Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka na prezent
Autor Wiadomość
CIT 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   Lornetka na prezent

cześć,
przejrzałem ogrom postów tutaj i na innych stronach i wiem, że mój temat trochę zaśmieca profesjonalne forum, ale nie wiem co kupić po tym wszystkim, co przeczytałem.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Szukam lornetki na prezent dla małżonki. Zaczęła się interesować ptakami i co jakiś czas mówi, że kupi sobie byle pierwszą, tanią lornetkę. Więc chciałbym kupić jako dodatek do prezentu.
Ona jest kompletnym laikiem, lornetka będzie wykorzystywana w dzień, na spacerach w mieście.
Nie zależy mi na drogich lornetkach więc pomyślałem, że uda się coś znaleźć do 400 zł.
Na razie znalazłem Delta Optical Entry 8x40, ale nie wiem czy warto, czy może coś innego polecicie.
Na pewno najbardziej jej zależy na tym, żeby lornetka była kompaktowa i lekka. Ta wspomniana Delta waży 718g i też nie wiem czy to dużo czy mało jak na lornetkę. Wydaje mi się, że dużo, ona jest dość drobną osobą.
Takie dylematy :)
Bardzo proszę o pomoc, czasu mam niewiele :)
Ostatnio zmieniony przez CIT Czw 04 Sty, 2024, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






CIT 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

czytam jeszcze i pomyślałem o ratach 0% :) np https://abfoto.pl/lornetka-nikon-prostaff-p3-8x42
?
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2647
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

CIT, Prostaffa P3 odpuść, to słaba lornetka i nie warta takich pieniędzy. Za takie pieniądze to można kupić lepszą lornetkę np Delta Forest II 8x42 ewentualnie, lżejszą i lepszą optycznie od Entry, porro Opticron Adventurer T WP 8x42 za 500 zł.
Dachówka jest wygodniejszą (mniejsza) lornetką do noszenia niż porro.

Kompaktowe lornetki to są lornetki o aperturze 8x30-32, małe, o wadze około 500-600g i są idealne do patrzenia w dzień. Bardziej się "nadają" dla kobiety niż duże o wadze 650-750g. Tutaj masz lepszego Nikona Prostaffa P7 za 700 zł w sklepie Beafoto. Optycznie jest dobra ale z mechaniką bywa różnie, jak się trafi, z tym, że w dzisiejszych czasach, dotyczy to wszystkich lornetek, nawet kilka razy droższych :mad: . Jest jeszcze lornetka Acuter PhC-FF 8x32 za 339 zł, sklep Teleskopy. Lornetka jak za takie pieniądze jest bdb, tyle, że ciut większa i cięższa od typowych kompaktów, optycznie w niektórych niuansach lepsza od DO Forest 8x42 i mechanicznie od P7 8x30, P3 i DOEntry. Z lornetek małych i lekkich porro, masz Opticrona Adventurera T WP 8x32 za 500 zł, sklep Edredon, który jest bdb optycznie. lepszy od 8x42 z tej serii, oraz od Entry czy Prostaffa P3.
Jeżeli chcesz do 400 zł i za gotówkę to pomyśl o Acuterze lub Opticronie 8x32 (500zł).
Z kupnem na raty, droższej lornetki się wstrzymaj, bo a nuż, okaże się, że lornetka żonie nie spasuje albo się znudzi i utopisz pieniądze spłacając raty a lornetka będzie bezużytecznie leżała na półce :mrgreen: .
To są moje opinie a inni użytkownicy mogą mieć odmienne.
 
 
Wojtas_B 
Maniak



Pomógł: 7 razy
Posty: 993
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Tak, nie ma sensu iść w 42. Obiektyw 32 wystarczy w dzień. Wielu nawet zaawansowanych ptasiarzy chodzi w teren z trzydziestkami.
 
 
CIT 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Wojtas_B, Jan55,
pięknie dziękuję za odpowiedzi.
Właśnie myślałem, czy nie podjechać do Beafoto, i tak zrobię, żeby też zobaczyć, która lornetka dobrze leży w dłoni.
I jak zacząłem czytać to jestem jednak w stanie przeznaczyć większą sumę (na raty :) ) i żeby nam służyła na spacerach/wakacjach
Skupiam się na 32, tylko pytanie o przybliżenie, bo też nie mogę znaleźć odpowiedzi, czy lepiej x8 czy x10. Gdzieś przeczytałem, że przy x10 łatwiej dostrzec ptaka w locie.
Więc do wyboru pozostają:
1. https://abfoto.pl/lornetka-nikon-prostaff-p7-8x30 lub 10x30
2. https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-8x32/471

Delte i Acutera odrzucam ze względu na wagę.

Jakbym miał kupić sam to pewnie wziąłbym Nikona P7, tylko nie wiem czy 8x30 / 10x30 / 10x/42
Co myślicie? Chyba, że jeszcze coś innego jest dobrego do zbliżonej ceny co P7?
 
 
Wojtas_B 
Maniak



Pomógł: 7 razy
Posty: 993
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

CIT, Tu nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ nie ma jednej lornetki do wszystkiego. Dlatego ludzie (tacy jak my), którzy głeboko weszli w zaklęty świat lornetek, mają po kilka lornetek o różnych powiększeniach.

Statystycznie, najbardziej ptasiarskie jest 10x, ale przez 8x też dobrze się ptaszki obserwuje, kosztem pewnych detali, które lepiej pokaże 10x. Za to 8x daje większy komfort (obraz praktycznie nie lata podczas obserwacji z ręki) i jest to powiększenie dobre do obserwacji ogólnych, terenowych, miejskich, a szczególnie w lesie.

P.S.
Przez dobrą (ostrą) ósemkę zobaczysz i tak więcej piórek na ptaku niż przez gównianą dziesiątkę.

Zatem dla drobnej kobiety proponuję 8x32 albo 8x30.
 
 
CIT 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Wojtas_B,
rozumiem :D
ale czy jest sens kupić 10x32? wszędzie widzę 8x30-32 lub 10x42
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Jeśli na prezent to bezpieczniej 8x. Mniejsze ryzyko, że nie będzie pasować. Do ptaków na pewno się nadaje, sam kilka lat używałem.

Gdyby małżonka mogła obejrzeć przed zakupem, to może stwierdzić, że woli 10x32. Kilka wątków obok jest temat zadowolonego użytkownika lornetki 10x25, która jest jeszcze trudniejsza.
 
 
Wojtas_B 
Maniak



Pomógł: 7 razy
Posty: 993
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

_Tomek_ napisał/a:
Jeśli na prezent to bezpieczniej 8x. Mniejsze ryzyko, że nie będzie pasować. Do ptaków na pewno się nadaje, sam kilka lat używałem.

Gdyby małżonka mogła obejrzeć przed zakupem, to może stwierdzić, że woli 10x32. Kilka wątków obok jest temat zadowolonego użytkownika lornetki 10x25, która jest jeszcze trudniejsza.


Fakt, że ktoś jest zadowolony z 10x25, nie skłoni mnie do polecania takiego formatu dla pani chcącej obserwować ptaki w terenie.
 
 
Wojtas_B 
Maniak



Pomógł: 7 razy
Posty: 993
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

CIT, 10x32 też ma sens, ale patrz sugestie moje i Kolegi wyżej.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2647
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

CIT, nie kupuj 10x30-32, bo będziesz, raczej, później żałował, a zwłaszcza żona. 10x32 to lornetka trudna w utrzymaniu w bezruchu (drgania obrazu), zwłaszcza przez osoby, które takiej lornetki nigdy nie miały w rękach a do tego dochodzi małe pole widzenia w stosunku do 8x30-32 a w związku z tym mały komfort obserwacji.
Tylko 8x30-32 na pierwszy raz, a kiedyś może dojdziecie do wprawy i zakupicie sobie 10x42 z dużym polem np Kowa BD II czy Nikon M7, większe i cięższe ale dobrze się stabilizujące w rękach.
Jeżeli kupujesz jednak na raty, to popatrz jeszcze na Vortexa Diamondbacka HD 8x32 (920) zł bo to lornetka świetna, optycznie i mechanicznie, za takie pieniądze, a do tego jedna z najmniejszych i najlżejszych 8x32 i do tego z dużym polem widzenia (8,1*).
Nad Prostaffem P7 bardzo się zastanów, tak jak napisałem, ze względu na marną mechanikę muszli ocznych i pokrętła dioptrii, które lubi się rozsypać w palcach po kilkunastokrotnym użyciu, jak piszą na forach Ci co ją kupili, oraz obudowę "plastik-fantastic", to nie jest nawet poliwęglan, jak w Monarchach. Vortex czy Opticron to pod tym względem jest "The Best", mają korpusy alu. :mrgreen:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 45 razy
Posty: 2647
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Wojtas_B napisał..."Fakt, że ktoś jest zadowolony z 10x25, nie skłoni mnie do polecania takiego formatu dla pani chcącej obserwować ptaki w terenie."

Dobrze to podsumowałeś. Kol Tomek troszkę przesadził :roll: , chyba, że żartował :wink: .
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1090
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

_Tomek_ napisał/a:
Jeśli na prezent to bezpieczniej 8x
Zdecydowanie tez tak uważam i to nie tylko na prezent. Do takich zastosowań i dla takiej osoby, jak opisał CIT to lornetka 8x30(32) jest idealnym rozwiązaniem. MZ jeżeli w grę wchodzi wyższa kwota, nawet na raty, to ja z czystym sumieniem mogę polecić tę, którą sam posiadam, czyli Vortex Diamondback 8x32. Sam się już przekonałem, że kupowanie "po najniższej cenie" oznacza wkrótce konieczność zakupu czegoś porządniejszego.
_Tomek_ napisał/a:
Gdyby małżonka mogła obejrzeć przed zakupem, to może stwierdzić, że woli 10x32
Nie sądzę. Różnica powiększenia między 8x a 10x nie jest szczególnie wyraźna, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma doświadczenia z różnymi lornetkami. Ja sam używam swojego Vortexa DB do obserwacji ptaków i zwierzyny na polu na równi z Bushnellem Forge 10x42 i w takich warunkach oraz dla tych celów, dla których je używam, obie mnie zadowalają: Vortex leży na parapecie w pokoju dziennym (na parterze) a Bushnell jest "pod ręką" w pokoju na piętrze. Żeby zauważyć różnice w szczegółach upierzenia ptaka przez obie lornetki, to trzeba mieć spore doświadczenie ornitologiczne i wiedzieć czego i gdzie szukać.
Ergo: MZ w opisanej przez CIT sytuacji najlepsza byłaby 8x30(32).
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam! Reszta jest tylko kwestią pieniędzy, jakie Autor godzi się wydać, żeby sprawić żonie przyjemność.
 
 
_Tomek_ 
Maniak


Pomógł: 14 razy
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Jan55 napisał/a:
Kol Tomek troszkę przesadził :roll: , chyba, że żartował :wink: .

A czy ja polecałem tu 10x25? :roll:
 
 
CIT 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 04 Sty, 2024   

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi!:)
VORTEX już widziałem z innego tematu na tym forum i odrzuciłem go z głupiego powodu - zielony kolor i znana marka Nikon dla laika haha . Po prostu jubilatka lubi czarny kolor ale na pewno nad kolor stawia jakość wykonania:) po wszystkim pokażę jej forum :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10