Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
FujiFilm X20, Olympus XZ-2 a może E-PL3 ?
Autor Wiadomość
August0502
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Sie, 2014   FujiFilm X20, Olympus XZ-2 a może E-PL3 ?

Witajcie,
troszkę czytałem o tych 3 aparatach:

FujiFilm X20 http://www.optyczne.pl/in...rat&test_ap=213
Olympus XZ-2 http://www.optyczne.pl/in...rat&test_ap=201
Olympus E-PL3 http://www.optyczne.pl/16...Wst%C4%99p.html

Chętnie bym się na któregoś skusił tylko no właśnie, na którego?! Mam kompletny mętlik w głowie i brak większej wiedzy na co zwrócić uwagę. Dlatego bardzo proszę o pomoc przy wyborze, a być może i doradzeniu jakiegoś innego w cenie do 1700zł ? Przede wszystkim uwielbiam zdjęcia krajobrazowe. Zależy mi na tym aby zdjęcia były ładne i w miarę możliwości ostre, no i żeby sam aparat nie był dużych rozmiarów. I jeszcze jedno pytanie- czy wizjer w tych aparatach przydaje się ? Lepiej się przez niego robi zdjęcia czy jak się widzi na ekraniku ?
Bardzo proszę o pomoc przy wyborze bo już raz dałem się namówić przez sprzedawcę i opinie na stronie sklepu i wolałbym drugi raz tego błędu nie popełnić :(
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Analizator 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 70
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   Re: FujiFilm X20, Olympus XZ-2 a może E-PL3 ?

Wizjer przydaje się jak w słoneczny dzień, ale pytanie jaka jest jakość obrazu w tym wizjerze. Dobry wizjer jest dobrą rzeczą, a kiepski tylko z nazwy jest wizjerem.
Równie, jeśli nie bardziej, użyteczny jest ruchomy ekran (fotografowanie znad tłumu, zza płotu, z poziomu grunty bez czołgania się, z aparatu wiszącego na szyi bez podnoszenia go przed siebie).

EPL3 (a może EPL5 skoro wyszedł właśnie EPL7 to cena powinna spaść) to zupełne inna liga niż X20 i XZ-2, bo dużo większa powierzchnia matrycy i opcja wymiennych obiektywów (pod warunkiem że jakiś zakupisz i nie zostaniesz tylko przy kitowym zoomie). Jeśli nie zamierzasz takowego zakupić (najlepiej jakiejś stałki, nawet te tanie Sigmy f/2.8 do micro43), to lepiej kupić kompakt z jasnym zoomem.

X20 i XZ-2 to podobna jakość, bo podobna wielkość matrycy (X20 nieco większa, ale tylko nieco).
Za to mniejsze gabaryty niż EPL3 z podpiętym obiektywem.
XZ-2 chyba cenowo wypada najlepiej. Potrafi to samo co więksi bracia - bezlusterkowce micro43 Olympusa, tyle że ma mniejszą matrycę (ale jasny zoom) - manualne tryby, PASM, współpraca z tymi samymi akcesoriami co bezlusterkowce, zdalna współpraca z lampami zewnętrznymi (FL-36R byłaby duża w porównaniu do bezlusterkowca, ale jakby tanio dopaść maleńką FL-300R to już co innego). Są do niego nawet obudowy podwodne.

X20 jest wyraźnie większy (nie wiem czy nie większy od małego bezlusterkowca EPL3, a na pewno większy od bezlusterkowca Panasonica GM1), ale też zacny.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Wybrałeś niezłe aparaty, więc chyba wiesz o co chodzi?
Im większa matryca, tym ładniejszy będzie obraz, więc E-PL3, ale mam nadzieję, że zauważyłeś, że to już nie kompakt, tylko bezlusterkowiec, czyli wymienne obiektywy :cool: To zaleta albo wada, zależy jak kto do tego podchodzi ;)
Bezlusterkowców w cenie 1700 jest trochę, ale opinii to szukaj w innym dziale...
Wizjer przydaje się, gdy duże słońce z tyłu lub gdy ktoś nie lubi celować na ekranie.
 
 
August0502
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

Czyli rozumiem, że gdybym zdecydował się na EPL3 lub nawet EPL5 to najlepiej byłoby dodatkowo zainwestować w jakiś obiektyw lub obiektywy ? A zdradzi mi ktoś jaki obiektyw jest dobry i w jakiej jest cenie ? Tylko bez przesady, taki w rozsądnej cenie ;)
Rozumiem że EPL5 jest nowszy od EPL3 ale czy jest lepszy ?

TomPL2 wybrałem takie bo Świnkę Skarbonkę stać na nie i miały dobre oceny w testach na stronie :)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pon 01 Wrz, 2014   

August0502 napisał/a:
Rozumiem że EPL5 jest nowszy od EPL3 ale czy jest lepszy ?


Tak.
August0502 napisał/a:
Czyli rozumiem, że gdybym zdecydował się na EPL3 lub nawet EPL5 to najlepiej byłoby dodatkowo zainwestować w jakiś obiektyw lub obiektywy ?


Tak.

August0502 napisał/a:
A zdradzi mi ktoś jaki obiektyw jest dobry i w jakiej jest cenie ? Tylko bez przesady, taki w rozsądnej cenie


Dobre są np.Olympus 12/2,0; 45/1,8;75/1,8;Panasonic 20/1,7.
Ceny znajdziesz bez problemu na ceneo czy skąpcu, tylko nie wiem czy któreś uznasz za rozsądne :smile:
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Wto 02 Wrz, 2014   

Myslę, że zestaw kitowy z dwoma obiektywami (14-42 i 40-150mm) będzie dla ciebie na początek idealny. Np.
http://www.e-fotojoker.pl...y)-80041419-007
A te wypasione obiektywy, które podał Sunders to sobie dokupisz jak się bardziej zanęcisz do fotografowania albo gdy dostaniesz jakiś spadek po wujku z Ameryki ;)

Oczywiście przemyśl sprawę, bo to nie kompakt: jest nieco większy a obiektyw wystaje i trzeba o niego/o nie dbać. Ale jakość zdjęć powinna ci to wynagrodzić :cool:
 
 
August0502
[Usunięty]

Wysłany: Sro 03 Wrz, 2014   

Sunders no przecież te obiektywy kosztują więcej niż sam aparat ! Musiałbym ze trzy takie Świnki Skarbonki przecisnąć przez maszynkę i wycisnać każdego grosza :mrgreen: Ale kiedyś kto wie :wink:
Dzięki TomPL2 za tego linka i w ogóle dziękuję Wam wszystkim za pomoc :wink: . Jestem już niemal pewny i przekonany do zakupu E-PL5. Jest jeszcze tylko jedna rzecz, która nie daje mi spokoju. Chodzi o baterie :( Zawsze miałem aparat na zwykłe paluszki AA i jak gdzieś wyruszałem w teren to zabierałem ze sobą z 12 i problemu nie było. Wiadomo, że w chłodne dni baterie krócej trzymają. Ale może nie potrzebnie się tym zamartwiam ? Jak wygląda sytuacja z wytrzymałością baterii w tych aparatach ? Lepiej dokupić sobie drugą i trzymać na wszelki wypadek czy może spokojnie wytrzymują powiedzmy pół dnia w mroźnych warunkach ?
Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam :)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Sro 03 Wrz, 2014   

August0502 napisał/a:
Sunders no przecież te obiektywy kosztują więcej niż sam aparat !


To nic nadzwyczajnego, że dobry obiektyw kosztuje więcej niż amatorska puszka. Jak złapiesz bakcyla i zgłębisz temat podpinając którąś ze stałek w miejsce kitowego zooma, to najpewniej przestaniesz się dziwić. :smile:

August0502 napisał/a:
Lepiej dokupić sobie drugą i trzymać na wszelki wypadek


IMO warto posiadać zapasowy akumulator.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 03 Wrz, 2014   

Sunders napisał/a:
IMO warto posiadać zapasowy akumulator.

Szczególnie zaś dla niewielkiego bezlusterkowca bez wizjera. Niewielki, to i bateria niezbyt duża, a bez wizjera oznacza, że korzystanie z ekranu LCD zżera więcej prądu niż wizjer. Dodatkowo zimą, drugi akumulator trzymasz przy ciele, żeby był ciepły. Chyba lepiej nawet cyrkulować te akumulatory co jakiś czas, żeby ich temperatura nie spadała zbytnio.
 
 
Analizator 
Uczestnik


Pomógł: 2 razy
Posty: 70
Wysłany: Sro 03 Wrz, 2014   

August0502 napisał/a:
Czyli rozumiem, że gdybym zdecydował się na EPL3 lub nawet EPL5 to najlepiej byłoby dodatkowo zainwestować w jakiś obiektyw lub obiektywy ?


Po to się kupuje bezlusterkowca, żeby mieć więcej niż jeden obiektyw. Po to zrobili właśnie wymienne obiektywy. Jak ktoś nie chce wymieniać, to kupuje coś z przyspawanym obiektywem. Jest trochę kompaktów z cropową matrycą, choćby Fuji X100, i stałoogniskowym przyspawanym obiektywem. Albo kompakty z małą matrycą i jasnym zoomem. Albo nawet cropowe matryce i przyspawany zoom (Canon ma coś takiego, Panasonic 15 września zaprezentuje taki aprat z matrycą micro43 - jak w EPL5 - i przyspawanym zoomem).

August0502 napisał/a:

A zdradzi mi ktoś jaki obiektyw jest dobry i w jakiej jest cenie ? Tylko bez przesady, taki w rozsądnej cenie ;)


Standardowo bezlusterkowce sprzedają z kitowym ciemnym zoomem w podstawowym zakresie. PENy z reguły mają tu 14-42mm f/3.5-5.6. A potem to już co kto chce. Jak ma być tanio w micro43 to na przykład:
- dłuższy zoom tele - też ciemny - np. 40-150mm, 45-200mm, 45-175mm
- uniwersalny ultrazoom (co by wyeliminowało 14-42mm) - 14-150mm
- jasna malutka i świetna optycznie portretówka - Olympus 45mm 1/.8
- tanie stałki Sigmy - 19mm/2.8, 30mm/2.8, 60mm/2.8
- naleśnik Panasonica 20mm f/1.7 - optycznie świetny i malutki


August0502 napisał/a:

Rozumiem że EPL5 jest nowszy od EPL3 ale czy jest lepszy ?


EPL5 dostał nowszą technologię matryc. Do EPL3 Olek bazował na nieco zacofanych do konkurencji matrycach Pansonica, a EPL5 dostał nowsze matryce (zdaje się od Sony). Jest wyraźna poprawa jakości obrazka - poprawiły się wysokie ISO, rozpiętość tonalna.
EPL1 to były choroby wieku dziecięcego, EPL2 niewielkie zmiany, EPL3 dostał szybki AF, EPL5 nowe matryce. Panasonic dorobił się lepszych matryc od modelu GX7 (i wszystko co później).
Blackmagic stosuje w swoim micro43 matryce zupełnie inne - tylko do filmowania, o bardzo dużej rozpiętości tonalnej i rozdzielczoścy tylko Full HD. "Kodak" w swoim pierwszym aparacie micro43 ma zdaje się matryce od Sony.
 
 
August0502
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Wrz, 2014   

A tak z ciekawości jeszcze zapytam czy są inne bezlusterkowce godne polecenia i w podobnej cenie co E-PL5 ? Widziałem, że dużo tańszy jest Samsung NX1100 no i prowadzi w rankingu choć nie wiem czy to coś znaczy :smile:
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Sob 06 Wrz, 2014   

August0502 napisał/a:
czy są inne bezlusterkowce godne polecenia i w podobnej cenie co E-PL5 ?


Są. Np. Samsung NX2000, Samsung NX3000, Sony A5000, Panasonic Lumix DMC-GX1.

August0502 napisał/a:
Widziałem, że dużo tańszy jest Samsung NX1100 no i prowadzi w rankingu choć nie wiem czy to coś znaczy


A co to za ranking?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 08 Wrz, 2014   

Dyskusja na temat rankingu została wydzielona do osobnego wątku Rankingi na portalu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13