Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: komor
Wto 05 Sty, 2016
ASTROFOTOGRAFIA 2015
Autor Wiadomość
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

maziek napisał/a:
Czy jest jakieś wyjaśnienie tego, że na zdjęciach Monastora jest pęk tych firanek wychodzący z punktu? Na zdrowy rozum, to z Reykjaviku do bieguna m. trochę za daleko, ale?

Maziek, ten snop promieni zorzy ze zdjęcia nie ma nic wspólnego z biegunem. To po prostu lokalny strumień cząstek, na który patrzysz centralnie/osiowo. Czy raczej na wywołane przez niego świecenie gazów atmosferycznych gdzieś tam w jonosferze. Po prostu przypadkowo skierowany w "Twoją" stronę. Jeśli celowałby gdzie indziej (nie w obserwatora), widziałbyś normalny, typowy słup światła/ kurtynę czy jej fragment. To czysto lokalna struktura. Cała zorza składa się z wielu takich, po prostu strumień wywołujących ją cząstek naładowanych nie jest jednorodny (gęstość, prędkość/energia, rozkład przestrzenny), a jeszcze masz jego wpływ na ziemskie pole magnetyczne, które też go wzajemnie modeluje. Stąd taka dynamika i bogactwo form zorzy. Kolory z kolei zależą od tego, które przejścia elektomagnetyczne są wzbudzane w molekułach/atomach tlenu i azotu, a to zależy głownie od energii tych cząstek wiatru słonecznego. Stąd zorze w PL, jeśli już w ogóle są, to dosyć kolorowe, na północy najczęściej po prostu zielone. Chociaż np. podobny, zielono-fioletowy, piękny "snop" mam na zdjęciach z pierwszego wyjazdu do Szwecji.
Zorza jako całość ma formę owalu, o promieniu mierzonym w tysiącach km, wycentrowanego mniej więcej wokół bieguna magnetycznego Ziemi (czyli gdzieś w kanadyjskiej Arktyce, na zachód od Grenlandii). Stąd łatwiej jest obserwować zorze na zach. półkuli, bo rutynowo schodzi "niżej" geograficznie. Świecenie skoncentrowane jest na mniej więcej po obwodzie tego owalu. Ładnie to widać np. na diagramie ze spaceweather.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Ina 
Nowy



Posty: 7
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Witam serdecznie
Mój pierwszy post i zdjęcie.

55.

Zaćmienie słońca.jpg
Plik ściągnięto 6172 raz(y) 41,14 KB

 
 
maziek 
Optyczny
zdjęcia robię głową



Pomógł: 22 razy
Posty: 5163
Skąd: Chełm I stolica PRL!
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Dziękuje bardzo wszystkim za pracę nad moim przypadkiem :) .
 
 
kwscore 
Bywalec



Posty: 176
Skąd: wro
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

56.

 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Wto 24 Mar, 2015   

kwscore, te przerwy nie wyglądają fajnie...
 
 
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2015   

Księżyc robiony z ręki, dodam, że nie liczyłem na wiele, bo był za mgłą.
Drugie zdjęcie:

Obraz prześwietlony, będę musiał zobaczyć gdzie ustawia się aby brał jasność ze środka obrazu
Drugi, a raczej w kolejności pierwsze zdjęcie, nie wycentrowany, ale zastanawiająco dobry

Nawet się nie spodziewałem takiego, bo był za mgłą, jakby za lekką chmurą. Może za miesiąc będzie lepsza pogoda i może zrobię ze statywu. Nawet u dołu widać gwiazdki, jak będzie lepsza pogoda zrobię zdjęcia gwiazd. Problem tylko z długim naświetlaniem, bo niebo się porusza.
 
 
matys 
Entuzjasta
Raczkujący amator


Pomógł: 12 razy
Posty: 703
Skąd: Londyn/Lubin
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2015   

Kolego Borneq, zdjęcia niestety słabe. To, że "z reki" to nie ma się czym podniecać. Wiem, wiem, wielu początkujących tak ma(ja też miałem). Liczy się jakość, mniej ważne czy z ręki, nogi czy ze statywu.
Jakbyś zrobił "z ręki" na 500mm startującego np c-130 hercules przy 1/15s i wyszedł by ostry jak brzytwa to wtedy jest to warte zaznaczenia. :razz:

Druga sprawa to fotografowanie księżyca. Księżyc wygląda dla naszego oka bardzo okazale, jak jest w pełni, jednak na zdjęcu już niekoniecznie. Dlaczego ? Promienie słońca tak padają i odbijają się w naszą stronę, że nie widać cieni i konturów rzucanych np przez kratery itp.. więc Księżyc wygląda po prostu płasko. Lepiej to wygląda jak jest ok. 3/4 wtedy światło pada pod fajniejszym kątem i tworzy fajne kontury na powierzchni Księżyca.

Tutaj masz przykładowo Księżyc poza pełnią:
Zdjęcie 1(flickr)
Zdjęcie 2(flickr)
Zapewne widisz interesujące kratery i kontury, detale które tworzy cień na księżycu.
A w pełni jest po prostu płasko:
Pełnia

Powodzenia !
 
 
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Pią 03 Kwi, 2015   

Ostre jak brzytwa (jak były robione, ze statywu, jakim zoomem i aparatem?) Najlepiej widać fakturę na granicy cienia. Można by skomponować obraz dla różnego położenia cienia i z tego może dałoby się utworzyć cały plastyczny obraz.
(Nawiasem mówiąc flickr.com jest ciekawsze niż imgur, nawet pokazywane są dane Exif)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Borneq, po pierwsze numeruj fotki. Po drugie, jak jest mgła, to nie fotografuje się księżyca... do tego w pełni, kiedy nie widać kraterów... Księżyc jest tak jasnym obiektem, że można fotografować go z ręki, ale co statyw to statyw. Tu masz przykład 1000mm f/16 ISO400 1/60s

_MG_2891.jpg
59.
Plik ściągnięto 5881 raz(y) 98,77 KB

 
 
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Przy zaćmieniu będzie widać kolorki. Najbliższe widoczne 28 września 2015 o czwartej - piątej nad ranem a nastęne za rok około dwudziestej.
Może zrobię zdjęcie gdy Księżyc będzie się zmniejszał, jednocześnie bez mgły.
Ten już bez mgły, ale niezbyt plastyczny
60

Za to ten bardzo (nie mój ;-) :
plastyczny
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Borneq, zastanawia mnie (60), dlaczego na 163.56mm, a nie 215mm? Dobrze trafiony na maksymalnej ogniskowej, a potem podczas obróbki zmniejszony, dał by z twojego Sony znacznie więcej szczegółów.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

60. już znacznie lepsze.

Maziek - wracając do zorzy. To tak jak z meteorami. Równoległe trajektorie w atmosferze dają Ci radiant na niebie.
 
 
mozer 
Temu Panu już podziękujemy
bo Pentax



Pomógł: 86 razy
Posty: 8591
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Borneq, zacznijmy od tego, że w zdjęciach Księżyca tego typu, nawet technicznie poprawnych, nie ma nic ciekawego. Księżyc od milionów lat wygląda tak samo ;) Chyba każdy kto nabył "zooma" takie zdjęcie zrobił. Można poćwiczyć technikę w domowym zaciszu, ale po co to wystawiać na forum?
 
 
Borneq 
Początkujący


Posty: 43
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Wojmistrz napisał/a:
Borneq, zastanawia mnie (60), dlaczego na 163.56mm, a nie 215mm? Dobrze trafiony na maksymalnej ogniskowej, a potem podczas obróbki zmniejszony, dał by z twojego Sony znacznie więcej szczegółów.

Fotografowałem z ręki i zarówno trudno było uchwycić jasność, aby nie był za jasny, jak i ostrość na nieskończoność. Te z większym zoomem wyszły gorzej, wybrałem najlepszy który zajmował tylko część obrazka i wyciąłem go naturalnej wielkości.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Borneq, 400V nie posiadam, ale wiele razy fotografowałem księżyc Canonem SX50, który posiadał praktycznie ten sam zakres ogniskowych i było znacznie lepiej i to z ręki. Poza tym, na 215mm masz ekwiwalent 1200mm więc i tak łysy zajmuje tylko kawałek kadru. Wyłącz w menu zooma cyfrowego i fotografuj z ręki przez wizjer, masz wtedy trzeci punkt podparcia. Księżyc ma tak duża jasność, że fotografujesz go jak w dzień, przy ISO80 i f/6.3 powinieneś mieć czas około 1/320s - stabilizacja bardzo pomaga, tryb manualny także :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 18