Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikkor-S 5.8 cm f/1.4 kontra Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   Nikkor-S 5.8 cm f/1.4 kontra Nikkor AF-S 50 mm f/1.4G

http://www.optyczne.pl/index.php?art=117

Zachęcam do lektury i dyskusji.

Arek
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

bardzo interesujące wyniki tylko... na co komu test nikkora 58/1.4? Przecież tego szkła właściwie nie można nigdzie kupić, może lepiej byłoby Nikkora-S 50/1.4 :)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Ty masz chyba 19 lat. Na menopauzę i zrzędzenie jeszcze będziesz miał czas ;)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Ja przeczytałem z zainteresowaniem, bo lubię takie historyczne pogawędki i porównania. W sumie obojętne mi jakie konkretne szkła są porównywane, ile kosztują i czy można je kupić, ważne, że dzieli je prawie 50 lat – to pozwala na porównanie stanu techniki. Z jednej strony zmieniło się wiele, a z drugiej tak niewiele… Pewne aspekty techniczne tego szkła są przecież na dzisiejszym poziomie – czy to nie daje do myślenia? :)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Założeniem było porównanie pierwszych szkieł systemu F do dzisiejszych odpowiedników. Nie drugich, trzecich czy czwartych lecz pierwszych. A Nikkora-S 5.8cm f/1.4 bez problemu można kupić na e-bay'u
choćby teraz. Jest nawet kilka aukcji. Choćby ta:
http://cgi.ebay.com/Early...parms=72%3A1234|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A1|294%3A50
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Arek napisał/a:
Ty masz chyba 19 lat. Na menopauzę i zrzędzenie jeszcze będziesz miał czas ;)
To z wiekiem to przemilcze, bo lubię, gdy ktoś uważa, że mam mniej, niż mam :D A z menopauzą - zawsze znajdzie się coś, co nie do końca będzie mi pasować... no i nikkora 50/1.4 można kupić praktycznie wszędzie, w przeciwieństwie to nikona 58/1.4 :P
 
 
fafniak 
Entuzjasta
Tetenalu



Pomógł: 2 razy
Posty: 578
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

ja mam tylko jedno pytanko - byc moze zupelnie "lamerskie" - jakim cudem szklo duuuzo starsze ma oraktycznie zadna CA ?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Jak widać w standardowych szkłach, nie trzeba wymyślnych rodzajów szkła, żeby dobrze skorygować
poprzeczną CA. 50-tki same w sobie nie stwarzają w tej kategorii poważnych problemów. Tani Canon 1.8/50 II też koryguje CA świetnie. Problemem jest skorygowanie wszystkich wad pozaosiowych na raz. Tutaj skupili się na CA, odpuścili komę. Coś za coś. Tak podejrzewam...
 
 
benetnash 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 218
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Moim skromnym zdaniem celem tego testu nie było pokazanie że nowy obiektyw jest lepszy niż stary (co jest raczej oczywiste i bez testu) tylko co zostało przez ten czas poprawione. I wydaje mi się, że test pokazał, że przez 50 lat podczas których projektowanie obiektywu przeniosło się z deski kreślarskiej (czy gdzie tam inżynierowie pracowali) na ekrany komputerów nie poczyniono prawie żadnego postępu. Niestety fizyki nie da się oszukać.


A tak nawiasem to czy wyniki dla AF-S 50G będą opublikowane jako osobny test? Patrząc na testy pozostałych 50 nikkora, masakryczne winietowanie to normalka, natomiast wysoka AC to dla mnie niezłe przegięcie w sprzęcie za tą cenę, jakoś nie wiem po co ktoś miałby kupować AF-S skoro wersja bez silnika jest tańsza i ma mniejszą abberacje.
 
 
RobertO 
Administrator



Pomógł: 6 razy
Posty: 1150
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

benetnash napisał/a:
A tak nawiasem to czy wyniki dla AF-S 50G będą opublikowane jako osobny test?


tak beda i znajda sie tam wyniki zarowno na FX jak i DX
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 289 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

benetnash, a gdzie Ty tam widzisz wysoką CA? Poziom 0.08% to nic poważnego. A winieta była mierzona ma pełnej klatce. 2-3 EV winiety na FF w jasnych szkłach to typowe zachowanie.
 
 
mavierk 
Temu Panu już podziękujemy
never knows best



Pomógł: 93 razy
Posty: 7364
Skąd: Lubin / Wrocław
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

benetnash napisał/a:
Niestety fizyki nie da się oszukać.
chyba na szczęście jej nei da się oszukać :P
 
 
benetnash 
Rozmowny


Pomógł: 2 razy
Posty: 218
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Arek napisał/a:
benetnash, a gdzie Ty tam widzisz wysoką CA? Poziom 0.08% to nic poważnego. A winieta była mierzona ma pełnej klatce. 2-3 EV winiety na FF w jasnych szkłach to typowe zachowanie.

rzeczywiście w Waszym teście AC nie jest aż tak wysokie patrząc na wykres. Pisząc to sugerowałem się cropem tablicy testowej poniżej, na którym wyraźnie widać abberacje nowego obiektywu. Dodatkowo mój 18-70 w teście miał połowę tej abberacji a jest ona mocno widoczna nawet na średnio kontrastowych zdjęciach. Pewnie mój model jest zchrzaniony.

Co do winiety, to nie wiem jakimi prawami się rządzi pełna klatka, dlatego wydaje mi się to wysoką liczbą

Pozdrawiam
 
 
ophiuchus 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 2271
Skąd: Zamość
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

A ja tak z innej beczki, zastanawiam się ile kosztowałby 1.4/50G gdyby jego obudowa wykonana była z podobnych materiałów i z taką dbałością jak jego prapradziadek ;) A tekst świetny!
 
 
Itey 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 247
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

rewelacja ten artykuł, moim jednak zdaniem te ulepszenia jak na 50 lat to nie jest wiele, przecież to pół wieku jakby nie patrzeć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13