Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVI Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 25-28 lipca 2024 roku w Hotelu Cukrowna Żnin
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
M7, BDIIXD - powloki hydrofobowe
Autor Wiadomość
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 583
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   M7, BDIIXD - powloki hydrofobowe

Witam,
Pierwszy raz postanowiłem oczyścić optykę Monarcha M7, którego niedawno kupiłem i który zdążył się już trochę zapaprać - podziwiany i macany przez znajomych. Mając w pamięci przebieg procesu czyszczenia Kowy BDIIXD, wziąłem gruszkę, pędzel i wygodnie rozsiadłem się w fotelu – przewidując, że trochę to potrwa, będzie wymagało cierpliwości i dokładności. Dmuchnąłem z gruchy, przepędzlowałem, chuchnąłem, jeszcze raz przepędzlowałem i…. wszystko zlazło za pierwszym razem nie pozostawiając smug i nie wymagając poprawek.

Niby to taki drobiazg - na który nie zwracamy uwagi przy zakupie lornetki, jednak i tutaj, mimo zapewnień producentów o wyjątkowości stosowanych przez nich powłok hydrofobowych, mogą wystąpić znaczne różnice w ich jakości.
pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 487
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   

Z tego widać że na soczewkach był jedynie kurz . Zdaje się że powłoki hydrofobowe mają przyspieszyć odparowanie rosy -pary wodnej gdyby doszło do zaparowania lub w ogóle efekt ten ograniczyć .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 583
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   

cytat z opisu nikona:
Nałożona na obiektywy i okulary powłoka hydrofobowa i oleofobowa umożliwia łatwe usuwanie smug, takich jak odciski palców.

PS. Na obiektywach był kurz a na okularach różne rzeczy, których składu chemicznego nie znam.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2679
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   

Tak, kol Kot72 ma rację, do tego mają chronić szkła przed wodą (deszcz) i zanieczyszczeniami. Powłoki oleofobowe chronią przed tłustymi zanieczyszczeniami.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 487
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   

Binokularnik, tłuszczu to raczej byś gruchą i pędzelkiem nie usunął :wink: Następnym razem poproś znajomych żeby zasyfili na maxa . Niech chociaż wypalcują soczewki . Wtedy zobaczymy co nawalczysz gruszką .
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 583
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   

Kot72 napisał/a:
Następnym razem poproś znajomych żeby zasyfili na maxa . Niech chociaż wypalcują soczewki

Przykro, że okazałeś się być takim.....
 
 
Binokularnik 
Entuzjasta
Binokularnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 583
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Maj, 2024   

Jan55 napisał/a:
Tak, kol Kot72 ma rację, do tego mają chronić szkła przed wodą (deszcz) i zanieczyszczeniami. Powłoki oleofobowe chronią przed tłustymi zanieczyszczeniami.

Ok, nie jestem taki kompetentny jak Ty i tamten kolega, pewnie źle nazwałem zewnętrzne powłoki obiektywu i okularu.....no i co z tego? Czy przez ten mój błąd, ten temat jest nic niewarty? Jeżeli tak, to przepraszam.
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 487
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

Binokularnik, temat jest wartościowy o ile rzeczone powłoki faktycznie tam są . Do potwierdzenia trzeba zrobić inne testy . Na przykład schłodzić lornetkę a następnie przenieść w ciepłe wilgotne środowisko i zobaczyć czy soczewki zaparują lub jak szybko para samoistnie zniknie . Wybacz ale sukces w postaci zdmuchania kurzu gruchą ma nie wiele wspólnego z tematem powłok hydrofobowych . Oczywiście wybacz jeśli uraziłem . W temacie rzeczonych powłok przeczytaj recenzję Neila Englisha SRBC 8X42 . Masz tam ładnie na zdjęciach pokazane działanie tej powłoki .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 487
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

Zrobię dziś test Vipera 10x42 oraz P7 8X32 . Viper na pewno ma powłoki hydrofobowe a co do P7 nie mam pewności . Lornetki już się chłodzą w lodówce zamknięte w woreczkach strunowych . Za dwie , trzy godziny wyjmę i zobaczę jak będzie z parą na soczewkach .

Zrób to samo z M7 i zobaczymy co będzie .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2679
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

Kol Binokularnik, nie powinien się obrażać :smile: , bo naszymi postami wytłumaczyliśmy, bardziej czytelnie, do czego, jakie powłoki służą i nie miało to, MZ, na celu negowanie jego tematu :smile: .
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2679
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

Kot72...co prawda w marketingu Nikona jest napisane, że M7 i P7 mają powłoki hydro i olejofobowe, ale najśmieszniejsze jest to, że w opisach do serii M5 i MHG już o tym nie piszą :roll: . Ciekawe co jest prawdą a co fałszem :shock: . Sprawdzisz na P7 to się zobaczy.
Nie do wiary byłoby, aby w lornetkach droższych ( M5,HG) z wyższej półki od P7, nie dawali takich powłok. Cóż, w Nikonie można się wszystkiego spodziewać :oops: .
 
 
Kot72 
Rozmowny
Kot72


Pomógł: 2 razy
Posty: 487
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

Już jestem po testach . Do w/w dołączyłem jeszcze DO Forest II 8X42 . Lornetki spędziły ponad 2h w lodówce w temperaturze 6 stopni .

1) Viper hd 10x42 . Lornetka zimna dobrze schłodzona . Po przeniesieniu na zewnątrz , temperatura ok 25 stopni , wilgotność ok 70% . Lornetka samoistnie nie paruje , obiektywy i okulary czyste bez rosy . Chuchnięcie w obiektyw powoduje mocne zaparowanie które ustępuje w pełni po 1 minucie . Po przyłożeniu do oka okulary delikatnie parują po zewnętrznej części ale da się oglądać .
2) Nikon P7 8X30 , stan i warunki jak wyżej . Po wyjęciu z woreczka brak rosy na obiektywach i okularach . Chuchnięcie w obiektywy powoduje zaparowanie które samoistnie ustępuje po 27 sekundach . Po przyłożeniu do oczu okulary lekko zaparowują po zewnętrznej części ale da się obserwować .
3)DO Forest II , stan i warunki jak wyżej . Po wyjęciu z woreczka obiektywy czyste natomiast okulary mocno zaparowane . Chuchnięcie w obiektyw powoduje silne zaparowanie które ustępuje po 1 minucie . Po przyłożeniu do oka lornetka bezużyteczna bo okulary cały czas mocno i na całej powierzchni zaparowują . Trzeba czekać aby lornetka się ociepliła .

Z tych trzech lornetek najmniej zaparował i najszybciej się oczyścił P7 8X30 . Jeśli M7 posiada podobne lub lepsze powłoki należy je uznać za dobre i w pełni funkcjonalne .
 
 
zadra 
Uczestnik
nowy szukacz


Posty: 94
Skąd: skątowni
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

Jan55 napisał/a:
Kot72...co prawda w marketingu Nikona jest napisane, że M7 i P7 mają powłoki hydro i olejofobowe, ale najśmieszniejsze jest to, że w opisach do serii M5 i MHG już o tym nie piszą :roll: . Ciekawe co jest prawdą a co fałszem :shock: . Sprawdzisz na P7 to się zobaczy.
Nie do wiary byłoby, aby w lornetkach droższych ( M5,HG) z wyższej półki od P7, nie dawali takich powłok. Cóż, w Nikonie można się wszystkiego spodziewać :oops: .


nie czytalem tak dokladnie mojej instrukcji (Nikon MHG), ale przy ostatnim czyszczeniu szkła odbyło się wszystko bardzo łatwo i prosto.
Całość może mi ze 4 minuty zajęła a "ustawiłem się ze sprzętem " na 20minut roboty..
Pewnie są tam jakieś powłoki pomagające pozbyć się syfu..
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2679
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sob 25 Maj, 2024   

W opisie Nikona MHG, jest tylko wspomniane (pomijając wszystkie inne powłoki) o powłokach chroniących przed zarysowaniem szkieł i nic więcej.
Nikon, prawdopodobnie, zastosował powłoki hydro i olejo w P7, aby zwiększyć cenę sprzedaży, która jak wiemy na początku była wysoka o co najmniej 50%, w stosunku do obecnych cen P7. Być może małe zainteresowanie tą serią, spowodowało, że ceny zostały obniżone, bo przecież żadna firma nie stosuje takich powłok w lornetkach z niskiej półki cenowej. Być może się mylę, ale nie spotkałem się jeszcze z lornetką kosztującą 700-800 zł, a miałem ich wiele w rękach, która miałaby takie powłoki na szkłach. Mało tego, to nie wszystkie lornetki z średniej półki, mają takie powłoki, a przynajmniej nie jest to podane w specyfikacjach a przecież to jest wartość dodatnia, w optyce lornetek :wink: .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,58 sekundy. Zapytań do SQL: 13