forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - LUMIX DMC-FZ18 - to może być to... cd

Liszu - Sro 16 Lip, 2008
Temat postu: LUMIX DMC-FZ18 - to może być to... cd
Zapraszam do dalszej dyskusji dotyczącej Panasonica FZ-18 zapoczątkowanej tematem LUMIX DMC-FZ18 - to może być to... zamkniętego ze względów administracyjnych. Dodatkowo do nowego tematu zostały przeniesione ostatnie posty. goltar

Cytat:
a ja chciałem zapytać czy zna ktoś jakiś lepszy program do wywoływania RAWów od SILKYPIXa??? a może nie doceniam tego programu???


A co tu jest do doceniania? :wink: Otwiera pliki, umożliwia edycję wielu parametrów w rozbudowany sposób (z opcjami zaawansowanymi), zapisuje w formacie jpeg w dowolnej rozdzielczości :mrgreen:

Przed przystąpieniem do edycji polecam jednak zgranie plików na dysk komputera. Przeglądanie ich z karty lub bezpośrednio z aparatu za pomocą USB trwa po prostu dłuuuugo.

Mój znajomy ma kilkuletniego Finepixa z dedykowanym programem do RAWów i tam faktycznie jest niewesoło. Kilka suwaków na krzyż: ostrość, kontrast, jasność, gamma, saturacja i może jeszcze ze dwie sztuki. Silkypix wspomniane wartości oferuje jako działy, w których zaczyna się dopiero jazda z ustawieniami. Jest OK :)

Sz@kal - Sro 16 Lip, 2008

MichalP, moje też jest z ręki :razz: rozwaliłem statyw zanim zacząłem go używać tego wieczora :wink:
dreptacz - Sro 16 Lip, 2008

Chciałbym użytkownikom Panasonica FZ 18 podpowiedzieć, ze jak kogoś interesuje jakie duże karty można stosować w tym aparacie to informuje,że ja oprócz kart firmy SanDisk Extreme III 2 GB i 4 GB używam kartę firmy Transcend 16 GB. Karty są z oznaczeniem SDHC. Kartę 16 GB kupiłem na Allegro za 142 zł. Przydatna na wyjazdy i przy dużej ilości kręconych filmików. Link do strony ze specyfikacja i kompatybilnością www.sandisk.com/Compatibi...ic-DMCFZ18.aspx oraz
www.transcendusa.com/Supp...odelID=DMC-FZ18
a karte kupiłem na
http://allegro.pl/item400..._hc_szybka.html

MichalP - Sro 16 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
MichalP, moje też jest z ręki :razz: rozwaliłem statyw zanim zacząłem go używać tego wieczora :wink:


Ale chyba miałeś niezły czas. Jak widać moje zdjęcia robiłem już w nocy, więc czasy były takie sobie. Zwłaszcza, że starałem się nigdy nie wychodziłeć poza ISO80, więc można sobie wyobrazić :mrgreen: Chociaż tak po namyśle, to i tak czas musiał być taki sam :mrgreen: A więc szacun :cool:

czesio001 - Sro 16 Lip, 2008

dreptacz dzieki za info bo jezeli mam płacic za sandiska ultra II 79zł to wole o wiele bardziej mieć 16 gb za 140 z ,,groszami'' chociaż w mixie chcą za 8 gb aż 203 zł więc wielkie dziex za info teraz miałem troche wydatków jak np.torba ściereczka z mikrofibry za 20zł itd.a niestety mam 14 lat:P i nie mam biernych dochodów :P

[ Dodano: Sro 16 Lip, 2008 21:10 ]
aha i dodatkowo mieszkam 15km od mysłowic wiec nawet nie musze ściągać z allegro tylko wole zapłacic za bilet i mieć pewnośc co kupuje i zawsze moge oddać jakby nie chciała mi działac

qadest1 - Sro 16 Lip, 2008

MichalP napisał/a:
Zwłaszcza, że starałem się nigdy nie wychodziłeć poza ISO80,


Z całym szacunem, ale chyba poza ISO 800!!! bo ISO80 - NIE JEST NIESTETY W TYM MODELU DOSTĘPNE! :( (no chyba, że mi nic na ten temat nie wiadomo) ;)

MichalP - Sro 16 Lip, 2008

hehe nie ten aparat - tak się przypadkowo podpiąłem ze zdjęciem podobnym klimatycznie (Sony DSC-H5). Wiem wiem, nie ten temat, ale zobaczyłem podobne zdjęcie wielkiego młyna i nie mogłem się oprzeć :mrgreen:
Liszu - Sro 16 Lip, 2008

qadest1 napisał/a:
MichalP napisał/a:
Zwłaszcza, że starałem się nigdy nie wychodziłeć poza ISO80,


Z całym szacunem, ale chyba poza ISO 800!!! bo ISO80 - NIE JEST NIESTETY W TYM MODELU DOSTĘPNE! :( (no chyba, że mi nic na ten temat nie wiadomo) ;)


Jest nawet śmieszniej, bo takie np. ISO 65 kilka razy wyskoczyło mi w trybie automatycznym na FZ18. Pamiętam także wartość 125, no ale to już nie dziwota.

edmun - Czw 17 Lip, 2008

Sz@kal - co do Rawów to jest jeszcze darmowy RawTherapee.
Sam używam i nie narzekam

cube007 - Czw 17 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
a ja chciałem zapytać czy zna ktoś jakiś lepszy program do wywoływania RAWów od SILKYPIXa??? a może nie doceniam tego programu???

RawTherapee znasz? IMO bardzo fajny, do tego darmowy, program

goltar - Czw 17 Lip, 2008
Temat postu: LUMIX DMC-FZ18 - to może być to... cd
Zapraszam do dalszej dyskusji dotyczącej Panasonica FZ-18 zapoczątkowanej tematem LUMIX DMC-FZ18 - to może być to... zamkniętego ze względów administracyjnych (zbyt duża ilość postów, szczególnie tych ze zdjęciami, powodowała bardzo długi czas wyświetlania tematu i utrudniała moderacje). Dodatkowo do nowego tematu zostały przeniesione ostatnie posty.
Sz@kal - Czw 17 Lip, 2008

edmun i cube007, dzięki zaraz przebadam ten programik... :)
heh a tak a propo - PIERWSZY :razz:

banan11 - Czw 17 Lip, 2008

Ale o co chodzi, dlaczego poprzedni temat zamknięty?
nomek - Czw 17 Lip, 2008

Witam.

Przegrzebałem całą instrukcje i wszystkie dostepne mi materiały i niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie ;)
Chcę kupić kartę SDHC i zastanawiam się czy opłaca się płacić praktycznie 2x więcej za szybszą kartę taka jak :
SDHC SanDisk Extreme III
Czy wystarczy tańsza :

SanDisk Ultra II

Odrazu mówię, ze nie mam zamiaru kupować w komputroniku - wiem ze tam jest drogo :)

Pozdrawiam ;)

edmun - Czw 17 Lip, 2008

wystarczy zwykła. te extreme i tak nie będą szybsze bo FZ18 zapisuje zawsze tak samo (sprawdzałem na zdjęciach seryjnych i nie czuję żadnej różnicy)
czesio001 - Czw 17 Lip, 2008

nomek według mnie nie wyczujesz różnicy z prędkością zapisu ja narazie mam normalnego kingstona i goodrama i jak była burza to kręciłem filmy po 9 min aby potem wyciąć zdjęcia to nic mi nie przerywało jeżeli chcesz mieć te kilka dziesiątych a może nawet setnych sekundy krótszy zapis to wybierz extreme III ale według mnie to sie nie opłaca
nomek - Czw 17 Lip, 2008

Dziekuję bardzo za pomoc.
Nie kupowałem tej szybkiej karty, za to kupiłem sobie kartę w komplecie z czytnikiem i przekonałem się, ze nie tylko Polacy mają "genialne" pomysły - zobaczcie na to :



temu, kto wymyslił uchwyt na zamknięciu powinni dać nobla.

Pozdrawiam

czesio001 - Czw 17 Lip, 2008

gratuluje zakupu ale ja chce jednak kupić sobie 16gb ponieważ płace za nią tyle ile za 2 ultra II-iki a mam 16 a nie 8gb
Sz@kal - Czw 17 Lip, 2008

nomek, gdzie kupiłeś taki czytnik jeśli mogę spytać?
nomek - Czw 17 Lip, 2008

W vobisie kupiłem zestaw SanDisk Ultra II (15mb/s) 4gb+czytnik za 85 zł
Czesio nie wykluczam opcji, że też za jakiś czas kupię sobie 16, ale teraz na gwałt potrzebowałem jakąś kartę, a tylko takie były w zasięgu. Zreszta myślę, ze 4gb na jakiś czas mi wystarczą.

Pozdrawiam serdecznie

MichalP - Czw 17 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
nomek, gdzie kupiłeś taki czytnik jeśli mogę spytać?


w zestawie z kartą :mrgreen: http://www.skapiec.pl/site/cat/16/comp/128029

Sz@kal - Czw 17 Lip, 2008

cube007, edmun, zainstalowałem ten RawTherapee ale niechce mi otwierać RAWów tylko wywala do Windowsa na pulpit z błędem kiedy próbuje w nim coś wczytać :(
qadest1 - Czw 17 Lip, 2008

Liszu napisał/a:
Jest nawet śmieszniej, bo takie np. ISO 65 kilka razy wyskoczyło mi w trybie automatycznym na FZ18


No to kicha!!! i to okropna, że automat pozwala sobie nawet na takie niskie wartości ISO, a użytkownikowi daje do dyspozycji co najwyżej (najniżej ;) ) tylko ISO 100 :(

eef - Pią 18 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
cube007, edmun, zainstalowałem ten RawTherapee ale niechce mi otwierać RAWów tylko wywala do Windowsa na pulpit z błędem kiedy próbuje w nim coś wczytać :(


Jaki blad i czy uzywasz najnowszej 'testowej' wersji 2.4m1? (http://www.rawtherapee.com/?mitem=3 na samym dole) Jezeli nie to sprobuj jej, jezeli tak to starszej.

edmun - Pią 18 Lip, 2008

kurcze mi na 4 komputerach ten program śmiga aż miło.
zsoi3 - Pią 18 Lip, 2008

Sz@kal, uzywam tego pogramu i nie nie mialem zadnych tego typu problemow (na WindowsVista). ale moj brat mial podobne problemy, ale niestety nie wiem od czego to jest zalezne. moze sprawdz na innym komputerze?
Maciej Loret - Pią 18 Lip, 2008

U mnie RawTherapee 2.3 nawet nie widzi plików *.RAW (może trzeba coś w tym kierunku zrobić?).
A szkoda, bo byłem ciekawy czy będę mógł się pochwalić się pięknym blue-band'em w części środkowej zdjęcia, który obala mit, że firmware 1.08 likwiduje blue-band.

EDIT: Już wiem, trzeba było zaznaczyć, żeby pokazywał wszystkie pliki a nie tylko "Profile postprocessingu". Niestety próba otwarcia pliku *.RAW powoduje na Viście zamknięcie RAWTherapee... :oops:

Sz@kal - Pią 18 Lip, 2008

Maciej Loret, właśnie ja mam ten sam problem - a kiedy przestawie aby szukał "all files" i pokaże mu RAWa wtedy wywala błąd...
blue band z tego co wiem ujawnia się wyłącznie z lewej strony zdjęcia...

Portal - Pią 18 Lip, 2008

Maciej Loret napisał/a:
A szkoda, bo byłem ciekawy czy będę mógł się pochwalić się pięknym blue-band'em w części środkowej zdjęcia, który obala mit, że firmware 1.08 likwiduje blue-band.

EDIT: Już wiem, trzeba było zaznaczyć, żeby pokazywał wszystkie pliki a nie tylko "Profile postprocessingu". Niestety próba otwarcia pliku *.RAW powoduje na Viście zamknięcie RAWTherapee... :oops:


A dlaczego myslisz ze 1.08 nie usuwa tego efektu ?
A co do programu - u mnie on swietnie dziala na Viscie.

Maciej Loret - Pią 18 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
Maciej Loret, właśnie ja mam ten sam problem - a kiedy przestawie aby szukał "all files" i pokaże mu RAWa wtedy wywala błąd...
blue band z tego co wiem ujawnia się wyłącznie z lewej strony zdjęcia...


Spróbuję jeszcze wczesnej wersji 2.4. Ale dopiero teraz spojrzałem, że do działania potrzebny jest Win2000 lub XP... Może w tym problem... Spróbuję później na XP...
EDIT: Wersja 2.4m1 wczytuje *.RAW, ale... na tym wszystko się kończy. Co prawda program się nie wywala, ale nawet nie wyświetla tego pliku.

Portal napisał/a:

A dlaczego myslisz ze 1.08 nie usuwa tego efektu ?


Bo go widziałem na swoim ekraniku LCD. Tylko pierwszy raz widziałem coś takiego na środku ekranu, podczas gdy wszystkie przykłady blue-bandu, jakie widziałem w Sieci były po lewej (zwykle) oraz po prawej stronie ekranu.

zsoi3 - Pią 18 Lip, 2008

Maciej Loret napisał/a:
Spróbuję jeszcze wczesnej wersji 2.4. Ale dopiero teraz spojrzałem, że do działania potrzebny jest Win2000 lub XP... Może w tym problem... Spróbuję później na XP...
EDIT: Wersja 2.4m1 wczytuje *.RAW, ale... na tym wszystko się kończy. Co prawda program się nie wywala, ale nawet nie wyświetla tego pliku.


U mnie - Vista PL, RawTherapee 2.3. Dziala bez problemu po polsku i odczytuje mi RAW'y z FZ18 jak i Canona 5D

Maciej Loret - Pią 18 Lip, 2008

zsoi3 napisał/a:

U mnie - Vista PL, RawTherapee 2.3. Dziala bez problemu po polsku i odczytuje mi RAW'y z FZ18 jak i Canona 5D


A co się dzieje po wczytaniu *.RAW?
Pokazuje się w głównym oknie?

zsoi3 - Pią 18 Lip, 2008

tak - oczywiście
qadest1 - Pią 18 Lip, 2008

Maciej Loret, Witam Cię Maćku! Właśnie siedzę nad Bałtykiem - w Pogorzelicy ;) Kiedyś razem tu się bawiliśmy na wczasach (za łebków ;) ) Sorry za mały OT :) Ale zobaczyłem nazwisko, imię, miejscowość.... i tak mi się zkojarzyło :) Jaki ten świat (wirtualny) mały.... :)

PS. Sorry! Maciek to jest chyba brat Bartka??? - Chyba chodziło mi o Bartka ;) - mimo wszystko mały ten świat... :grin: :grin: :grin:

Maciej Loret - Pią 18 Lip, 2008

qadest1 napisał/a:
Właśnie siedzę nad Bałtykiem - w Pogorzelicy ;) Kiedyś razem tu się bawiliśmy na wczasach (za łebków ;) )


No, do Pogorzelicy to ja jeździłem 25 lat temu...

qadest1 napisał/a:

PS. Sorry! Maciek to jest chyba brat Bartka??? - Chyba chodziło mi o Bartka ;) - mimo wszystko mały ten świat... :grin: :grin: :grin:


Tak, Bartek to mój brat. Ale on ma sprzęt 10 razy droższy niż ja i wiele lat doświadczenia w foceniu, a ja dopiero zaczynam...To mój pierwszy aparat, w którym można coś ustawić manualnie... :mrgreen:
Ale Ciebie i tak nie kojarze... :oops:

polpat - Sob 19 Lip, 2008

Witam. Od tygodnia mam FZ18 i walczę trochę z ustawieniami. Ciekawy jestem jak macie ustawioną "regulację obróbki" (kontrast, nasycenie itd). Czytałem poprzednie posty i też trochę podbijałem ustawienia ale nie byłem zadowolony. Teraz mam wszystko na zero ale czuję, że to "jeszcze nie to". Pozdrawiam.
edmun - Sob 19 Lip, 2008

polpat, przejrzyj moje testowe zdjęcia, będziesz miał porównanie. w poprzednim temacie który ma 70 stron znajdziesz tabelę pełną zdjęć oraz jak my mamy ustawione
zsoi3 - Sob 19 Lip, 2008

polpat, - zajrzyj jeszcze na ta strone: http://www.digicamhelp.com/camera-logs/9/ sa tam polecane ustawienia.
edmun - Sob 19 Lip, 2008

jutro postaram się wrzucić przykładowe zdjęcia w systemie:
Goły FZ18, Filtr CPL, filtr połówkowy
(ten połówkowy wyszedł całkiem całkiem)
jak nie jutro to w poniedziałek

Sz@kal - Sob 19 Lip, 2008

edmun, czekamy a przynajmniej ja tak jak i na polarka :cool: powiedz mi jeszcze - połówkowy cokin czy przykręcany???
Liszu - Sob 19 Lip, 2008

Jeśli chodzi o Polary to kupiłem Kinga... potrzebowałem kupić filtr w ciągu kilku godzin (na drugi dzień z rana jechałem na urlop) i jedyne co było dostępne to podobno słaby King. Jutro wrzucę link do filmu, na którym zarejestrowałem co się dzieje z refleksami gdy kręcę filtrem. Zobaczycie sami...
edmun - Nie 20 Lip, 2008

Posiadam selco polar oraz bezimienny połówkowy.na początku bardzo na niego psioczyłem ale widzę że nie jest aż tak tragicznie.wszystkie filtry przykrecane.przy dwoch na raz,widoczna winieta i strata jakosci obrazu.wkrotce wrzuce ladne porownanie
wzbg - Nie 20 Lip, 2008

Kwestia nagrań filmów, np. z koncertu.
Jest dobrze do mometu, gdy nie zaczyna grać perkusja i nie dobywają się dzwięki z głośników basowych. Wychodzi "charczenie".
Czy ktoś próbował to poprawić jakimś programem?
Czy jest jakiś sposób na cichsze nagrywanie nie oddalając się zbytnio od sceny (np z 50-100 do kilkuset metrów)?

Liszu - Nie 20 Lip, 2008

Zgodnie z obietnicą daję do wglądu:

Film ukazujący działanie filtra polaryzacyjnego firmy King (2,5MB)

Podczas nagrywania filmu okręciłem po prostu filtr o 360 stopni, aby dokładnie sprawdzić różnice pomiędzy przepuszczaniem i nie przepuszczaniem światła spolaryzowanego. Wadą konstrukcji na pewno są wyraźnie widoczne refleksy. Na filmie widać oczywiście też skuteczność działania, czyli redukowanie odbić od powierzchni.

Filtr kosztował mnie 89 zł (w zwykłym sklepie). W instrukcji napisano, że na obudowie filtra jest symbol trójkącika ułatwiający ustawianie filtra w pozycji prostopadłej do słońca. Niestety takiego symbolu nie ma. Są natomiast dwa "nacięcia" po przeciwległych stronach obudowy, które - jak podejrzewam - wskazują domniemaną płaszczyznę wskazywaną niby przez trójkącik.

wzbg - programów do obróbki cyfrowej audio jest wiele. Choćby darmowy GoldWave. Generalnie jednak "charczenie" zlikwidujesz skutecznie jedynie poprzez odcięcie pasma odpowiednich częstotliwości, ale wytniesz też mnóstwo innych dźwięków. "Charczenie" w zależności od okoliczności (ależ rym!) może przybierać częstotliwości (!) od kilkuset Hz do nawet 4 KHz więc "przykrywać" będzie znakomitą większość całości (!!). Natomiast wszelkie presety do oczyszczania dźwięku nie pomogą wcale, a tylko spowodują "zamulenie" dźwięku.

edmun - Nie 20 Lip, 2008

podczas nagrywania zakryj mikrofon kierunkowy filtrem.


Zgodnie z obietnicą dodaję przykładowe zdjęcia.
Wszystkie na manualnych ustawieniach.
Zdjęcia wrzuciłem małe, dużych nie potrzeba :)

Seria1
(bez filtra
filtr połówkowy / filtr polaryzacyjny):
ISO100, F8.0, 1/200s.




Seria2
(bez filtra
filtr połówkowy / filtr polaryzacyjny):
ISO100, F8.0, 1/160s.





Seria3
(bez filtra
filtr połówkowy / filtr polaryzacyjny):
ISO100, F8.0, 1/250s.


Sz@kal - Nie 20 Lip, 2008

właśnie też musze jakiegoś polarka zakupić i zastanawiam się nad szarą połówką ale raczej cokin a nie prtzykręcaną... no i cały czas myśle nad UV (czekam zresztą na Twoje relacje z gór ja wyjeżdzam w góry we wtorek ale nie mam kasy na UV a pozatym nie wiem czy faktyczjnie był by się przydał)
wzbg - Nie 20 Lip, 2008

edmun napisał/a:
podczas nagrywania zakryj mikrofon kierunkowy filtrem.


Hm mikrofon FZ18 jest kierunkowym?!

DamageMax - Nie 20 Lip, 2008

Zastanawiam sie nad zakupem panasa fz-18 oraz nikona p80. Nikon już wstepnie odpadł z uwagi na koszmarne winietowanie i wolny autofocus. Z kolei fz-18 z tego co widze po galeriach przepala foty kiedy tylko może.

Pytanie do użytkowników panasa fz-18 - czy po zmniejszeniu foty na 1600 x 1024 , nadal bedzie widac szum z iso 200 i wyżej? Czy po wywołaniu odbitki z iso 200 (z oryginalnego pliku z panasa) i wyżej w formacie 10x15 bedzie widac szum czy zdjecią bedą ok?

Do dnia dzisiejszego starczały mi maupki, lustrzanki nie chce, chce być zadowolonym użytkownikiem kompakta.

Maciej Loret - Nie 20 Lip, 2008

Witam.

Wciąż walczę z formatem *.RAW. Próbowałem UFRAW jako osobny program albo plugin do GIMPa... Niestety poległem. Dopiero SilkyPIX dał radę. Niestety po "wywołaniu" *.RAW, na zdjęciu nie ma śladu bluebandu, choć na ekraniku LCD był on bardzo dobrze widoczny...

Sz@kal - Nie 20 Lip, 2008

Maciej Loret, proponuję poczytać żółtą karteczkę dołączoną gdzieś w papierach do panasa FZ18...

DamageMax, ja wywoływałem 10x15 z ISO 800 i szumu nie było ale to pewnie kwestia zdjęcia... co do przepaleń... chciałbym zobaczyć że inny kompakt tego w takich samych warunkach nie zrobi wtedy przyznałbym rację...

pozdrawiam


EDIT:
ludzie której wersji RAWtherape używacie że wam działa :?: :!: :?: :???:

Portal - Nie 20 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:


EDIT:
ludzie której wersji RAWtherape używacie że wam działa :?: :!: :?: :???:


Ja uzywam 2.3 na Viscie i bez problemu dziala

Maciej Loret - Nie 20 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
Maciej Loret, proponuję poczytać żółtą karteczkę dołączoną gdzieś w papierach do panasa FZ18...


Czytam... ale nic o niebieskich liniach nie widzę. Chyba, że można to podciągnąć pod czerwone, czarne lub zielone, o których piszą w punkcie drugim (chyba o to Ci chodziło?).

P.S. Czy ktoś próbowal odtwarzać na plazmie Panasonica kartę SDHC (u mnie SD Extreme III)? Bo zwykłe SD chodzą bez problemu, a moja SDHC za nic nie idzie...

Sz@kal - Nie 20 Lip, 2008

Portal napisał/a:
Sz@kal napisał/a:


EDIT:
ludzie której wersji RAWtherape używacie że wam działa :?: :!: :?: :???:


Ja uzywam 2.3 na Viscie i bez problemu dziala


:oops: ok u mnie też działa :oops: zamiast z drzewka na dole to ja pliki poprostu próbowałem otwierać tą kopertką na górze i tu leżał problem, aż wstyd się przyznawać :wink: :oops: a programik moim skromnym zdaniem lepsiejszy od silkypixa... przynajmniej mi bardziej podszedł

przy okazji pierwsze dziecko z pod RAWtherape


edmun - Nie 20 Lip, 2008

pokaż lepiej zdjęcie które było jako źródłowe. np. jeśli robiłeś RAW+JPG lub z czystego rawa bez przeróbek :) :)
Amix - Nie 20 Lip, 2008

edmun napisał/a:
pokaż lepiej zdjęcie które było jako źródłowe. np. jeśli robiłeś RAW+JPG lub z czystego rawa bez przeróbek :) :)


No wlasnie, bo w takich rozmiarach to z telefonu wychodza lepsze. prosze N95
pelny rozmiar

edmun - Pon 21 Lip, 2008

Amix, nie o to mi chodzi. chciałem tylko mieć porównanie ile Sz@kal, wyciągnął z RAWA pod względem możliwości tegoż formatu pliku :)
goltar - Pon 21 Lip, 2008

oj wydaje mi się że oryginał będzie znacznie odbiegał od uzyskanego efektu :razz:
zsoi3 - Pon 21 Lip, 2008

powiedzcie mi - czy naszymi FZ18 jest mozliwe uzyskanie zdjecia jak to pod linkiem:

http://forum.optyczne.pl/...8a03cf4507256a4

chodzi mi o kolorystyke, odwzorowanie szczegolow, kontrast oraz zakres tonalny.

autor zdjecia uzywa - wedlug profilu na optyczne.pl - sprzetu: Canon EOS 30D + Tamron 17-50/2,8

bardzo mi sie podoba :)

edmun - Pon 21 Lip, 2008

nie posiadam uprawnień żeby obejrzeć ten link
dostaję komunikat :
"Nie posiadasz uprawnień"

zsoi3 - Pon 21 Lip, 2008

dziwne - a mozesz ogladac zdjecia z albumow, ktore sa na gorze strony glownej forum? to jest zdjecie "Portret pod słońce"
Sz@kal - Pon 21 Lip, 2008

edmun, z przyjemnością bym to zrobił ale jak mam wrzucić plik RAW?? :???:
chyba że chodzi Ci o to że otwieram RAW nic nie robie i odrazu zapisuje?

Liszu - Pon 21 Lip, 2008

DamageMax: przepalanie fragmentów zdjęć w FZ18 wynika przede wszystkim ze złych ustawień, albo - co gorsze - pełnego automatu i wielopunktowego trybu AF. Z jednego i drugiego trzeba zrezygnować (ale też szkoda kupować taki aparat do zabawy w auto). Tragedii na pewno nie ma, choć wiadomo, że kompakty trochę palą.

zsoi3: jeśli chodzi o odwzorowanie szczegółów czy rozdzielczość obrazu w kadrze to FZ18 wypada w swojej klasie bardzo dobrze i przy zoomie do 8-10x wizualnie zdjęcia mogłyby być zbliżone. Dokładne pomiary z pewnością natomiast wykazałyby, że FZ18 to jednak nie lustrzanka :) Co do zakresu tonalnego - tu sprawa ma się gorzej, bo lustrzankowy zakres tonalny ma chyba tylko Sigma DP-1. Można to ominąć poprzez skomponowanie obrazu HDR, ale tu znów potrzeba przynajmniej trzech plików RAW o różnej ekspozycji, co jest problemem, bo AUTOBRACKETING w FZ18 jest dostępny tylko dla plików jpg.

W internecie jest zatrzęsienie tutoriali pokazujących krok po kroku jak z nawet kiepskiego zdjęcia stworzyć techniczną perełkę w programie graficznym. Photoshop, Gimp, Paint Shop Pro... bez różnicy. Czytasz, robisz to co tam napisane i podziwiasz "profesjonalne" efekty. Oczywiście nie jestem pewien, czy efekt końcowy można jeszcze nazwać fotografią, ale ładny obrazek to ładny obrazek :)

zsoi3 - Pon 21 Lip, 2008

Liszu, - wszsytko to prawda co piszesz. a na przykladzie tego zdjecia, do ktorego link podalem powyzej chcialem podyskutowac jak dazyc do takich efektow w FZ18.

co do HDR - bawilem sie w to w PaintShopPro Photo X2 i powiem Ci, ze nawet te jpg z FZ18 daja tutaj duze pole do popisu.

Sz@kal - Pon 21 Lip, 2008

Liszu, zgodzę się z tym co piszesz oprócz jednoego - nie potrzebujesz 3 plików RAW aby stworzyć HDR... wystarczy jedno zdjęcie w RAW z którego "wywołujesz" sobie 3 o różnych parametrach ekspozycji (dlatego właśnie aparat nie pozwala na autobracketing przy RAWach bo po co...)
oto przykład:

HDR ze zdjęcia RAW wywołanego dla ex-1 ex=0 i ex+1

robert7704 - Pon 21 Lip, 2008

edmun napisał/a:
nie posiadam uprawnień żeby obejrzeć ten link
dostaję komunikat :
"Nie posiadasz uprawnień"


Edmun, być moze dlatego że klinkąłeś w link prowadzący do dodawania komentarzy ??
Mnie też wyskoczył ten błąd ale gdy wybrałem link bezpośrednio do zdjęcia miałem okazję oglądać ładne zdjęcie ładnej modelki :lol:

Liszu - Pon 21 Lip, 2008

Sz@kal: Nie mogę się z tym zgodzić. MOŻNA zrobić udawane HDR z jednego zdjęcia RAW, podobnie jak można zrobić z trzech plików jpg czy nawet jednego pliku jpg (choć w tym ostatnim przypadku to już ostateczność i konieczność kombinowania z danymi w pliku). Załączony przez Ciebie przykład jest urzekający, ale to imitacja tego co nazywamy HDR - do wykonania takiego (no... może bardzo zbliżonego) efektu wystarczy nawet jpg i kilka akcji w Photoshopie, których zadaniem jest podbicie saturacji, kontrastu czy poziomu czerni w odpowiednich obszarach zdjęcia. Jedno zdjęcie RAW wystarczy, bo można oszukać w ten sposób program do tworzenia HDR (nie wyskakuje komunikat, że zdjęcia nie różnią się parametrami ekspozycji), ale końcowy wynik nie jest tym o co nam chodzi :)

Jaka jest więc różnica skoro to nie to samo? Wystarczy spojrzeć na pas drzew na załączonym zdjęciu. Bardzo szybko drzewa te giną w jednolitej czerni, podczas gdy posiadając przynajmniej trzy pliki RAW o różnych parametrach ekspozycji posiadalibyśmy przynajmniej jeden plik składowy, gdzie szczegóły byłyby znakomicie widoczne! Po wytworzeniu zdjęcia HDR osiągnelibyśmy więc estetycznie zdjęcie zbliżone do tego, które prezentujesz, ale w ciemnych partiach uzyskalibyśmy nadzwyczajną ilość szczegółów, które tu zginęły już na poziomie wykonywania zdjęcia, lub - w ostateczności - poprzez oszukanie programu, któremu nie dostarczyliśmu wystarczających informacji. Na dobrą sprawę więc wystarczy rzut okiem w ciemne fragmenty zdjęcia by odróżnić prawdziwe HDR od fake'a :)

Odnośnie autobracketingu w RAW. Z pewnością przyczyną jego braku nie jest fakt, że HDR można zrobić z jednego pliku (bo jak opisałem nie można) tylko z powodu objętości plików i pojemności bufora. Zwróć uwagę, że zdjęć seryjnych w RAW za pomocą FZ18 także nie możemy zrobić.

PS. Pochwal się za to z jakiego programu do HDR korzystasz?:)

edmun - Pon 21 Lip, 2008

właśnie nie mogę :(
ender - Pon 21 Lip, 2008

Liszu napisał/a:
Z pewnością przyczyną jego braku nie jest fakt, że HDR można zrobić z jednego pliku (bo jak opisałem nie można)


mozna zrobic z 3 jpeg a nie mozna z 1 raw? ale przeciez z tego 1 raw mozna zrobic 3 jpeg o innych ilosciach szczegolow :P

Maciej Loret - Pon 21 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:

:oops: ok u mnie też działa :oops: zamiast z drzewka na dole to ja pliki poprostu próbowałem otwierać tą kopertką na górze i tu leżał problem, aż wstyd się przyznawać :wink: :oops:


Dołączam do klubu...
Wstydu w tym wielkiego nie widzę.
Po prostu intuicyjność tego programu jest blisko dna.
Po 20min używania wciąż nie wiem jak zapisać ze zmniejszonymi rozmiarami by zamieścić na Forum. Dałem sobie spokój i zmniejszyłem w XnView...
Nie wiem też dlaczego przy *.RAW czasem pokazuje sporo parametrów zdjęcia (czas, przysłona, ogniskowa, czułość), a czasem nie pokazuje nic albo tylko np. czułość... ?

To mój pierwszy aparat foto, w którym można cokolwiek ustawić manualnie. Mam go od kilku dni i zdążyłem zrobić ze 30 fotek, w tym około 10 w pełnym manualu. Zdążyłem też przeczytać jakiś polecany poradnik foto.
Dwie chyba najlepsze fotki:


Taki fotki zrobiłem:





Proszę o komentarz, co trzeba w nich poprawić albo jak można było je zrobić lepiej (dane z EXIF można odczytać)...
Obie były robione dosyć późno, około 19-tej. Musiałem nastawiać długie czasy rzędu 1/10 - 1/30s. i zwykle zdjęcia od razu usuwałem, bo były przy max. (czyli x9) powiększeniu robione... Czym można "polepszyć" warunki oświetleniowe w takich sytuacjach? Podbić ISO (na razie eksperymentuję zmieniając jak najmniej parametrów, by wiedzieć co na co wpływa)?
Żadnej obróki przy ww. zdjęciach nie było. Są zrzucone za pomocą RawTherapy 2.3, zapisan jako *.JPG a potem w XnViem zmniejszone do 800x600.


Przy okazji może komuś się przyda wtyczka odczytująca EXIF-y. Nazywa się IEXIF:
http://www.opanda.com/en/iexif/
U mnie z FF3 działa ładnie...

Liszu - Pon 21 Lip, 2008

ender napisał/a:
Liszu napisał/a:
Z pewnością przyczyną jego braku nie jest fakt, że HDR można zrobić z jednego pliku (bo jak opisałem nie można)


mozna zrobic z 3 jpeg a nie mozna z 1 raw? ale przeciez z tego 1 raw mozna zrobic 3 jpeg o innych ilosciach szczegolow :P


Czytamy ze zrozumieniem :) Napisałem, że udawane HDR można zrobić z jednego pliku RAW tak samo jak z trzech jpg, a nawet jednego jpg (pod warunkiem, że ma się edytor EXIF-u). A rozwijając to zdanie o dodatkowe informacje to na pewno lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie trzech plików jpg wykonanych poprzez autobracketing niż jednego pliku RAW z podrabianą ekspozycją. W końcu w HDR chodzi o to by połączyć w jedno wszystko to czego nie da się zrobić za pomocą jednej fotografii.

edmun - Pon 21 Lip, 2008

zazwyczaj używam autobracketingu i efekty wychodzą mi losowo :D
nie wiem właśnie czy mając zamierzony cel z jednego zdjęcia, nie zrobiłbym tego lepiej niż program który za wszelką cenę nie odróżnia dołu od góry zdjęcia i rozjaśnia albo wszystko, albo nic :d
też się dopiero uczę, więc może w końcu dojdę do pośrednich wartości.
znajdę czas - coś wrzucę :D

Liszu - Pon 21 Lip, 2008

edmun napisał/a:
zazwyczaj używam autobracketingu i efekty wychodzą mi losowo :D


Jesli robisz to z jpg to nie ma się co dziwić, bo przecież program do HDR nie ma zielonego pojęcia z jakim światłem i w którym miejscu ma do czynienia:) W Photoshopie jest funkcja do tworzenia zdjęć HDR i tam z trzech jpg można sporo wycisnąć, ale niestety trzeba też sporo mieszać w poziomach co - na początku - proste nie jest. Tak więc trzeba zająć się sporą częścią procesu samemu, bo tylko pliki RAW dostarczają niezbędnych informacji programowi. Niemniej jednak powtórzę się: lepszym materiałem wyjściowym są trzy pliki jpg z różną ekspozycją niż jeden plik RAW, który nie uchwyci nam kompletu szczegółów. Chyba, że ktoś ma jakiś magiczny aparat :)

DamageMax - Pon 21 Lip, 2008

Maciej Loret napisał/a:




Przy okazji może komuś się przyda wtyczka odczytująca EXIF-y. Nazywa się IEXIF:
http://www.opanda.com/en/iexif/
U mnie z FF3 działa ładnie...


Opera obsługuje exif natywnie czyli na dowolny obrazek wyswietalny mozna kliknac i poznac dane np a propo Twojej 2 foty :

Data i czas modyfikacji pliku: 2008:07:21 20:48:22
Wykonano za pomocą urządzenia: Panasonic
Model urządzenia: DMC-FZ18
Oprogramowanie: RawTherapee
Czas ekspozycji: 0,004
Wartość przysłony: 5,6
Program ekspozycji: 2
Czułość ISO: 100
Korekta ekspozycji: 0
Jasność obiektywu: 3
Tryb pomiaru: 5
Źródło światła: 0
Lampa błyskowa: 16
Ogniskowa: 4,6
Metoda wykrywania: 2
Parametry użytkownika: 0
Tryb ekspozycji: 0
Balans bieli: 0
Powiększenie cyfrowe: 0
Odpowiednik ogniskowej dla filmu 35 mm: 28
Typ ujęcia: 0
Sterowanie wzmocnieniem: 0
Kontrast: 0
Nasycenie: 0
Ostrość: 0

Bardzo ładne zdjęcia, a mogą byc jeszcze ładniejsze. Rozumiem ze to zasługa głownie nakładki do makro - Raynox DCR-250. Jestem już w 90% zdecydowany na tego panasonica i jednym z atutów sa róznego rodzaju filtry i dodatki na obiektyw ...oraz szybkie działanie.

Maciej Loret - Pon 21 Lip, 2008

DamageMax napisał/a:

Opera obsługuje exif natywnie czyli na dowolny obrazek wyswietalny mozna kliknac i poznac dane np a propo Twojej 2 foty :


Druga, to pikuś. Niech Opera coś z pierwszej wydusi... :wink:

DamageMax napisał/a:

Rozumiem ze to zasługa głownie nakładki do makro - Raynox DCR-250.


Tak. Dziś od mnie dotarł po południu i postanowiłem go od razu wypróbować...
Fajna zabawka, ale faktycznie głębia ostrości malutka i podziwiam tych, którzy bez walnięcia setki robią tym ładne zdjęcia z ręki... Jakby ktoś się zastanawiał na takątulejką jak ja kupiłem, to dodam, że winietowanie na pewno brak przy powiększeniu x4 i na 99% przy maksymalnym x3. Max. zoom, to ostatni x9. Przy x10 nie dałem rady - obiektyw dotyka Raynox'a....
Szkoda, że pierwsze zdjęcie jest minimalnie (jakieś 5mm za daleko) nieostre... :oops:

edmun - Wto 22 Lip, 2008

Maciej Loret napisał/a:
Fajna zabawka, ale faktycznie głębia ostrości malutka i podziwiam tych, którzy bez walnięcia setki robią tym ładne zdjęcia z ręki...

jeszcze się nauczysz :) przez pierwsze dwa tygodnie nie potrafiłem w nic wycelować, a teraz łapię pszczoły zanim odlecą z ręki na ISO200, czasie 1/100 s i F.8.0 przy zoomie rzędu 8-10x

Portal - Wto 22 Lip, 2008

mam takie owo pytanko

czy da sie jakims programem sprawdzic czy ktos modyfikowal cos w fotkach programem graficznym , czy to czysty oryginal z aparatu ?

DamageMax - Wto 22 Lip, 2008

Maciej Loret napisał/a:


Druga, to pikuś. Niech Opera coś z pierwszej wydusi... :wink:



Data i czas modyfikacji pliku: 2008:07:21 20:35:32
Model urządzenia: DMC-FZ18
Oprogramowanie: RawTherapee
Czułość ISO: 100

:] cóz. niewiele.

Liszu - Wto 22 Lip, 2008

Portal: W EXIF-ie program graficzny zazwyczaj dodaje informacje o oprogramowaniu, więc znajdzie się tam nazwa softu (DamageMax właśnie przed chwilą zamieścił przykład hehe). Aczkolwiek nigdy nie będzie pewności czy zdjęcie zostało przerobione, czy tylko otwarte (np. jako raw lub tiff) i zapisane (jako jpg), bo informacja będzie wyglądać tak samo. Można więc jedynie sprawdzić czyjąś prawdomówność wypytując czy fotka jest prosto z aparatu i czy ten ktoś może dać sobie rękę uciąć, że nawet tego na komputerze nie otwierał :)

Istnieje też opcja, że plik nie ma EXIF-u, a wtedy był na pewno przepuszczony przez program graficzny, lecz znów wspomniana powyżej wątpliwość pozostaje: mieszał przy zdjęciu czy tylko zapisał:P W każdym razie dziś aparatów, które nie zapisują informacji EXIF, chyba się nie produkuje... choć mogę się tutaj mylić.

Sz@kal - Wto 22 Lip, 2008

Liszu, czasem EXIF wymazuje się całkiem niewinnie - np. ja dodając ramkę w gimpie naklejam fotka na większe czarne bądź białe tło i tym sposobem EXIF zostaje wymazany gdyż białe tło nie posiada zbyt wielu informacji :razz: :wink:
Liszu - Wto 22 Lip, 2008

Co też potwierdza to co napisałem: nie ma EXIF-u, przeszło przez program :mrgreen:
karol n. - Czw 24 Lip, 2008

Witam! Potrzebuje porady bo P.....c mnie ol...wa i daje wymijajace odpowiedzi. Potrzebuje zapasowa baterie do mojego Fz18P. Obecna orginalna bateria to CGR-S006A a ladowarka DE-A43B. Czy inne baterie przewidziane do Fz18EG albo Fz18E sa kompatybilne z ladowarka i modelem, ktory posiadam?

Np Panasonic Niemcy(bo tam rowniez pisalem) odpowiedzial mi, ze nie wiedza i oni sie zajmuja tylko wersjami EG lub E. Znaczy to podrozujac po swiecie mozemy swoje aparaty zostawic w domu a na miejscu kupic aparat i cieszyc sie mozliwoscia kupienia bateri i opieka miejscowego Panasonica.
Pozdr. karol

MichalP - Czw 24 Lip, 2008

Tak jak pobieżnie poszukałem po internecie to nie znalazłem nic ciekawego na ten temat, ale też i nie znalazłem rozbieżności pomiędzy bateriami do poszczególnych "odmian" osiemnastek. Mało tego, w FZ8 i FZ50 jest ta sama bateria przynajmniej z nazwy. Nie wiem jak w FZ28... Jeśli chodzi o zamienniki, to istotne jest, aby tak samo wyglądały (zresztą nie sądzę aby producenci zamienników mieli by wprowadzać jakieś zmiany) i miały to samo napięcie. Jeśli chodzi o pojemność, to nie szkodzi jak nawet będą miały większą. Bateria nieco dłużej będzie się ładować, za to aparat dłużej pochodzi. Jeśli będzie mniej pojemna to ja bym takiej nie brał.
czesio001 - Czw 24 Lip, 2008

witam wszystkich własnie wrociłem ze wsi wiec chce sie podzielić kilkoma fotkami z wyprawy :wink: szkoda że nie mam Raynoxa... :sad: ale chciałbym się zapytać czy ktoś miał już doczynienia z fotografią w podczerwieni naszymi pasikonikami test zrobiłem...z pilotem :lol: zobaczyłem fioletową kropke na monitorze w miejscu diody wiec aparat nadaje sie na te zdjęcia ale nie wiem czy warto inwestować w taki filterek.... zdjecia wychodza ciekawie np. http://www.cyfrowefoto.net/foto.php?id=0250 albo http://futomaki.pl/2006/0...w-podczerwieni/
edmun - Pią 25 Lip, 2008

myślałem o tej fotografii podczerwonej.
lumix łapie normalnie fale podczerwone, nie wiadomo jak to będzie przy filtrze.
dokupię sobie po wakacjach to spróbuję coś popróbować.
na szczęście nie są to już takie koszta jak kiedyś kliszach na podczerwień :)

czesio001, 1 zdjęcie - okropne kolory, słaby kontrast, niewyraźne źdźbło z pierwszego planu dziwnie ucięte. 2 jak najbardziej, kolory naturalne a pajaczek wyraźny - wielki plus ode mnie, 3 też w porządku, choć jest prześwietlenie na brzegu skrzydeł (fz18 lubi tak robić, przy mocnym dziennym świetle) główka owada lekko rozmazana, ostrość poszła na skrzydełka, ale nie jest źle :)

czesio001 - Pią 25 Lip, 2008

edmun chyba coś kompresja mi pogorszyła te I zdjecie bo na kompie oryginał wygląda 10x lepiej a za reszte dziękuje jakby co to I poprawie w programie i bedzie jeszcze lepsze :) a za reszte dziekuje i czekam na pierwsze testy z filtrem :)
edmun - Pią 25 Lip, 2008

nie chodzi o kompresję. niebo razi po oczach, pierwsze źdźbło mogę zrozumieć jeśli byłoby inaczej skadrowane lub te rozmazanie go byłoby lepsze. a tak mam przeszkadzające źdźbło, czarne kolejne ździebełka i niebo które psuje pół zdjęcia.
hmm dałbym po prostu inny kadr, ale poprawił kontrast albo sam nie wiem co... reszta jest ok, ale to pierwsze do mnie nie przemawia.
niech ktoś inny się wypowie bo ja specjalistą nie jestem

MichalP - Pią 25 Lip, 2008

Tez nie jestem specjalistą ale to źdźbło (nieszczęsne pierwsze) nie dość że nieostre to przesłania ponad pół kadru. Bez niego zdjęcie byłoby o niebo lepsze. Ponadto jest umieszczone w obydwu mocnych punktach, co dodatkowo zwraca na nie uwagę, a nie na pole ogólnie - które było tematem przewodnim.
Portal - Sob 26 Lip, 2008

wiem ze bylo tylko cos nie moge znalesc w zamknietej pierwszej zcesci tego postu

Jaki , prosty program do konwertowania filmow na avi ? ktos kiedys polecal jakis prosty a zarzem dobry

konrad19 - Sob 26 Lip, 2008

to pochwale się ja :P niestety znak wodny musi być bo kto wie, może ktoś mi capnąć fotke sobie na konkursiwo :twisted:



Orzeł Bielik

ISO-100 F/5.6 1//500S zoom optyczny 28.7x


BŁOTNIAK STAWOWY młody






ISO-100 F/4,2 1/160S ZOOM OPTYCZNY 18x


sfocne FZ18 :P

edmun - Sob 26 Lip, 2008

Portal, TotalVideoConverter
Portal - Sob 26 Lip, 2008

edmun napisał/a:
Portal, TotalVideoConverter


dzieki

davaeorn - Sob 26 Lip, 2008

konrad - kapkę nieostre te zdjęcia, a pierwsze trochę by wykadrować lepiej trzeba... poza tym strasznie zimnoooo na tych zdjęciach :)
MichalP - Sob 26 Lip, 2008

konrad19 napisał/a:
to pochwale się ja :P niestety znak wodny musi być bo kto wie, może ktoś mi capnąć fotke sobie na konkursiwo :twisted:

Obrazek

Orzeł Bielik

ISO-100 F/5.6 1//500S zoom optyczny 28.7x


BŁOTNIAK STAWOWY młody



Obrazek


ISO-100 F/4,2 1/160S ZOOM OPTYCZNY 18x


sfocne FZ18 :P


przesadziłeś lekko z tym znakiem. W tej rozdzielczości fotki nie nadają się na, jak to sie wyraziłeś, konkursiwo :razz:

Jesienny - Sob 26 Lip, 2008

No i nie przesadzajmy z tymi konkursami. Poza tym jakbyś chciał wysyłać prace na konkursy to nie radzę nazywać bielika orłem ;)
konrad19 - Nie 27 Lip, 2008

ciesz się, że nie napisalem z jakiej rodziny jest :D
edmun - Pon 28 Lip, 2008

Jakby nie patrząc jest to :
"gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący północną, środkową i wschodnią Europę, Islandię, Grenlandię oraz Azję na północ od Himalajów. W Polsce nieliczny ptak lęgowy, głównie na wschodzie i północy kraju (450-500 par) - najliczniej występuje w rejonie Zalewu Szczecińskiego w lasach na wyspie Wolin (Woliński Park Narodowy) i w Puszczy Wkrzańskiej na Równinie Polickiej jak również w Dolinie Baryczy. Powszechnie błędnie uważany za orła. Przyjmuje się, iż to ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski"

schamann - Pon 28 Lip, 2008
Temat postu: Witam
Witam wszystkich jestem nowym posiadaczem FZ18 mam nadzieje ze bede mogl sie przylaczyc to tej najbardziej wyczerpujacej wypowiedzi na temat FZ18-tki jaka udalo mi się znalesc.Dlugo myslalem co kupic zaryzykowalem i mysle ze zle nie trafilem z modelem i firma.Narazie poznaje mozliwosci sprzetu napewno dorzuce jakies ciekawe fotki i skorzystam z porad zawartych w poprzednim i tym watku:)Pozdrawiam FZ-towiczów :]
Slaff667 - Pon 28 Lip, 2008

schamann, dlaczego piszesz że ryzykowałeś....mogłeś poczytać chociażby to forum i wszystkie niepewności by znikły....Pozdro(szczęśliwy posiadacz FZ-ki :D
schamann - Wto 29 Lip, 2008

Mialem malo czasu wyjazd na wakacje astary aparat padl , do forum nie dotarlem na czas:) w opiniach uzytkownikow przy sklepach internetowych pojawialy sie skrajne opinie testy paru redakcji takze dawaly różne wyniki - no i bylem zadowolony z canona zastanawialem sie na s5.
Po minie mojej corki widac ze byl to dobry zakup :]


edmun - Wto 29 Lip, 2008

bardzo ładne to zdjęcie powyżej
czesio001 - Wto 29 Lip, 2008

mi też sie bardzo podoba:) widać ze ten uśmiech nie jest ,,sztuczny'' zdjęcie świetnie oddaje wesołość dziecka odemnie 5+:)
schamann - Wto 29 Lip, 2008

Dzieki sorry za tak na pol strony tu jeszcze 2 fotki - macro robione z reki


Maciej Loret - Wto 29 Lip, 2008

Kilka moich fotek (wszystko z ręki, surowe, tylko pomniejszone i zapisane w JPG):

















Niestety wciąż problemy z ostrością i jej głębią. Jakoś nie mogę tego przeskoczyć. Może dlatego, że dotąd kurczowo trzymam się ISO100. Chyba czas od tego odejść...

Anzelmo - Wto 29 Lip, 2008
Temat postu: re
Witam jestem nowy na forum (dzięki Jacek za pomoc :) )

A to pierwsza fotka na przywitanie


Tytuł: Wktórą stronę zmierzać

edmun - Sro 30 Lip, 2008

Maciej Loret, spróbuj pobawić się lightroomem i zejść trochę z ocieplania zdjęć (w szczególności przy makro, lepiej lepszy kontrast niż ciepławe kolorki :) )
schamann, Twoje zdjęcie dziecka naprawdę jest miłe i przyjemne w odbiorze.
dopełniają to zapewne bliki w oczach dziecka
a wracając do:
Maciej Loret napisał/a:
Niestety wciąż problemy z ostrością i jej głębią. Jakoś nie mogę tego przeskoczyć. Może dlatego, że dotąd kurczowo trzymam się ISO100. Chyba czas od tego odejść...

Aby uzyskać ładniejszą głębie, wystarczy zejść trochę z ogniskowej, zrobić zdjęcie przy mniejszym zoomie, dodatkowo lampa z dyfuzorem, F8.0 i później tylko wykadrowanie owada z oryginalnego zdjęcia aby zajmował większą część kadru. wtedy głębia będzie większa, a robak nie będzie malutki jeśli mamy mały zoom :)

Maciej Loret - Sro 30 Lip, 2008

edmun napisał/a:
Maciej Loret, spróbuj pobawić się lightroomem i zejść trochę z ocieplania zdjęć (w szczególności przy makro, lepiej lepszy kontrast niż ciepławe kolorki :) )


A tak trochę bardziej "po ludzku"?
Jak się bawić lightroomem i co to jest?
Odnośnie kontrastu i ceipłych kolorków, to działam na standardowych ustawieniach aparatu - nic nie grzebałem... Powienienem grzebać?

edmun napisał/a:

Aby uzyskać ładniejszą głębie, wystarczy zejść trochę z ogniskowej, zrobić zdjęcie przy mniejszym zoomie, dodatkowo lampa z dyfuzorem, F8.0 i później tylko wykadrowanie owada z oryginalnego zdjęcia aby zajmował większą część kadru. wtedy głębia będzie większa, a robak nie będzie malutki jeśli mamy mały zoom :)


Łatwo Ci powiedzieć z tą przesłoną. Taką to mozna ustawić chyba tylko na słonecznej łące..
Ale będę próbował zmniejszyć zoom, bo rzeczywiście zawsze robiłem na maksymalnym.

edmun - Sro 30 Lip, 2008

Maciej Loret napisał/a:
Łatwo Ci powiedzieć z tą przesłoną. Taką to mozna ustawić chyba tylko na słonecznej łące..

Jak nie ISO200 to wystarczy właśnie lampa. Przy lampie nauczysz się, że nie warto schodzić poniżej F8.0
Zainstaluj Lightrooma (nawet testową wersję) i zmodyfikuj kolory zdjęć.
Nie wiem czemu, ale u Ciebie kolory są właśnie takie brunatne (inaczej ciepłe?)...
Czasami warto ochłodzić trochę kolorystykę i podnieść kontrast.

Maciej Loret - Sro 30 Lip, 2008

edmun napisał/a:
Jak nie ISO200 to wystarczy właśnie lampa. Przy lampie nauczysz się, że nie warto schodzić poniżej F8.0


Lampy jeszcze nie używałem, ale dzięki za radę. Popróbuję z podciągnięciem ISO albo lampą. Lampa nie płoszy zwierzyny?
Mam nadzieję, że jest różnica w głębi ostrości pomiędzy przysłonami f/3,6 i f/8,0?

edmun napisał/a:

Zainstaluj Lightrooma (nawet testową wersję) i zmodyfikuj kolory zdjęć.


A jakis inny darmowy/prostszy program? XnView, GIMP, RawTherapee, SilkyPIX ?

edmun napisał/a:

Nie wiem czemu, ale u Ciebie kolory są właśnie takie brunatne (inaczej ciepłe?)...
Czasami warto ochłodzić trochę kolorystykę i podnieść kontrast.


Jak juz pisałem w ustawieniach nic nie grzebałem. Wszystko jest tak wyszło z fabryki, czyli na zero.
Chłodzenie kolorystyki mogę chyba robić w domu (zdjęcia robię w formacie *.RAW)? Bo na miejscu na grzebanie w balansie bieli (chyba tylko tu mozna zmieniać kolorystykę zdjęć?) często nie ma czasu...
A kontrast jest regulowany w menu od -2 do +2 (chyba)?

schamann - Sro 30 Lip, 2008

Zainstalowalem sobie lighrooma super rzecz mozna przepalenia nawet uratowac ponizej hardcorowa ingerencja programu w zdjecie:)


nomek - Sro 30 Lip, 2008

Witam.

Chciałem się serdecznie przywitać z reszta właścicieli 18'stki ;) Niedawno dołączyłem do Waszego grona. Narazie próbuję robić jako-takie zdjęcia i chyba niestety na próbach się kończy :) Ale się nie poddaje.
Oto parę fotek mojego autorstwa :







Powyższe zdjęcia były wykonane "czystym" pasikonikiem

<- jedna z moich pierwszych prób z Raynoxem .... Te muchy są straszne !! Nie potrafią śladem pszczół usiąść chociaż na chwile ... ciagle biegają po kwiatkach ... do tego wiatr... podziwiam ludzi ktorzy z Raynoxem robia tak ostre zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie i proszę o opinie/rady.

PS. Ehh zapomniałem zmniejszyc fotki ... jutro postaram się tym zająć.

Sz@kal - Czw 31 Lip, 2008

hmm... dziwi mnie jak czystym pasikonikiem taką małą GO uzyskałeś przy motylach...
Liszu - Czw 31 Lip, 2008

Sz@kal: ogniskowa 504mm wskazuje na tryb Super Macro, więc niska GO jest do osiągnięcia, choć przyznaję, że to co zobaczyłem zdumiało także mnie. Może jednak przeszło lifting w Photoshopie CS3 jak wskazuje EXIF ? :wink:
Sz@kal - Czw 31 Lip, 2008

Liszu, zauważyłem ogniskową ale mam już jakiś czas ten aparat więc się zdziwiłem bo mimo wszystko GO jakaś mała... więc jeśli to naparawdę czysty Pasikonik to lece próbować :razz: :wink:
DamageMax - Czw 31 Lip, 2008

Sz@kal napisał/a:
hmm... dziwi mnie jak czystym pasikonikiem taką małą GO uzyskałeś przy motylach...

Moze zapomniał odkrecic soczewke do makro :>

ihsahn - Czw 31 Lip, 2008

Nomek, początki są faktycznie ciężkie, ale nie zrażaj się. Tylko wytrwałość pozwoli Ci osiągnąć zadowalające rezultaty. Acha i bez statywu nawet nie podchodź, chyba że masz betonową rękę :mrgreen:

Początki bywały trudne:



Stopniowo szło mi lepiej:



A teraz jest całkiem nieźle :)



nomek - Czw 31 Lip, 2008

Liszu napisał/a:
Sz@kal: ogniskowa 504mm wskazuje na tryb Super Macro, więc niska GO jest do osiągnięcia, choć przyznaję, że to co zobaczyłem zdumiało także mnie. Może jednak przeszło lifting w Photoshopie CS3 jak wskazuje EXIF ? :wink:


W CS3 tylko kolory trochę podkręciłem, natomiast nic nie robiłem w kierunku podkreślenia GO. Z tym, ze motylek siedział na dość sporym, płaskim głazie a zdjęcie było robione z pewnej odległośći zatem GO nie jest aż tak małe jakby mogło się wydawać. Jeśli mi nie wierzycie mogę wrzucić zdjęcia prosto z aparatu :) pozdrawiam.

Liszu - Czw 31 Lip, 2008

Nomek: to nie kwestia wiary :grin: Po prostu jeśli udaje się zrobić takie GO tym aparatem to ja też tak chcę :razz: No ale faktycznie... jeśli kamień był duży i płaski to mamy do czynienia ze złudzeniem optycznym. Chyba ze dwa czy trzy razy wyszło mi podobnie, więc sprawa dla mnie rozstrzygnięta.
Jesienny - Czw 31 Lip, 2008

Kurcze, tu płaczą, że nie mają małej głębi ostrości... My płaczemy, że nie mamy większej... Pięknie ;D
nomek - Czw 31 Lip, 2008

To może wrzucę coś z dzisiejszego "polowania"

"Jendą nogą w grobie"



Pszczółka jedną łapą przykleiła się do pajęczyny... Niestety lepszego zdjęcia nie udało mi się zrobić, bo zaraz się odkleiła.



Muszka już mi chyba nieco lepiej wyszła niż wczoraj.

Pozdrawiam serdecznie.

Sz@kal - Czw 31 Lip, 2008

Jesienny, :mrgreen:
nomek, kurde a gdzie pajęczyna :?: :roll:

kilogrambigosu - Czw 31 Lip, 2008

Ktos kiedyś pytał tutaj czy da sie zrobic fote gwiazd 18nastką. Troche popróbowalem:

http://farm4.static.flick...4a55c9dbc_b.jpg

wyszło takie coś, od razu mówię ze naświetlanie 60s, powinno byc około 4s, ale wiadomo to nie taki sprzęt, stąd poruszenia. Na krotszych czasach naświetlania widoczność była sporo słabsza. Fotka rozjaśniona o kilka ptk w Gimpie. Wniosek jest jeden fz18 od muchy do gwiazdy :P da sie pstryknąć.

edmun - Czw 31 Lip, 2008

nomek, jak na start na tym forum to gratuluję udanych fotek
na plus wszystko, jednakże malutkie uwagi aby zrobić z tego perfecto:
makro1 - bardzo dobre. nawet ta perspektywa głębi jest bardzo fajna
makro2 - motylek za ciemny. masz jasne tło, więc pewnie aparat przyjął wartości nieba
przy zdjęciu z pszczółką i z muchą, to chyba mam nieskalibrowany monitor bo razi mi po oczach, przy pszczółce troche ostrość nie w tym miejscu co trzeba a mucha właśnie ma za ostre tło, choć często bywa tak że tła się nie wybiera :) tło jest... a jakie to już często kwestia przypadku. choć profesjonaliści pewnie zawsze mają wszystko ładnie to my amatorzy musimy strzelać, strzelać i jeszcze raz strzelać

Sz@kal - Czw 31 Lip, 2008

a jednak :razz:

nomek - Czw 31 Lip, 2008

edmun(d) dzięki za uwagi postaram się następnym razem bardziej na to zwracać uwagę. Jesli chodzi o 2 motylka to niebo nie było takie jasne - troszkę mu pomogłem w PhotoShopie bo było strasznie nieciekawe. A ten motylek od spodu jest właśnie taki ciemny... Być może lampa z dyfuzorem by coś pomogła, ale narazie sobie nie skonstruowałem, zresztą w góry i tak bym jej nie zabrał. Natomiast zdjęcia z Raynoxem to juz inna sprawa :) Zdjęcia pstrykam na potęgę - próbuję go w miarę wyczuć. Jesli idzie o pszczółkę to ona strasznie latała na wietrze i cięzko było złapać ostrość.

Sz@kal To były dosłownie sekundy od momentu, gdy ją zobaczyłem do chwili gdy się oswobodziła, żałuję, ze nie udało mi się zrobić zdjęcia z innego kąta- zapewne byłoby ciekawsze a i siec by się widziało.

edmun - Czw 31 Lip, 2008

nomek, popracuj nad nickiem bo przyjadę i zabiję ;)
wracając do tematu. Raynox jest sprzętem którego niestety trzeba się nauczyć.
sam ubolewałem nad wiedzą praktyczną w użytkowaniu tego szkiełka i chętnie wrócę trenować do makro, ale muszę zrobić dyfuzor i zebrać się w sobie.
wtedy dopiero coś podrzucę

czesio001 - Pią 01 Sie, 2008

Witam przypominam wszystkim że dzisiaj o 10:52 rozpocznie sie zaćmienie słońca <w Warszawie> wiem że nie można robić zdjęć słońcu ale ,,jedna fotka na minute'' nie zaszkodzi:P wreszcie po raz pierwszy założyłem ,,tulipana'' na obiektyw:P hehe postaram sie podzielić fotkami jeżeli beda ciekawe
Sz@kal - Pią 01 Sie, 2008

czesio001, a ja bym Ci nie radził kierować tylu soczewek w stronę słońca... przypalałeś kiedyś coś lupą... to pomyśl co może zdziałaś kilkanaście takich, które masz w obiektywie z Twoją matrycą...

Gorce:

czesio001 - Pią 01 Sie, 2008

sz@kal masz racje narazie sie wstrzymam,a po co mam robić tylko słońce kiedy jeszcze nie ma zaćmienia :P kiedy bedzie maxymalna faza o 11:50 wtedy sprawdze jakie są warunki do zrobienia zdjęcia :) jeżeli bedzie sie dało....to oczywiście zrobie a jeżeli bedzie razić....to nie :razz:
edmun - Pią 01 Sie, 2008

Zaćmienie jest tylko częściowe.ja odradzam.przy zaćmieniu tym bardziej łatwo o zjaranie matrycy.bez kawałka polprzepuszczalnej stali czy plastiku bym nie probowal.poszukaj u pana googlowskiego jak robic zdjecia zacmienia.
komor - Pią 01 Sie, 2008

A Optyczne to pies? :) Jaki kaliber na zaćmienie, szczególnie rozdział drugi. Ja siedzę w pracy i nie wiem czy nie za późno już na to zaćmienie, kulminacja już była :(
czesio001 - Pią 01 Sie, 2008

niestety żadnego zdjecia nie wykonałem :( bo słonce tak ,,waliło'' że dla mnie to był normalny dzień a nie zaćmienie słońca.... bałem sie też o matryce.....że mi ją przepali na wylot :razz: przed nastepnym zaćmieniem bede musiał kupić sobie jakiś fajny filtr przyciemniający i osłabiający promienie :) aha i dziekuje komorowi :) troche wiecej dowiedziałem sie jak zrobić dobre zaćmienie słońca :lol:
Gośka - Pią 01 Sie, 2008

Zaćmiło słoneczko i chyba mój aparat :(
otóż:
Po przekopiowaniu zdjęć z aparatu do komputera na wyświelaczu aparatu nie są dostepne niektore zdjecia a dokladniej sa czarne kwadraty przy podgladzie w pomniejszeniu. Spotkaliście się z czymś takim?

czesio001 - Pią 01 Sie, 2008

Gośka ale czy to po robieniu zdjęć naszemu pięknemu słoneczku??? jeżeli tak to prawdopodobnie coś z matrycą a jezeli nie to....niestety nie wiem może soft padł
Sz@kal - Pią 01 Sie, 2008

Gośka, podstawowe pytanie czy robi się tak teraz na wszystkich zdjęciach czy jest tak tylko na zdjęciach zrobionego zaćmienia??
jeśli to pierwsze to fajny miałaś aparat...
jeśli to drugie to się ciesz że nie to pierwsze zamiast marudzić :razz: :wink:

edmun - Pią 01 Sie, 2008

a ostrzegałem :(

[ Dodano: Pią 01 Sie, 2008 17:50 ]
a wracając do zdjęć makro za pomocą FZ18 czystego (bez dodatków):





motylek wleciał do sklepu moich rodziców. wręcz siadał na mnie i aparacie. co dziwne zdjęcie z odległości 2cm nawet go nie spłoszyło. widocznie od tego upału (32'C) nie tylko nam - ludziom - przewraca się w głowach

Sz@kal - Pią 01 Sie, 2008

wybacz edmun, ale dla mnie jakieś nie ciekawe te fotki :razz: :grin: nie takie tło, jednak robaczki wychodzą lepiej na naturalnym...
edmun - Sob 02 Sie, 2008

a nie mają być ciekawe :D
One tylko ukazują że taka głębia wychodzi. co jest naturalne przy robieniu zdjęć :)

Sz@kal - Sob 02 Sie, 2008

no to jeszcze raz wybacz ale na Twoich zdjęciach głębia jest... duuuża w porównaniu z tym co pokazał nomek, czy nawet przy moim meszku... :wink: :razz: a nam o taką małą głębię chodziło...
edmun - Sob 02 Sie, 2008

hmm kwestia odległości tła od obiektu czyż nie ? :)
Sz@kal - Sob 02 Sie, 2008

ja mech robiłem max pół metra od niego a tło nie było wcale tak odległe tłem jest cały czas dach który za mchem miał jakieś 1,5metra ale głębia jest na jakichś góra 3cm!

PS. punktowy dobór ostrości i WSIO :razz:

Liszu - Sob 02 Sie, 2008

Zalatuje mi to science-fiction :shock: Jak złapałeś ostrość przy maksymalnej ogniskowej na obiekcie oddalonym o - jak podajesz - maks. 50 cm? Manualny focus też nic tu nie da, bo przy 504mm szkło w FZ18 ostrzy dopiero od 1m.

Po drugie: twierdzisz, że cały wyczyn sprowadza się do punktowego pomiaru ostrości. Ja innego nie używam poza może pięcioma wyjątkami w blisko rocznej karierze mojego aparatu i nie potrafię jakoś ogarnąć informacji o 3cm głębi :oops: Tak więc wątpię by osiągnięcie tak małej GO było wynikiem ot tak przestawienia trybu ostrzenia :neutral:

Anzelmo - Sob 02 Sie, 2008



pare fotek
proszę o rady bo póki co nie znam się na fotografii(w przyjazny sposób:) )

czesio001 - Nie 03 Sie, 2008

Anzelmo zdjęcia bardzo ładne tylko gdyby nie ta linia na trzecim zdjęciu to byłoby 2x lepiej w takich sytuacjach ja kombinuje ze zmianą kadru albo z innego miejsca proboje wykonać fotke :) w ostateczności <<bardzo rzadko>> nie wykonuje fotki
Anzelmo - Nie 03 Sie, 2008

co do trzeciej fotki to robiłem ją z dużego wzgórza, przy dużym zoomie, linia niestety była nie do ominięcia, bo albo jak bym zszedł niżej wpakował się w krzaki, a wyżej w drzewa które by zasłaniały :(

chciałem także złapać zarys poletka na którym jest wykonywana praza, stąd takie zdjęcie

schamann - Nie 03 Sie, 2008

Goły FZ8 bez dodatkow ,wiecej wyciagnac chyba sie nie da -jak ktos potrafi prosze o przepis:]

czesio001 - Nie 03 Sie, 2008

schamann chyba fz18 a jak nie to pomyliłeś tematy :P
kilogrambigosu - Nie 03 Sie, 2008


Goły fz18

arkus - Nie 03 Sie, 2008

Anzelmo napisał/a:

pare fotek
proszę o rady bo póki co nie znam się na fotografii(w przyjazny sposób:) )


Dlaczego ta zieleń taka żółta? Można skorygowac ustawieniami w aparacie?
pzdr

DamageMax - Nie 03 Sie, 2008

kilogrambigosu napisał/a:

Goły fz18

Ale to nie jest pełny kadr? Z takimi szumami? Za to na pewno fz-18..przepalil :P

hal - Nie 03 Sie, 2008

Witam. Za Waszą namową :mrgreen: kupiłem FZ-18. Nieźle się bawię. Oto 2 fotki z pierwszej wyprawy na "łono".

kilogrambigosu - Pon 04 Sie, 2008

Cytat:
Ale to nie jest pełny kadr? Z takimi szumami? Za to na pewno fz-18..przepalil :P

Tak to nie jest pełen kadr, ale jest za to rzeczywisty rozmiar zdjecia. Nieststey szumy szumią :)

Liszu - Pon 04 Sie, 2008

arkus napisał/a:
Anzelmo napisał/a:

pare fotek
proszę o rady bo póki co nie znam się na fotografii(w przyjazny sposób:) )


Dlaczego ta zieleń taka żółta? Można skorygowac ustawieniami w aparacie?
pzdr


FZ18 ma tendencje do żółtej dominanty w słoneczny dzień, co szczególnie widać w przypadku fotografowania zieleni. Oczywiście, że można skorygować. Tak poprzez odpowiednie ustawienia balansu bieli (mamy przecież nawet ustawienia ręczne, gdzie korygujemy nasycene barw czerwonej, zielonej, niebieskiej i żółtej). Dobrym rozwiązaniem jest także robienie zdjęć lekko niedoświetlonych. Ja zazwyczaj wykonuję na -2/3 EV. Ogólnie w słońcu nie polecam robienia fotek patrząc jedynie na wskaźniek ekspozycji tak by zawsze wynosił zero.

Sz@kal - Pon 04 Sie, 2008

Liszu, nie wiem czemu jesteś do mnie tak negatywnie nastawiony... a może mi się wydaje...? mech jak się przyjżysz nie jest do końca ostry może faktycznie nie było tam 50cm (niestety nie mam miarki w oku) ale na bank nie było 1m powiedzmy że było coś między 50cm-1m odległości (możesz mi wierzyć lub nie, to już Twoja sprawa) a co do pomiaru ostrości zaskoczę Cię ale tylko przy punktowym wychodziła tak mała głębia...
schamann - Pon 04 Sie, 2008

18 osiemnacie :] a gdzie przepis kilogramiebigosu?
Liszu - Pon 04 Sie, 2008

Sz@kal napisał/a:
Liszu, nie wiem czemu jesteś do mnie tak negatywnie nastawiony... a może mi się wydaje...? mech jak się przyjżysz nie jest do końca ostry może faktycznie nie było tam 50cm (niestety nie mam miarki w oku) ale na bank nie było 1m powiedzmy że było coś między 50cm-1m odległości (możesz mi wierzyć lub nie, to już Twoja sprawa) a co do pomiaru ostrości zaskoczę Cię ale tylko przy punktowym wychodziła tak mała głębia...


Aleś wymyślił :wink: Dyskutujemy na temat głębi ostrości i osiągnięcia jak najmniejszej jej wartości w naszym FZ18. Naszym celem jest znalezienie technicznych możliwości, a w Twoim przypadku - podobnie jak w przypadku fotek z motylkiem - oczy wyszły mi na wierzch. "Jak to możliwe?" - zapytałem. Gdybyś napisał coś z czym bym mógł się zgodzić to bym się zgodził, bo nie interesuje mnie przecież kto to napisał (dlaczego akurat do Ciebie miałbym mieć "ale" skoro nawet nie znam Twojego imienia?). Ale stało się tak, że to co napisałeś nie tylko niczego mi nie wyjaśniło, ale dodatkowo jeszcze zacząłem się zastanawiać czy mamy ten sam aparat :neutral: To, że się z Tobą nie zgadzam nie musi przecież oznaczać, że Cię nie lubię, bo wychodziłoby, że muszę wszystkim przytakiwać :mrgreen: Oczywiście zgadzam się, że najmniejsza głębia wychodzi przy punktowym ostrzeniu (dlatego właśnie używam tego trybu).

Póki co próbuję dalej z tą głębią, ale przyznam się, że nie zbliżyłem się nawet w połowie do takiego efektu, chyba, że mam do czynienia ze złudzeniem optycznym. Z tego jednak co napisałeś (odległość do tła) wychodzi, że nie. Co do odległości od obiektu - nigdy nie wiadomo czy dokładnie oceniłeś odległość. Może jednak był 1m? Ale ta głębia... cholera idę dalej kombinować, bo skoro się da to znaczy, że się da :mrgreen:

Sz@kal - Pon 04 Sie, 2008

Liszu, w takim razie mój błąd :razz: :oops: cieszy mnie to... co do odległości to metra nie było na 100% bo nie złapałem ostrości (miałem na czerwono zapalone że jestem za blisko)
Anzelmo - Pon 04 Sie, 2008

Cytat:
FZ18 ma tendencje do żółtej dominanty w słoneczny dzień, co szczególnie widać w przypadku fotografowania zieleni. Oczywiście, że można skorygować. Tak poprzez odpowiednie ustawienia balansu bieli (mamy przecież nawet ustawienia ręczne, gdzie korygujemy nasycene barw czerwonej, zielonej, niebieskiej i żółtej). Dobrym rozwiązaniem jest także robienie zdjęć lekko niedoświetlonych. Ja zazwyczaj wykonuję na -2/3 EV. Ogólnie w słońcu nie polecam robienia fotek patrząc jedynie na wskaźniek ekspozycji tak by zawsze wynosił zero.


prawda jest taka że był to mój pierwszy plener, co do balansu bieli to dopiero eksperymentuje z gotowcami, do ustawiania ręcznego jeszcze daleko, dzięki za uwakę odnośnie EV, fotki były robione na opcji Warm, może to też dlatego tak a nie inaczej wyszło

dzięki jeszcze raz za sugestię

Maciej Loret - Pon 04 Sie, 2008

Kilka moich wypocin:



















Jak widać mimo, że cyknąłem już ponad 200 zdjęć, to na razie efektów tego nie widać. Głębia ostrości tragicznie mała. Tak naprawdę nie widzę różnic pomiędzy GO przy minimalnej i maksymalnej przesłonie - dlaczego? Jak zwiększyć GO, bo u mnie mierzę ją w pojedynczych milimetrach, co widać po fotkach (jak zwykle tylko konwersja do JPEG i przeskalowanie - żadnej ingerencji w zdjęcia).
Przysłona maksymalna czyli f8, stosuję lampę błyskową, ostrzenie punktowe (może tu oś można zmienić?), a GO wciąż tragicznie mała. Zaczynam się zniechęcać do makrofotografii... :oops:
Na razie i tak zajmuję się tylko i wyłączeni stroną techniczną, a gdzie jeszcze kompozycja i inne ......?... :mad:
Proszę o ratunek, bo inaczej sprzedam w cholerę Raynoxa, i zacznę robić fotki w trybie "iA"...

Jesienny - Pon 04 Sie, 2008

Nie załamuj się ;) trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Przejdź się do tematu o makrofotografii i zobacz jaką głębie uzyskujemy na lustrzankach - wtedy dopiero się załamiesz :)

Po prostu rób zdjęcia!

Maciej Loret - Pon 04 Sie, 2008

Jesienny napisał/a:
Nie załamuj się ;)


Łatwo Ci mówić... Jakby Tobie żona łeb suszyła, że pstrykasz kilka razy więcej zdjęć robalom niż nowonarodzonej córce... :mrgreen:

Jesienny napisał/a:

trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.


Jasne... W ciągu 3 tygodni udało mi się wypstrykać aż 240 zdjęć... Sam nie wiem jak tego dokonałem...

Jesienny napisał/a:

Przejdź się do tematu o makrofotografii i zobacz jaką głębie uzyskujemy na lustrzankach - wtedy dopiero się załamiesz :)


Nie stać mnie na sprzęt w cenie samochodu...
Czasami żałuję...

Jesienny napisał/a:

Po prostu rób zdjęcia!


Po prostu niech mi ktoś podpowie, co robię nie tak...
Albo co robię tak, pewnie będzie 10x krócej... :mrgreen:

Sz@kal - Pon 04 Sie, 2008

Maciej Loret napisał/a:
Jasne... W ciągu 3 tygodni udało mi się wypstrykać aż 240 zdjęć... Sam nie wiem jak tego dokonałem...


uuuu cieniutko :wink: :razz: ja przez pierwszy miesiąc nabiłem ok 1500 fotek :mrgreen: fakt że minimum 1/3 mi z tego zastała a reszta do kosza no ale... :wink: :razz:


zmniejszone -> wyostrzone -> dodane szare pół


tylko ramka dodana

Anzelmo - Pon 04 Sie, 2008

Sz@kal w jaki sposób uchwyciłeś te chmórki z drugiej fotki? bardzo fajnie to wyszło
Jesienny - Pon 04 Sie, 2008

Maciej Loret napisał/a:
Jesienny napisał/a:

trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.


Jasne... W ciągu 3 tygodni udało mi się wypstrykać aż 240 zdjęć... Sam nie wiem jak tego dokonałem...


Ależ na ćwiczenie masz lata, nie dni czy tygodnie ;)

Maciej Loret napisał/a:
Jesienny napisał/a:

Przejdź się do tematu o makrofotografii i zobacz jaką głębie uzyskujemy na lustrzankach - wtedy dopiero się załamiesz :)


Nie stać mnie na sprzęt w cenie samochodu...
Czasami żałuję...


Chodzi wręcz o sytuację odwrotną, dzięki panasowi (i kompaktom ogólnie no może prócz Sony R1 ;) ) masz znacznie większą głębię niż uzyskasz na lustrzankach z większymi matrycami.

PS. Już to pisałem - mój sprzęt w tej chwili jest pewnie tańszy niż ten FZ18 ;D

Maciej Loret - Pon 04 Sie, 2008

Jesienny napisał/a:

Chodzi wręcz o sytuację odwrotną, dzięki panasowi (i kompaktom ogólnie no może prócz Sony R1 ;) ) masz znacznie większą głębię niż uzyskasz na lustrzankach z większymi matrycami.


Ale jaka rożnica pomiędzy kilkoma milimetrami u mnie i kilkuset mikrometrami u Was?
Ja się zastanawiam jak ją zwiększyć, a nie zmniejszyć, ot co...

Jesienny - Pon 04 Sie, 2008

Przede wszystkim to trzeba się nauczyć kreatywnie wykorzystywać tę głębię, którą się ma. Jeśli robisz zdjęcia od przodu to wiadomo, że skupiasz się na tym co z przodu oczy, szczęki itp. Jeśli chcesz obejmować "całość" to starać się łapać z boku, od góry itd.

Zawsze możesz spróbować wykorzystywać programowe łączenie zdjęć (link w temacie o makro) ale szczerze to nigdy tego nie używałem. Na pewno będzie to wymagało robienia ze statywu + dokładne delikatne zoomowanie. I pamiętać, że na głębię wpływa także odległość obiektywu od fotografowanego obiektu.

Sz@kal - Pon 04 Sie, 2008

Anzelmo, tzn??
przymierzyłem i cyknąłem :razz:
nie do końca rozumiem o co pytasz...?

Maciej Loret - Pon 04 Sie, 2008

Jesienny napisał/a:
Jeśli robisz zdjęcia od przodu to wiadomo, że skupiasz się na tym co z przodu oczy, szczęki itp. Jeśli chcesz obejmować "całość" to starać się łapać z boku, od góry itd.


To już wiem, o zresztą widać po niektórych fotkach.

Jesienny napisał/a:

I pamiętać, że na głębię wpływa także odległość obiektywu od fotografowanego obiektu.


Poproszę o 2 zdania na ten temat od Ojca Prowadzącego... :wink:
Albo jeden dobry link...

Jesienny - Wto 05 Sie, 2008

A proszę bardzo:

http://www.fotografuj.pl/.../page/1#content

schamann - Wto 05 Sie, 2008

Zachod Slonca :)

Sz@kal - Wto 05 Sie, 2008

schamann, troszki ciemno ale mi się podoba :grin: ja daje mocne 7/10
Maciej Loret - Wto 05 Sie, 2008

Jesienny napisał/a:
A proszę bardzo:

http://www.fotografuj.pl/.../page/1#content


Dziękuję. Nie wiem, jak mogłem takie artykuły przeoczyć, grzebiąc w Sieci...
Pierwsze wnioski dla mnie: mniej zoom'u i dalej od robala, żeby powiększyć GO, mam rację?

edmun - Wto 05 Sie, 2008

Panowie jak tylko wroce z gor to przedstawie swoje wnioski.szakal (nie napisze dokladnie nicka bo pisze z komorki)-pojutrze powinienem byc na wysokosci wiekszej niz 2000 m.n.p.m. to sprawdze ten filtr uv.bylem juz raz na 1900m. ale musialem isc na czworaka bo strasznie wialo i o zdjeciach wtedy nie myslalem.a tak przy okazji i do wszystkich.Odradzam zabieranie statywu ciezszego niz 500gram na wycieczke ponad 12 godzin.badzcie pewni ze bedzie to zbyteczny balast ktory bedziecie przeklinali,a multiekspozycje bedzie mozna i tak robic z reki.pozdrawiam.
djlb - Wto 05 Sie, 2008

witam wszystkich.Jestem tu nowy i rzucam swoje wypociny pożeraczom błędów

Sz@kal - Wto 05 Sie, 2008

yyyy jakoś nie widać tych wypocin...
djlb - Wto 05 Sie, 2008

mam problem z wrzuceniem ich




SKRADINDKI BUK

Anzelmo - Wto 05 Sie, 2008

Cytat:
przymierzyłem i cyknąłem
nie do końca rozumiem o co pytasz...?



hehe i o to własnie chodziło czasem wystarczy tylko pstryknąć :)

a tak z innej beczki podoba mi się jak się chmurki rozkładają :)

Sz@kal - Wto 05 Sie, 2008

djlb, ćwicz dalej :razz:
djlb - Wto 05 Sie, 2008

Sz@kal, OKI
DamageMax - Sro 06 Sie, 2008

Niestety, jednak nie kupuje Fz-18 ani nikona p80... Nikoś to wpadka nikona , a Panasonic zapowiadał się tak świetnie :
szumy mi nie przeszkadzają w tej klasie megazoomu jest nawet bardz ok. Kolory mogą być , szybkosc (pod tym względem bawiłem sie fz-8!!!) ok, ergonomia poprawna..ale ta dynamika.. Co zdjęcie z automatu albo z ustawień manualnych to poprzepalane gdzie tylko mozna. Bede czekał na FZ-28.. może cos poprawia - jak nie, to biore body Nikona D-40 + kitowy obiektyw (kolega popożycza mi pare swoich obiektywów z których "wyrósł")

Szczerze liczę na fz-28..

komor - Sro 06 Sie, 2008

Jeśli FZ-28 ma więcej megapikseli to ciężko będzie uzyskać większą dynamikę. Przynajmniej tak zwykle bywa...
kilogrambigosu - Sro 06 Sie, 2008

DamageMax napisał/a:
Co zdjęcie z automatu albo z ustawień manualnych to poprzepalane gdzie tylko mozna.

Trochę śmiesznie to brzmi, jak dobrze ustawisz to nie przepala, a ustawić w fz18 nie jest tak ciężko. Pozatym nawet w obleśnym automacie też nie zauważyłem przepalań gdzie tylko można.

djlb - Sro 06 Sie, 2008

nawet najlepszy aparat nie robi sam zdjęć do tego trzeba ciutke umiejętności lub cpl i problem z przepalaniem odpada
edmun - Czw 07 Sie, 2008

Szakal- na wysokosci 2000 m.n.p.m. nie zauwazylem zadnej poprawy zdjec przy uzyciu filtra UV. Akurat mialem zaniebieszczona doline pod soba i nic nie zauwazylem. Chyba pozostaniemy przy opini ze filtr uv to tylko czyste szklo do ochrony obiektywu
Sz@kal - Czw 07 Sie, 2008

hehe dla mnie to lepiej bo jeden wydatek mniej :razz: w takim razie pierwszy wydatek to CPL jakiś... szary połówkowy sobie odpuszczam bo to moge w Gimpie dodać...
ihsahn - Czw 07 Sie, 2008

djlb napisał/a:
mam problem z wrzuceniem ich


Jeżeli chodzi o kwiatek, to mz strasznie nabałaganiłeś w kadrze. Praktycznie nie wiadomo, co jest tematem zdjęcia, czy kwiaty, czy krople, czy ta biała plama od lampy błyskowej. Poczytaj troszkę o kompozycji zdjęcia, o obiekcie głównym i podrzędnym, o trójpodziale planu, o punktach mocnych w kadrze. To są podstawy, które trzeba poznać i dzięki temu nauczysz się, w jaki sposób pokazać temat, żeby widz wiedział, co miałeś do przekazania :)

A jeżeli chodzi o wodospad, to kadr jest przyjemny, z tym że tutaj światło wygrało z Tobą walkę - przepalenia na wodzie, szczególnie w górnej części kadru. Ja bym tu przestawił pomiar światła na punktowy, najechał na najjaśniejszą część planu, ustawił światło, potem bym skadrował i cyknął :)

lucek92 - Czw 07 Sie, 2008

elo
to moje 2 fotki bez żadnej obróbki



dodam że od niedawna interesuje się fotografią i fz18 to mój pierwszy bardziej profesjonalny aparat, piszcie co dobrze a co źle :oops:

Sz@kal - Czw 07 Sie, 2008

kwiatek nie ciekawy a pies - szkoda że tak ciasno on jest a tyle pustego po jego prawej - bardzij by mi się podobało gdyby ciut szerzej było...
djlb - Czw 07 Sie, 2008

ihsahn, Dopiero co zaczynam z fotografią.Dzięki za krytyke to napewno skłoni do przemyśleń i dalszych ćwiczeń.Z wodospadem mogłyby być problemy te południowe słońce jest bardzo jaskrawe a sam wodospad przy punktowym na drugim zdjęciu wyszedł mi ciemno-może i moja wina.Co do kwiatu to moim ciukiereczkiem jest bratek
Sz@kal - Czw 07 Sie, 2008

a to ja się pochwalę ostatnimi zdobyczami :wink:







zmniejszone i wyostrzone

lucek92 - Pią 08 Sie, 2008


i jak?

schamann - Pią 08 Sie, 2008

A to moja latajaca zdobycz i kolejny zachodzik:)


Sz@kal - Pią 08 Sie, 2008

lucek92 napisał/a:
i jak?


no i jak dla mnie nie za ciekawie...

schamann, helikopter mi się nie podoba (zbyt centralnie) ale zachodzik bardzo przyjemny

schamann - Pią 08 Sie, 2008

Wiem wiem ale to bylo z nienacka zanim dokopalem sie do aparatu zdolalem cyknac tylko jedna i taka wlasnie :) Dodaje jedno macro jak zawsze z reki i bez dodatkow.

Sz@kal - Pią 08 Sie, 2008

czym winietke dodawałeś? powiem że mi na tym zdjęciu centralność nawet nie przeszkadza ale spore ziarno jakieś wyszło...
schamann - Pią 08 Sie, 2008

Lightroom - w ciemnym lesie w pochmurny dzien bez statywu inaczej sie nie dalo
19 - Pią 08 Sie, 2008

wszędzie zachód słońca więc może coś innego
zdjęcia tylko po zmianie rozmiaru
które lepsze? opinie mile widziane :)


nomek - Sob 09 Sie, 2008

Jeśli idzie o przepalanie, to jak sobie z tym radzicie ?? Ja obniżam ekspozycję, albo cykam zdjęcia na manualu.

Parę moich fotek: narazie nic specjalnego :

1





I pierwsza próba HDR - niestety niezbyt udana :(


lucek92 - Sob 09 Sie, 2008

Nomek jakim programem sklejałes hdr'a? z jpegów?
Bo właśnie mam zamiar się z tym pobawić.

Sz@kal - Sob 09 Sie, 2008

Dwa bardzo dobre jak nie najlepsze to
Photomatix (najlepiej PRO)
i
Dynamic Photo HDR

cube007 - Sob 09 Sie, 2008

nomek napisał/a:

Parę moich fotek: narazie nic specjalnego :

Jak dla mnie 1 bardzo dobra :) kolory, GO...

Anzelmo - Sob 09 Sie, 2008

oto ptaszyna która się chowała wśród drzew i latała jak by miała owsiki w d... i nawet tak ćwierkała jakby ... :)




ps.

bawił się ktoś w robienie zdjęć z dźwiękiem, jak takie cuda wychodzą, opłaca się bawić w to?

aktualnie sam nie mam jak sprawdzić aparat wypożyczony

Sz@kal - Sob 09 Sie, 2008

a patrz ja nawet zapomniałem że takie coś w naszym FZ18 jest :razz: a fajna sprawa zrobić fotke ptakowi i jego śpiew w tle... pomyślimy, potestujemy :razz:
Anzelmo - Sob 09 Sie, 2008

dokładnie fotka np ptaszka(ogólnie zwierzaki), dzieciaka, auta, krzyczącego staruszka żeby nie robić fotki(naszczęście się nie zdarzyło :) ),koncerty raczej odpadają chyba że pojedynczy rif albo w stylu "jesteście gotowi", rzeczka, wodospad, szum drzew i takie tam ...

apraracik jeszcze z tego co pamiętam ma możliwość robienia ruchomych zdjęć po przez nałożenie paru na raz (jest tam jakaś taka opcja) ale to nie wiem też w jakiej jakości foci i czy warto

wkażdym bądź razie aparacik ma sporo dodatków o których normalnie się zapomina :razz:

a może jeszcze jakieś inne ciekawostki znacie?

hal - Nie 10 Sie, 2008

Witam po raz drugi. Wcześniej mnie nie zauważono :(
Pozdro dla całego Lumixowego bractwa.


ihsahn - Nie 10 Sie, 2008

nomek napisał/a:
Jeśli idzie o przepalanie, to jak sobie z tym radzicie ?? Ja obniżam ekspozycję, albo cykam zdjęcia na manualu.



TYLKO na manualu. Zapomnij o makro z konwerterem nawet na półauto, bo nie będziesz zadowolony do końca. Ja robię manual + lampa. Jak zneutralizujesz błysk lampy i zasłonisz słońce ręką, czy kartką, to przepaleń nie będzie :) Ewentualnie na programie P można ustawić pomiar światła punktowy, najechać na najjaśniejszy punkt i wtedy przepaleń też unikniesz. Ale z drugiej strony sporo miejsc może być zaciemnionych.

Jeżeli chodzi o foty, to mz HDR wyszedł Ci świetnie. Pierwsze makro niestety niedomaga kompozycyjnie, po dłuższym przyglądaniu się fotce, wzrok cały czas przesuwa się na odwłok (wynik zbyt centralnego umieszczenia modela) i mam wrażenie, że owad leci głową w dół z tego kwiatka. Drugie i trzecie niestety z rozbieganą GO.

Walcz, rób zdjęcia, rób w różnych ustawieniach modela w kadrze, przyglądaj się, zastanawiaj się, na który kadr najprzyjemniej Ci się patrzy przez dłuższy czas - wyciągniesz pewne wnioski. A tak poza tym - jeden z użytkowników ma mądre zdanie w swoim podpisie - kiepskie zdjęcie daje wskazówki, jak robić dobre :)

A to moje ostatnie zmagania wyniesione z warszawskiego Zoo:




nomek - Nie 10 Sie, 2008

ihsahn, Bardzo dziękuję za wskazówki :) postaram się poprawić.
Pierwsze zdjęcie raczej "cyknąłem" zamiast porządnie zrobić (byłem na wycieczce ze znajomymi i wszyscy mnie gonili ) z 2 jestem niezadowolony bo ostrość złapałem na kwiatku a nie na owadzie :( A z tak małymi robaczkami rzedu 2 mm wciąż słabo sobie radzę wiec i zdjęcie nr 3 wyszło słabo :( Ale będę ćwiczył ;) jutro wstaje 5.30 i na pola :P
Jeszcze raz dzięki za uwagi szczególnie co do kadrowania.
Twoje zdjęcia są świetne !! szkoda tylko, że kotka nie udało Ci się uchwycić na ciekawszym tle, ale znając rozmiary wybiegów dla zwierzątek w naszym kraju byłoby to trudne.

PS. W jakimś topicku chyba wyczytałem, ze do Raynoxa używasz pierścienia 46-52 a nie tulejki ... Jak Ci się sprawuje ?? Moja tulejka robi spore winietowanie i ciężko zmieścić większy obiekt :( Podczas fotografowania motyli muszę ściągać połowę pierścienia a i to niewiele pomaga ;(

Pozdrawiam.

ihsahn - Nie 10 Sie, 2008

Tak, korzystam z pierścienia, nie z tulejki. Pierścień "widać" w kadrze do 2x zoomu, powyżej już nie, więc nie ma problemu. Jeżeli chodzi o zdjęcia w zoo, to moim zdaniem największy problem dla fotografującego to siatka i szyba. Zdjęcie orła jest przez siatkę, a lamparta - przez szybę. Dodatkowo ten kotek był strasznie nerwowy, chodził w kółko. I wcale mu się nie dziwię...
Sz@kal - Nie 10 Sie, 2008

a ja tak z innej beczki - zamieszczajcie miniaturki większych fotek bo forum rozjeżdżają :razz: co do fotek orzeł mi się podoba... co do kota już mniej ale tylko z powodu przekontrastowania... dla mnie 8/10 i lampart 7,5/10
nomek - Nie 10 Sie, 2008

No tak ;) Zapomniałem o zabezpieczeniach ... W takim razie bardzo udane fotki. Miałeś filtr polaryzacyjny, ze Ci kotek tak ładnie wyszedł ??
edmun - Pon 11 Sie, 2008

Ihsahn dziekuje za ujecie mojego podpisu. Sam mam jeszcze tydzien do obejrzenia mojego zbioru 6000 zdjec z urlopu. Moze znajdzie sie wsrod nich jakies warte dodania na forum? P.s. Te 6000 szt nalezy podzielic przez X gdyz musialem w gorach robic bardzo czesto bracketing i jedno ujecie ma 16 fotek o roznym naswietleniu. :-)

[ Dodano: Pon 11 Sie, 2008 19:17 ]
A ze lumixiarz wyczulony to dodam ze w gorach jest duzo lumixow i na chwile obecna wiem,ze jest to bardzo dobry sprzet jesli chodzi o wypad na wakacje.wytrzymaly,duzy zakres ogniskowej i intuicyjna obsluga to glowne zalety.bawiac sie lustrzanka to lumix ma dwie glowne wady.mala dynamika(rozpietosc tonalna) i co drugie ujecie albo przeswietlone albo za ciemne(radze uzywac Rawow w gorach i niedoswietlac), a druga mala wada to jednak szeroki kat 28' ktory przydalby sie szerszy(mialem przyjemnosc pobawic sie nikonem z podpietym obiektywem 18') dlatego narzekam ;-)

Sz@kal - Pon 11 Sie, 2008

Wczorajszy zachodzik:

jeno pomniejszone i podpisane

djlb - Czw 14 Sie, 2008

coś podobnego




nomek - Czw 14 Sie, 2008

To ja może wrzucę skakunika :)



testowałem na nim moj home-made dyfuzor :)


Pozdrawiam

Sz@kal - Sob 16 Sie, 2008

nomek, mi sie podoba może by się ostrzej przydało albo zabawa z GO np pdbicie w lustrze ostre a sam skakunek rozmyty...
nomek - Nie 17 Sie, 2008

Właśnie tak chciałem zrobić, żeby oczy miał nieostre, ale odbicie już tak. Jeszcze pózniej sprobuję na mniejszej przesłonie i zobaczymy co z tego wyjdzie :)


Pozdrawiam.

adam1980 - Sro 27 Sie, 2008

Witam Wszystkich

Mam taki problem, otóż gdy robię zdjęcia w pochmurne dni lub wieczorem to zauważyłem, że zdjęcia wychodzą zbyt ciemne i te kolory są takie dziwne, bawiąc się przyciskami, zauważyłem, że gdy wybiorę opcję: Priorytetem Migawki (ustawiając czas naświetlenia np. 1.2) to zdjęcia już wychodzą dużo lepiej, ale także bez rewelacji. Z automatu jest fajnie - ale zbyt wysokie szumy, dlatego próbuję znaleźć inne rozwiązanie, przy manualnym "D" są ciemne, dlatego myślę o "priorytecie migawki". Proszę o poradę.

edmun - Sro 27 Sie, 2008

adam1980, jest to spowodowane faktem że przechodzisz na tryb pół-automatyczny i jest tam po prostu co ustawić. robiąc na automacie nie licz na że zdjęcie będzie od razu genialne.
adam1980 napisał/a:
przy manualnym "D" są ciemne

nie wiem skąd w FZ18 znalazłeś manualny podpisany literką "D"

Proszę poczytaj choćby instrukcję obsługi, do czego służą priorytety migawki czy przysłony i do czego się ich stosuje.

Nie myśl, że do zdjęć nocnych trzeba ustawiać "Priorytet migawki" a w słoneczne dni "Priorytet przysłony". Najpierw naucz się po prostu podstaw aparatu.

raskolnikow - Czw 28 Sie, 2008

kto mi poradzi jak ostawiać kompensacje ekspozycji? chodzi mi krótko jak to się "je" w nocy i za dnia... generalne zasady.
edmun - Pią 29 Sie, 2008

generalnie zasada jest taka, że jeśli lecisz na preselekcji czegokolwiek (P,A,S) to możesz ustawić ekspozycję na plus lub na minus.
W głównej mierze powinny być tak:

Masz osobę w cieniu a za nią jest jasne tło - ustawiasz na plus bo inaczej postać wyjdzie jako kontur lub za ciemne (piękne zdjęcia na zachodach słońca, gdzie masz tylko zarys postaci to właśnie brak kompensacji na plus) - zdjęcie wyjdzie ogólnie rozjaśnione i czas ekspozycji wydłuży się

Wychodząca para młoda z kościoła przy słonecznym dniu - Pani Młoda błyszczy białą suknią a w tle masz czarne wejście do kościoła. Jeśli aparat nie zgłupieje to pewnie będzie ok, ale może być tak że rozjaśni dodatkowo Panią Młodą i ją przepali, bo zauważy za dużo czarnego na zdjęciu (czyli tło). Wtedy ekspozycja na minus, aby ściemnić Panią Młodą.

Dodatkowo - ekspozycja na plus jeśli robisz zdjęcie osoby na tle śniegu (w słoneczny dzień).

Jest jeszcze kilka i można podawać przykłady w nieskończoność, ale tu masz 2 przykłady :)

adam1980 - Nie 31 Sie, 2008
Temat postu: zdjęcie portretowe
Witam Wszstkich. Wiem, że te pytanie już było kilka razy na forum, ale zapytam się jeszcze raz...........jak zrobić zdjęcie portretowe FZ18 – tak by tło z tyłu było rozmazane, ustawiałem aparat już różnie od f2.8 do f4.0 i czasy różne od 1/30 do 1/60 i nic, tło ani razu nie było rozmazane, proszę o pomoc.......jak zrobić takie zdjęcie. Bardzo dziękuę za pomoc
Sz@kal - Nie 31 Sie, 2008

jak najmniejsza przysłona jak największa ogniskowa jak największa odległość osoby od tła... to tak najprościej i najkrócej :wink: czas nie ma znaczenia - dodatkowo proponuje włączyć punktowy pomiar ostrości i tryb makro... i to tyle
eef - Nie 31 Sie, 2008

I kadrowiac bardzo ciasno (byc mozliwie blisko obiektu, z dluga ogniskowa).
Sz@kal - Nie 31 Sie, 2008

eef, nie bardzo rozumiem co ciasne kadrowanie ma pomóc przy rozmyciu tła...? :???: :shock:
MM - Nie 31 Sie, 2008

Sz@kal napisał/a:
eef, nie bardzo rozumiem co ciasne kadrowanie ma pomóc przy rozmyciu tła...? :???: :shock:


Kadrowanie na poziomie kadru a nie przy kompie ma OGROMNE znaczenie... Im ciaśniej tym bliżej a przez to bardziej rozmazane tło. To chyba jasne?

adam1980 - Nie 31 Sie, 2008

Sz@kal napisał/a:
jak najmniejsza przysłona jak największa ogniskowa jak największa odległość osoby od tła... to tak najprościej i najkrócej :wink: czas nie ma znaczenia - dodatkowo proponuje włączyć punktowy pomiar ostrości i tryb makro... i to tyle


Sz@kal wytłumacz mi proszę, o co chodzi z tą największą ogniskową, jest to wartość f???, np. f4.0. Możesz podać mi jakiś przykład - zdjęcie??. , a ten punktowy pomiar ostrości, jak go ustawić w moim FZ18, naprawdę pogubiłem się z tym wszystkim, czytając różne opisy zakręciłem się. Sorry. Proszę o pomoc, poradę.

Jesienny - Nie 31 Sie, 2008

f to przysłona im mniejsza wartość tym i głębia ostrości mniejsza. Poszukaj w instrukcji na pewno jest tam napisane jak zmienić przysłonę w fz18.

Duża ogniskowa w prostych słowach = duuuuuuuuuuuuży zooooooooooooooooooooom. O tak ;)

Sz@kal - Nie 31 Sie, 2008

MM, :oops: fakt... niepomyślałem jakoś o tym :oops:
adam1980, wybacz że to napiszę ale zacznij może od lektóry instrukcji...

banan11 - Pon 01 Wrz, 2008

Sz@kal napisał/a:
wybacz że to napiszę ale zacznij może od lektóry instrukcji...

Wybacz że to napiszę, ale zacznij może od lektUry słownika :)

Sz@kal - Pon 01 Wrz, 2008

:oops: mój błąd - i potrafię się do niego przyznać - ale na usprawiedliwienie napisze, że popełniam je coraz rzadziej
PS. zgryźliwe to Twoje OT

edmun - Pon 01 Wrz, 2008

heh ale prawdziwe :)
nic się nie przejmuj Sz@kal. lepiej wypomnieć niż żebyś się przyzwyczaił do takiej formy

Sz@kal - Pon 01 Wrz, 2008

ale ja się nie przejmuje... tzn przejmuje się, że błędy mi nadal wychodzą ale nie jest fajnie jak ktoś Ci to "zgryźliwie" wypomina... zresztą skończmy już, to w końcu temat o FZ18 a nie mojej dysortografii
Amix - Pon 01 Wrz, 2008

Sz@kal napisał/a:

adam1980, wybacz że to napiszę ale zacznij może od lektóry instrukcji...


A Ty napisałeś tu bardzo kulturalnie :shock: , dostałeś to na co zasłużyłeś.

goltar - Pon 01 Wrz, 2008

Panowie wystarczy OT.
Sz@kal - Sro 03 Wrz, 2008

Wracając do FZ18... robiłem ostatnio zdjęcia fajerwerków... niestety bez statywu no ale... i jedno mnie zaskoczyło








otóż jak widzicie fajerwerki wyszły podobnie... chodzi mi o brak kolorów a raczej monokolorystyczność i tu moje pytanie: czy to wina naszego FZ18 i jego dynamiki czy też ja skopałem fotki?

edmun - Sro 03 Wrz, 2008

długi czas daje tylko widok światła,ale nie jego kolorów :/ zastanawiam się czy czasami nie miałeś kiepskiego balansu bieli ustawionego :/ nie wiem... fajerwerków jeszcze nie robiłem
karol n. - Czw 04 Wrz, 2008

Sz@kal napisał/a:
Wracając do FZ18... robiłem ostatnio zdjęcia fajerwerków... niestety bez statywu no ale... i jedno mnie zaskoczyło

otóż jak widzicie fajerwerki wyszły podobnie... chodzi mi o brak kolorów a raczej monokolorystyczność i tu moje pytanie: czy to wina naszego FZ18 i jego dynamiki czy też ja skopałem fotki?


Jak to robiles? Tym specjalnym programem do Feuerwerkow czy improwizacja?

B0b - Czw 04 Wrz, 2008

Witam,

czy ma ktos informacje jak duzo pradu zuzywa aparat przy:
- wlaczonym wizjerze
- wlaczonym LCD
- wlaczaniu
- wylaczaniu

Innymi slowy chcialbym wiedziec kiedy bardziej ergonomiczne jest trzymanie aparatu wlaczonego, a kiedy wylaczanie go.


Druga sprawa - czy zna ktos dobry polecenia akumulator do tego aparatu?
Niecaly rok temu kupilem na allegro taki zamiennik, ponoc 3000mah

Na poczatku rzeczywiscie trzymal dluzej niz ten oryginalny, ale po pol roku zaczal szwankowac. Poziom baterii zaczal szybko spadac. Przy kolejnych wlaczeniach aparatu poziom pokazywal sie jako raz wyzszy raz nizszy. Nawet po rozladowaniu baterii (gdy aparat sie sam wylacza) kolejne wlaczenie dawalo kilkanascie minut dzialania. Ale ogolem i tak krocej trzymal.
Z oryginalnym akumulatorem takich problemow nie mam - pytanie wiec czy jest sens kupowac kolejny zamiennik?

Amix - Czw 04 Wrz, 2008

Jest sens kupować, ale normalnej firmy jak Hahnel, Hama ewentualnie Batimex i nie o większej pojemności jak oryginał, fizyki nie oszukasz.
Masz wielkie szczęście, że ci ta pseudo bateria nie spuchła w aparacie, dopiero miał byś PROBLEM (znam takie przypadki).

Sz@kal - Czw 04 Wrz, 2008

karol n., nie używam programów typu "fajerwerki" kozystam jesynie z PASM i nic więcej... B0b, co do baterii to za Amixem, również znam brzydkie przypadki uszkodzenia sprzętu przez badziewne baterie o kosmicznych pojemnościach i z firmy JOSZIMITSU :razz:
fishkin - Czw 04 Wrz, 2008

Amix napisał/a:
Jest sens kupować, ale normalnej firmy jak Hahnel


Może mam pecha, ale kupiony przeze mnie w Fotojokerze Hahnel (pojemność zgodna z oryginałem) jest nieprecyzyjnie wykonany - styki nie pasują idealnie do ładowarki ani aparatu, co skutkuje przerwami ładowania akumulatora i zasilania aparatu. Biorąc pod uwagę cenę (ponad 100 zł) żałuję, że nie kupiłem oryginalnego akumulatora...

Amix - Czw 04 Wrz, 2008

Nie wszystko musi być na 100%, zdarzają się zawsze jakieś czarne owce. Ja mam zapasową w Olku właśnie Hahnela i sprawuje sie tak jak oryginał. Miałem tez w innym aparacie zamiennik chyba Batimexa, też był dobry, ale zaznaczam, że wszystkie pojemności baterii były zgodne z oryginałami.
Sz@kal - Czw 04 Wrz, 2008

z tego co słyszałem/czytałem to w naszym FZ18 bardzo dobrze sprawują się baterie firmy hama
Amix - Pią 05 Wrz, 2008

Do FZ18 Hama jest bardzo dobra. Dwa lata gwarancji. Z tego co czytałem właśnie parę osób z tego forum ma zapas Hama 720mAh.
konec - Pią 05 Wrz, 2008

Witam. Jestem tu zupełnie nowy. FZ18 mam od dwóch miesięcy i jestem amatorem w fotografii.
Mam jednak zdjęcie fireworków zrobionych w programie "fireworks". Więc w odpowiedzi na pytanie Sz@kala:



pozdrawiam, konec

edmun - Pią 05 Wrz, 2008

hmm zdjęcie tragiczne. długie czasy i poruszona ręka rozmazały zdjęcie. jedyne że kolory jednak są.
Sz@kal. może czas za krótki ?

Amix - Pią 05 Wrz, 2008

Nie wiem jak to sie ma do FZ18, ale kiedyś zrobiłem podobna fotkę Canonem (małpką) i kolory są naprawdę rożne. Zdjęcie tez rozmazane, więc obciach wrzucać. edmun, gdzie Ty tu widzisz kolory, ja widzę zielony. Monitor mam LCD

A wrzucę w końcu to nie wystawa, tylko sprawy techniczne.

edmun - Pią 05 Wrz, 2008

Amix, w porównaniu z fotkami Sz@kala, jakieś kolory jednak są :D
Sz@kal - Pią 05 Wrz, 2008

edmun, nie przesadzałbym u mnie był pomarańcz i czerwnień :razz: :wink:
konec - Pią 05 Wrz, 2008

Przepraszam, ze wrzuciłem nieostre zdjęcie. nie wiedziałem, ze to obciach. Kolor fajerwerku był zielony i taki wyszedł na zdjęciu (mam inne kolory ale jeszcze bardziej ruszone). Choć na pewno oryginał był bardziej intensywny. 1/4sek, zoom x5.3, z reki.

pozdrawiam, konec

B0b - Sob 06 Wrz, 2008

Dzieki za rady, w takim razie kupuje akumulator Hama.

A kontynuując mój wątek o poborze energii, w instrukcji jest taka informacja:
Cytat:
Power Consumption:
1.5 W (When recording with LCD Monitor)
1.5 W (When recording with Viewfinder)
0.7 W (When playing back with LCD Monitor)
0.7 W (When playing back with Viewfinder)


Bardzo mnie dziwi, ze zuzycie pradu uzywajac LCD i wizjera jest takie same.
Ale nie wiem czy ta sa Waty na sekunde, minute czy inaczej.
I nadal nie wiem ile pobiera aparat przy wlaczaniu/wylaczaniu.

Amix - Sob 06 Wrz, 2008

Przecież używasz albo LCD, albo wizjera, oba razem nie da razy (chyba, ze można, ja nie wiem), dlatego zużycie prądu jest takie same.
Waty nie są na sekundę, są w czasie rzeczywistym.
Zawsze większy pobór prądu jest przy włączeniu każdego sprzętu.

Sz@kal - Sob 06 Wrz, 2008

Amix, ale jemu o co innego chodzi - mnie to też zastanawia -> LCD nie może zużywać identycznej ilości energii co wizjer, który jest dużo dużo mniejszy... :???:
Amix - Sob 06 Wrz, 2008

Ale nie wiesz i ja tez nie wiem jaką elektronikę ma zastosowany wizjer, a jaką ekran LCD i tu może być istotna różnica.
Sz@kal - Sob 06 Wrz, 2008

to fakt, jednak z testów praktycznych wiem że aparat trzyma duuużo dłużej na wizjerze niż na LCD...
Amix - Sob 06 Wrz, 2008

Czyli wynika, że z tego "Power Consumption", to jakaś ściema. Napisali byle napisać.
I teraz jak tu wierzyć w jakieś testy w sieci np. na temat wyższości FZ18 nad FZ28, lub odwrotnie. Jak ktoś sam nie kupi i tu nie przedstawi swoich spostrzeżeń to kupować trzeba w ciemno.

konec - Nie 07 Wrz, 2008

Pozwolę się wtrącić i pouczyć starszych stażem kolegów:
Jednostka energii jest Dżul (J).
Jednostką mocy (energia/czas) jest Wat (W).
Amper jest jednostką natężenia prądu elektr. (ładunek/czas)

Mówienie czy Wat jest na sekunde czy nie nie ma sensu. Przedmówca miał na myśli, że pobór mocy jest stały.

JEŻELI wiekszość energii zużywana jest na odtwarzanie a na wyświetlenie na wizjerku/lcd idzie jedynie znikoma jej część to oczywiście nie ma znaczenia jak się wyświetla.

pozdrawiam, konec

[ Dodano: Nie 07 Wrz, 2008 01:05 ]
Mam prośbę o wasze doświadczenia z torbą do FZ18.
Chciałbym mieć taką aby można ją było zawiesić na pasku od spodni - do chodzenia po górach. I pierwsze pytanie - czy to ma sens? Czy też jednak aparat jest za duży i taka torba by przeszkadzała?

pozdrawiam, konec

Anzelmo - Nie 07 Wrz, 2008

ostatnio zainstalowałem sobię nową picasce(3 beta) i co zauważyłem to to że zaczeła mi widzieć rawy z fzki:) na dodatek można je modyfikować, co prawda w ograniczony sposób tak jak i wszystkie fotki ale zawsze coś:)

swoją drogą jak by tak się jeszcze bardziej postarali i popracowali nad edycją a także jak by zrobili tworzenie nowych katalogów ze zdjęciami wg określonych regół było by super:)

edmun - Pon 08 Wrz, 2008

konec napisał/a:
Chciałbym mieć taką aby można ją było zawiesić na pasku od spodni - do chodzenia po górach. I pierwsze pytanie - czy to ma sens? Czy też jednak aparat jest za duży i taka torba by przeszkadzała?

Próbowałem,ale chyba miałem za kiepską torbę. Obijała mi sie, a jak związałem mocniej - to uwierała. W końcu wygospodarowałem miejsce w plecaku pomiędzy termosem, wodą i bułkami i uważam że FZ18 można spokojnie tak nosić, a jak masz ładny szlak, to spinasz paskiem i aparat może być obok ciała (ale żeby nie "dyndał").
O ile nie masz szlaków przez Orlą albo ciasne jaskinie, to raczej aparatu nie uszkodzisz. Mój FZ18 wytrzymał 10 dni w takich warunkach, niezależnie od trasy, warunków - brak jakiejkolwiek rysy.

Wracając do LCD/wizjer.
Potwierdzam że w praktyce. Wizjer ciągnie mniej prądu, co jest i logiczne i naturalne.

Amix - Pon 08 Wrz, 2008

konec napisał/a:


JEŻELI wiekszość energii zużywana jest na odtwarzanie a na wyświetlenie na wizjerku/lcd idzie jedynie znikoma jej część to oczywiście nie ma znaczenia jak się wyświetla.


Jak to nie ma znaczenia. Dodajemy pobór prądu z układu odtwarzania do poboru prądu jaka pobiera wyświetlacz LCD i wychodzi nam całość.
Jeżeli koledzy piszą, że na wizjerze aparat pracuje dłużej, więc logiczne jest, ze wizjer pobiera mniejszy prąd , a co za tym idzie pobiera mniejsza moc z baterii
Co to jest moc , energia , napięcie, natężenie prądu, prąd elektryczny , rezystancja oraz prawo Ohma, prawo Kirchhoffa I i II doskonale wiem. Uczyłem sie o tym już dawno w szkole i na studiach, nie trzeba mnie pouczać, ale o tym nie wiedziałeś
Dalej twierdzę, że pobór mocy jest w czasie rzeczywistym uzależniony od wielu czynników w danym momencie, temperatury, rezystancji, wilgotności, a używane może być w innych skrajnych warunkach, wiec wtedy moc potrzebna do poprawnego działania urządzenia będzie większa i tym samym przyczyni sie do szybszego wyładowania akumulatora
Jeżeli jest podana wartość mocy w Watach na tabliczce znamionowej urządzenia jest to średnia wartość mierzona w warunkach zbliżonych do warunków w jakich dane urządzenie powinno być używane.

Sz@kal - Pon 08 Wrz, 2008

a jakie macie wogóle doświadczenia z trzymaniem baterii? mój dotychczasowy rekord to jakieś 620-670zdjęć... wszystkie robione na wizjerze duuużo zabawy ogniskową część zdjęć z lampą... instrukcja mówi o 400zdjęciach - więc wniosek z tego (jak i z poboru mocy), że instrukcja kłamie... pisze tak bo raczej instrukcja zawyża wyniki niż zaniża (nawet na przykładzie komórek i trzymania baterii wg instrukcji i w realu...
edmun - Wto 09 Wrz, 2008

1300 zdjęć. czasami 1600 zdjęć na wizjerze. ale strzelam serią zazwyczaj i dlatego mi więcej wychodzi. tak szczerze, to jeszcze nie widziałem nigdy napisu "Bateria rozładowana" czy jakoś tak. Nie wiem jak wygląda.
A że mecz trochę trwa, to jednak nie jest to seria w 10 minut a 2-3 godzinny mecz na którym aparat jest prawie cały czas włączony

Sz@kal - Wto 09 Wrz, 2008

edmun napisał/a:
1300 zdjęć. czasami 1600 zdjęć na wizjerze.


:shock: :shock: :shock: tego się nie spodziewałem... i to na jednej baterii :?: :?: Jedynym wyjaśnieniem dla mnie jest fakt że nie wyłączasz aparatu (jednak na rozruch idzie troche energii)

qadest1 - Wto 09 Wrz, 2008

Trochę mi ciężko uwierzyć w te 1300(!) Fakt, że na seryjnych mniej pracuje AF - bo ostrość ustawia do pierwszej foty, a kolejne to już tylko kłapnięcie migawki :roll: wychodził by na to, że to nie rozruch drodzy państwo a silnik od zoomu i silnik od AF tak pożera baterię :roll:
edmun - Wto 09 Wrz, 2008

właśnie rzadko z zoomu korzystam, ale zdarza się że z jednego meczu zapełniam 2 karty 4GB SDHC zdjęciami JPG najwyższej jakości. najgorzej jak wejdę na wyższe ISO niż 200. wtedy bateria leci szybciej.
I tak jak mówiłem, nawet nie wiem jak wygląda komunikat o niskim stanie baterii bo jeszcze go nie widziałem.
Mecz zazwyczaj trwa 2-3 godziny.
Jeden bieg trwa 60-70 sekund.
Później zawodnicy zjeżdżają do parkingu i wyjeżdżają następni.
Co 3-4 biegi jest równanie toru które trwa około 10 minut.
Wtedy wyłączam aparat, bo nie warto cykać. Nie wiem.... nie chodzę cały czas z włączonym aparatem bo zdarza mi się go włączać i wyłączać, ale i tak wyniki są niezłe z tego akumulatora.
Oryginalny, formatowany 4 razy przed użytkowaniem (pomimo że to nowa technologia nie wymagająca formatowania)... Naładowałem do pełna i zostawiałem w nocy włączony aparat na wiele godzin aż się sam nie rozładował.
Nie używam lampy, więc bateria starcza na dłużej.
Być może mam najwyższy wynik zdjęć z tego akumulatora

Wybaczcie za chaos w poście.
Trochę zmęczony jestem po trasie

konec - Czw 11 Wrz, 2008

Czy ktoś miał do czynienia z Aimer Pro80? Na metce jest podane, że pasuje do fz18 i istotnie aparat wchodzi (ale trochę na wcisk). I mimo, że poszukują małej torby do paska, mam obawy czy ta torba nie jest ciut za mała. I jeszcze jedno - czy firma Aimer jest solidna? Bo cena jest bardzo duża (ca 90PLN).

pozdrawiam serdecznie, konec

edmun - Czw 11 Wrz, 2008

używam Aimera ale inny model. mam do sprzedania.
zajrzyj do działu kupię/sprzedam

Portal - Sob 13 Wrz, 2008

czy jak robicie zdjecia w domu (np przy swietle zarowkowym lub dziennym) to uzywacie automatycznej bieli czy ustawiacie na swiatlo zarowkowe ?

Do uzytkownikow firmware 1.08 - jak macie usatwione wartosci nasycienie , ostrosc itp z tego menu ?

Sz@kal - Nie 14 Wrz, 2008

zawsze unikam AWB
odszumianie -1 lub -2
reszta na 0 czasem ostrość na -1

Portal - Nie 14 Wrz, 2008

co ustawiasz w domu przy swietle dziennym gdy nie pala sie zarowki ? ( biegasz z biala kartka paieru czy wybierasz jakis profil).
Sz@kal - Nie 14 Wrz, 2008

Portal, szczerze to nigdy nie patrze co to poprostu pykam joyem aż mi kolorki pasują i tyle ;P
maggie - Sob 20 Wrz, 2008

Pytanie:
jaka jest różnica pomiędzy Lumixem DMC-FZ18E-S a Lumixem DMC-FZ18E-K ?? nie mogę odnaleźć różnic ...

pozdrawiam :)

Portal - Sob 20 Wrz, 2008

chodzi o kolor obudowy ?:)
tees - Pon 22 Wrz, 2008

Jako ze jestem nowy witam wszystkich.
Dzisiaj dostalem mojego lumix dmc-fz18 i moje pytanie udalo mi sie wejsc w tryb serwisowy i zmienilem region na PL(niedoczytalem ze aby miec jezyk polski czeba wybrac inny region) i moje pytanie czy i jak moge znowu wejsc w ten tryb bo za cholere niemoge :/

Pozdrawiam Tees

Amix - Pon 22 Wrz, 2008

PL to chyba teraz będziesz miał filmiki czarno-białe, bo to jest przełączenie na NTSC w europie jest PAL. W aparacie będzie kolor, a na TV będzie czarno biały. No chyba, ze sie mylę.
tees - Pon 22 Wrz, 2008

Amix napisał/a:
PL to chyba teraz będziesz miał filmiki czarno-białe, bo to jest przełączenie na NTSC w europie jest PAL. W aparacie będzie kolor, a na TV czarno biały. No chyba, ze sie mylę.

hmm ale czy moge to odwrucic bo przedtem wedlog opisu przy wylaczeniu mialem wykrzynik potem udalo mi sie wejsc w serwis menu (AF + szczalka prawo) a teraz niemoge tego uzyskac

Amix - Pon 22 Wrz, 2008

Spróbuj tak
Cytat:


step 1:

pokrętło ustawiasz na P - wciskasz AF macro/Focus i strzałkę do góry - trzymasz i włączasz aparat

step 2:

pokrętło na przeglądanie zdjęć - wciskasz AF macro/Focus i strzałkę do góry - trzymasz i wyłączasz

step 3:

pokrętło ustawiasz na P - włączasz aparat

step 4:

trzymając wciśnięte klawisze menu i strzałkę w prawo wyłączasz aparat - pojawia się menu wyboru regionu czyli powrotu do ustawień początkowych.


Pod żadnym pozorem nie wybieramy NONE lub P, bo już nigdy nie pojawią się inne opcje, nie wybieramy również PL(wbrew pozorom nie oznacza to POLAND :wink: ) (przy PL zamiast PAL będzie NTSC) - ja wybrałem EG, E i wykrzyknik zniknął, a język polski jest dostępny.

po potwierdzeniu wyboru (przyciskiem STRZAŁKA W PRAWO) aparat się automatycznie wyłącza. Po ponownym włączeniu menu jest angielskie, ustawiasz datę, wchodzisz w ustawienia języka i wybierasz polski. KONIEC

tees - Pon 22 Wrz, 2008

Amix wielki PLUS odemnie
Pomoglo
Pozdrawiam Tees

[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 22:12 ]
Witam ponownie zastanawiam sie nad kupnem takiego [URL]ZESTAWU[/URL].
I moje pytanie do uzytkownikow fz18 czy warto czy lepiej dolozyc i kupic osobno np.
RAYNOX DCR-250
Pozdrawiam Tees

[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 22:36 ]
zestaw = http://www.digitaltoyshop...122&btnProduct=

maggie - Sro 24 Wrz, 2008

Portal napisał/a:
chodzi o kolor obudowy ?:)
no własnie do takiego wniosku doszłam... tylko pewna nie byłam bo czy przez kolor cena aparatu jest inna..? na to wygląda... no nic, dzięki:)
nomek - Czw 25 Wrz, 2008

Sz@kal, właśnie przeglądałem Twoją galerię i nie mogłem się powstrzymać, żeby nie wrzucić tej fotki :



^^
Akurat fociłem malutkie jaszczurki, gdy ten upierdliwy robaczek zaczął molestować mój pasek od FZtki :P Strasznie mu się spodobał ten pasek i nie chciał uciekać... wiec za kare zrobiłem mu zdjęcie :)

Maggie - zależy od sklepu, ale czasami bywa tak, ze czarne są droższe :)

Pozdrawiam serdecznie.

Anzelmo - Pią 26 Wrz, 2008

hejka mam pytanko
fociłem ostatnio w zakopanem i niestety lało tam non stop, efekt na obiektywie znalazły się kropelki i na fotkach to widać, da się jakoś to usunąć, zniwelować ze zdjęć(format jpg)
druga sprawa w jaki sposób i czym należy czyścić obiektyw bo jest po małych przejściach typu krople wody, raz sie zdarzyło palec wsadzić tam gdzie nie trzeba i takie smugi od wycierania

nomek - Pią 26 Wrz, 2008

Anzelmo - kropelki możesz probować usunąć w PS np jesli masz jednolite tło to punktowy pendzel korygujący bardzo często dobrze się sprawdza. Mozesz sprobować rozjaśniania - też czasem się udaje ;) . Ja też jestem amatorem wiec może są na to lepsze sposoby.

Co do wycierania to polecam ściereczki z mikrofibry.

Pozdrawiam serdecznie.

slavo83 - Nie 28 Wrz, 2008

Witam, czy może mi ktoś powiedzieć jakie ustawienia wybrać w Regulacji obrazu?
Jest tam ostrość, redukcja szumów, kontrast itp.
Chodzi mi o to że aparat strasznie szumi, jedynie jak światło jest bardzo silne to w miarę wychodzi.
Zauważyłem że jak zwiększe redukcje szumów na +2 to ziarna znikają.
Proszę o sugestię. Być może inaczej trzeba ustawić na ciemniejsze sceny i inaczej na ładną pogodę.

konec - Nie 28 Wrz, 2008

slavo83.
O ile dobrze przejrzałem posty doświadczeni użytkownicy sugerują ustawienie redukcji szumów na -2 a następnie potraktowanie zdjęcia programem odszumiającym.

[ Dodano: Nie 28 Wrz, 2008 23:52 ]
Sz@kal napisał/a:
a jakie macie wogóle doświadczenia z trzymaniem baterii?
[...] instrukcja mówi o 400zdjęciach - więc wniosek z tego (jak i z poboru mocy), że instrukcja kłamie...


Naładowałem akumulatorek, poczekałem kilka dni, przez dwa dni robiłem zdjęcia - dużo zoomowania, troche z lampą, wszystko w auto power LCD. 8MB jpg. Na ogół po zrobieniu zdjęcia lub kilku wyłączałem aparat aby za kilka minut go włączyć. Wyszło 417 zdjęć na akumulatorku. Zdumiewająca zgodnie z manualem. Pozdrawiam.

edmun - Pon 29 Wrz, 2008

Dlatego ja wyciągam 2x więcej, kiedy używam tylko wizjera, brak podglądu na lcd, zooma używam mało, lampy w ogóle, iso200-400, brak wspomagania AF przez lampkę, brak af-ciągłego, brak dźwięków.
Sz@kal - Pon 29 Wrz, 2008

nomek, nieźle... takie prawie bliźniacze zdjęcie... :razz: ale Ty to z raynoxem? bo niezła GO wyszła...?
slavo83 - Sro 01 Paź, 2008

witam, czy żaden z użytkowników nie zmienia opcji regulacji obrazu?

konec - ty mowisz ze zalecają redukcje szumów na -2 i potem obrobic programem, ale to by bylo bez sensu kazde zdjecie obrabiac,
mi chodzi o to zeby zdjecie bylo "lepsze"
z tego co zauwazylem u siebie to jak dam np. kontrast na +1, redukcje szumow na +1 i ostrosc na +1 to wychodzi troche lepiej
ma ktos jakies godne polecenia na temat tych ustawien?
chodzi mi o to zeby zdjecie nie mialo takiego ziarna i bylo "ladniejsze" - ostrzejsze itp.
bo te wychodzą troche slabo.

edmun - Sro 01 Paź, 2008

slavo83, a przeczytaj cały temat ? !!! (podpowiem ze ten co czytasz i piszesz w nim ma w nazwie "to może być to... cd")
Portal - Sro 01 Paź, 2008

no dobra - niech ktos napisze jak ustawic te ustawienia aby fotki wychodzily bardzo ladnie aby nie bylo je tzreba pozniej obrabiac w kompie

Ja juz probowlaem roznych ustawien albo to tylko taki bajer z tymi ustawieniami albo cos z moim okiem jest nie tak bo nie zauwazam roznicy

Sz@kal - Sro 01 Paź, 2008

aby zdjęć nie trzeba było obrabiać na kompie to nie trzeba się bawić ustawieniami tylko iść i robić duuużo zdjęć i z czasem zacznął wychodzić takie, w których nie trzeba nic poprawiać :razz:

PS. co do szumów (ja mam na -2 i zawsze ISO 100 i szumów nie posiadam...)

nomek - Czw 02 Paź, 2008

Sz@kal,

Tak mój bzyk jest robiony z Raynox'em - polecam wszystkim :) jestem z niego bardzo zadowolony :)



i może coś mocno obrobionego ;)


Sz@kal - Czw 02 Paź, 2008

hehe fajne choć wygląda już jak grafika rastrowa lub wektorowa :razz:
PS. mój był czystym Panasem :wink: :razz:

nomek - Czw 02 Paź, 2008

Sz@kal, masz rację :) ale chciałem sobie zrobic jakaś ciekawszą tapetę :) oryginalne zdjęcie wyglądało tak :



PS. Jak na czystego pasikonika to świetnie ten bzyku wyszedł.

none_xx - Nie 05 Paź, 2008

witam ponownie... mam problem i nie wiem czy to problem FZ18 czy karty...

otoz mam karte SanDisk Extreme III 4GB 6 Speed SDHC
zaczelo sie od tego, ze zawiodla mnie na wakacjach, robilem zdjecia, bylo jeszcze jakies 80 do konca ale jak chcialem przejrzec ostatnie okazalo sie, ze brakuje ok 7 zdjec. nie chcialo mi sie wracac w te same miejsca wiec zdjecia przepadly nieodwracalnie.
nowych zdjec tez nie dalo sie zrobic. liczba wolnych malala ale po restarcie aparatu wracala na 80 a zrobionych zdjec nie bylo.

no coz, wlozylem nowa karte

problem wrocil pol godziny temu gdy chcialem wyczyscic wspomniana karte SanDisk.
zdjecia zajmuja 3.7 GB aparat pokazuje 80 (przy moich ustawieniach jakosci i formatu) do konca ale nie da sie ich usunac: ani pod XP ani pod Vista ani z aparatu...
kasowac moge pojedynczo, limit sie zwieksza ale po restarcie aparatu zdjecia wracaja
jak kasuje WIELE lub WSZYSTKIE - aparat sie wiesza, po restarcie bez zmian
jak wybieram formatuj karte - jw

ktos ma jakis pomysl jak sie pozbyc zdjec?
albo lepiej - jak sie pozbyc problemu?

dodam, ze ostatnie zdjecie z najwyzszym numerem jest cale czarne i zajmuje 0b nie da sie go usunac nawet na chwile (do restartu)

help :neutral:

EDIT: nie dziala tez program Panasonic SD Formatter - pisze ze karta jest zabezpieczona i zeby zmienic switcha na niej, ale oczywiscie nie pomaga...

qadest1 - Pon 06 Paź, 2008

none_xx napisał/a:
ani pod XP ani pod Vista ani z aparatu...

none_xx napisał/a:
nie dziala tez program Panasonic SD Formatter - pisze ze karta jest zabezpieczona i zeby zmienic switcha na niej, ale oczywiscie nie pomaga


No to przynajmniej jednakwestię Sobie Wyjaśniłeś ;) Jeżeli nie pomaga żadne formatowanie i problem jest z usunięciem i formatowaniem karty pod okienkami, to raczej wskazywałoby na kłopoty z kartą a nie aparatem, zwłaszcza jeżeli aparat "chodzi" poprawnie z innymi kartami :roll:

nomek - Pon 06 Paź, 2008

Przeczytaj sobie umowę gwarancyjną z karty - one maja bardzo długą gwarancję, a jesli rzeczywiscie straciłes te 7 zdjęc, to jak im ją odeślesz to jest szansa, ze te zdjęcia odzyskasz. Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce- ale z tego co pamiętam gdy czytałem gwarancję tak właśnie było napisane.

Pozdrawiam

edmun - Pon 06 Paź, 2008

nomek, zależy od producenta.
none_xx,
Użyj PCFileInspector Recovery jeśli koniecznie chcesz coś odzyskać.
Jeśli chodzi o kartę, większość z nich ma dożywotnią gwarancję. Po prostu ją wymień.

jordan23 - Nie 12 Paź, 2008

Mam do Was takie pytanie , mam Fz18 . Wrzuciłem zdjęcia na kompa ,trochę je obrobiłem i wrzuciłem je z powrotem na aparat bo chcę komuś je pokazać. Rzecz w tym że aparat ich nie widzi. Dlaczego ?Spróbowałem wrzucić do każdego katalogu i nic . Gdzie trzeba wrzucić te zdjęcia ?Dzięki
edmun - Pon 13 Paź, 2008

hmm miałem kiedyś ten sam problem z filmikami.
jeśli sformatowałeś kartę i później wrzuciłeś pliki, to chyba nie pomogę.
Najłatwiej - wsadź kartę, zrób 2-3 zdjęcia i dorzuć do tego samego katalogu pliki.
Chociaż nie wiem czy po obróbce będzie działać, ale można spróbować.

none_xx - Sro 29 Paź, 2008

qadest1 napisał/a:
No to przynajmniej jednakwestię Sobie Wyjaśniłeś ;) Jeżeli nie pomaga żadne formatowanie i problem jest z usunięciem i formatowaniem karty pod okienkami, to raczej wskazywałoby na kłopoty z kartą a nie aparatem, zwłaszcza jeżeli aparat "chodzi" poprawnie z innymi kartami :roll:

witam, to znowu ja, dzieki za odpowiedzi i rady, ale...

na zdjeciach mi nie zalezy, zalezy mi na odzyskaniu sprawnosci karty.
z odeslaniem moze byc problem, bo raczej nie mam tej kartki... wywalilem, bo przeciez to karta pamieci, nie urzadzenie mechaniczne, nie przyszlo mi do glowy, ze moze sie zepsuc!
:evil:

gdzies na forum o telefonach komorkowych czytalem, ze ktos mial problemy z inna karta SanDisk. na razie cala sytuacja zaowocowala moja nieufnoscia do tej firmy, nigdy wiecej nie kupie karty tej marki. na szczescie sa inni producenci...

i w koncu: nie jestem przekonany, ze to wina tylko karty.
jak sprawdzam ja w kompie to widze, ze zostalo 310MB z 3.7GB
natomiast w aparacie pokazuje sie 80 zdjec do konca - to troche malo, bo przy moich ustawieniach zdjecia zajmuja srednio po 2.5MB kazde... dziwne
troche mi to wyglada na to, ze aparat "przeliczyl sie" z pojemnoscia karty, to znaczy ze widzi inna ilosc miejsca niz jest w rzeczywistosci. czy to mozliwe?
czy FZ18 umie zapchac karte na MAX?
moze zdalo mu sie ze karta jest pelna, dlatego ostatnie zapisane zdjecie jest cale czarne (nie powinno byc) i dlatego juz nie da sie zrobic nastepnego...

psiakrew, nic nie rozumiem.
jak wyczyscic ta karte?

krzypaw - Sro 29 Paź, 2008

witajcie, mam pytanko do użytkowników, chcę sobie kupić aparat i miała to być lustrzanka ale nie mam kasy na obiektywy, czy można Panasem fz18 robić zbjęcia z bardzo małą głębią ostrości?? chodzi mi o zdjęcia ludzi, w plenerze?? Może ktoś ma takie zdjęcia zrobione to by mi wrzócił na maila, nie wiem czy ten aparat spełni moje oczekiwania??
edmun - Czw 30 Paź, 2008

krzypaw, a ile razy można odwoływać żebyś przeczytał temat. zarówno ten jak i jego poprzednią część (nie bez powodu temat ma nazwę "Ciąg dalszy")
krzypaw - Pią 31 Paź, 2008

czytałem cały temat ten, poprzedniego nie, jest tu troche o GO, ale chciałem się zapytać czy jest możliwe uzyskanie GO takiej jak w lustrach, robiłem troche canonem pożyczonym d400 z 70-300 i bardzo mi siępodobały efekty z GO, i bawiłem się tez kompaktami ale nie tak zaawansowanym i tam jest bardzo cięzko uzyskać taki efekt. Dlatego się zapytałem, w ogóle to się interesuje tym ponieważ chciałem kupić lustro bardzo się podjarałem jak zobaczyłem ceny. Zawsze chciałem mieć lustrzankę, od kiedy sam siedziałem w ciemni nad kliszami z zenitha. Ale jak oględam ceny szkieł to myślę że nie będzie mnie stać na dobre jasne szkła i jednak chyba będę zmuszony używać kompaktamoże za jakiś czas, no i mój wybór padł na tego panasa FZ 18, chociaż pewnie i tak nie będę zadowolony z niego. :sad:
Sz@kal - Pią 31 Paź, 2008

krzypaw, bierz lustro za 1100-1200zł już coś sensownego znajdziesz a o dodatkowych obiektywach pomyślisz później - nigdy na kompakcie nie będziesz miał takiej GO jak na lustrze... a żeby uzyskać małą GO trzeba się czasem troche nagimnastykować ale można uzyskać niegłupie efekty
cube007 - Pią 31 Paź, 2008

krzypaw napisał/a:
chciałem się zapytać czy jest możliwe uzyskanie GO takiej jak w lustrach

Odpowiedz jest jednoznaczna - nie jest mozliwe.

Cytat:
Zawsze chciałem mieć lustrzankę, od kiedy sam siedziałem w ciemni nad kliszami z zenitha

Masz go jeszcze? jesli tak to masz do niego szkla na gwincie M42, kupujesz uzywanego Pentaxa (chocby k100d czy nawet starszego istD) do tego redukcje M42<->bagnetK za 30zl, podpinasz stare szkla i masz GO o ktorej w kompaktach mozesz tylko snic :) To wszystko za bardzo male pieniadze.
Czemu Pentax? Bo tanie przejscie i masz potwierdzenie ostrosci.

Obelix - Sro 05 Lis, 2008

witam wszystkich!
małe pytanko. czy ktoś robił już zdjęcia z jakimiś konwerterem? jeśli tak to może się podzieli swoimi doświadczeniami

Sz@kal - Sro 05 Lis, 2008

Obelix, wystarczy poszukać :razz: jest sporo fotek zamieszczonych z Raynoxem pozdro
slavo83 - Wto 11 Lis, 2008

witam,

1) czy można używać FZ-18 z włączonym na stałe ciągłym AF?
2) ile zdjęć się zrobi przy włączonym C-AF a ile bez?

pozdrawiam

edmun - Sro 12 Lis, 2008

slavo83, nie wiem czy ktoś takie testy robił, niestety ciągły AF tylko "próbuje" przypominać AI Servo w lustrzankach i niestety nie działa super.
możesz mieć go cały czas włączony a koszt energii powinien być około 10-20% większy. teoretycznie, bo w praktyce różnie bywa. zależy co fotografowujesz i w jakich warunkach.

Sz@kal - Nie 16 Lis, 2008

dawno mnie tu nie było :razz:
ktoś pytał o GO
proszę o to kilka fotek z czystego FZ18 (zmniejszone i wyostrzone)

1.


2.


3.


4.


5.

edmun - Nie 16 Lis, 2008

Sz@kal, dalej mnie zadziwiasz :)
Kiedy przesiadasz się na lustro (ja tydzień temu spłaciłem Lumixa i kupiłem Canona 40D, więc patrzę kiedy zrobisz to samo :) ) ?

Sz@kal - Nie 16 Lis, 2008

oj nie prędko :sad: wogóle to żałuję troszki, że odrazu nie dozbierałem pare setek i nie zakupiłem lusterka zamiast pasikonika... nawet jakbym miał na kicie lecieć bardzo długo....
edmun - Pon 17 Lis, 2008

Sz@kal, oj nie przesadzaj. bardzo dobrze że zaczęliśmy od pasikoników :)
Ile to razy wyciągaliśmy maksymalne możliwości z lumixów tylko po to aby dorównać lustrzankom? Nie mówiąc o kwestiach czysto teoretycznych, nauki przysłony, czasu itp :)
Tobie naprawdę polecam lusterko. Wiem że wykorzystasz je lepiej niż np. ja, który znowu zaczyna się uczyć :) Miejmy nadzieję że wkrótce będę mógł pokazać kilka fotek jeszcze w tym temacie, bo dziewczyna przejęła lumixa i śmiała się wczoraj ze mnie, że mam tylko 55mm (x 1.6) kiedy ona szaleje za pomocą 300-500 :)

Sz@kal - Pon 17 Lis, 2008

hehe a mówią potem że rozmiar nie ma znaczenia..... :twisted:
PauloK - Wto 18 Lis, 2008

Witam!
Chce zapytać o jakość wykonania obudowy FZ18'stki w kolorze srebrnym - czy odbiega ona strasznie od wykonania wersji czarnej ? (np. w sensie ścieralności elementów? )

Proszę o odpowiedź :)
Możliwe że takie pytanie się pojawiło, temat czytałem, ale na tyle stron mogło mi coś ubyć, jak również skupiałem uwagę na zdjęciach :)

Bardzo chętnie wysłuchałbym również na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupu FZtki :)

edmun - Wto 18 Lis, 2008

PauloK, wykonanie się nie różni, srebrny nie nagrzewa sie tak jak czarny na sloncu, ale ogolnie ma zadnej roznicy.
co do zakupu.
Przede wszystkim sprawdz czy jest nowy, czy wszystko jest oryginalnie zapakowane, masz miec podbita karte gwarancyjna (jesli kupujesz nowego)
Aparat ma byc made in japan (najlepiej),
Chyba wszystko.... :D

PauloK - Wto 18 Lis, 2008

edmun dzięki :)

Moje pytanie wzięło się głównie z tego że w większości urządzeń które są w kolorze srebrnym pojawiają się po krótkim czasie użytkowania otarcia ( w sumie nie wiem jak to nazwać ) farby :)

Cytat:
Aparat ma byc made in japan (najlepiej)


A pojawiają się inne wersje montowane w innych krajach ?

Co do gwarancji to już standart ... podbita i najlepiej z dowodem zakupu ( paragon lub faktura)

edmun - Wto 18 Lis, 2008

PauloK, moze byc China. to jakas plotka, ale pamietam na poczatku jak wszyscy sie martwili a ktos tam mowil ze made in china sa gorsze.
moze i mieli racje, moze i nie...

rsms - Wto 18 Lis, 2008

Cytat:
masz miec podbita karte gwarancyjna

Cytat:
Co do gwarancji to już standart ... podbita i najlepiej z dowodem zakupu

Co do standardu.. to z dowodem zakupu nie tylko najlepiej ale wręcz koniecznie. Ale jeśli się ktoś będzie upierał przy podbitej gwarancji to może mieć niejaki kłopot z zakupem jakiegokolwiek Panasonica :mrgreen:

edmun - Sro 19 Lis, 2008

rsms, choćby mieli Cię ze sklepu wyrzucić do żądaj podbicia karty gwarancyjnej (jeśli jest), to kartę podbij. wielokrotnie zdarza mi się, że sprzedawca twardo idzie w zaparte że "paragon jest dowodem zakupu".... tylko często gwarancja typu door-to-door nie uznaje żadnych dowodów zakupu, a tylko podbitą kartę i później są problemy.
dla takiego MM czy Saturn właśnie to podbijanie gwarancji to dla nich wielki problem, bo jeśli coś reklamujesz, to masz się zgłosić do nich a nie bezporednio do serwisu.

W wielu przypadkach szkoda przekazywać sprzet poprzez sklep, a skontaktować się osobiście z serwisem.

rsms - Sro 19 Lis, 2008

Oczywiście generalnie masz całkowitą rację. Ale to całkowicie nie dotyczy akurat Panasonica bo wprowadził on już jakiś czas temu coś co nazwał e-gwarancją, o czym informuje nawet na swojej stronie:
http://www.panasonic.pl/e-gwarancja/flash/
Tak więc uporczywe domaganie się podbitej gwarancji w przypadku tej akurat marki może doprowadzić tylko do niepotrzebnych zadrażnień i wzajemnych podejrzliwych spojrzeń.
Przy czym kupujący i sprzedawca o zupełnie różne rzeczy będą się podejrzewać :mrgreen:

edmun - Sro 19 Lis, 2008

rsms napisał/a:
Tak więc uporczywe domaganie się podbitej gwarancji w przypadku tej akurat marki może doprowadzić tylko do niepotrzebnych zadrażnień i wzajemnych podejrzliwych spojrzeń.

Akurat to nie jest żadnym problemem. Nawet jeśli mam wywrócić sklep do góry nogami :)
Ciężki ze mnie klient

PauloK - Sro 19 Lis, 2008

Cytat:
Ciężki ze mnie klient

Podobnie ze mną ... jestem strasznie dociekliwy ;)

A FZ-18 zakupiłem bez żadnych problemów .... ekspedientka odpowiedziała na wszystkie moje pytania :)
Telefonicznie poinformowano mnie że FZtki nie ma obecnie w kolorze czarnym, lecz jak zawitałem do sklepu to i czarna cyfrówka się znalazła :D

Pierwsze wrażenie:
Bardzo dobra ergonomia ;)
Koszty zakupu:
FZ-18 _ pokrowiec _ karta panasonic 2GB
988 _ 49.99 _ 49.99 = 1087.98 zł :) ( cena w gruncie rzeczy wysoka, ale nie chciało mi się czekać na przesyłkę i nie mam jakoś zaufania do zakupów via internet :roll:

rsms - Sro 19 Lis, 2008

Cena nawet bardzo wysoka, za tyle można teraz już kupić FZ28 :mrgreen:
A wracając jeszcze do gwarancji, to Twój upór edmun mógłby nic nie pomóc. Nie wiem jak jest w przypadku FZ18, ale sprawdziłem teraz z ciekawości co jest w pudełku od mojego FZ28 i nic co można by podstęplować na rynek polski nie znalazłem :mrgreen:

DamageMax - Sro 19 Lis, 2008

PauloK napisał/a:

988 _ 49.99 _ 49.99 = 1087.98 zł :) ( cena w gruncie rzeczy wysoka, ale nie chciało mi się czekać na przesyłkę i nie mam jakoś zaufania do zakupów via internet :roll:



Za tę cene mozna trafic Fz28, co prawda bez karty i torby.

PauloK - Sro 19 Lis, 2008

rsms napisał/a:
Cena nawet bardzo wysoka, za tyle można teraz już kupić FZ28 :mrgreen:
A wracając jeszcze do gwarancji, to Twój upór edmun mógłby nic nie pomóc. Nie wiem jak jest w przypadku FZ18, ale sprawdziłem teraz z ciekawości co jest w pudełku od mojego FZ28 i nic co można by podstęplować na rynek polski nie znalazłem :mrgreen:


Naprawdę nie masz karty gwarancyjnej ?

W przypadku mojego FZ-18 karta gwarancyjna została podbita przez sprzedawcę. Oprócz tego oczywiście faktura zakupu :)

EDIT:
U mnie wygląda to w ten sposób:




[ Dodano: Sro 19 Lis, 2008 19:23 ]
ale napisali że wymagane we wszystkich krajach UE za wyjątkiem Polski, gdzie wymagany jest tylko dowód zakupu ;)

rsms - Sro 19 Lis, 2008

Napisałem że na rynek polski :mrgreen:
Karta gwarancyjna jest, ale zaznaczone na niej jest że ważna jest dla aparatów kupionych w krajach i ich lista. Polski na niej nie ma ani też polskojęzycznej wersji tej karty.
W stosunku do tej karty jesteśmy do przodu :mrgreen: jest na niej zapis o jednym roku gwarancji.

edmun - Sro 19 Lis, 2008

rsms napisał/a:
Nie wiem jak jest w przypadku FZ18, ale sprawdziłem teraz z ciekawości co jest w pudełku od mojego FZ28 i nic co można by podstęplować na rynek polski nie znalazłem

nie wiem jak jest z fz28, ale właśnie taka międzynarodowa karta została mi (po moich naleganiach) podbita przy fz18

PauloK, nie wiem, moim zdaniem znacząco przepłaciłeś :)
W tej cenie można było spokojnie brać FZ28, a gdybyś nawet miał mniej oszczędzić, to wysyłka kurierem za pobraniem do Ciebie i na drugi dzień od zamówienia, masz kuriera pod domem z aparatem, który wręcz nie odjedzie póki nie sprawdzisz czy z aparatem jest wszystko w porządku i czy na pewno nie zarysowali Ci taśmy klejącej na opakowaniu.

kwestia przekonania, ale nie wiem czy chciałbym teraz kupić takiego canona 40d (jak w moim przypadku tydzień temu) w sklepowej cenie, jeśli w sklepie internetowym miałem 400 zł taniej.

PauloK - Nie 23 Lis, 2008

A to dzisiaj złapałem moim FZ-18 :)



zbytnio nie ma się czym chwalić, ponieważ zrobione na trybie IA :( ( do manualnego dopiero się przyzwyczajam i uczę od automatu ;) )


Przy zdjęciu zmniejszyłem tylko rozmiar :)

adam1980 - Pon 22 Gru, 2008

Orientujecie się jakie są optymalne ustawienia kontrastu, ostrości, nasycenia i redukcji szumów przy "P", zauważyłem, że jak ustawię kontrast, ostrość, nasycenia na +1, a szumy na +2 to wychodzą najlepsze zdjęcia, jakie są wasze sugestie i ustawienia :?: :?: Nadmieniam, że ISO ustawiam na 100, proszę o porady, 24 grudnia mam imieniny i będę robił dużo zdjęć, a nie chciałbym ich skopać, proszę o rady.
Pozdrawiam i Dziękuję

edmun - Pon 22 Gru, 2008

adam1980, zajrzyj do tematu o FZ18. są tam nawet serię zdjęć testowych co do tych ustawień
adam1980 - Pon 22 Gru, 2008

edmun napisał/a:
adam1980, zajrzyj do tematu o FZ18. są tam nawet serię zdjęć testowych co do tych ustawień

Proszę nakierujcie mnie, co post to różne opinie, zdjęcia będę głównie wykonywał w pomieszczeniu, proszę serdecznie o rady
:roll:

Sz@kal - Pon 22 Gru, 2008

adam1980, prawda jest taka, że sam musisz dojść do ustawień, które najbardziej Tobie będą odpowiadać... każdy preferuje co innego a złotego środka jakotakiego nie ma :) pozdrawiam
adam1980 - Wto 23 Gru, 2008

Sz@kal napisał/a:
adam1980, prawda jest taka, że sam musisz dojść do ustawień, które najbardziej Tobie będą odpowiadać... każdy preferuje co innego a złotego środka jakotakiego nie ma :) pozdrawiam


Szakal a jak u Ciebie wyglądają ustawienia :?: :?: Mi zależy na wyrażnych zdjęciach bez szumów. Wesołych Świąt

Sz@kal - Wto 23 Gru, 2008

ja mam wszystko na -1 :wink: ale te ustawienia na szumy nie mają wpływu...

[ Dodano: Nie 28 Gru, 2008 12:45 ]
Czy ktoś zauważył jakieś wyraźne różnice między kożystaniem z 1 a 2 trybu stabilizacji optycznej :?: Dzisiaj doczytałem w instrukcji że tryb 2 daje wyraźniejszy efekt stabilizacji....
ja zawsze kożystałem z trybu 1 ale nie wiem co znaczy "wyraźniejszy efekt" czy jest lepsza jakość obrazu czy też wyraźniej widać że była używana stabilizacja...?

[ Dodano: Nie 28 Gru, 2008 12:47 ]
PODBIJAM TEMAT...

Audik - Wto 03 Lut, 2009

Sz@kal napisał/a:
Czy ktoś zauważył jakieś wyraźne różnice między kożystaniem z 1 a 2 trybu stabilizacji optycznej[ Dodano: Nie 28 Gru, 2008 12:47 ]
PODBIJAM TEMAT...

Mam FZ 18 od października 2008. Nie zauważyłem różnicy.

edmun - Sro 04 Lut, 2009

Sz@kal, jakby to wytłumaczyć, (kurcze gdzieś to było w temacie ale nie mam jak szukać).
... hmm musiałbym do instrukcji zajrzeć, jednakże dobrze pamiętam że jest różnica.

w stabilizacji 1 obraz będzie drgał na ekranie, ale przy zdjęciu masz większą szansę że będzie nieporuszony. chyba jest to zwykła stabilizacja

stabilizacja 2 jest do panoramowania, (a może i nie, ale tak wynika z efektów), gdyż obraz pływa (jest wygładzany?) kiedy jest stabilizowany, ale niweluje głównie drgania pionowe.
częściej rozmażesz zdjęcie niż w stabilizacji 1, ale w niektórych przypadkach jest niezastąpiona (u mnie to zazwyczaj właśnie sport przy kiepskich warunkach oświetleniowych).

w słoneczne dni zazwyczaj nawet nie przełączam stabilizacji na opcję 1, gdyż nie potrzebuję różnicy, a przy dużych ogniskowych wolę mieć podgląd płynny w wizjerze czy na LCD

cube007 - Sro 04 Lut, 2009

Mode 1 - stabilizacja dziala caly czas
Mode 2 - stabilizacja dziala przy uruchomieniu migawki

M2 jest ciut skuteczniejszy, ale na M1 latwiej fotografowac przy duzych ognikowych - obraz na LCD tak nie drga.

edmun - Czw 05 Lut, 2009

hmm to nie wiem dlaczego ja mam inne odczucia bo przy 1 obraz mi drga ale lepiej stabilizuje przy wcisnieciu migawki, przy m2 obraz pływa a przy zrobieniu zdjęcia należy uważać aby nie rozmazać (chodzi o większe ogniskowe).. może się mylę.. musze to sprawdzić w instrukcji
midimariusz - Sob 28 Lut, 2009

witam!

Jestem tutaj nowy, ale przejrzałem prawie cały temat odnośnie FZ18 i mam pewne pytanko.
Może ktoś z Was mi pomoże?

++++++++++++++++++++++++++++++++++

Interesuję się fotografią nocnego nieba.
W trybie "gwiaździste niebo" wiadomo jak fotografować, ale jak robię zdjęcia w innym trybie to wychodzą one rozmazane.

Stąd pytanko - jak ustawić ostrość w pozostałych trybach (niekoniecznie we wszystkich, wystarczy w ręcznym) na nieskończoność?
Wiem, że nie ma możliwości ustawienia poprzez pierścień (jak w FZ50), ale jest może jakiś sposób np.: zamrożenie ostrości lub coś w tym stylu?

Z góry dziękuję za pomoc

Mariusz K.

edmun - Sob 28 Lut, 2009

włączasz MF i ciągniesz sobie ręcznie do końca za pomocą Hot'a (joysticka).
dodatkowo statyw, ustaw samowyzwalacz... lepiej na manualnym trybie robić.
i dodatkowo przydałby się RAW (różnie z balansem bieli może być)

midimariusz - Sob 28 Lut, 2009

edmun napisał/a:
włączasz MF i ciągniesz sobie ręcznie do końca za pomocą Hot'a (joysticka).
dodatkowo statyw, ustaw samowyzwalacz... lepiej na manualnym trybie robić.
i dodatkowo przydałby się RAW (różnie z balansem bieli może być)


WIELKIE DZIĘKI "edmun"!

Własnie o to mi chodziło.

Nawet nie wiedziałem, ze tan aparat ma taką funkcję.

A statywik oczywiście mam.

A jak najlepiej ustawić balans bieli?
-------------------------

Porównywałem format RAW z JPG, i po konwersji z RAWA do TIFA, pliki JPG i tak okazały się lepsze jakościowo, (od TIFa).

Więc nie wiem czy jest sens robić zdjęcia w RAWIE tylko dla balansu bieli.

edmun - Sob 28 Lut, 2009

jest sens, o ile umiesz wywołać porządnie RAW'a :)

Jeśli Ci wygodniej to foć w jpg. balans bieli zazwyczaj na żarówkę (chyba..), najlepiej zrób testowe zdjęcie żeby Ci gwiazdki białe wyszły a nie żółte.

Prot - Nie 01 Mar, 2009

Witam!
Stoję przed wyborem aparatu i mam pytanie do użytkowników fz18, czy w trybie programów tematycznych mozna ustawic ISO, konkretnie chodzi mi o jego ograniczenie np. do ISO 100?

edmun - Nie 01 Mar, 2009

w programach tematycznych nie masz takiej opcji (czyli jakieś tryby typu "Śnieg", "Jedzenie")

natomiast w programach typu P,A,S,M bezproblemowo możesz ustawić ISO ręcznie (100,200,400,800,1250,1600) lub wybrać ISO do jakiejś wartości (np. do MAX400, MAX800, MAX1600)

Prot - Pon 02 Mar, 2009

edmun napisał/a:
w programach tematycznych nie masz takiej opcji (czyli jakieś tryby typu "Śnieg", "Jedzenie")

natomiast w programach typu P,A,S,M bezproblemowo możesz ustawić ISO ręcznie (100,200,400,800,1250,1600) lub wybrać ISO do jakiejś wartości (np. do MAX400, MAX800, MAX1600)


Dziekuję za szybką odpowiedz :grin:

Mam kolejne pytanie: Słyszałem wiele dobrego o zdjęciach w trybie auto i trybach tematycznychtego fz18, czy da się wywoałć zdjecie w formacie 20x30 bez szumu po zastosowaniu w/w trybów?

edmun - Pon 02 Mar, 2009

Tak, o ile ilość światła będzie wystarczająca. Oczywiście fotografujemy w trybie tematycznym (prawie że auto). Np. przy fotografii sportowej aparat będzie dążył do skrócenia czasu migawki więc na 100% będzie podbijał ISO aby mieć jak najkrótsze czasy (a im większe ISO = szumy).
Jednocześnie włączysz taki program jak portret i aparat będzie dążył aby ISO było jak najmniejsze, co oczywiście pozytywnie wpływa na jakość obrazu.

Dodatkowo należy wspomnieć że nawet jeśli będziesz robił w trybie iA (inteligentny auto) to większość zdjęć będzie dobrej jakości jeśli będą robione w normalny słoneczny dzień (lub nawet latem w pochmurny).. ciężko tutaj psioczyć na FZ18 że się nie sprawdzi.

A od iA po miesiącu intensywnego robienia zdjęć, przejdziesz szybko np. na tryb P, gdzie możesz większość parametrów ustawić, a ustawione ISO będzie zawsze wyznacznikiem jakości zdjęć (w tym wypadku szumów).

Polecam przede wszystkim zajrzeć do instrukcji oraz pobawić się aparatem w jakimś sklepie. Podejrzewam że zaspokoi on Twoje początkowe potrzeby, choć nie ukrywam że większość osób po rocznej lub półtorarocznej przygodzie z FZ18 przesiada się na lustro jeśli tego potrzebuje. Jednakże tak jak nie raz zaznaczałem, warto właśnie od FZ18 czy FZ28 zacząć swoje przygody z fotografią :)

kompletną instrukcję obsługi znajdziesz
http://www.panasonic.pl/instrukcje/DMC-FZ18_pl.zip

Prot - Pon 02 Mar, 2009

Dzieki 'edmund'. Twoje odpowiedzi są satysfakcjonujące i przybliżają mnie do zakupu fz18, chociaż nie ukrywam, że aparat ma konkurentów nikon p80 i sony dsc-h50 (chociaż do końca nie ufam ruchomym wyświetlaczom)
Ciekawe czy warto dołożyć 200-300 stówki do fz28, czy sam fz18 sprawdzi się w fotografii "turystycznej"
Pzdr.

edmun - Pon 02 Mar, 2009

Prot, to zależy czy jesteś łasy na odrobinę szerszy kąt (wyjątkowo przydatny właśnie w fotografii turystycznej, gdzie nie liczy się jak najdłuższe tele, ale właśnie jak najszerszy kadr), oraz na funkcję śledzenia ostrości.
nie pamiętam czym więcej różni się FZ28 od FZ18 (oczywiście masz 2 mpix więcej, co dzięki nowszemu oprogramowaniu jednak nie robi gorszej jakości zdjęć, czego większość się spodziewała (ta sama matryca a 2mpix więcej)) jeśli chodzi o kwestię użytkową fotografowania właśnie tymi modelami.
Nie wiem... może niech użytkownicy FZ28 się wypowiedzą, bo ja osobiście uważam, że nie warto dokładać aż tyle :) Kwestia po prostu czy wolisz mieć nowszy model z małymi poprawkami czy starszy model ale w lepszej cenie

Audik - Sro 11 Mar, 2009

edmun napisał/a:
Sob 28 Lut, 2009 20:51
jest sens, o ile umiesz wywołać porządnie RAW'a :)

Obszedłem kilka zakładów fotograficznych z RAW-ami na pendriv'ie, lubię mieć "papierowe" zdjęcia.
Zapomnij - nikt nie robi. Można mieć tylko dla własnej satysfakcji.
RAW-a każą przerabiać na *.jpg.

edmun - Sro 11 Mar, 2009

Audik, ale gdybys przeczytał większość to wiedziałbyś że chodzi mi o fakt, że z porządnie wywołanego RAWA do JPGA dostaniesz lepszy plik niż gotowy JPG z aparatu.
o ile właśnie masz czas i chęci bawić się z tym RAW'em, bo jeśli nie masz, to jpg oczywiscie będzie lepszy.
(przede wszystkim wspominałem o balansie bieli, który w RAW'ie zmienisz bezproblemowo nawet po zrobieniu zdjęcia, a JPG'u bedzie juz trudniej)

cube007 - Sro 11 Mar, 2009

Audik napisał/a:

Obszedłem kilka zakładów fotograficznych z RAW-ami na pendriv'ie

Dobre - w zyciu bym na to nie wpadl :smile: Chyba zbyt doslownie zinterpretowales okreslenie RAWa jako cyfrowy negatyw ;)

Audik - Pią 13 Mar, 2009

cube007 napisał/a:
Chyba zbyt doslownie zinterpretowales okreslenie RAWa jako cyfrowy negatyw ;)

~ Cube007 - musisz wiedzieć z kim masz do czynienia :cry:
Otóż jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o cyfrę i wszystkim tym, co z nią związane.
Ale uczę się.
RAW-y, ISO, GO czy tym podobne (GO chyba dobrze napisałem?) to dla mnie czarna magia.
Dla Was, stałych bywalców na tym forum - to kaszka z mlekiem.
Część waszych postów to dla mnie zagdaka o czym piszecie.
Nie proszę o dużo, tylko o trochę wyrozumiałości dla kogoś, kto ma z cyfrą do czynienia od pół roku. Dorywczo :smile:
Pozdrawiam
PS
Photoshopować nie będę, nie mam tego zmyślnego programu.
Jeśli zamieszczę swoje fotki, to będą one na 100 % "z puszki".
Wiek ma swoje prawa :sad:

Tegezis - Nie 22 Mar, 2009

Witam serdecznie.

W pierwszym poście na tym forum chciałbym się pochwalić swoim nowym nabytkiem.

Po wielu dniach przeglądania recenzji, czytania testów i opinii użytkowników postanowiłem zakupić Panasonic'a Lumix FZ18. Mam nadzieje że dzięki niemu zakocham się w fotografii. Szczerze mówiąc miałem dylemat czy kupować aparat za takie pieniądze (dla mnie nie małe), ale uznałem że nie warto kupować czegoś co będzie tylko pstrykało ale coś czym można zrobić piękne zdjęcie. Poza tym chcę uwieczniać chwile które są ulotne i nie powracalne...
Z czasem dokupię filtry i tulejkę tylko muszę najpierw o tym trochę poczytać.
Do tego aparatu pasują filtry 46mm zgadza się? Czy jeśli zamontuje np.filtr UV lub polaryzacyjny będę mógł korzystać swobodnie z zoom'a?? Czy tulejka przejściowa jest niezbędna?

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników fotografii :mrgreen:

P.S. Będę tu często zaglądał :wink:

qadest1 - Nie 22 Mar, 2009

Tegezis napisał/a:
Do tego aparatu pasują filtry 46mm zgadza się? Czy jeśli zamontuje np.filtr UV lub polaryzacyjny będę mógł korzystać swobodnie z zoom'a?? Czy tulejka przejściowa jest niezbędna?


Na tego typu pytania Znajdziesz odpowiedzi w wątku do tego celu założonym Tytuł tego wątku traktował coś właśnie o filtrach i tulejkach, ale jako, że Jesteś tu nowym użytkownikiem, to na początek Witam na forum ;) i proponuję nastepnym razem skorzystać z opcji "szukaj" ;)
Jeżeli chodzi o Twoje ptanie, to filtry 46mm mocujesz bezpośrednio do obiektywu (posiada on specjalny gwint) i nie potrzebujesz żadnych przejściówek do tej średnicy filtra, a co za tym idzie możesz w pełni korzystać z zoomu aparatu :)
Miłego korzystania z forum znajdziesz tu wiele pożytecznych i praktycznych informacji dotyczących Twojego aparatu :)

Tegezis - Sro 25 Mar, 2009

Dziś do mnie doszedł ten aparacik (FZ18), mam pytanie do użytkowników tego aparatu - jakiej produkcji jest wasza bateria i ładowarka?? U mnie jest napisane "Made in china" i nie wiem czy to nie jakiś przekręt...Aparat - Japan. Poza tym czy dostaliście skróconą czy obszerną instrukcję obsługi??
qadest1 - Sro 25 Mar, 2009

Nie zwracałem uwagi na ladowarkę i akumulator, ale sam aparat pamiętam, że był made in Japan ;) Co do instrukcji, to papierowa była skrócona ale na CD jest pelna wersja coś około 150 stron o ile mnie pamięć nie myli ;)
edmun - Czw 26 Mar, 2009

Tegezis, wcześniej już była dyskusja i większość miała aparat made in japan.
bateria i ładowarka może być spokojnie China i nie wpłynie to na pracę aparatu.
Z tego co kojarzę była normalna instrukcja obsługi i rozszerzona na płycie CD

Sz@kal - Czw 26 Mar, 2009

za poprzednikami z tym że rozszerzona z cd to chyba ok 300str
cube007 - Pią 27 Mar, 2009

Audik napisał/a:
cube007 napisał/a:
Chyba zbyt doslownie zinterpretowales okreslenie RAWa jako cyfrowy negatyw ;)

~ Cube007 - musisz wiedzieć z kim masz do czynienia :cry:
Otóż jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o cyfrę i wszystkim tym, co z nią związane.
Ale uczę się.
(...)
Nie proszę o dużo, tylko o trochę wyrozumiałości dla kogoś, kto ma z cyfrą do czynienia od pół roku. Dorywczo :smile:
Pozdrawiam
PS
Photoshopować nie będę, nie mam tego zmyślnego programu.
Jeśli zamieszczę swoje fotki, to będą one na 100 % "z puszki".
Wiek ma swoje prawa :sad:

Mam nadzieje ze nie odebrales moich slow zbyt powaznie - w najmniejszym stopniu nie mialem zamiaru Cie urazic. Z czasem wszystko opanujesz :)
Co do fotoszopy - nie ma obowiazku uzywania tego programu; ja rowniez go nie mam i nie czuje potrzeby posiadania. To co oferuje darmowy rawtherapee starcza mi w zupelnosci, w razie potrzeby pozostaje GIMP czy inne darmowe narzedzia.

Tegezis - Pon 30 Mar, 2009

Mam pytanko odnośnie filtra Hoyi. Otóż mam możliwość zakupu używanego, zadbanego filtra SUPER HMC Polara od znajomego za 90 zł. Czy lepiej kupić ten filtr czy o klase niższy, również Hoyi tyle że HMC i nóweczka. Czy będzie widać naprawdę zauważalne różnice pomiędzy tymi filtrami w jakości zdjęcia ?? A może Hoya standard??

P.S. Nie odsyłajcie mnie proszę do linków z opisami tych filtrów gdyż ich specfikacje znam. Zależy mi bardziej na Waszej opini. Co polecilibyście amatorowi ??

Pozdrawiam

cube007 - Pon 30 Mar, 2009

Tegezis - kup tanszy :) Nie ma znaczenia czy bedzie to SUPER HMC czy HMC - roznicy nie uswiadczysz na FZ18.
qadest1 - Pon 30 Mar, 2009

Kup od znajomego, to dobry filtr :) i nie jest tak, że przy FZ18 różnicy nie uświadczysz, bo skoro tak, to przykręć kawal metalowej blachy i tak różnicy nie uswiadczysz ;)
edmun - Wto 31 Mar, 2009

potwierdzam że nawet w FZ18 dobry filtr może mieć znaczenie, choć jeśli mamy wybrać pomiędzy drogim filtrem a super drogim, to pozostałbym przy drogim a za resztę zbierałbym na lustro powoli :zalamany:
cube007 - Sro 01 Kwi, 2009

qadest1 napisał/a:
(...) i nie jest tak, że przy FZ18 różnicy nie uświadczysz (...)

Test polarow na optyczne:
- Hoya HMC Super - 26.6pkt/70.9%
- Hoya HMC - 26.3pkt/70.1%

Redakcja sie starala i tracila czas na jakies tesy laboratoryjne... a przeciez wystarczy zamontowac te filtry na FZ18 i juz widac roznice :lol: :lol: :lol:

marcin9913 - Pon 14 Wrz, 2009

Mam taki dylemat:

Obecnie u mnie w FZ18 mam soft 1.0.4
Zastanawiam sie czy nie zmianić softu na jakiś najnowszy.

Do końca września mam jeszcze gwarancje na aparat, skorzystałbym z niej i wymienialiby sofcik na najnowszy.

Może orientuje się ktoś czy warto zmieniać na najnowszy soft, co w nim zmienili, co ulepszyli?

I jeszcze jedno, czy słyszeliście o tym że nowe oprogramowanie blokuje nieoryginalne akumulatory: http://www.technonews.pl/...kumulatory.html

Czy ktoś może to potwierdzić???

edmun - Wto 15 Wrz, 2009

marcin9913, nie ma blokowania nieoryginalnych akumulatorów.
Co ulepszyli można znaleźć zarówno na forum jak i na stronie producenta.

marcin9913 - Sro 16 Wrz, 2009

Do którego serwisu Panasonika najlepiej oddać aparat aby wymienili mi soft??
Białystok
Warszawa
Łódź
Kielce

Czytałem różne opinie o srewisach...

Któremu serwisowi warto zaufać???

Misiaq - Nie 27 Wrz, 2009

Białystok
marcin9913 - Czw 29 Paź, 2009

Jestem właśnie po wymianie softu w serwisie w Białymstoku.

Wgrali mi soft ver. 1.0.8

Audik - Nie 14 Lut, 2010

marcin9913 napisał/a:
Wgrali mi soft ver. 1.0.8

Duża różnica? Można teraz "jeżdzić"zoomem w czasie kręcenia filmów? Ile ta przyjemność kosztowała? Pozdrawiam

michals4 - Nie 28 Lut, 2010

Nie wiem czy juz bylo, ale tu: http://forums.dpreview.co...essage=29042365 jest link do FW 1.08

Wgralem bez problemow z 1.05 -> 1.08

Pzdr.

Audik - Sro 10 Mar, 2010

cube007 napisał/a:
Mam nadzieje ze nie odebrales moich slow zbyt powaznie - w najmniejszym stopniu nie mialem zamiaru Cie urazic.

1 - Nie odebrałem Twoich słów poważnie :wink:
2 - Czy na tym Forum ktoś odważyłby się kogoś urazić ?????
A co do FZ 18 - mam kilka zastrzeżeń do pracy tego aparatu, więc albo to jest moje "nieumiejstwo" albo ten aparat tak ma. Przy okazji napiszę co mi się nie podoba. Pozdrawiam

rexxx - Wto 13 Lip, 2010

Witam. Odgrzebuje wątek.

Mam 2 pytanie zwiazane z softem.
Po 1 po wyłaczeniu aparatu wyświetla mi sie żółty znak. Jak sie go pozbyć??
Po 2 : Próbowałem wgrać FW 1.08 ale kompletnie nic sie nie dziej. Po włożeniu karty z plikiem aparat wyświetla tylko zdjęcia (jeżeli sa na karcie) lub komunikat "brak odpowiedniego obrazu do odtworzenia"

Proszę o pomoc. Przeglądałem forum ale jest tego tak dużo ,że nie potrafię znaleźć odpowiedzi.

edmun - Sro 14 Lip, 2010

a jest wiele stron wczesniej jak sie robi upgrade i jak usunac wykrzyknik (nawet sam pisalem, ale z pamieci nie podam).
przejrzyj dwa watki a na pewno znajdziesz, zajmie Ci to tyle samo czasu co i komukolwiek co bedzie chcial Cie nakierowac

saviola - Sob 14 Sty, 2017

Zachował się gdzieś komuś v1.08? ;)
Z góry dzięki, trochę latek minęlo ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group