Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVIII Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 23-26 lipca 2026 roku w Hotelu ARCHE Fabryka Samolotów Mielno
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Sky Rover
Autor Wiadomość
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 31 Maj, 2026   

_Tomek_ napisał/a:
ryszardo napisał/a:
Pytanie do posiadaczy: jaki jest gwint w samej lornetce?

M48

W lornetce? M48x0.75 to standardowy, astronomiczny gwint filtrowy 2" i zakładam, że taki jest gwint żeński w adapterze. Pytanie, jaki jest męski, bo chyba nie taki sam.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






dexter77 
Początkujący



Posty: 39
Wysłany: Pon 01 Cze, 2026   

ryszardo napisał/a:
Następnym razem, jak będę w Warszawie zajdę do Teleskopów i zapytam.
Pytanie do posiadaczy: jaki jest gwint w samej lornetce? Zastanawiam się, czy nie wydając majątku da się kupić adaptery z innego źródła :roll:


Klasyczny gwint (pasował każdy adapter jaki miałem), ale dość płytki, musiałem dodać nakładkę gumową, bo cała śruba nie wchodzi :)
Do tego baaardzo mało miejsca między tubusami (zdjęcie chyba z modelu 12x50, już nie pamiętam, ale wszędzie było podobnie):

Zrzut ekranu 2026-06-01 104927.png
Plik ściągnięto 579 raz(y) 670,7 KB

 
 
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 01 Cze, 2026   

dexter77 napisał/a:

Klasyczny gwint (pasował każdy adapter jaki miałem), ale dość płytki, musiałem dodać nakładkę gumową, bo cała śruba nie wchodzi :)
Do tego baaardzo mało miejsca między tubusami (zdjęcie chyba z modelu 12x50, już nie pamiętam, ale wszędzie było podobnie):


Nie o ten gwint chodzi. Ja pisałem o gwincie wokół obiektywów, który występuje wyłącznie w modelach 32mm. Gwincie, w który wkręca się adapter do filtrów astronomicznych 2".
 
 
dexter77 
Początkujący



Posty: 39
Wysłany: Pon 01 Cze, 2026   

ryszardo napisał/a:
dexter77 napisał/a:

Klasyczny gwint (pasował każdy adapter jaki miałem), ale dość płytki, musiałem dodać nakładkę gumową, bo cała śruba nie wchodzi :)
Do tego baaardzo mało miejsca między tubusami (zdjęcie chyba z modelu 12x50, już nie pamiętam, ale wszędzie było podobnie):


Nie o ten gwint chodzi. Ja pisałem o gwincie wokół obiektywów, który występuje wyłącznie w modelach 32mm. Gwincie, w który wkręca się adapter do filtrów astronomicznych 2".


No tak, źle zrozumiałem ;)
Tam jest M48 z tego co wiem.
 
 
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 01 Cze, 2026   

dexter77 napisał/a:
No tak, źle zrozumiałem ;)
Tam jest M48 z tego co wiem.

Jak pisałem wcześniej: M48 to jest żeński gwint w adapterze. Pytanie, jaki jest męski? Chyba nie taki sam. M48 o innym skoku?
 
 
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 19 Cze, 2026   

Dzisiaj dotarła kolejna dostawa Sky Rovera do teleskopów.
W tej chwili dostępne są wszystkie modele SRBC, 2 modele "oczu wyraka" i 4 kątowe lornety astro.
  
 
 
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Dzisiaj 17:53   

SRBC 6x32 jest już u mnie, więc sam odpowiem na pytania, które zadawałem tu wcześniej:
- Tak, przy zamówieniu przez teleskopy.pl dostajemy adaptery do filtrów w zestawie.
- Gwint wokół obiektywu lornetki to M44 (skok prawdopodobnie 0.75 mm, ale później zmierzę dla pewności).

Pierwsze wrażenia na szybko:
To ma szanse być moja ulubiona lornetka. Z oryginalnymi muszlami ocznymi byłaby dla mnie bezużyteczna, ale z dorobionymi o średnicy 37 mm leży mi idealnie. Teraz tylko jestem zły, że będę musiał czekać półtora miesiąca na ciemne niebo, żeby zobaczyć na co naprawdę stać to cacko.
 
 
binocullection 
Maniak
per bino ad astra



Pomógł: 15 razy
Posty: 800
Wysłany: Dzisiaj 20:27   

Cieszy kolejna udana szóstka w środowisku.

Gratuluję zakupu i czekam na pierwsze relacje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13