Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wchodzę w analogi
Autor Wiadomość
sigmiarz 
Optyczny



Pomógł: 11 razy
Posty: 1785
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 02 Gru, 2009   

ja dlugo pstrykalem minolta x300s, dokladnie taką
http://www.collection-app...nolta_X300s.jpg

i byla ok, mam jeszcze sigmę od niej, 28mm f2.8

x300 tez jest ok, x700 ;)

oczywiscie nikon fm3

pstrykalem tez ricohem, ale mi ukradli :(
byl ok, jak zwykle trzeba zwrocic uwage na dostpenosci
obiektywow, czyli nikon i canon :)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






anonimus
Początkujący


Pomógł: 12 razy
Posty: 41
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

Reasumując to musisz sam poszukać. "Światłoszczelne pudełka" na M42 z większym zakresem czasów robił nawet niemiecki Braun (ten co robi rzutniki). Wtedy masz dostęp do tanich obiektywów, ale też nie ma ich tak wiele. Inne systemy wymagają decyzji z perspektywy dostępności obiektywów. Fajny jest leikowski bagnet M, ale to droga zabawa.

Minoltę X300 miałem, fajny zenithopodobny aparat z normalnym pomiarem światła i pełnym manualem. Niestety u mnie nawalił naciąg filmu. Ciągnął do około 20 klatek i dale już koniec. Była Chińska wersja tego aparatu - chyba Seagul się nazywała. Było też dużo fajnych aparatów na bagnet K i dużo obiektywów niezależnych producentów na K.

Ogólnie wybrałbym aparat na M42 lub K, tylko MF, ze sprawnym światłomierzem. i dużym zakresem czasów (osobiście zwracałem uwagę na te z zakresu od 1/30 do kilku sekund), z krótkich w zupełności wystarcza 1/1000 - bo chyba nie chcesz fotografować sportu. No i najlepiej by w wizjerze było 100% kadru. Obiektywy najbardziej mi pasują min. 2,8 i jaśniejsze. Teraz najwięcej jest szkieł 3,5-4 a to jest dla mnie kaszana. Polecam też stałki - aparat jest zwyczajnie mniejszy. Całe lata robiłem obiektywem z ogniskową około 35 mm.
 
 
sigmiarz 
Optyczny



Pomógł: 11 razy
Posty: 1785
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

nie zgodzę się z tym ze 1/1000 wystarcza, w plener trzeba mieć 1/4000, wiem bo mialem i tyle i 1/2000
więc moje szare filtry też wiedzą :(
taki czas daje nikon z serii fm np. fm2, trwała migawka, jasny wizjer, dużo obiektywów.
nie pakuj się w bagnet leica chyba ze jesteś krezusem.. ale coś pisałeś ze na c40d Cię nie stać więc chyba nie.
 
 
Wujek_Pstrykacz 
Moderator
canonik



Pomógł: 73 razy
Posty: 5256
Skąd: Tychy
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

A ja polecam wejście w system Olka, nic nie zastąpi jakości stałek Zuiko, tylko trzeba poszukać na ebayu, wiem kosztowne to to, ale coś za coś :razz:
 
 
anonimus
Początkujący


Pomógł: 12 razy
Posty: 41
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

Z czasami to sam musisz zadecydować, bo wszystko zależy od tego co się fotografuje. Slajdy robię najczęściej na 100 ISO, cz-b. na 400 ISO. Kolorowych negatywów przestałem robić jak fotolaby zaczęły skanować i klepać cyfrowo. Ogólnie rzecz biorąc mi jest zawsze ciemno, a czasy typu 1/2000 stosuję raz na ruski rok. Najczęściej potrzebne są mi czasy 1/4 - 1/500 s, a przysłony od 2-5,6. Szare filtry stosuję tylko jak chcę zmniejszyć głębię ostrości. Podobnie jest w cyfrze.
 
 
xneon
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

sigmiarz miało być 40d w zeszłym roku, niestety zastrzyk kasy nie nadciągnął

a practica? brauna widzę trudniej dostać
do m42 ponoć Chinon ME-3 Memotron
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

xneon, praktiki to fajne aparaty, i tanie.... ale jest sporo lepszych za niewiele większą kasę. Polecano Ci już tutaj spotmatiki... rozejrzyj się za nimi. Mają świetne wizjery, są zwarte i wytrzymałe. Ze swej strony podpowiem jakąś Cosinę/Porsta na m42 - produkowane w Japonii i również porządne aparaty. Ostatnio zacząłem zabawę średnim formatem - to jest dopiero frajda ;) Pisałeś o ograniczeniu strzałów do 36... typowa błona 120 ma miejsce na 12 klatek :D
 
 
xneon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Gru, 2009   

porst cr-1 na przykład?

czytam pentax spotmatic:

Cytat:
Lens Mount

Pentax/Praktica screwmount (M42)


to takie buty? nie gwint K?
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Pią 04 Gru, 2009   

xneon, naprawdę nie jest trudne poszukanie jakichś informacji własnoręcznie.

m42 do mocowanie gwintowe, pentax K, to bagnet który zastąpił owe w aparatach pentaxa.

K, m42

spotmatic ma gwint i nie ma AFa, jak chcesz bagnet to trzeba np mx'a szukać.
też bez AFa
 
 
xneon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Gru, 2009   

czytam, czytam i się miotam
byłem już zdecydowany jednak na eosa 5, ale znów wizjer nie bardzo pod manuale, sprowadzenie matówki horrendalnie drogie - tyle, co aparat
 
 
anonimus
Początkujący


Pomógł: 12 razy
Posty: 41
Wysłany: Nie 06 Gru, 2009   

W sumie to się z ghostem zgadzam. Teraz jest czas byś sam poszukał, a Ty gadasz trochę jak niezdecydowana panienka. Wejście w analogi nie oznacza, że będzie łatwiej i taniej. Sprzęt jest praktycznie tylko z drugiej ręki. Nowe analogi to teraz w zasadzie tylko dalmierze, które są strasznie drogie - i nie mam na myśli tylko M7 ale i Zaissa. Z aparatami z drugiej ręki też nie jest łatwo, bo Ci co robią analogowo i mają swój ulubiony, sprawdzony sprzęt zwyczajnie się go nie pozbywają. Na rynku jest głównie asortyment od ludzi handlujących, niepotrzebny lub w jakiś sposób trafiony. Dlatego musisz sobie postawić pytania do czego potrzebujesz aparat, co chcesz nim robić i ile wydać pieniędzy? I się zdecydować, a nie praktycznie zawracać gitarę - paniał?

Ale jeszcze raz postaram się Ci odpowiedzieć. M42 i K ma sens jak masz dostęp do tanich szkieł lub już masz kilka (na K były ostatnie Zenithy i dużo DDR-owskiej optyki). Większość takich tanich aparatów ma dobrą matówkę z klinem do MF. W sumie nie stracisz dużo kasy.

Jeśli Canon to najlepiej ze oryginalną szklarnią EF (EF-S - nie chodzi na FF). Dostanie jakiegos EOS-a z fajną matówką na MF jest jednak trudne. Na dodatek trafiaja się takie modele jak EOS 30, które nie współpracują z optyka innych producentów. Dlatego na Twoim miejscu w Canona wchodziłbym jeśli miałbym już jakiegoś cyfrowego EOS-a z obiektywami EF (nie EF-S) lub planował ich zakup. W innym przypadku Canon to kiepski wybór, bo stosunek jakości do ceny nie jest dobry w przypadku obiektywów tej firmy. Mam kilka Canonów więc coś o tym wiem.

Innym rozwiązaniem jest kupienie jakiegoś taniego sprzętu z niższej półki za psie pieniądze, np.: EOS 300, Minolta Dynax 4, lub jakiś jeszcze inny z kitowym obiektywem. Coś takiego można nabyć nawet za 100-150 zł. I zacząć robic analogowe zdjęcia - może się przecież okazać, że po kilku filmach stwierdzisz, że analogi są do kitu, że nie radzisz sobie w ciemni, że zwyczajnie postanowiłeś się bawic kolejkami PIKO. ;)

Dlatego zdecyduj się na coś i przestań podtrzymywać wątek swoim niezdecydowaniem. Możesz się ewentualnie na koniec pochwalić co kupiłeś.
 
 
xneon
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Gru, 2009   

ba, myślisz, że mnie to nie wkurza?
ale faktycznie chyba zacznę od czegoś taniego i prostego
dam znać po fakcie
dzięki za kilka cennych rad
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2267
Skąd: Zamość
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009   

xneon, specjalnie dla Ciebie ;)
 
 
xneon
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Gru, 2009   

a zdobądź mi jeszcze taki aparat
kupiłem chinona ce-4s bo była okazja
i stwierdziłem, że lepiej mieć inny bagnet niż m42, bo łatwiej o redukcję z pentaksowego na m42 niż w drugą stronę
 
 
WojciechW 
Optyczny



Pomógł: 38 razy
Posty: 1373
Wysłany: Pon 07 Gru, 2009   

xneon napisał/a:
a zdobądź mi jeszcze taki aparat
kupiłem chinona ce-4s bo była okazja
i stwierdziłem, że lepiej mieć inny bagnet niż m42, bo łatwiej o redukcję z pentaksowego na m42 niż w drugą stronę


Masz rację, tyle, że M42 to gwint, a nie bagnet.

Pozdrawiam serdecznie,
WojciechW
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14