Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: goltar
Sro 04 Cze, 2008
450D przepala zdjecia?
Autor Wiadomość
Goofi 
Nowy


Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   450D przepala zdjecia?

Witam,

Od paru dni jestem posiadaczem Canona 450D z podstawowym obiektywem na poczatek. Jego poprzednikiem bym Canon S3IS.
Wiekszosc zdjec starym aparatem i pierwsze nowym robilem na trybie pomiaru swiatla wielosegmentowym, w poprzedniku nie mialem z tym problemu a w 450D zauwazylem, ze on czesto przepala jasniejsze obszary zdjecia. Korekcja EV jest na 0... czy to normalne i musze czesciej krecic korekcja EV, czy cos z nim jest nie tak? :neutral:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

Pokaż przykłady, łatwiej będzie ocenić.
 
 
Goofi 
Nowy


Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

mnich napisał/a:
Pokaż przykłady, łatwiej będzie ocenić.


Racja, prosze bardzo:
http://img359.imageshack..../przypaljm9.jpg

Chodzi mi o obszary maski i obok, fotka robiona na programie P
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

Czy to był pochmurny dzień?
Wg mnie jest to odbijające sie niebo na masce.
Może pokaż inny przykład jeśli masz
 
 
Goofi 
Nowy


Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

mnich napisał/a:
Czy to był pochmurny dzień?
Wg mnie jest to odbijające sie niebo na masce.
Może pokaż inny przykład jeśli masz


Za duzo nie ma bo aparacik mam od paru dni. Poprzednia fotka robiona wczoraj wieczorem kolo 21 przy bezchmurnym niebie, ta ponizej w niedziele kolo godziny 17 przy pieknym sloncu za plecami. Swiatlo rzeczywiscie odbite, ale aparat powinien sie chyba dostosowac.
http://img218.imageshack....przypal2lr6.jpg
 
 
dawid_
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

Dlaczego powinien się dostosować? :smile:

- Zmień na centralnie ważony.
- Używaj korekcji i trybu A, bądź przeżuć się całkowicie na M.
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

Zdecydowanie. Pomiar matrycowy, nie gwarantuje idalnie naświetlonego zdjęcia.
Trzeba na uczyć się dobierać pomiar do warunków i sceny.
 
 
dawid_
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Często - np. w moim D80 - pomiar matrycowy uśrednia ekspozycję, ale z większym priorytetem dla miejsca w którym została ustawiona ostrość.

Podstawą jest rozłączenie funkcji blokady ekspozycji (AE) z przyciskiem ostrzenia (AF).


Przykładowo:

Fotografujemy jasne okno w ciemnym pokoju. Ostrzymy na ścianę, po czym przesuwamy kadr na jasne okno. Pomiar matrycowy ustali na ciemną ścianę ekspozycję powiedzmy 1/30s, a po przesunięciu na okno zmieni czas na 1/125s (pamiętając o ciemnej ścianie na którą wyostrzymy), podczas gdy przy pomiarze centralnie ważonym, po przesunięciu kadru na okno ekspozycja zmieni się na 1/500s i okno się nie przepali, bo pomiar centralnie ważony nie ma priorytetu połączonego z ostrzeniem.
Często dla pomiaru matrycowego (ale nie musi to być normą we wszystkich aparatach) priorytetem jest to, na co zostanie ustawiona ostrość. Nawet kiedy rozłączymy AE z AF.

Zrzuć okowy automatyki i przestaw na M, a wszelkie inne tryby poza P/AV/TV/M w ogóle zamaluj pisakiem :grin: Jak się nauczysz określać ekspozycję i przewidywać z grubsza czasy, to możesz spokojnie używać A wraz z kompensacją. Spróbuj, to fajna zabawa :)
 
 
mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

dawid_ napisał/a:
Podstawą jest rozłączenie funkcji blokady ekspozycji (AE) z przyciskiem ostrzenia (AF).


Bardzo dobra wskazówka!
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Wydaje mi się, że proponowanie przejścia na M niedoświadczonemu fotografowi jest nietrafionym pomysłem, bo nie będzie wiedział czym się kierować, a jak ustawi zgodnie z sugestiami światłomierza to będzie to samo jakby wybrał P czy Av. Lepiej zaproponować wybranie odpowiedniego do sceny trybu pomiaru światła i nauczenie się korzystania z kompensacji.

Przy tych samochodach na jasnym tle, jak koledzy wiedzą ale nie napisali, sprawa polega na dużej różnicy jasności obiektu głównego (auto) w stosunku do tła. Tobie pewnie bardziej zależy na samochodzie, ale ciemny lakier powinien nadal pozostać ciemny, czyli zastosowanie kompensacji powinno dać dobre rezultaty.
Co do uwagi z powiązaniem ustawionej ostrości z pomiarem to nie wiem czy tak to działa w amatorskich Canonach, ciekawy problem, doczytam coś w instrukcji do mojego 400D. Ktoś coś wie na ten temat?
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Komor u mnie w 450D w zakładce funkcje indywidualne mam 4 tryby do wyboru.

0:AF/Blokada AE

1: Blokada AE/AF

2: AF/Blokada AF, bez blokady AE

3:AE/AF, bez blokady AE

Aparat mam w trybie Af/ Blokada AE ale tylko dlatego ,że nie wiem sam kiedy inne tryby mogą się przydać.
 
 
arietiss 
Optyczny
arietiss



Pomógł: 10 razy
Posty: 3728
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

W 400D też są nastawy! Przy ustawieniu 1 rozdziela blokowanie ostrości od blokowania ekspozycji.
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Czyli w trybie 1 wyostrzając i przekadrowując pomiar zostanie dokonany dla miejsca w którym pojawił się czujnik po przekadrowaniu? Czy będzie to pomiar uśredniony zarówno dla miejsca w którym ustawiłem ostrość i miejsca w którym był czujnik po przekadrowaniu?
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19880
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Ale pytanie jest, czy rozdzielenie blokady AE i AF skutkuje tym, że to ostry obiekt ma większą wagę przy ustalaniu pomiaru światła. Bo tak rozumiem wypowiedź dawida_ o jego D80:

Pomiar matrycowy uśrednia ekspozycję, ale z większym priorytetem dla miejsca w którym została ustawiona ostrość.
 
 
k1caj_ns 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1138
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

komor napisał/a:
Pomiar matrycowy uśrednia ekspozycję, ale z większym priorytetem dla miejsca w którym została ustawiona ostrość.


To jest chyba też uzależnione od tego jakim sprzętem dysponujemy bo w nie których mniej zaawansowanych pomiarach matrycowych ostrość nie jest brana jako priorytet przy pomiarze. Wyczytałem to w poradniku a było dokładnie napisane tak:

"Natomiast w pomiarze matrycowym dokonywana jest analiza. Pola pomiarowe nie są równo cenne i może zostać im przypisana różna waga, co więcej niektóre z ich mogą zostać odrzucone, a inne mogą mieć decydujące znaczenie.
W najbardziej zaawansowanych pomiarach matrycowych do obliczeń wykorzystuje się szereg danych dodatkowych, takich jak informacje, w którym polu znajduje się punkt ostrości (co powoduje, że automatycznie to pole staje się niejako wzorcem)"

Kwestia teraz jest tego typu jak bardzo zaawansowanym pomiarem dysponuje nasz sprzęt.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11