Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Chemia samoróbka
Autor Wiadomość
offca11 
Bywalec
małomówny



Posty: 145
Skąd: Kraków/Jasło
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   Chemia samoróbka

Szukam receptur chemii. Udalo mi sie znalezc tylko d23. Interesuje mnie przedewszystkim d76. Znacie jakies recepty na utrwalacz i wywolywacz pozytywowy? Wszystkie linki podane na korex'ie niestety sa juz nie aktualne. Z gory dziekuje za pomoc.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

mam w domu starą książkę, popatrzę czy jest d76. z tego co kojarzę są tam jakies antyczne wywoływacze foton.

tak z ciekawości... po co?
 
 
offca11 
Bywalec
małomówny



Posty: 145
Skąd: Kraków/Jasło
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

ghost napisał/a:

tak z ciekawości... po co?

Chce sobie samemu zrobić chemie. Glownie ze wzgledu, ze duzo taniej wychodzi i dla wlasnej satysfakcji :cool:

EDIT:
Udalo mi sie odnalezc w starych ksiegach receptury na wywolywacze pozytywowe i utrwalacze. Jezeli ktos chce moge je tutaj wrzucic :smile: Szukam jeszcze wywolywaczy negatywowych, zwlaszcza wspomniane d76.
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

offca11, dawaj, z ciekawości sobie pooglądam. :)
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

nie ma niestety d76. ale może coś się przyda



 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

Podaję przepis na wywoływacz drobnoziarnisty D76 Kodak wg. książki T. Cypriana "Fotografia Technika i Technologia" z 1960:

Woda przegotowana 750 ml
Metol 2 g
Siarczyn sodowy bezwodny 100 g
Hydrochinon 5 g
Boraks 2 g
Woda przegotowana - dopełnić do 1000 ml


Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesów,
WojciechW
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Pią 28 Sie, 2009   

znalazłem jeszcze u Cypriana recepturę D76d (daje większą kontrastowość niż tradycyjny D76) - jeśli chcesz, to wstawię albo wyślę na PW

ponadto przydadzą Ci się takie linki:
http://www.poch.com.pl/
http://www.aktyn.poznan.pl/index.php?strona=1

powodzenia :!:
 
 
offca11 
Bywalec
małomówny



Posty: 145
Skąd: Kraków/Jasło
Wysłany: Sob 29 Sie, 2009   

Dziekuje bardzo za pomoc :wink: Ksiazke pana Cypriana bede musiał poszukac po antykwariatach. garreth jezeli to nie problem to wstaw tutaj, moze innym tez sie przyda :cool: Receptury ktore udalo mi sie znalezc zachwile przeklepie i wstawie.

[ Dodano: Sob 29 Sie, 2009 10:26 ]
UTRWALACZ U1
Woda (40-50st.C) 700ml
Tiosiarczan sodowy krystaliczny 250g
Kwaśny siarczyn sodowy 25g
Woda do ogólnej objetości 1l
Jeżeli chcemy utrwalać papier wody do objetości 1250ml
WYWOŁYWACZ DO PAPIERÓW FOTOGRAFICZNYCH D157k
Woda (50st.C) 750ml
Metol 5g
Siarczyn sodowy bezwodny 50g
Hydrochinon 9g
Węglan sodowy bezwodny 40g
Bromek potasowy 5g
Woda do ogólnej objetosci 1l
Przed użyciem rozcienczac z woda 1:1. Daje czyste czarne tony i brązowo-czarne na papierach chlorobromosrebrowych.

To tylko przykłady dla mnich'a. Mam tego duzo wiecej, jak ktoś czegoś szuka to prosze pisac a moze sie znajdzie :razz:
 
 
garreth 
Maniak
Nikonier-analogowiec



Pomógł: 16 razy
Posty: 975
Skąd: W-wa/Jastrzębnik
Wysłany: Nie 30 Sie, 2009   

z tym kontrastowym to trochę się pośpieszyłem, bo jak dokładniej doczytałem, to można sterować kontrastowością negatywu poprzez manipulację stosunkiem wagowym boraks-kwas borny... :oops:

"Modyfikacją wywoływacza D76 jest wywoływacz D76d, zawierający prócz boraksu także kwas borny krystaliczny. Przez zwiększenie ilości boraksu i zmniejszenie ilości kwasu bornego skraca się czas wywoływania i zwiększa jednocześnie kontrastowość obrazu. Przez zwiększenie ilości kwasu bornego i zmniejszenie ilości boraksu przedłuża się czas wywoływania, uzyskuje się drobniejsze ziarno i zmniejsza się jednocześnie kontrastowość obrazu. Zawsze jednak łączny ciężar kwasu bornego i boraksu musi wynosić 16 gramów w litrze.
(...)
Woda przegotowana 750 cm^3
Metol 2,0 g
Hydrochinon 5,0 g
Siarczyn sodowy 100 g
Boraks granulowany 8 g
Kwas borny krystaliczny 8 g
Woda przegotowana - dopełnić do 1000 cm^3"

[Tadeusz Cyprian "Fotografia - technika i technologia", Państwowe Wydawnictwo Techniczne, Warszawa 1955, str. 268-269]

offca11, możesz zamówić tutaj:
http://www.antykwariat.wa...ogia,58664.html
albo nowszą
http://www.antykwariat.wa...ogia,24721.html
polecam ten antykwariat, zamawiałem u nich już dwa razy różne książki (tyle, że brałem odbiór osobisty, a nie przesyłkę :smile: )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14