forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Z lustrzanego FF na bezlusterkowe 4/3

nieludzki - Czw 29 Wrz, 2016
Temat postu: Z lustrzanego FF na bezlusterkowe 4/3
Witam. Posiadam aktualnie Nikona D600 z trzema szkłami 20 mm, 35mm f1.4 i 80-210mm. Zdjęcia jakie wykonuję OBECNIE to w głównej mierze wieczorne/nocne ze statywu, ale też i rzadko z ręki, widoczki, urlopowe pstrykadełka. W zasadzie to D600 spisuje się w tym idealnie, ale zdjęcia owe są połączone często w włóczęgostwem po 15-25 kilometrów i tu pojawia się kwestia miejsca w plecaku i masy sprzętu. Ostatnio też musiałem zrezygnować też z jakości D600 na rzecz Canona S120 bo zajmował w samolocie za dużo miejsca w bagażu podręcznym. Jest szansa aby obecny sprzęt zamienić na lżejszy i trochę mniejszy, a przy okazji nie stracić za bardzo jakości w wysokim ISO i DR. Przyznam się że od czasu kiedy kupiłem w 2013 chyba D600 to nie interesowałem się sprzętem foto i nie jestem obecnie w temacie. Obiektywy jakie bym chciał w 4/3 to takie by ogniskowe się pokrywały z tym co mam obecnie. Kasy nie mam, ale stawiam że ze sprzedaży tego co mam w tej chwili wyjdzie z 7 tyś. i tyle bym mógł przeznaczyć.
fatman - Czw 29 Wrz, 2016

Weź:

Olympus E-M10 - używke trafisz za 1200-1400
Panasa 20mm/f1.7 za 1000
Olka 35mm/f1.8 za 1500
Panasa 40-150/f4.0-5.6 za 800

Zmieścisz sie w 5.000

Jak chcesz lepszą puszkę to polecam Olympusa E-M5 markII. Upolujesz za 3.500

Nie nadźwigasz sie a zdjecia zrobisz dobre.
Miałem ten sam problem. Miałem Canona 5DmkII i cały plecak szkieł. Sprzedałem.
Po przesiadce na u4/3 plecy odpoczywają a i do samolotu wsiadam dużo lżejszy.
Poszukaj mojego wątku o przesiadce z FF. W kilku miejscach o tym pisałem.

nieludzki - Czw 29 Wrz, 2016

Dziękuję. Już szukam.
komor - Czw 29 Wrz, 2016

nieludzki, polecam to, co napisał fatman, jego zdjęcia z Mikro4/3 (i starsze z Canona) znajdziesz w wątkach „Fotografia krajobrazu” z kolejnych lat, w dziale „Nasze zdjęcia”. Aktualny wątek to ¤ FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU 2016.
Sunders - Czw 29 Wrz, 2016

Zdjęcia z galerii fatmana są oczywiście dobrą reklamą proponowanych przez niego rozwiązań sprzętowych, chociaż zawsze dziwili mnie faceci usiłujący oszczędzić 1-1,5kg noszonego ciężaru kosztem utraty możliwości, które dają puszki FF :smile: IMO należy też wziąć pod uwagę, że:
1.nieludzki ma znacznie więcej DR do stracenia niż miał fatman dokonując takiej wymiany sprzętu
2.ta sama długość ogniskowej w systemie u4/3 nie znaczy to samo co w FX
3.w dużo bardziej ograniczonym zakresie, ale jednak można zredukować gabaryty i wagę sprzętu dokonując przemyślanej wymiany obiektywów

nieludzki napisał/a:
Jest szansa aby obecny sprzęt zamienić na lżejszy i trochę mniejszy, a przy okazji nie stracić za bardzo jakości w wysokim ISO i DR.


nieludzki a jaką utratę jesteś w stanie zaakceptować?

T.B. - Czw 29 Wrz, 2016

Sunders napisał/a:
zawsze dziwili mnie faceci usiłujący oszczędzić 1-1,5kg noszonego ciężaru

To znaczy, że nie wiesz, co to jest wędrowanie z plecakiem, o którym pisze pytający. Nie mówię o zaniesieniu plecaka z domu do samochodu, a potem z samochodu do hotelu.
Wędrując z plecakiem tak na poważnie, wylicza się każde deko ciężaru. Tylko kwestią ceny jest to, czy ten najlżejszy namiot na przykład, będzie jednocześnie najlichszy, czy wcale nie.

fatman - Czw 29 Wrz, 2016

Sunders, ciężaru ale i rozmiaru :mrgreen:
A co z możliwościami !?
BTW: dopiero ostatnio dowiedziałem się, że taki Canon 6d ma cały jeden punkt krzyżowy.
To woła o pomstę do nieba! :mrgreen:

Sunders - Czw 29 Wrz, 2016

fatman a ile punktów krzyżowych ma twój Oly, bo D600 ma tylko 9 :smile:
fatman - Pią 30 Wrz, 2016

Sunders napisał/a:
fatman a ile punktów krzyżowych ma twój Oly, bo D600 ma tylko 9 :smile:


Całe 81 ! :mrgreen:

WojciechW - Pią 30 Wrz, 2016

Wybór przedmówcy ( fatmana ) wiąże się chyba z wyborem gatunku fotografii. I chyba oba są dobre, bo każde z widzianych tu jego zdjęć mi się bardzo podoba.

Ale chciałem powiedzieć, że w tutejszych testach bezlusterkowce Olki (w tym również mój skromny E-PM2) pod względem celności AF wypadają wyraźnie lepiej od wielu lustrzanek.

I chyba coś w tym jest, bo na ponad 3000 zdjęć zrobionych E-PM2 nie wiem czy znalazłbym coś wyraźnie źle zogniskowanego. Zupełnie inaczej było w przypadku k20d gdzie konieczność powtarzania zdjęć nietrafionych z ostrością była jednak już zauważalna.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

nieludzki - Pią 30 Wrz, 2016

Rozumiem że jeśli przejdę na FF Sony na przykład A7 nie zyskam za dużo na wadze obiektywów?
Sunders - Pią 30 Wrz, 2016

Cytat:
Rozumiem że jeśli przejdę na FF Sony na przykład A7 nie zyskam za dużo na wadze obiektywów?


Niestety tak.

fatman napisał/a:
Całe 81 !


fatman, to twój Oly jest całe 9x lepszy od D600 :shock: :lol:

fatman - Pią 30 Wrz, 2016

nieludzki napisał/a:
Rozumiem że jeśli przejdę na FF Sony na przykład A7 nie zyskam za dużo na wadze obiektywów?


Też się przymierzałem do Sony 7RII ale... zyskasz na wadze body ale nie na wadze szkieł.
No i... wybulić za te szkła bedziesz musiał konkretnie.
No i... nie zmieścisz sie w 7.000 :sad:

[ Dodano: Pią 30 Wrz, 2016 16:58 ]
Sunders, a zobacz ile bedzie miał E-M1markII !
Bedzie 13.44x lepszy od Canona D600 :razz: :razz: :razz:

Sunders - Pią 30 Wrz, 2016

fatman napisał/a:
Sunders, a zobacz ile bedzie miał E-M1markII !
Bedzie 13.44x lepszy od Canona D600


fatman, jednak do Sony A7R II będzie mu i tak dość daleko, a D600 to nie Canon tylko Nikon, którego nieludzki chce zamienić na coś lżejszego i mniejszego :razz:

fatman napisał/a:
Też się przymierzałem do Sony 7RII ale... zyskasz na wadze body ale nie na wadze szkieł.


Jeśli chodzi o miniaturyzację, to bezlusterkowce FF Sony stanowią spory niewypał. W komplecie korpus z obiektywem na ogół niewiele się różni gabarytami od adekwatnego kompletu FF DSLR Canona, Sony, czy Nikona.
http://petapixel.com/2016...-fatal-mistake/

nieludzki - Nie 09 Paź, 2016

Najbardziej to chyba stracę na plastyce zdjęcia. Co z micro 4/3 mogę porównać z 35mm 1.4 na FF?
Sunders - Nie 09 Paź, 2016

nieludzki napisał/a:
Co z micro 4/3 mogę porównać z 35mm 1.4 na FF?


Porównywać możesz np. Olympusa M. Zuiko ED 17mm f/1,8.

PDamian - Nie 09 Paź, 2016

nieludzki napisał/a:
Najbardziej to chyba stracę na plastyce zdjęcia. Co z micro 4/3 mogę porównać z 35mm 1.4 na FF?

jeśli chodzi o plastykę i f/1.4, to do m4/3 nie ma odpowiednika.

Musiałby to być obiektyw o ogniskowej ~17mm i świetle f/0,7.

Najbliżej (ale i tak daleko) jest Voigtlander 17,5mm f/0.95 Nokton http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/4944376

nieludzki - Czw 13 Paź, 2016

Poleci ktoś sklep z zachodniej granicy w celu zakupu e-m5 mkii?
fatman - Czw 13 Paź, 2016

Ja, ja... naturlich! :mrgreen:

http://www.ebay.pl/itm/Ol...~IAAOSw4shX4-1Y

snufkin - Pią 14 Paź, 2016

fatman napisał/a:
Ja, ja... naturlich! :mrgreen:

http://www.ebay.pl/itm/Ol...~IAAOSw4shX4-1Y

Trzeba zwrócić uwagę na to, że to model odświeżony przez producenta po wcześniejszym testowaniu lub raczej krótkim użytkowaniu.

Fabrycznie nowe są o jakieś €200 droższe.
Ja bym raczej nie dopłacał do wersji oficjalnie nowej.

T.B. - Pią 14 Paź, 2016

Trochę mnie to zaskoczyło, że produkt wystawiony jako fabrycznie nowy, a "drobnym drukiem" jest coś innego. To jak tu ufać temu ebajowi? Jak sprawdzać?

Edit:
Nie mogę skasować wiadomości więc prostuję:
nie jest jako fabrycznie nowy, tylko "nowy: inny". Mój błąd.

nieludzki - Pią 14 Paź, 2016

fatman napisał/a:
Ja, ja... naturlich! :mrgreen:

http://www.ebay.pl/itm/Ol...~IAAOSw4shX4-1Y


10tyś ma zrobione. To ja przez 3,5 roku D600 zrobiłem 24 tyś.

fatman - Pią 14 Paź, 2016

nieludzki napisał/a:
fatman napisał/a:
Ja, ja... naturlich! :mrgreen:

http://www.ebay.pl/itm/Ol...~IAAOSw4shX4-1Y


10tyś ma zrobione. To ja przez 3,5 roku D600 zrobiłem 24 tyś.


Zalezy jak kto trzaska. Czy strzela seriami i z wakacji przywozi 10 tys. zdjęć
czy pomyśli przed wyzwoleniem migawki co i jak robi.

Ja tam przez 2,5 roku zrobiłem Canonem 5DmkII około 4,5 tys zdjęć.
Jak sprzedawałem to sprzwdziłem licznik i sam nie wierzyłem, że tylko tyle.

Wojmistrz - Sob 15 Paź, 2016

W sumie fajny temat, ale przyznam, że ciężko jest się przesiąść z FF na m4/3, a nawet na APS-C. Ja używam teraz wszystkich wspomnianych 3 formatów i jakoś nie mogę pozbyć się FF, już łatwiej zrezygnować z APS-C, chociaż mam dwie puszki i na ptaszki z 300/4 L IS to świetny niedrogi komplet. Napiszcie lepiej, jak wam się to udało? Jakie szkła mieliście i czym je wypchaliście w m4/3?
Moim głównym szkłem pracującym jest Canon 70-200/2.8 i zastanawiam się, jak spisze się zastępstwo w postaci Vario 35-100/2.8 (pomijam głębię, coś za coś). Znienawidzony przeze mnie Canon 50/1.8 II na FF też dostaje skrzydeł i wiele razy już mnie ratował kiedy brakowało światła. Pracuje ktoś z was zawodowo na m4/3?

komor - Sob 15 Paź, 2016

Wojmistrz, fatman kiedyś popełnił już elaborat o swojej przesiadce, potem chyba jeszcze drugi raz pisał coś. Nawet chyba poświęciłem się i wyszukałem to raz komuś, drugi raz szukać nie będę. :) Zdaje się w „Fotografii Krajobrazowej” to było, ale chyba łatwiej będzie przelecieć przez http://forum.optyczne.pl/...h_author=fatman w poszukiwaniu dłuższych postów.

Bawiłem się przy okazji paru imprez kompletami typu puszka m4/3 plus obiektywy z serii Pro, jestem w stanie zrozumieć, że przy podróżniczym/wycieczkowym trybie rozmiar i waga staje się kluczowa, a potencjalne problemy wynikające z mniejszej matrycy (wysokie czułości) odchodzą na plan dalszy.

Wojmistrz napisał/a:
Pracuje ktoś z was zawodowo na m4/3?

Zawodowi podróżnicy? :)

Wojmistrz - Sob 15 Paź, 2016

Komor, ja kupiłem DMC-G6 wyłącznie do filmowania, ale sprzęt okazał się taki mały, lekki, poręczny i ogólnie fajny do fotografii, że czasem miewam myśli o rozstaniu z FF. Po prostu boję się wydać kasę na drogie obiektywy i to, że okażą się porażką w porównaniu z eLkami, które są w podobnych cenach. Teraz takiego G6 z dwoma szkłami jestem w stanie upchnąć zamiast jednego obiektywu w plecaku i to jest na prawdę świetne, bo jakość obrazka jest całkowicie wystarczająca, za to niektóre zdjęcia po prostu muszę robić na FF, choćby ze względu na głębię. Zaczynam myśleć o speed boosterach i używaniu szkieł EF Canona, ale też nie chcę wydać 400 funtów i się na tym przejechać.
fatman - Sob 15 Paź, 2016

Wojmistrz napisał/a:
W sumie fajny temat, ale przyznam, że ciężko jest się przesiąść z FF na m4/3, a nawet na APS-C. Ja używam teraz wszystkich wspomnianych 3 formatów i jakoś nie mogę pozbyć się FF, już łatwiej zrezygnować z APS-C, chociaż mam dwie puszki i na ptaszki z 300/4 L IS to świetny niedrogi komplet. Napiszcie lepiej, jak wam się to udało? Jakie szkła mieliście i czym je wypchaliście w m4/3?
Moim głównym szkłem pracującym jest Canon 70-200/2.8 i zastanawiam się, jak spisze się zastępstwo w postaci Vario 35-100/2.8 (pomijam głębię, coś za coś). Znienawidzony przeze mnie Canon 50/1.8 II na FF też dostaje skrzydeł i wiele razy już mnie ratował kiedy brakowało światła. Pracuje ktoś z was zawodowo na m4/3?


"Na ptaszki" spróbuj Olka 300/f4 a nawet 40-140/f2.8 z konwerterem 1.4 (mam). Wtedy porównaj do Canona. Sprawdź jak długą migawkę utrzymasz Canonem "z ręki". Olkiem...1/10 sekundy spoko.

Odpowiadam na Twoje pytanie: w Canonie miałem: 17-40, 24-105, 70-300IS, 100/2.8 macro i 50/1.8.
W Olku zastapiłem je kompletem PRO: 7-14; 12-40 i 40-150 (jak wiesz wszystkie ze światłem 2.8). Oprócz tego świetnie sprzwdzające się stałeczki (kiedy muszę ograniczyc wage bagażu):
12/2; 20/1.7; 45/1.8 i 75/1.8. Do macro służy mi najnowszy Olek 30/3.5.

PS: w Twojej sytuacji jeżeli miałbym z czegoś rezygnować to też z APS-C.

avalon - Sob 15 Paź, 2016

fatman napisał/a:

"Na ptaszki" spróbuj Olka 300/f4 a nawet 40-140/f2.8 z konwerterem 1.4 (mam). Wtedy porównaj do Canona. Sprawdź jak długą migawkę utrzymasz Canonem "z ręki". Olkiem...1/10 sekundy spoko.

Potwierdzam 1/10 jeśli nie jest konieczne zamrożenie ruchu, osiągalne bez problemu. Choć ja to ma jeszcze ZD50-200 ze starego 4/3. Często jak nie chcę podbijać czułości to schodzę z czasem, i schodzę... nawet 1/5 z krótkimi szkłami.

fatman napisał/a:
W Olku zastapiłem je kompletem PRO: 7-14; 12-40 i 40-150 (jak wiesz wszystkie ze światłem 2.8)....

Nie boisz się, że nożyce się odezwą ;P

Wojmistrz - Nie 16 Paź, 2016

Cóż, nie jestem posiadaczem Olympusa, tylko Panasonica G6, bo potrzebowałem odchylanego ekranu. Z Olka mam tylko M.Zuiko 40-150/4-5.6 R ED MSC, a ten stabilizacji nie posiada.
fatman - Nie 16 Paź, 2016

avalon, spoko.
Tu już wiele nożyc a nawet noży (w plecy) było. Porównywaczy pikseli na cropach, szumów itp.
Mam to "w tyle" :mrgreen:
Niech każdy foci czym lubi byleby ze zdjęć był zadowolony.

avalon - Nie 16 Paź, 2016

fatman napisał/a:
(jak wiesz wszystkie ze światłem 2.8
...no wiesz, podobno Olek z tym f 2,8 f1,7 a nawet f 1,2 nabił każdego w butelkę ;P O te "nożyce mi chodziło" :D
Pathfinder - Pon 17 Paź, 2016

Mam ten sam problem(FF/bezlustro) tyle, że jak słyszę OMD to zaczyna mnie odrzucać (bardzo możliwe, że niesłusznie) taki odruch obronny przed nachalną reklamą (w Lidlu też moja noga nie stanie ;)
Czy można brać pod uwagę jeszcze inne firmy niż Sony -Olympus ? Np Fujifilm? Przyglądałem się modelowi XT-1/2; Czy ktoś wytłumaczy na czym polega problem podczas obróbki w Camera RAW? I co myślicie ogólnie o Fuji...?

T.B. - Pon 17 Paź, 2016

Pathfinder napisał/a:
w Lidlu też moja noga nie stanie

A ja na złość mamie odmrożę sobie uszy :roll:
(Tego o Olympusie to też dotyczy.)

fatman - Wto 18 Paź, 2016

Na mnie reklama wogóle nie działa.
Idę po prostu do sklepu z jasno określonym celem co mam kupić. Kupuję i wychodzę.
Czy jest coś na "promocji" czy nie lata mi to.
A w Lidlu kupuję bo mam blisko i lubię chleb z Lidla (jestem wręcz niewolnikiem żytniego na zakwasie i drwalskiego) więc muszę tam chodzić :mrgreen:

Nie robię zakupów natomiast w Biedraxie bo nie wiem dlaczego ale zawsze mam wrażenie, że jest tam jakoś brudno, ciemno nieświeżo.

[ Dodano: Wto 18 Paź, 2016 00:20 ]
Pathfinder napisał/a:
I co myślicie ogólnie o Fuji...?


Myślimy, że XT-2 to fajny aparacik ale... 8 koła to nawet dla bogatych sporo. A jeszcze szkła.
Podoba mi się symulacja filmów w Fuji.
Oczywiście Velvię można zasymulować w PS. Jakiś gostek nawet kiedyś makro wstawił.
Ale co Fuji to Fuji.
FAjne jest, że wszystkie nastawy są na wierzchu, więc jak już przychodzi pstryknąć to można sobie wszystko ustawić potem tylko włączyć i trach. żadnego grzebania w menu.
A reklama Fuji... też jest dosyć nachalna. :mrgreen:

Pathfinder - Wto 18 Paź, 2016

No właśnie, zapomniałem dodać - sakramencko drogi...
Czyli znowu jestem przy Olympusie, ale te 4/3 mnie dobije ;(

Sunders - Wto 18 Paź, 2016

fatman czy ISO 5000 jest w twoim OMD używalne?
fatman - Wto 18 Paź, 2016

Sunders napisał/a:
fatman czy ISO 5000 jest w twoim OMD używalne?


Powyżej 1600 nie wychodzę (nie mam takiej potrzeby). Ale dla Ciebie zrobię kilka fotek i zamieszczę tu.

Sunders - Wto 18 Paź, 2016

fatman napisał/a:
dla Ciebie zrobię kilka fotek i zamieszczę tu


Nie chodzi o mnie, to Pathfinder potrzebuje sprzętu który będzie miał:
Pathfinder napisał/a:
użyteczne iso powiedzmy, choć 5 000

avalon - Wto 18 Paź, 2016

Sunders napisał/a:
fatman czy ISO 5000 jest w twoim OMD używalne?

Nie jest to FF i szumi oczywiście. Co wcale mi nie przeszkodziło mi przetestować na Drodze Mlecznej :) ......nareszcie :D
Choć przyznam otwarcie, że bezpieczna granica dla mnie jest w okolicach ISO 3200.

fatman - Wto 18 Paź, 2016

Co Wy ludzie tak ciśniecie o to wysokie ISO?
Ja chyba w życiu nie zrobiłem zdjęcia z ISO 6400.
A 3200 pstryknąłem ot tak dla sprawdzenia co widać jak kupowałem jakiś tam aparat.
Normalnie procentowo ilość zdjęć, które robię na jakimś ISO mógłbym przedstawić następująco:
100 - 5%
200 - 85%
320 - 2%
400 - 5%
800 - 2%
1600 - <1%

Jak pstrykałem krajobrazy Sigmami DP to poza ISO 100-200 nigdy nie wychodziłem

T.B. - Wto 18 Paź, 2016

Olympus PEN E-PL5, ISO 5000, pierwsze "prosto z puszki" z włączoną automatyczną redukcją szumu, drugie z rawa odszumionego przy pomocy DxO Optics Pro 9 (ustawienia domyślne, bez innych korekt).
nieludzki - Nie 06 Lis, 2016

No więc i stało się. Pozbyłem sie D600 z wszystkimi szkłami, a nabyłem bezlustro firmy Fuji. Priorytetem dla mnie była jakość obrazka i DOF chociaż podobna do FF. Nabyłem X-T1 (zwrot 1290 pln) i szkła 35 1.5, 10-24 i 56mm 1.2 (wszystkie szkła w promocji). Wypas! Do końca roku na chlebie i niegotowanej wodzie. Za jakiś czas nabędę tylko Fujowego telezooma i będę miał dla mnie pełną szklarnię. W nadchodzacy długi weekend biorę namiot, fotosprzet i idę na dwa dni w Kampinos :) - mam nadzieję że pogoda nie popsuje mi noclegu w lesie.
fatman - Nie 06 Lis, 2016

nieludzki, gratuluję wyboru I życzę tylko udanych fot!
No I żaby nie lało w Kampinosie :mrgreen:

muzyk - Sro 09 Lis, 2016

nieludzki napisał/a:
Wypas! Do końca roku na chlebie i niegotowanej wodzie.

Eno, chociaż cebulę jakąś :mrgreen:

avalon - Pon 21 Lis, 2016

fatman napisał/a:
nieludzki ...
No I żaby nie lało w Kampinosie :mrgreen:

No "żaby" o tej porze nie ustrzeli już raczej :razz: A lać może, XT-1 jest "bezczelny" na takie okoliczności... Choć nie wiem jak szkła ;)
Ja tam olka nie oszczędzałem, już dwa razy mocniej zmoknięty był :D

Alexxxxx - Pią 27 Sty, 2017

Wczoraj zonka zalatwila mojego ukochanego Canona S95 (stary i wolny ale jakos sie przyzwyczailem) - upadek na wysuniety obiektyw - i jestem zmuszony do przyspieszenia planowanego i tak zakupu. Od paru miesiecy przegladam forum i swoj zakres ograniczylem w zasadzie do dwoch modeli - M5 mark II albo Fuji X-T1. Macie moze jeszcze jakies inne propozycje? Na poczatku bylem przy polce nizej (M10 itp.) ale chyba jednak warto ciut dolozyc, zwlaszcza, ze sprzet ma mi troche posluzyc.

@ Fatmann
Najbardziej narazie sklaniam sie w strone M5 mII i tu moje pytanie do Ciebie - polec mi prosze dobre ale w miare uniwersalne szklo na poczatek. W planie jest zakup stalki takze to troszke ograniczy wybor. niczego a'la tele nie potrzebuje. Moje prio na chwile obecna to rodzina, wakacje/wyjazdy, dom i plener, landszaftow nie pstrykam (przynajmniej narazie).

Wojmistrz - Pią 27 Sty, 2017

Full Frame to ty nie miałeś, a kompakta z matrycą 1/1.7", więc na co byś nie zmienił, to będzie przesiadka jak z malucha... no poloneza do mercedesa klasy S. Co do szkieł, to nie ma takich bardzo dobrych i uniwersalnych, bo to są w fotografii zaprzeczenia, ale po S95 nawet zestawowy 14-40mm czy 18-55mm to będzie super szkło.
fatman - Pią 27 Sty, 2017

Alexxxxx napisał/a:

@ Fatmann
Najbardziej narazie sklaniam sie w strone M5 mII i tu moje pytanie do Ciebie - polec mi prosze dobre ale w miare uniwersalne szklo na poczatek. W planie jest zakup stalki takze to troszke ograniczy wybor. niczego a'la tele nie potrzebuje. Moje prio na chwile obecna to rodzina, wakacje/wyjazdy, dom i plener, landszaftow nie pstrykam (przynajmniej narazie).


Bierz 12-40/2.8 PRO. Chodzi w miarę tanio. To bardzo dobre szkło.

Jak masz więcej kasy i rozmiar Cie nie przeraża - bierz nowy 12-100/4, on jest sporych rozmiarów. Dla mnie np. za duży.

A jeżeli chcesz uniwesalny i lekki z myślą "do kieszeni" - Panas 12/1.7

Alexxxxx - Pią 27 Sty, 2017

Dzieki za szybka odpowiedz. Wlasnie bylem w trakcie czytania recenzji tego 12-40 2.8. To jest ten obiektyw, ktory mozna kupic jako kit, czy w kicie jest cos innego? 12-100 dla mnie rowniez za duzy. Zastanawia mnie tez 25mm 1.2, bo wyglada zachecajaco, ale ciut zooma czasem sie przyda.
Dodam, ze nie jestem zafixowany na obiektywy olka - jak jest cos lepszego to chetnie poczytam.

@Wojmistrz
wiem,ze po s95 prawie wszystko bedzie obecnie lepsze, ale jak juz mam wydac kase to lepiej to przemyslec dwa razy :)

avalon - Pią 27 Sty, 2017

Alexxxxx napisał/a:
Dzieki za szybka odpowiedz. Wlasnie bylem w trakcie czytania recenzji tego 12-40 2.8.)...

Mogę jedynie powtórzyć za fatmanem, bierz 12-40 PRO. To kawał, dobrego, uniwersalnego i solidnego szkła, na każde warunki. I wcale nie jest taki duży, ani taki ciężki jak niektórzy mówią. Jak to jest ciężkie i duże szkło, to chyba ten ktoś nie widział tych naprawdę dużych o podobnym zakresie ogniskowych. Czyli po prostu pitolenie ;) Z OMD-EM5 mk2 to bardzo udany tandem... choć warto doposażyć EM5 w grip jak sobie możesz pozwolić, będzie za...cie wygodnie :) Mogę Ci powiedzieć,że nie mając jeszcze samego OMD5, zakupiłem już używany grip od człowieka z forum OlympusClub :D + stałeczkę m.ZD25 f 1,8 :P Stałkę możesz zawsze dokupić najwyżej później, jako szkło do zadań specjalnych. 12-40 jest na tyle uniwersalny, że będziesz miał go zapiętego w 95% sytuacji.

WojciechW - Sob 28 Sty, 2017

Rozumiem, że kolega dysponuje nieograniczonym budżetem. Ale nawet w takim wypadku dobrze jest obok testów przeglądać aktualne oferty w google.pl i szukać okazji. 12-40/2.8 do m 4/3 to niezły wybór - coś tak jak 16-50/2.8 Sigmy lub Tamrona z APS-C.

Nawiasem mówiąc napotkałem bardzo atrakcyjną ofertę na 12-40/2.8 - pół normalnej ceny, choć to dla mnie i tak drogo. Pewno trzeba by się pośpieszyć.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW

Alexxxxx - Sob 28 Sty, 2017

Budzet jest ograniczony, jakby nie byl to bym kupil najdrozszy model i sie nie przejmowal niczym.
Zauwazylem, ze w szkoplandii jest znacznie taniej niz w PL: (jesli nie mozna wklejac linkow to sorki)

http://www.idealo.de/prei...rz-olympus.html

http://www.ceneo.pl/37474...vJzEeMXBcoqSIe0

Generalnie ten obiektyw 12-40 2.8 w zestawie jeszcze bardziej sie oplaca kupic.

@avalon:
ciekawa ta stalka co napisales. Bede musial sie nad nia w niedlugim czasie zastanowic.

WojciechW - Sob 28 Sty, 2017

Operując na podobnym poziomie cenowym jak w w.w. linkach zdecydowanie wybrałbym PEN-F z nowszą matrycą. Niestety jeszcze nie widziałem go w zestawie z 12-40/2.8, co nie znaczy, że wkrótce ktoś nie zaoferuje takiego zestawu.

Przygodę z m 4/3 zaczynałem od podstawowego zestawu E-PM2 z 12-42 rII za 1100 zł. Obawiam się, że zrobione przeze mnie zdjęcia wyszłyby zupełnie podobnie gdybym miał w rękach droższego OD M 5, a gdybym kupił w.w. z 14-42 EZ to pewno i gorzej.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

PDamian - Sob 28 Sty, 2017

To jak budżet nie jest z gumy, to dlaczego nie FujiFilm X-T1 z ob. XF 18-55 mm f/2.8-4.0 które po Cashbacku wychodzi za 4600zl http://www.cyfrowe.pl/apa...mm-f-28-40.html
a potem np. http://www.cyfrowe.pl/apa...-f-4-r-ois.html ?

WojciechW - Sob 28 Sty, 2017

Dlaczego by nie. Jak wynika z różnych opinii bezlusterkowce Fuji to dobre, a nawet bardzo dobre aparaty z dobrymi, a nawet bardzo dobrymi obiektywami.

E-PM2 kupiłem dla zastąpienia starego Canona G9, ale również dlatego że zainteresował mnie ten mniejszy, bardziej kwadratowy format matryc, wprowadzony przez dwie firmy o dużej renomie. Oczywiście coś tam dokupiłem, ale dość oszczędnie, bo korzystam przez odpowiednie adaptery z obiektywów NRD-owskiego Zeissa od Praktik i Sigma 2.8/50 makro od Pentaxa (ten ostatni ma możliwość ręcznego ustawiania przesłony). !2-40/2.8 pro raczej nie mieści się w moich planach, tym bardziej, że do ambitniejszych zdjęć używam K20D i K-S1, do których mam m.in. Tamrona 16-50/2.8.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group