Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Tablety
Autor Wiadomość
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   Tablety

Witam,
Czy ktoś tu używa tabletu (np. Wacom)?
Wasze opinie?
Czy warto pracować tym zamiast myszką przy post procesingu jeżeli nie robi się "w grafice" a tylko obrabia się zdjęcia?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

Używam Wacom Intuos pen&touch. Wrażenia... Czuły, szybki, nie laguje - idealny. Używam go w Photoshopie wszędzie, gdzie potrzebuję płynnego "maźnięcia", którego nie zapewni mi żadna myszka (przy dorabianiu włosów, rzęs, trawy, przy pracy na maskach, przy przenikaniu warstw itp.). Można używać go zamiast myszki, ale to potrafią chyba tylko rysownicy, którzy nie wypuszczają piórka z ręki.
Czy nadaje się do postprocesingu? Hmm... Piórko steruje kursorem, kiedy jest jeszcze nad powierzchnią tabletu (jakieś 3 centymetry). Kiedy zabierasz rękę, aby z klawiatury wprowadzić parametr, zabierasz też kursor z ekranu, o ile oczywiście nie uniesiesz ręki z piórkiem, pionowo do góry, aż tablet straci z nim kontakt. Zwykle, kiedy powracasz piórkiem znowu nad tablet, musisz szukać kursora, bo kursor jest nie tam, gdzie skończyłeś pracę, a pojawia się w miejscu w którym tablet piórko zauważył. Jeśli nie pracujesz na tablecie non stop, zabawa w szukanie kursora jest trochę uciążliwa.

Jest taki jeden facet na YouTube, spec od Photoshopa, który pracuje wyłącznie piórkiem (tutorial, w którym pokazuje pracę z tabletem Wacom), ale widzę, ze w jednym z jego ostatnich tutoriali, gdzie pokazuje jak zrobić coś w LR, w dłoni trzyma myszkę....

Jest jedna rzecz, o której warto wspomnieć. Piórko posiada ścieralną końcówkę, która przy nawet niezbyt intensywnej pracy, zużywa się dość wyraźnie. 5 wkładów na allegro, to jakieś 60złotych. Jeśli masz zamiar używać tabletu, zamiast myszki, to jedna końcówka wystarczy Ci do końca życia, ale jeśli masz zamiar rysować, musisz to wziąć pod uwagę.
 
 
kelvinpiotr 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 185
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

fatman napisał/a:
Czy warto pracować tym zamiast myszką przy post procesingu


Warto, "mój" fotograf w firmie, czyli syn, :wink: dużo pracuje przy obróbce. Był bardzo przywiązany do myszy, do czasu, gdy ok 4 lata temu kupiłem Wacoma A4. Po roku dokupił mały tablet do pracy z laptopem "w terenie" i nie wyobraża sobie jak można pracować w PS bez.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

Ja używam tabletu Wacom Intuos Pro w wersji medium i z modułem bezprzewodowym. Jak się przyzwyczaisz do obsługi to zaczyna się bajka, ale po kilku latach myszki i tabletów bez guzików, trzeba trochę cierpliwości. Mam osobno skonfigurowany pod Ps i Lr oraz inne oprogramowanie z jakiego korzystam. Polecam jeśli masz szansę że zwróci ci się taki wydatek.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 03 Kwi, 2017   

Dzięki Panowie za opinie.
Twgo faceta na Youtubie - obejrzalem kilka odcinków. :mrgreen:
Pomyślę albo wezmę na tydzień na próbe z Wacoma i zobaczę czy się przekonam.
Obrabiam amatorsko zdjęcia więc zwracać się inwestycja nie zwróci.
Chciałem po prostu wygodnie. 869 PLN można zaryzykować za wersję "S".
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Wto 04 Kwi, 2017   

Nie zauważyłem wcześniej tego wątku.
Dla mnie fotografia to tylko hobby i z takiego punktu widzenia:
- kupiłem tablet (za 140 zł na promocji w Biedronce) do obróbki portretów, bo gdy przybyło mi trochę umiejętności i wymagań, myszka stała się barierą,
- używam jednocześnie piórka i myszki - myszki do wyboru i ustawiania parametrów narzędzi na przykład i tak już pewnie zostanie, myszką robię to sprawniej,
- do landszaftów na przykład, jeśli akurat mam tablet podłączony, to używam, ale specjalnie do tego go nie wyciągam, nie czuję potrzeby (trawy póki co nie dorysowuję).
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 04 Kwi, 2017   

A jak w LR się to sprawdza, Wojmistrz? Tutejszyn, używasz też może LR?
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 04 Kwi, 2017   

komor napisał/a:
A jak w LR się to sprawdza,
Uzywam tylko CameraRaw, ale to prawie, jak LR :)
Aby z tabletem się fajnie pracowało w LR, trzeba uczynić go głównym narzędziem do obsługi LR. Krótko mówiąc tablet powinien być tam, gdzie w tym momencie jest klawiatura. Tablet umożliwia w prosty sposób zmianę rozmiaru pędzla, oraz jego twardość. Alt, Ctrl, Shift itp., też są tablecie. Można obrócić zdjęcie "chwytając" je palcami (w PS to działa, nie wiem, czy w LR też). Ogólnie w tego typu pracy klawiatura jest niepotrzebna.
Moim zdaniem tablet nie zda egzaminu, jeśli klawiatura będzie głównym narzędziem, a piórko będzie miało zastąpić jedynie myszkę. Wtedy tylko wzrasta poziom stresu, a cała zabawa traci sens.
Mocną stroną tabletu jest wrażliwość na nacisk. Pędzle stają grubsze, a kolor intensywniejszy, kiedy zwiększy się nacisk. W LR to będzie miało raczej małe zastosowanie, więc tablet będzie niejako pozbawiony jednej z podstawowych zalet.
U mnie klawiatura i myszka są głównym interfejsem komunikacji. Piórko jest czymś w rodzaju miękkiego ołówka do szkicowania. Powyłączane mam klawisze na piórku, wyłaczyłem "gumkę", powyłączałem wszystkie gesty... rysując coś na tablecie dłoń leży na jego powierzchni, co tablet czasem stara się zinterpretować jako gesty i jest kłopot...
Ogólnie mówiąc: tablet jako narzędzie główne, zastępujące mysz i klawiaturę - tak, tablet tylko jako myszka - nie.
Oczywiście moim tylko zdaniem... :)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sro 05 Kwi, 2017   

W dużym stopniu jak napisał Tutejszyn, przypomina to pracę myszki, ale praca w CameraRaw a Lr mocno się jednak różni. Tu akurat możliwość konfiguracji 8 przycisków tabletu + 4 funkcji suwaków na pokrętle przełączanym centralnym przyciskiem jest świetne i o ile nie musimy zrobić jakiejś nietypowej funkcji, to w Lr6 sprawdza się całkiem dobrze. Precyzja retuszu też jest znacznie lepsza.
 
 
Arkowal 
Entuzjasta



Pomógł: 1 raz
Posty: 731
Skąd: Poznan,Bradford
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Zdecydowanie polecam. Przydaje się zwłaszcza przy używaniu pędzli. Osobiście uważam, że do zwykłej obróbki wcale nie musi być bardzo wypasiony a profesjonalny retusz też na spokojnie można ogarnąć.Posiadam wacom CTL-471 i jest super.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Właśnie jestem na targach w Łodzi na stoisku Wacoma.
Potrenowałem z pół godziny z wersją Pro-S ale jakoś nie zapalałam miłością.
Trudno mi się przyzwyczaić. Pewnie to kwaestia czasu.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 06 Kwi, 2017   

Jak wcześniej Wojmistrz napisał/a:
po kilku latach myszki..., trzeba trochę cierpliwości
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pią 07 Kwi, 2017   

fatman,
Czy dobrze rozumiem, że to jest taki tablet
https://sklep.wacom.pl/tablet-graficzny-wacom-intuos-pro-s-a6-pth-451-rupl-p31
o powierzchni roboczej wielkości pocztówki?

Jeśli tak, to nie mógł Ci pasować.
Ja mam nieco mniejszy od A4 i to najlepiej pasuje do mojego notebooka 13,3"
Z nieco większym monitorem, chyba 15", też pracowałem i też było nieźle. Z 24" jeszcze nie próbowałem, ale może być mały problem z przełożeniem skali ruchów.
Ale pocztówka - jeśli tak było - to nie mogło Ci pasować. Moim skromnym zdaniem, powinieneś patrzeć na tablety porównywalne, a przynajmniej nie odbiegające skrajnie wielkością od moitora, na którym najczęściej pracujesz.
No a już co najmniej niech normalną kartkę papieru przypomina.
 
 
xinyong 
Nowy



Posty: 1
Wysłany: Pon 10 Cze, 2019   

Tablety XP-PENa (na pewno Star G640) tak, o ile program graficzny obsługuje funkcje tabletu, a nie traktuje piórko tylko jako myszkę . Z programami liczących się producentów nie ma problemu, można sobie oczywiście przypisać rozmaitą, dowolną konfigurację gestów, piórka i przycisków oddzielnie pod każdy program (w tym system).

Sam używam ten model ( https://www.xp-pen.com/product/51.html ) . Graphics Tablet nie jest zły, gra się dobrze hoveringiem i draggingiem. Do osu i grafiki, ale głównie to drugie.
 
 
manisharma11211 
Nowy


Posty: 1
Skąd: Houston
Wysłany: Wto 15 Paź, 2019   

Thanks all for your responses. i was having similar questions and your answers were helpful to me. :wink:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13