Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----


 Ogłoszenie 

Zapraszamy na XVIII Zlot Czytelników Optyczne.pl

Impreza odbędzie się w dniach 23-26 lipca 2026 roku w Hotelu ARCHE Fabryka Samolotów Mielno
Szczegóły i zapisy TUTAJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka do 2 tys. z mniejszą średnicą muszli ocznych
Autor Wiadomość
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Czw 04 Cze, 2026   

To wyrażajmy się precyzyjnie. Muszla oczna, to najbardziej zewnętrzna część. Ta, która dotyka do skóry. Robienie jej z aluminium jest kompletnym absurdem.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 28 razy
Posty: 1282
Skąd: Toruń
Wysłany: Czw 04 Cze, 2026   

zelik76 napisał/a:
No niestety czterobrygadówka, Wielkanoc i Boże Narodzenie wolne - reszta świąt w roku w robocie z weekendami włącznie.
A urlop już cały wykorzystałeś? Ani jednego dnia nie zostawiłeś? Mamy dopiero maj... :sad:
No i przeczytaj jeszcze raz to, co napisał binocullection i poważnie to przemyśl:
binocullection napisał/a:
w życiu piękne są tylko chwile, dlatego należy przyjechać nad Jeziorsko
:idea: :!:
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 75 razy
Posty: 3590
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Czw 04 Cze, 2026   

ryszardo napisał..." Czemu niby aluminiowe muszle oczne miałyby być lepsze?
Moim zdaniem to jest dużo gorszy materiał do tego zastosowania.Twardy i bardzo dobrze przewodzący ciepło, co na mrozie będzie poważnym problemem."

Konstrukcja aluminiowa muszli (tuleja i kołnierz), jest dlatego bdb, że nie ulega uszkodzeniom ani szybkiemu zużyciu jak plastikowa (luzy, pękania). Najszersza część muszli z alu ( tzw kołnierz), która styka się z oczodołami pokryta jest cienką warstwą gumy i nie stanowi to żadnego dyskomfortu w użytkowaniu w niższych temperaturach. Nie spotkałem się, nigdzie na forach (BF, CN czy Optyczne), z uwagami o problemach z takimi muszlami.
Takie konstrukcje muszli stosują wszyscy najlepsi producenci lornetek, jak pisze kolWojtas_B.
 
 
zelik76 
Bywalec



Posty: 111
Skąd: Stąd
Wysłany: Wto 09 Cze, 2026   

Doszła do mnie GPO Passion ED 8x32. Muszle oczne idealne, o to mi chodziło. Pasują jak ulał do moich oczodołów. Komfort używania w porównaniu z Hawke Endurance ED 8x42 o niebo lepszy. Co mnie niesamowicie zaskoczyło to jasność tej lornetki. Nie odstaje od Hawke, mam wrażenie że to jest ten sam poziom mimo mniejszej aparatury. Wykonanie na plus, nie ma żadnych niedoróbek, ostrość i kontrast świetne jak na moje oko amatora. Zdecydowanie łatwiej mi utrzymać GPO bez drgań - obawiałem się trochę że mniejsza waga przełoży się na mniejszą stabilność. Na szczęście niepotrzebnie. Pokrętło ostrości chodzi z lekkim oporem, ale dla mnie nie jest to problemem, bo lornetka leży mi idealnie przy oczach i w łapach, nie czuję z tego powodu żadnego dyskomfortu czy drgania przy kręceniu pokrętłem. Dziękuję za pomoc - to był zakup w ciemno jeśli chodzi o ergonomię, ale czuję się jakbym trafił 6 w totka. Teraz będę szukał 10x42 o podobnej średnicy muszli ocznych z rozsądnym polem, ale zakup dopiero pod koniec roku. Jak macie jakieś propozycje to chętnie poczytam. Budżet będzie większy, myślę że dozbieram do 3,5 - 4 tys.
 
 
ryszardo 
Moderator
Pogromca spamu



Pomógł: 67 razy
Posty: 1475
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 09 Cze, 2026   

zelik76 napisał/a:
Co mnie niesamowicie zaskoczyło to jasność tej lornetki. Nie odstaje od Hawke, mam wrażenie że to jest ten sam poziom mimo mniejszej aparatury.

Różnicę w jasności zauważysz po zmierzchu. Za dnia i tak nie wykorzystujesz pełnej apertury w żadnej tych lornetek.
 
 
zelik76 
Bywalec



Posty: 111
Skąd: Stąd
Wysłany: Wto 09 Cze, 2026   

ryszardo napisał/a:
zelik76 napisał/a:
Co mnie niesamowicie zaskoczyło to jasność tej lornetki. Nie odstaje od Hawke, mam wrażenie że to jest ten sam poziom mimo mniejszej aparatury.

Różnicę w jasności zauważysz po zmierzchu. Za dnia i tak nie wykorzystujesz pełnej apertury w żadnej tych lornetek.


Sprawdziłem przed chwilą na widoku z okna i masz rację. Ale dla mnie różnica i tak jest niewielka. Jedno co mogę powiedzieć to to, że obie nie bardzo sobie radzą w takich warunkach. Trzeba tylko uściślić że porównywałem je ok godz. 22 i było już dość ciemno. Nigdy wcześniej nie używałem Hawke w takich okolicznościach. Lubię spacery po lesie, czy koło pobliskich jezior, ale nie o zmierzchu i myślę że 8x32 mi wystarczy na takie łajzy. Natomiast zaczynam się zastanawiać czy w tej sytuacji potrzebuję 10x42, i czy lepiej nie iść w 10x50-56. To już inny kaliber, ale można tym i niebo pooglądać zimą i ogarnąć cięższe warunki. Kiedyś miałem okazję pooglądać księżyc z DO Extreme ED 10x50 i byłem zachwycony obrazkiem. Lornetka bardzo podobna budową do William Optics 10x50 ED - lornetki na którą lata temu chorowałem. Moje niespełnione marzenie. Ciężka jak cegła, ale świetnie leżąca w rękach. Tyle że to były stare czasy i technika poszła do przodu. Tak mi się przynajmniej wydaje. Można dostać to samo, ale lżej i lepiej.
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 75 razy
Posty: 3590
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Sro 10 Cze, 2026   

zelik76...Gratuluję zakupu GPO 8x32., bo to lornetka warta zakupu :grin: . Ciesz się widokami.
Co do 10x42 z tak małymi muszlami ocznymi (40mm), to tylko Zeiss HDX, ale cena HDX, to już dużo powyżej 4000 zł, ewentualnie troszkę słabszy optycznie Monarch HG, który nie jest wart obecnej ceny. Reszta ma muszle raczej większe (42-44mm) :sad: .
 
 
zelik76 
Bywalec



Posty: 111
Skąd: Stąd
Wysłany: Dzisiaj 14:00   

Dzięki Jan55, dziękuję te za pomoc. Lornetka rewelacja, daje spokojnie radę w lesie. Nawet liściastym, gdzie światła jest niewiele i są głębokie cienie. Spokojnie widać fakturę mocno zacienionych korzeni. To co robi robotę to pole widzenia - fantastycznie jest oglądać rozległą panoramę pni drzew w oddali, czy trzciny po drugiej stronie jeziora na tle lasu. Obraz ostry ja żyleta, aberracji nie dostrzegam, jako były posiadacz refraktora 120x600 jestem na nią bardzo uczulony, a tutaj nic. Udało mi się złapać rodzinkę dzikich kaczek z małymi. Tutaj kolega miał 10-tkę Kowy i jednak widać różnicę w porównaniu do 8. Niby nieduża, ale w realu da się odczuć różnicę. Stwierdziłem że z 10-tką wcale nie jest tak źle z ustabilizowaniem więc czemu nie, szybkie sondowanie rynku. W Kowie muszle mi nie leżały, musiałem mocno dociskać do oczodołów na tyle mocno że odczuwałem lekki ból. Wystarczy że odsunąłem delikatnie lornetkę i od razu spadał mocno kontrast i obraz robił się jakby wyblakły. W ogóle mniejszy GPO dawał zdecydowanie więcej kontrastu niż większa Kowa nawet mocno przyklejona do oka. Siedziałem przed kompem cały dzień i podjąłem szybką decyzję - skoro z małym GPO było ok. to biorę 10x42. I znowu się nie zawiodłem mimo obaw z wielkością muszli ocznych. Naprawdę ja nie mam problemów z utrzymaniem 10, dla mnie różnica jest ledwie wyczuwalna. Ale wiem że to jest indywidualna sprawa, stabilizacja zależy od wielu czynników - wagi, wyważenia lornetki, kształtu muszli ocznych czy własnych możliwości i sposobów jej trzymania. 10 jest zauważalnie cięższa i wręcz łatwiej mi ją zatrzymać w bezruchu niż mniejszy model. Muszle GPO w porównaniu z Kową są minimalnie mniejsze i bardziej twardsze. Mimo to to minimalnie robi wielką różnicę. Nie muszę dociskać tak mocno lornetki jak Kowę i mieści się ona w wygodnym dla mnie miejscu między oczodołami, nie czuję żadnego dyskomfortu jak w przypadku Kowy. Ale różnic jest więcej - GPO podobnie jak mniejszy model daje większy kontrast niż Kowa i łatwiej ustawić ostrość na dalsze obiekty. W Kowie musiałem doostrzać bo nie byłem w 100% pewien czy to max co można wycignąć. Na bliższych obiektach ostrość bardzo podobna. Obraz był bladszy, lekko wyprany z kolorów na tle GPO. I pokazywał zauważalnie widoczną abberację po bokach i lekko widoczną w centrum. W GPO w środku i z boku dostrzegałem ledwie widoczne jej oznaki. Ale jak pisałem - ja jestem mocno uczulony na ten parametr więc ktoś może tych wad zupełnie nie zauważyć w obu lornetkach bo obie prezentują akceptowalny dla mnie poziom. Jak wziąłem pierwszy raz Kowę kolegi to byłem zachwycony obrazem (poza muszlami oczywiście), a on był zachwycony moją małą GPO. Na plus Kowy zauważalnie większe pole w porównaniu do jej większego odpowiednika GPO. I na moje oko Kowa daje minimalnie większe przybliżenie w porównaniu do GPO. No i Kowa lżejsza i lepiej mi leżała w rękach niż w oczodołach. Komy i spajków nie sprawdzałem, bo dla mnie te lornetki nie są do patrzenia w niebo. Spadki - tutaj raczej Kowa będzie miała „przewagę”. Mam już następne plany - coś na niebo, do tego jakaś 6x do patrzenia dla samej przyjemności i coś 15x lub wyżej na monopod do Słońska na rozlewiska Warty. Takie pokłosie noszenia okularów - przenoszę się na nowe hobby po fotografii. Okulary zabiły mi całą przyjemność z fotografowania, miałem mnóstwo manuali i prawie wszystko sprzedałem. Zostawiłem sobie tylko Vitka 40 1,4 i Yashicę 50 1,4 bo uwielbiam ich obrazowanie. Ale nie wiem jak was - mnie okulary okrutnie wkur…ją i no nie, nie mogę za Chiny Ludowe się przyzwyczaić do patrzenia przez te szklane ślepia w wizjer. A zdejmowanie ich mnie wnerwia niesamowicie na tyle że coraz częściej zaczynam używać smartfona zamiast aparatu. Co dziwne z lornetkami nie mam tego problemu. Podnoszę okulary na głowę i patrzę w szkło i nic mnie tak nie denerwuje. To hobby mnie uspokaja.
  
 
 
Jan55 
Optyczny
amator


Pomógł: 75 razy
Posty: 3590
Skąd: Kraków i okolica
Wysłany: Dzisiaj 14:46   

zelik76...Gratuluję następnego zakupu.
Dla mnie, obraz widziany przez GPO, też jest lepszy niż przez Kowy (AC,ostrość,jasność i kolorystyka). W użytkowaniu, też GPO są bardziej komfortowe, zwłaszcza muszle oczne.
Zyczę przyjemnych i spokojnych obserwacji.
 
 
Kot72 
Optyczny
Kot72


Pomógł: 16 razy
Posty: 1043
Wysłany: Dzisiaj 17:40   

zelik76, gratuluję zakupu nowych zabawek :mrgreen: . Z 10x42 będziesz zadowolony . Jedyna jej wada to dość widoczna dystorsja ale w plenerze nie powinna przeszkadzać . To zgrabna lornetka . Obudowa modelu 8x42 z krótszą ogniskową okularów .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14