Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Ogniskowe w kompaktach, a w obiektywach w lustrznakach
Autor Wiadomość
AdamAGP
Początkujący



Posty: 33
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   Ogniskowe w kompaktach, a w obiektywach w lustrznakach

Zatanawia mnie pewna rzecz - mianowicie powiększenie. Nie wiem jak je liczyć w dioptriach, czy może krotnościach??

Weźmy np. taki obiektwy z H5, czy R1 po uwzględnieniu korpa ekwiwalent ogniskowej ma tam ok 35-430mm. To przy ekwiwalencie 400mm daje takie powiększenie jak obiektyw o ogniskowej 400mm na pełnej klatce 35mm?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

Po to są te przeliczniki. W H5 prawdziwa ogniskowa jest o wiele mniejsza bo i matryca malutka. Jeżeli podają ogniskową "przeliczoną" dla pełnej klatki to te 400mm jest tym samym zobrazowaniem w kadrze jakie otrzymamy po podłączeniu do poczciwego kliszaka obiektywu o ogniskowej 400mm.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

H5 ma tak na prawde
6 - 72 mm ( 36 - 432 mm przeliczeniu dla 35 mm)

A R1
14,3 - 71,5 (24 - 120 mm przeliczeniu dla 35 mm)


Czyli cropy są już przeliczone ;-)

I tak, na ekwiwalencie jak masz 400mm to jest to taki zoom, jak obiektyw 400mm na analogu (chociaz jakosciowo daleko za nim)
 
 
protazy 
Bywalec


Posty: 155
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

Cropy, ekwiwalenty, zakresy ogniskowych :roll: ale gdzie jest złoty środek ?? Dawno temu jak zaczynałem przygodę z fotografią to była to ogniskowa 50 (dla filmu 24x36) a teoretycznie ?? Bo chyba dopiero od tego można mówić o powiekszeniu :?: :!: :?:
 
 
AdamAGP
Początkujący



Posty: 33
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

Ja rozumiem. Zapytałem sobie o powiększanie, bo sobie wmawiałem, że tele z lustrzanki da większe, ale to na jedno wychodzi jeśli chodzi o powiększenie. Szkoda, że cenowo różnica jest tak wielka. Bo teraz jak myślę, że trzeba by wydać na obiektyw 100-400 5-6tys. i będę miała takie zbliżenie jak kompakt to mnie trochę drętwi. Pozostaje sobie tłumaczyć tylko lepszą jakości, którą amatorski widz zauważy jak mu się dwa zdjęcia porównawcze pod nos podstawi:(.
Ostatnio zmieniony przez AdamAGP Wto 20 Mar, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

Odwzorowanie dla pełnej klatki jest takim przykładowym i powszechnie przyjętym wzorcem i tyle. W dobie cyfrowych wynalazków taka skala odniesienia bardzo się przydaje. Tutaj ja bym nie nazywał niczego powiększeniem. Tak samo jak 50mm nie jest jakimś wzorcem. To po prostu popularna niegdyś ogniskowa (w dalmierzowcach montowana na stałe) mająca odzwierciedlać kąt widzenie ludzkiego oka. Jakaś tam ogniskowa zwyczajnie daje nam pewną wielkość odwzorowania na matrycy, klatce filmu. Tylko i aż tyle. Wiedząc co taka ogniskowa na pełnej klatce oferuje wiemy czego się spodziewać czytając specyfikacje współczesnych aparatów cyfrowych. To wszystko.

Edit: AdamAGP... jak do swojego 20D podepnę 100-400 i dołączę do tego jeszcze swój telekonwerter 1.4 to przeliczeniowa ogniskowa sięga 900mm dla pełnej klatki... więc pobawić się warto.A pomyśl o takiej Sigmie 200-500/2.8 po podłączeniu TC 2 na 20D. Wychodzi dokładnie 1600mm przy świetle 5/6!! To jest dopiero jazda :lol:
 
 
AdamAGP
Początkujący



Posty: 33
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

No to na pewno, ale ile forsy na to wydałeś :lol: :lol:
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

Jeżeli chodzi o 20D i 100-400L to nie żałuję nawet jednej złotówki. Przy typie zdjęć które najczęściej robię to nawet najlepszy kompakt można sobie w ...... włożyć sobie do kieszeni można. A szkło też musi być dobre i szybkie, miałem "zwykłe" i szybko sprzedałem. Jakość niestety kosztuje, ale warto. Tym bardziej, że wtedy aparat może zacząć na siebie zarabiać. Mój zarabia, choćby ze względu na oferowaną jakość, a pensję biorę za inną robotę :wink:
 
 
AdamAGP
Początkujący



Posty: 33
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

No jak aparat na siebie zarabia to jest już inwestycja. Wtedy na pewno warto postawić na jakość.

Jakbyście tak na oko określili ogniskowe na tym zdjęciu, bo tak totalnie strzelałem wpisując:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14