Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Nikon ED82 vs Leica APO 77mm vs Swarovski AT-80 HD
Autor Wiadomość
Whisky 
Uczestnik


Posty: 58
Wysłany: Sro 17 Cze, 2020   Nikon ED82 vs Leica APO 77mm vs Swarovski AT-80 HD

Jako ze temat z lornetkami wyczerpalem juz w odpowiednim dziale to bardzo chcialbym zapytac o porownanie lunet do obserwacji ptakow:

1 Nikon Ed82
2 Leica APO televideo 77
3 Swarovski Habicht AT-80 HD
4 KOWA - tylko jaka ?

Celem beda glownie ptaki szkockiego wybrzeza. Obserwacja plus czasami jakies zdjecie telefonem. Zalezy mi na przyblizeniach w zakresie 30-50 i mozliwie szerokim polu.

Pozdrawiam
Whisky
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 18 Cze, 2020   Re: Nikon ED82 vs Leica APO 77mm vs Swarovski AT-80 HD

Whisky napisał/a:
Jako ze temat z lornetkami wyczerpalem juz w odpowiednim dziale to bardzo chcialbym zapytac o porownanie lunet do obserwacji ptakow:

1 Nikon Ed82
2 Leica APO televideo 77
3 Swarovski Habicht AT-80 HD
4 KOWA - tylko jaka ?

Celem beda glownie ptaki szkockiego wybrzeza. Obserwacja plus czasami jakies zdjecie telefonem. Zalezy mi na przyblizeniach w zakresie 30-50 i mozliwie szerokim polu.


Whisky lunety wymienione przez Ciebie do tanich raczej się nie zaliczają dlatego wątpię aby ktoś u nas miał możliwość bezpośrednio je ze sobą porównać. Rynek lunet jest jednak sporo mniejszy od rynku lornetek. Polecam przestudiować dane techniczne i porównać do cen. A propos ceny to nie określiłeś Waść jakim budżetem dysponujesz, zakres od do. Czy obserwacje będą długie czy sporadyczne i o jakich porach dnia?

Patrząc tak na to zestawienie :

ad.1 https://www.fotoplus.pl/l...-MONARCH-82ED-A
plus https://www.nikon.pl/pl_P...-60w#tech_specs

ad.2 APO televid 77 to już historia tylko używki, teraz wersja 82
https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select

ad.3 https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select

ad.4 u Kowy jest wybór zależy ile Chcesz wydać:
https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select
https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select

a przede wszystkim na te ceny to ja osobiście poszedłbym zupełnie inną drogą.

Ps. Nie wiem tylko czy coś takiego Tobie by odpowiadało?
Ps.2 Jeżeli tak ważne jest duże pole to należy pamiętać o Zeissie:
https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select
https://www.astroshop.pl/...ab_bar_1_select
 
 
Whisky 
Uczestnik


Posty: 58
Wysłany: Sob 20 Cze, 2020   

Dzieki Kocie Sylvestrze.

Obserwacje beda sie odbywaly w Szkocji i to raczej za dnia. Podobnie zakup sprzetu planune dokonac w UK
Modele o ktorych wspomnialem sa do kupienia za 1/3 ceny tych z twoich zalacznikow.
Pakowanie sie w sumy 2000-3000£ to lekka przesada przy moich zastosowaniach.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Cze, 2020   

Miałem APO Televida (choć nie 77mm ale 62mm) i sprzedałem wymieniając na Pentaksa PF-80A. Leica mocno zażółcała obraz.
 
 
Whisky 
Uczestnik


Posty: 58
Wysłany: Nie 21 Cze, 2020   

Ok, dzieki Arku.
A more bys polecil jakis model Kowy z podobnego pulapu jak Televid czy habicht?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Cze, 2020   

Nie mam zbyt dużych doświadczeń z lunetami Kowy. W przypadku lunet nigdy nie interesowały mnie modele inne niż te, które mają otwarty system mocowania okularów (1.25").

Wystarczyło jedno spojrzenie przez Pentaksa PF-80A ze stałoogniskowymi okularami Pentax XW, żeby na zawsze wyleczyć się z oferowanych w zestawach okularów typu zoom. Napiszę nawet więcej. Nie trzeba używać drogich Pentaksów XW, żeby poczuć różnicę. Jeśli porównamy lunetę klasy 3000-4000 zł z okularem zoom ustawionym na 20x, a obok postawimy takiego Pentaksa PF-80A lub Celestrona Regala ze zwykłym Plosslem klasy 30 mm, który da podobne powiększenie i za którego musimy zapłacić 100-200 zł, ten Plossl da wyraźnie lepszy obraz, na dodatek przy większym polu widzenia, bo większość lunet na 20x daje pola 38-50 stopni, a Plossle dają 50-52 stopnie.
 
 
Whisky 
Uczestnik


Posty: 58
Wysłany: Nie 21 Cze, 2020   

Super. Sporo cennych informacji mi podeslales.
A masz jakies ciekawe propozycje okularow 1.25 do obserwacji planet i ksiezyca?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Cze, 2020   

Ludzie chwalą ortoskopy, ale ja nie przepadam za ich małym odstępem źrenicy.

Dla mnie zestawem marzeń jest coś oparte o Pentaksy XW. A jak chcemy trochę taniej to Vixeny LVW.
A jak po kosztach, to krótkoogniskowe Sky Watcher SWA-58.
 
 
TheNewOne 
Rozmowny


Posty: 236
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

Arek, a jak byś ocenił pracę mechanizmu ostrzenia w Pentax PF-80ED w porównaniu do produktów Zeiss czy Swarovski. Pomijam fakt, że nowsze produkty mają pokrętło o dwóch przełożeniach. Chodzi mi ogólnie o możliwość precyzyjnego ustawienia ostrości, oporze na pokrętle, znaczącego wpływu temperatury na pracę mechanizmu.

Przedstawiona alternatywa w postaci Pentax + okular 1.25" jest bardzo interesująca również cenowo.

Pozdrawiam
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 11 Sie, 2020   

TheNewOne, to jest wada Pentaksa. Przydałyby się 2 przełożenia.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 17 Sie, 2020   

Arek napisał/a:
W przypadku lunet nigdy nie interesowały mnie modele inne niż te, które mają otwarty system mocowania okularów (1.25").

Wystarczyło jedno spojrzenie przez Pentaksa PF-80A ze stałoogniskowymi okularami Pentax XW, żeby na zawsze wyleczyć się z oferowanych w zestawach okularów typu zoom. Napiszę nawet więcej. Nie trzeba używać drogich Pentaksów XW, żeby poczuć różnicę. Jeśli porównamy lunetę klasy 3000-4000 zł z okularem zoom ustawionym na 20x, a obok postawimy takiego Pentaksa PF-80A lub Celestrona Regala ze zwykłym Plosslem klasy 30 mm, który da podobne powiększenie i za którego musimy zapłacić 100-200 zł, ten Plossl da wyraźnie lepszy obraz, na dodatek przy większym polu widzenia, bo większość lunet na 20x daje pola 38-50 stopni, a Plossle dają 50-52 stopnie.


Ponieważ zastanawiam się nad kupnem teleskopu [dopiero trzy miesiące] a nie wykluczam przy tym lunety z mocowaniem okularów 1.25 cala mam kilka pytań, jeśli można:
- jakiego największego powiększenia używasz Arku w swoim PF-80A?
- czy to powiększenie dobrze sprawdza się na planetach?
- czy zamiast lunety z soczewką 80 mm lepiej kupić z soczewką 100 [nie chodzi mi tylko o możliwość większego powiększenia lecz o jakość obrazu] czy może 80-tka jest optymalna?
- czy lunetę z soczewką 100 mm można porównać pod względem jakości dawanego obrazu z MAKiem 127?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 18 Sie, 2020   

kot Sylvester napisał/a:
jakiego największego powiększenia używasz Arku w swoim PF-80A?


Mam okular 4 mm, który daje powiększenie 125x i jest OK. Choć ostatnio zamówiłem jeszcze 5.5 mm, który będzie dawał 90x i myślę, że będę używał go częściej jako tego planetarno-księżycowego.


kot Sylvester napisał/a:
czy to powiększenie dobrze sprawdza się na planetach?


Tak. Choć tak jak pisałem 125x to chyba ciut za dużo (do Księżyca i Słońca bardzo OK), a do planet raczej przejdę na 90x.


kot Sylvester napisał/a:
czy zamiast lunety z soczewką 80 mm lepiej kupić z soczewką 100 [nie chodzi mi tylko o możliwość większego powiększenia lecz o jakość obrazu] czy może 80-tka jest optymalna?


Średnica zrobi swoje i 100 mm da przy dużych powiększeniach lepszy obraz.


kot Sylvester napisał/a:
czy lunetę z soczewką 100 mm można porównać pod względem jakości dawanego obrazu z MAKiem 127?


Spokojnie. Jeśli to jest dobrze skorygowane ED, to obraz powinien być nawet lepszy.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 18 Sie, 2020   

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, mam jednak jeszcze jedno pytanie [o którym zapomniałem] dla mnie bardzo istotne.
- Arek czy używałeś może nasadki bino?

Ps. O ile dobrze policzyłem to PF-80 ma ogniskową 500 mm. Większość lunet o tej średnicy soczewki ma 480 mm ale dłuższa ogniskowa jak się domyślam jest lepsza. Co ciekawe to fakt że na stronie firmowej nie ma informacji na temat ogniskowej:

http://www.ricoh-imaging....80eda/spec.html

Ps.2 Szkoda że lunet z mocowaniem 1.25 jest tak mały wybór w ogóle. Na naszym rynku prawie nie ma w czym wybierać.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 18 Sie, 2020   

kot Sylvester napisał/a:
Arek czy używałeś może nasadki bino?


Nie. Jakoś nie mam do nich przekonania - to raczej tylko namiastka lornetki, bo obiektyw wciąż jest jeden.


kot Sylvester napisał/a:
O ile dobrze policzyłem to PF-80 ma ogniskową 500 mm


Chyba nawet 504 czy 507 mm, ale na pewno ciut więcej niż 500 mm. I fakt, trochę dłuższa ogniskowa niż typowe 480 mm powoduje, że łatwiej go skorygować szczególnie na CA.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13