Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: komor
Pią 15 Cze, 2012
Test obiektywu Sigma 50 mm f/1.4 EX DG HSM
Autor Wiadomość
mir 
Entuzjasta
Mir



Posty: 580
Wysłany: Wto 17 Mar, 2009   

I z tego co się dowiedziałem w 2 sklepach w najbliższych miesiącach nie potanieje.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






MMM 
Uczestnik



Posty: 53
Wysłany: Wto 31 Mar, 2009   

Z ciekawości przeczytałem wątek bo myślałem że jest coś nowego w temacie tego obiektywu. Widzę że jednak nic się nie zmieniło.
Używam tej Sigmy z 5D ale trochę to trwało zanim znalazłem (piąty) sensownie działający egzemplarz. Po kalibracji do wzorcowego korpusu generalnie można powiedzieć że jakoś tam trafia :-) . Z bardzo bliska prawie zawsze robi FFa ale to tak gdzieś do 1,5 metra, choć zdarza się że trafi. Jako że robię już tylko portrety więc nie interesują mnie tak niewielkie odległości ostrzenia. Powyżej tej odległości tendencji do FF/BF nie ma, natomiast pojawia się loteria w obie strony :-) .
Dla 100% pewności przy f/1.4 to już ze 3 klatki trzeba zrobić. Co ciekawe czasem obiektyw ma długie serie 100% trafień w sensie takim że to w co się celuje na f/1.4 wyraźnie mieści się w GO a czasem strzela pudło jedno za drugim.
Jeśli chodzi o własności optyczne to jestem bardzo zadowolony. Miałem wcześniej kilka sztuk Canona 50/1.4 przez dłuższy czas i porównania nie ma absolutnie żadnego. Canon przy f/1.4-2.0 robił jakieś mgliste haluny (szczególnie pod światło), miał słabiutka ostrość, kolorował bokeh na zielono-fioletowo (LCA) i miał gigantyczną na pełnej klatce winietę. Optycznie Sigma jest obiektywem nieporównywalnie od Canona 50/1.4 lepszym pod każdym względem (ostrość, winieta, kontrast, praca pod światło) oprócz neutralności kolorów (trochę ociepla). Bokeh w sigmie jest bardzo gładki, wręcz czasem aż "plastikowy" i bardziej przypomina filtr 'blur' z programu graficznego niż taki typowy 'rysujący' jak np. 85L.

5D, Sigmą 50mm, f/1.4


5D, 85L II f/1.2


crop 100%, wywołane z RAW tak samo (default = +3)


Generalnie to z tym szkłem jest tak że jak trafi AF to obrazek mnie zachwyca. Jak nie trafi to lecą bluzgi i tak w kółko :-) . Powoli jednak zaczynam mieć dosyć użerania się z tym obiektywem. Kupiłbym 50L, ale wcale nie jest lepsze, wręcz ma większą winietę, większe CA a na AF też jakieś narzekania słychać.
 
 
eave 
Bywalec
eave



Pomógł: 3 razy
Posty: 198
Skąd: Mysłowice/Gliwice
Wysłany: Wto 31 Mar, 2009   

O, MMM przywędrował na optyczne z canon-board :) Witamy :)

Właśnie ciekawiło mnie (nie żebym chciał to kupić, czysta ciekawość) jak 50/1.4 radzi sobie na pełnej klatce. Zresztą Arek pewnie za niedługo przetestuje 50/1.4 na d3x.

Rzeczywiście zdjęcie z 50tki jest przyjemniejsze dla oka, zapewne przez lekkie ocieplenie. Cóż, bardzo ciekawy obiektyw za fajne pieniądze.

Ale dla użytkownika aps-c lepszym wyborem będzie raczej sigma 30/1.4 :)
 
 
MMM 
Uczestnik



Posty: 53
Wysłany: Wto 31 Mar, 2009   

eave napisał/a:
Właśnie ciekawiło mnie (nie żebym chciał to kupić, czysta ciekawość) jak 50/1.4 radzi sobie na pełnej klatce.

Na pełnej klatce obiektyw jest optycznie bardzo dobry, szczególnie niewielka winieta i dobra ostrość w narożnikach zasługuje na uznanie. To szkło w ogóle daje bardzo ładny obrazek, kolory są czyste, CA nie widać, świetny bardzo gładki bokeh z ładnymi kółeczkami w światłach.
Dobrze że w Sigmie nie słuchają malkontentów narzekających na rozmiary i zdecydowali się mimo tego zrobić porządną optycznie konstrukcję. Dla mnie zresztą argumenty o wadze i rozmiarze tego obiektywu są zabawne bo to najmniejszy i najlżejszy obiektyw jaki posiadam :-) . Wszystkie moje pozostałe szkła: 16-35/2.8L II, 85L II, 135L, 200/2.8L II są większe, cięższe i jak zapinam Sigmę 50/1.4 to od razu czuję że to coś całe z plastiku. Dla mnie jest na tyle mała że trzymam za osłonę przeciwsłoneczną uważając żeby palce nie wlazły w kadr, no ale wszystko jest kwestią odniesienia :-) .

Wracając do mojego poprzedniego postu to trochę przesadziłem z tą odległością 1,5 metra powyżej której zaczyna celować. Po przyjrzeniu się odległości na skali obiektywu widzę że właściwie tylko na samym początku skali robi FFa a gdzieś od 0,6-0,8m w górę już takich tendencji nie ma. Precyzja AF to trochę jak w rozklekotanym micro-USM, czyli teoretycznie trafia ale często się myli w obie strony. Mnie ten AF męczy strasznie bo mój typowy sposób robienia zdjęć to jest ustawienie i zablokowanie ostrości a następnie wykonywanie kilku kolejnych ujęć gdy model pracuje np. nad mimiką. Jak Sigma nie trafi to od razu mam zwalone kolejne kilka klatek więc trzeba bez przerwy kontrolować czy trafione.

Swoją drogą to ciekawe czy precyzja AF tego obiektywu by wzrosła gdyby go jakoś spowolnić? W fotografii portretowej taki żółw jak 85L świetnie sobie daje radę bo prędkość nie ma żadnego znaczenia i jedynie przy zmianie ujęcia daje się ją odczuć.
 
 
eave 
Bywalec
eave



Pomógł: 3 razy
Posty: 198
Skąd: Mysłowice/Gliwice
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

A 85L zawsze trafia? W gruncie rzeczy z pełnoklatkowym wizjerem szłoby ustawiać ostrość ręcznie... czy się mylę?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Ze standardową matówką ponoć już kłopot przy tym świetle i ogniskowej.
 
 
MMM 
Uczestnik



Posty: 53
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

eave napisał/a:
A 85L zawsze trafia? W gruncie rzeczy z pełnoklatkowym wizjerem szłoby ustawiać ostrość ręcznie... czy się mylę?

No niestety zawsze trafia :-) . Mam drobnoziarnistą matówkę EE-S i z 85L da się nawet manualnie ustawić ostrość. Z 50tką niby też ale to na dobrych kontrastach, albo na obiektach typu płot gdzie widać sztachetę przed i za tą na którą ustawiasz ostrość. W sytuacji modela 3 metry od ciebie, ustawionego pod światło z twarzą w cieniu to manualnie nie powalczysz za bardzo a takie 85L trafi zawsze w punkt.
W ogóle wszystkie szkła które mam (oprócz tej Sigmy) trafiają mi 100/100 więc zapinając Sigmę 50/1.4 zaczynam od razu zmieniać "metodologię" ustawiania ostrości i po skończeniu serii przeglądam na laptopie czy coś wyszło :-)

Mnie to się marzy 50/1.0L II o takiej jakości od pełnej dziury jak 85L. Na takiego lensa to mógłbym wydać tyle samo co na 85L.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

MMM napisał/a:

Mnie to się marzy 50/1.0L II o takiej jakości od pełnej dziury jak 85L. Na takiego lensa to mógłbym wydać tyle samo co na 85L.
szkoda, że taki sprzęt nie istnieje :(
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

Może udałoby się namówić Palindroma, żeby nam takie szkło wyprodukował? :D Żeby tylko nie zrobił tego z mocowaniem do Pentaxa... :lol:
 
 
MMM 
Uczestnik



Posty: 53
Wysłany: Sro 01 Kwi, 2009   

komor napisał/a:
Może udałoby się namówić Palindroma, żeby nam takie szkło wyprodukował? :D Żeby tylko nie zrobił tego z mocowaniem do Pentaxa... :lol:

Lepiej niech Canon poprawi to co sam kiedyś zrobił, bo jak na razie to nawet zmniejszenie światła o 2/3EV do f/1.2 niewiele im pomogło.

http://thomaskjaer.com/potn/lenses/50_1-2.jpg
http://thomaskjaer.com/potn/lenses/50_1-3.jpg
http://thomaskjaer.com/potn/lenses/50_1-4.jpg
 
 
ilDottore 
Bywalec



Posty: 114
Skąd: Irlandia
Wysłany: Pią 17 Kwi, 2009   

Na 5DMkII z "Sigmaluxem" nie obserwuję żadnych problemów z trafianiem autofocusa.
Co prawda, przy moim stylu fotografowania, to AF mi jest akurat tak potrzebny jak śnieg zeszłoroczny ale... jest i trafia!
Zdecydowanie moje ulubione szkło. :mrgreen: Bardzo ciekawe i - rzekłbym - inspirujące.
Przyłapałem się na tym, że fotografując Sigmaluxem bardziej niż o pierwszym planie myślę o tle i stopniu jego rozmycia.
Naprawdę niezła zabawa jest z tym szkiełkiem i serdecznie je polecam.
 
 
halski 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sob 18 Kwi, 2009   

Witam,
Zgadzam się w 1000 % z kolegą MMM, moje doświadczenia są identyczne.
Ujął w zasadzie cały temat, zresztą jak zwykle, bardzo realnie.
 
 
ilDottore 
Bywalec



Posty: 114
Skąd: Irlandia
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2009   

Zeby nie być gołosłownym w stwierdzeniu, iż Sigmalux wart jest zainteresowania, przedstawiam kilka przykładowych fotek zrobionych tym naprawdę fajnym szkłem...



Jak widać, szczególnie bokeh jest miodny...
Głębia ostrości grubości kartki papieru daje wiele możliwości kreatywnego podejścia do banalnych skądinąd tematów...



Dobre szkiełko dla miłośników efektu 3D...



Sami osądźcie, czy warto fotografować Sigmaluxem. U mnie ten obiektyw nie schodzi z aparatu. Zdjęć specjalnie nie wybierałem - to są fotki z ostatnich paru dni robione na spacerze z psem... aparat w prawej ręce i smycz z wyrywającym się psem w lewej. Pozdrawiam! :mrgreen:
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2009   

to Twoje stwierdzenie 'sigmalux' powoduje, że nie chciałbym mieć szkła, które bym tak nazywał :P
 
 
Paulo 
Nowy
Początkujący



Posty: 22
Wysłany: Nie 26 Kwi, 2009   

A ja mam prośbę, którą napisałem już na CB, ale jak wiadomo nie każdy tam zagląda.

Jeżeli istnieją osoby używającego tego szkiełka z 450D (lub innym Canonem podobnej klasy) bez problemów z AF to bardzo proszę o taką informację tutaj lub na priva. Proszę też o wzmiankę czy AF działał od razu prawidłowo, czy dopiero po kalibracji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 14