśli sięgamy dalej, np nad stawami czy łąkami to ptaki widać, ale szczegóły upierzenia już nie za bardzo. Dwunastka oczywiście lepsza, ale chyba chodziło o uniwersalną lornetkę, a dziesiątka taka właśnie jest no i da się przez nią obserwować również bliskie obiekty.
 
 
pawlusss 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   wybór lornetki

Witam, chciałbym się doradzić odnośnie pomocy w wyborze lornetki. Czytałem wiele wątków na forum san staram się śledzić od jakiegoś czasu forum aby być na bieżąco. Jestem posiadaczem lornetki Olympus EXPS 12x50 od kilku lat. Sama lornetka jest ok niemniej ma ona małe pole widzenia jak i jej gabaryty sprawiają, że nie zawsze się ją chce brać ze sobą. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i chciałbym kupić drugą lornetkę z tym, że pasowało by aby ona była mniejsza od tej więc myślę średnicy max 42 mm a najlepiej 30-32 mm. Co do powiększenia 8-10. Budżet to tak do 2000 zł. Co do lornetki wiem, że bardzo dobre opinie zbierała lornetka GPO/GECO 8x32. Obecnie przekracza ona mój budżet jak i jest ciężko dostępna. Więc czytając forum dobre opinie zbierają jeszcze dwie lornetki:
- Nikon Monarch M7 8x30 obecnie około 1700 zł;
- Kowa BDIIXD 8x42 obecnie około 2000 zł (choć według mnie jednak ona byłaby już ciężka).
Mam pytanie jeszcze odnośnie lornetki - Nikon Monarch M7 10x30 bo jest ona obecnie dostępna w promocji za około 1400 zł. Czy racji tego powiększenia jest ona mniej uniwersalna i dlatego jej cena jest mniejsza od 8x30?
Wujek dostał niedawno z racji przejścia na emeryturę lornetkę Nikon Prostaff P7 8x30. Wydaje się ona lepsza optycznie od mojego Olympusa jakby jaśniejszy obraz i bardziej ostry tylko ten Nikon ma jakby luźne muszle oczne (tak plastik chodzi jakby był w nich rozklekotany) i troszkę kształt tak jak ktoś już napisał takiego klocka. Dlaczego piszę o Olympusie i Prostaffie, dlatego że w zasadzie tylko z nimi mam do czynienia i to jest taki odnośnik dla mnie aby łatwiej Państwu było mi coś polecić w rozsądnych pieniądzach lopszego optycznie od nich (oczywiście mechanicznie też). Pozdrawiam i dziękuje za porady.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

pawlusss, nie przesadzaj . Wczoraj widziałem GPO 8X32 za ok 1600 na Amazon pl. z darmową dostawą .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

pawlusss...Jeżeli odpowiada Ci 10x30 to kupuj Monarcha M7 bo cena jest w tej chwili super, a jeżeli 8x30 to kupuj też Monarcha M7, którego można kupić w granicach 1600 zł, bo w takiej cenie są w tej chwili. Obie lornetki są warte kupienia bo ich jakość optyczno-mechaniczna jest bdb. MZ, są lepsze optycznie (mniej AC, większe pola widzenia i mniej nieostrości brzegowych) od Kowy BD II 8-10x32. Monarchy M7 są optycznie bardzo zbliżone do Monarchów HG, kosztujących, w tej chwili, 100% więcej.
M7 10x30 jest w tej chwili, najlepszą wśród 10x30-32 na rynku, z bdb optyka, tak dużym polem i w takiej cenie.
Nie czekaj długo, bo ta sielanka cenowa lada chwila może się skończyć i M7 wrócą do poprzednich cen :mrgreen: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

Kot72...Na Amazonie, GPO 8x32, wyświetla się, ze jest tylko 1 szt, natomiast jest chyba 10x32, ale w jakiejś kosmicznej cenie 2300 zł. Ostatniej sztuki w życiu bym nie kupił na Amazonie.
Za mniejsze pieniądze i w tej chwili w Polsce, można kupić 8x42, tyle że większa i cięższa ale optycznie nie gorsza.
 
 
pawlusss 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

Właśnie te Monarchy mam dostępne od ręki dość blisko i mógłbym je porównać. Ten Prostaff wujka dawał ładny obraz przy 8x przybliżeniu dlatego sam zastanawiam się, które przybliżenie będzie bardziej komfortowe. Do tej pory patrzyłem przez 12x ale to jest inny kształt, waga i przyzwyczajenie.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 416
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

pawlusss, jeśli masz 12 to bierz coś razy x 8 . 10X30 to nadal dość małe pole widzenia , małą lornetkę z takim powiększeniem trudniej stabilnie utrzymać z ręki . Zdecydowanie szukaj ósemki .

Jan55, podałem przykład pierwszy z brzegu . W sklepach za zachodnią granicą też są dostępne w cenie ok 380 euro . Z resztą , rynek jest już tak nasycony że pewne obniżki/promocje pewnie niebawem się pojawią .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2516
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Nie 17 Mar, 2024   

pawlusss...Od Prostaffów trzymaj się z daleka (jakość materiałów i wykonania) jeżeli chcesz aby lornetka posłużyła ci dłużej. Monarchy to klasa wyżej, pod każdym względem.
Gdyby obecną optykę Prostaffów, włożyli do obudów starych Prostaffów 7s, to wtedy ta lornetka przedstawiałaby jakąś klasę, a tak zrobili "coś" czego Nikon powinien się wstydzić, czyli wsadzili w miarę dobrą optykę w szajsowną, plastikową obudowę.
Kup M7 8x albo 10x i powinieneś być zadowolony, zobaczysz wtedy różnicę między Olympusem, Prostaffem a M7 :wink: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,73 sekundy. Zapytań do SQL: 14